Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Netflix’iniz varsa evde vakit geçirmenin en iyi yollarından birisi bence dizi izlemek. İyi bir dizinin yerini ise gerçekten bazen hiçbir şey tutmuyor. Bu listede son yıllarda izlediğim en iyi Netflix dizilerini sıraladım. İşte başından sonuna kadar sürükleyici en iyi Netflix dizileri:

You (2018-…) – IMDb: 8,0

you en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Kısaca kitapçıda çalışan psikopat bir adamın, yeni tanıştığı biz kızı takibe almasını ve takıntılı kişilik halini konu alıyor. Bir günde bitirdim, o kadar sürükleyici, o kadar merak uyandırıcı. Sosyal medya konusunda da endişe verici detayları var. Tür: Suç-dram-romantik. Başrolde Joe Goldberg’i canlandırdan Penn Badgley. Dizinin yaratıcıları: Greg Berlanti ve Sera Gamble. İkinci sezonunun 2019’da gelmesi bekleniyor.

The End of The F***ing World (2017-…) – IMDb: 8,2

end of the fucking worlden iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizi; konuşmayı sevmeyen ve hayatı oldukça farklı algılayan iki ergenin, evden kaçmaya karar vermelerinin ardından başlarına gelen bir dizi traji-komik olayları anlatıyor. Baştan belirteyim ki dizi biraz ergen dizisi tadında ama o kadar sürükleyici ki, her bölüm bittiğinde otomatik olarak diğer bölüme geçiyorsunuz ve sezonu bir günde bitiriyorsunuz. Dizinin en iyi tarafı özgün ve orijinal senaryosu… İkinci sezonunun 2019’da gelmesi bekleniyor. Tür: Macera-komedi-dram.

Sex Education (2019-…) – IMDb: 8,5

sex education en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

2019’a neşe ile başlamanızı sağlayan oldukça keyifli ve seksi bir ergen dizisi. Lise dönemi gençlerin cinsellik sorunlarını, annesi sex terapisti olan Otis Milburn (Canlandırdan: Asa Butterfield) başrolünde anlatıyor. Ancak benim dizideki favori karakterim, Otis’in yakın arkadaşı Eric Effoing karakteri. Dizi, bizim gibi cinselliği fazla abartan/ayıplayan ülkelerde kesinlikle izlenmesi gerek türde bence. Tür: Komedi-dram. İkinci sezon ne zaman gelir bilemiyorum.

Dogs of Berlin (2018-…) – IMDb: 7,4

dogs of berlin en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Alman takımında oynayan ünlü bir Türk futbolcunun öldürülmesi ile başlayan dizi; cinayet soruşturması, yasa dışı bahisler, ırkçılık, toplumsal sorunlar çerçevesinde ilerliyor. Spor dünyası ve mafya üzerine aksiyon sevenler için birebir bence. Dizide çok fazla Türk oyuncu da var. Tür: Aksiyon-suç-dram.

Bodyguard (2018-…) – IMDb: 8,2

bodyguard en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Politik-gerilim türünde başarılı bir dizi. İlk bölümde bir intihar bombacısını, onunla konuşarak bombayı patlatmamaya ikna eden eski bir çavuşun, İç İşleri Bakanının özel güvenlik görevlisi olma terfisini ve devamında gelişen olayları anlatıyor. Başrolde Game of Thrones dizisinin Robb Stark’ı Richard Madden var. İlk sezon 6 bölüm. İkinci sezon ne zaman gelir bilemem. Bu arada son yıllarda izlediğim politik dizilerin çoğunda Ortadoğu sorunları, gelişmiş ülkelerin Ortadoğu’da yaşanlar olaylardaki payı ve Ortadoğu’dan çıkma cihatçıların gelişmiş ülkelerdeki masum vatandaşlardan intikam alma eylemleri konu ediniliyor. Aslında çok izlemeyi sevdiğim bir tür değil ancak başlamışken izledim. Zaten aksiyonu bol ve sürükleyici olduğundan bir solukta bitiriyorsunuz.

The Crown (2016-…) – IMDb: 8,7

the crown en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizi; Kraliçe II. Elizabeth’in kraliçe olmadan önceki dönemden başlayarak hayatını, evliliğini, seçimlerini ve kraliçe olduktan sonra yaşadıklarını anlatıyor. Hiç de gösteriş tutkunu olmayan, Kraliçe olma hayalleri ile değil aslında sıradan bir kadın olma hayalleri ile büyüyen ama ailesi ve ülkesi için başarılı bir Kraliçe olmaya kararlı olan II. Elizabeth’in hayatını… Sarayda dönen entrikalar ve ülkenin politik sorunları da dizinin yan konuları. Tarihi dizi sevenlerin hoşuna gidecek bir dizi. Aksiyon sevenler uzak dursun. Kraliçe Elizabeth’i canlandırdan Claire Foy. Üçüncü sezon 2019’da gelecek.

Elite (2018-…) – IMDb: 7,6

elite en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Son zamanlarda ünlenen İspanyol dizilerinden birisi. Aslında tam bir ergen dizisi. Lisede okuyan bir grup genç arasında geçen olayları anlatıyor. Pek çok açıdan “13 Reasons Why” dizisine çok benziyor. Farklı olarak dizide bana göre gereksiz bazı dini vurgulamalar var, bu vurgulamaların rahatsız etmeyecek seviyede olması ve taraf tutmadan ilerlemesi güzel. Dizi; lisede okuyan ergen öğrenci psikolojisi, gruplaşmalar ve gruptan dışlanma, özel okulda okuyan öğrenci şımarıklığı, zengin öğrenciler ile burslu okuyan öğrenciler arasında yaşanan sürtüşmeler ve cinsel yaşamları ile ilgili konulara odaklanıyor. Dizide La Casa De Papel‘den tanıdığımız Miguel Herrán ve Jaime Lorente de var.

The Haunting of Hill House (2018) – IMDb: 8,8

the haunting of hill house netflix - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Korku türünde dizi izlemeyi sevenler için sağlam bir öneri. Dizi, 1992 yılında taşındıkları Tepedeki Ev (Hill House) olarak bilinen köşkte, garip olaylar yaşayan 5 çocuklu Hugh ve eşi Olivia Crain ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Aslında hikaye bir yandan 1992 yılından başlarken diğer yandan kardeşlerin 26 yıl sonraki yaşamlarına gidiyor. Eskiyi ve yeniyi bir arada anlatan dizi, hem kurgu, hem çekim, hem oyunculuk olarak her yönden oldukça sağlam. Paranormal ve parapsikolojik yönlü dizinin türü: Dram-korku-gizem.

Ozark (2017-…) – IMDb: 8,3

ozark en iyi netflix dizileri - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Kara para aklama üzerine, suç temalı sürükleyici bir Netflix dizisi. Dizinin ilk bölümünde, finans danışmanlığı yapan Marty Byrde (Jason Bateman)’ın iş ortağı; kara para aklama işinde bir uyuşturucu kartelini dolandırdıkları için öldürülüyor. Marty Byrde ise ölümden kurtulmak için ailesi ile birlikte Chicago’dan ayrılıp Missouri’nin Ozarks Gölü‘ne taşınarak orada çok daha fazla kara parayı aklayacağına söz vermek zorunda kalıyor. Aynı zamanda olaydan bir süre önce eşi Wendy (Laura Linney) tarafından aldattığını öğrenen Marty’nin verdiği bu söz; ilerleyen bölümlerde onu ve ailesini ardı arkası kesilmeyen sorunlara ve illegal işlere bulaştırıyor. Kaçmalı-kovalamacalı dizi sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Tür: Suç-dram-polisiye. Üçüncü sezon 2019’da gelecek.

Seven Seconds (2018-Mini dizi) –IMDb: 7,7

seven seconds en iyi netflix dizileri - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Yedi saniyelik bir hata sonucunda, arabayla, siyah bir çocuğa çarpan, beyaz bir polis, olayı rapor etmek ister ancak diğer polis arkadaşları, bunun gereksiz olduğunu düşünerek olayı ört bas etmeye kalkıyor. Aslında olay sarhoş bir evsizin üzerine yıkılarak kapatılacak ancak bir dedektif ve kadın savcı tarafından olay detaylı şekilde incelenmeye başlıyor. Bölümleri biraz uzun ama konusunu detaylı işlediğinden derinliğini ve karanlığını hissettiren bir dizi, ırkçılık konusuna da gerçekçi detaylarla vurgu yapıyor. Dizinin en sevdiğim yanı, ilginç karakterleri bir araya getirmiş olması, psikolojik ve sosyolojik analizler içermesi. Tanıdığımızı düşündüğümüz insanları aslında ne kadar iyi tanıdığımızı sorgulatıyor; çünkü yüzeyde gördüklerimiz asla altta gizli olanın ne olduğunu söylemez… Not: Bence dizi hak ettiği IMDb puanını alamamış, daha yüksek bir puan hak ediyor.

The Forest / La Forêt (2017-…) – IMDb: 7,3

the forest en iyi netflix dizileri - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Fransız yapımı mini dizi. Bana göre hak ettiğinden daha düşük bir IMDb puanı almış. Konusu biraz klişe gelebilir ama yine de farkını ortaya koyan bir dizi. Dizi öncelikle bir genç kızın ormanda kaybolma hikayesi ile başlıyor. Olayı polise bildiren kadının söyledikleri başlarda pek dikkate alınmıyor ancak daha sonra kadının haklı olduğu ortaya çıkıyor. Ardından iki genç kız daha kayboluyor ve kaybolanlardan birisi polislerden birinin kızı olunca soruşturma çalışmaları hız kazanıyor. Dizinin sevdiğim yanı, klişe bir konuyu iyi işlemesi ve gereksiz dramatizelerden kaçınması. Ayrıca  polisler ile dışarıdan olayı araştıran aileler arasında basmakalıp ego çatışmaları yok ve en önemlisi de dizinin sonunun fazla aksiyona kaçmadan, yani show peşinde koşmadan bir sonuca ulaşması… Dizide başlarda sevmediğim bir kaç karakter olmuştu ancak onları da ilerleyen bölümlerde sevdim. İlk sezon 6 bölüm. İkinci sezon gelir mi bilmem. Tür: suç-dram-polisiye.

Mindhunter (2017-…) – IMDb: 8,5

mindhunter en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizi tam olarak gerçek hayattan uyarlama değil ancak dizide geçen ve canlandırılan seri katiller gerçek hayattan uyarlama. İki dedektif, seri katillerin nasıl seri katil olduklarını, bunun altında yatan psikolojik nedenleri, çocukluklarını, aile hayatlarını, anne-babası ile olan ilişkilerini araştırarak, neden seri katil olduklarını analiz etmeye çalışıyor. Bunun için seri katillerin her biri ile hapishanede özel izinle görüşmeler yaparak, onlarla konuşuyor ve katillerin karakter analizlerini çıkararak yeni bir sınıflandırma yapma yoluna gidiyorlar. Klasik polis bakış açısından farklı bir yaklaşıma sahip olan detektifler, bu araştırmanın sonucunda çıkacak olan raporla seri katillerin, suç işlemeden tespit edilebilmesini de amaçlıyor. İnanılmaz merakla ve keyifle izledim. Tür: Suç-dram-polisiye.

Anne (2017-…) – IMDb: 8,4

anne en iyi netflix dizileri - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizinin geçtiği dönemde, aileler, çiftliklerinde çalıştırılmak üzere yetimhanedeki kızları kendi korumaları altına alıyorlar. Anne’de bu kızlardan birisi. Anne’yi yanına alan evde, abla kardeş iki yetişkin kadın ve başlarda taş kalpli görünen bir ihtiyar var. Aile aslında erkek çocuk istemiş ancak yetimhane Anne’yi yolluyor. Anne, olaylara hep pozitif bakan, içi umut dolu, saf ve hayal gücü çok geniş bir kız çocuğu. Duygusal dünyası insanı ağlamamak için zorluyor. Çiçeklerle konuşması, doğaya duyduğu aşk, umutları, kendisini prenses olarak kurduğu hayaller vs. mükemmel anlatılmış. Konusu biraz sıkıcı gelmiş olabilir ancak izledikçe kendisini içine alan bir dizi. Biraz da feminizm kokuyor… Tür: Dram. Fragmanını yukarıdan izleyebilirsiniz.

Chilling Adventures of Sabrina (2018-…) – IMDb: 7,8

sabrina en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Yarı cadı – yarı insan Sabrina Spellman‘ın maceralarını anlatan, cadılı-madılı dizi sevenler için mükemmel bir dizi. Dizide; yıllar önce anne ve babası vefat etmiş olan Sabrina, iki halası ve bir kuzeni ile yaşamaktadır. Yaklaşan ilk doğum gününde, Sabrina’nın tamamen ölümsüz olması için bir tören düzenlenecek ve bu törende Sabrina’nın ruhunu Şeytan’a teslim etmesi gerekmektedir. Ancak Sabrina, bu törende Şeytan’a kendini tamamen adaması gerekip gerekmediği konusunda kararsızdır. Tür: Dram-fantastik-gerilim. İkinci sezon 2019’da gelecek. Sabrina’yı canlandırdan Kiernan Shipka.

Safe (2018) – IMDb: 7,3

safe en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Soluksuz izleyeceğiniz bir Netfliz dizisi daha. Başrolde Dexter dizisinden tanıdığımız Michael C. Hall var. Dizi; Tom Delaney’in (Michael C. Hall) kızının esrarengiz bir şekilde kaybolması ile başlıyor. Tom Delaney ve polislerin birbirleri ile pek de koordineli olmayan şekilde kaybolan kızı arama çalışmaları ise bir dizi sır ve esrarengiz gerçekleri ortaya çıkarıyor. Tür: Dram-gizem.

House of Cards (2013-…) – IMDb: 8,9

house of cards netflix - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizi; Beyaz Saray’da Amerikan Başkanlığı’na oynayan ve bu uğurda her şeyi mubah gören Francis Underwood (Kevin Spacey) ve eşi Claire Underwood (Robin Wright)’un iş ve aile hayatını anlatıyor. Başkanlık uğruna hiç bir kirli işi yapmaktan çekinmeyen, adaleti yanlış yönlendirme, yalancı tanıklık etme, adam öldürme, nepotizm, ülkede terör korkusu yaratma gibi her türlü işe bulaşan Francis Underwood ve Claire Underwood; aile yaşamlarında da hiç alışık olmayan seçimlerle insanın ağzını açık bırakıyor. Dizi siyasetin ne denli kirlilikler içerisinde olduğunu ve dürüst ve doğru olanın bu camiada uzun soluklu tutunabilmesinin mümkün olmadığını gözler önüne seriyor. Muhtemelen dizi, özellikle Amerika’da ama tüm ülkelerde bize politikanın kirli oyunlarına artık kanmayın ve duyduğunuz en masum ifadelerin bile arkasında bin bir türlü oyunlar ve sahtekarlıklar olabildiğini anlatmak için yaratılmış. Politika ile ilgili konuları sevenler için mükemmel bir dizi.

Dark (2017- ) IMDb: 8,6

dark - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Netflix’in ilk Almanca dizisi. Dizi Almanya’nın küçük bir kasabasında bir çocuğun kaybolması ile başlıyor. Kayıp çocuğu arayan aile, polis ve diğer çocukların birbirlerinden habersiz şekilde, kasabanın yakınındaki ormanlık arazideki bir mağaranın içerisindeki bir geçidi keşfetmeleri ve bu geçitten geçildiğinde farklı bir zamana gidildiğini anlamaları ile devam ediyor. Yıllar önce kasabaya yakın bir alanda kurulan termik santralde yaşanan bir patlama ile ortaya çıkan bu geçit, tünel şeklinde ilerliyor ve bir noktadan sonra çatal şeklinde ikiye ayrılıyor. Yollardan birisi 33 yıl öncesine, diğeri 66 yıl öncesine gidiyor. Dizide ayrıca aile içi sorunlar, ergenlik meseleleri, aşk, ihanet, intihar ve güven konuları da çok güzel işlenmiş. Bence mükemmel bir dizi.

Stranger Things (2016 – ) – IMDb: 8,9

stranger things - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Aslında başlarda biraz ergen dizisi havasında olduğunu düşündüğüm ancak izledikçe çok çok sevdiğim bir dizi. Bir çocuğun kaybolması ile başlayan dizi; çocuklar üzerinde etik dışı bilimsel deneyler yapan bir merkez ve bu merkezden kaçan başka çocuklarla ilgili sıra dışı ve fantastik boyutlarda olayları anlatıyor. Merkezde, çocuklar üzerinde bazı deneyler yapılarak düşünce gücü ile ortamdaki enerjiyi kontrol edebilmeleri sağlanıyor. Merkezden kaçan ve dış dünya ile ilk kez tanışan “Eleven” ise küçük bir kasabada saklanmak için tesadüfen kendi yaşlarında başka çocuklarla tanışıyor ve dizinin en duygusal yönünü oluşturan mükemmel bir dostluk başlıyor. Yani hem duygusal hem bilim-kurgu… İzleyin 🙂

Black Mirror (2011- ) – IMDb: 8,9

Black Mirror - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dizi bir yanda ileri teknolojileri, diğer yanda insanın değişmeyen doğasını anlatıyor bana göre… Her bölümde farklı bir konuyu işliyor ve bir bölümü beğenmeseniz bile diğer bölüme bayılma ihtimaliniz yüksek. Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker. Bölümlerin spoiler-sız konuları için şu yazımızı tıklayabilirsiniz: Gerçeklik Algınızı Sarsacak Bilim Kurgu Dizileri

Narcos (2015-2017) – IMDb: 8,8

narcos - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan mükemmel bir dizi. Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi başlıklı yazımızda diziyle ilgili çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ancak yazıyı diziyi izlemeden önce değil, sonra okumanızı tavsiye ederim.

La Casa De Papel (2017-…) – IMDb: 8,6

la casa de papel netflix - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Kusursuz bir planla İspanya Darphanesi’ni soymayı planlayan Profesör lakaplı bir adamın, kendisine bir ekip oluşturduktan sonra, planını adım adım işleme koymasını anlatıyor. Aslında diziyi sinematografik açıdan inceleseniz bir sürü hata bulabilirsiniz ya da senaryosunda çok fazla tutarsızlık var bana göre, ama dizinin konusunun orijinal olması, ideolojik vurgusu, sürükleyiciliği ve konuşulan İspanyol dilinin sempatikliği diziyi izletiyor. Zaten izlemeyen kalmamıştır artık sanırım. Kendisi de güzel müzikleri de…

Disenchantment (2018-…) – IMDb: 7,2

disenchantment en iyi netflix dizileri - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

Dreamland adında fantastik bir ülkede geçen dizi, bir yandan orta çağ öğelerine göndermeler yaparken diğer yandan alkol ve eğlence düşkünü, özgür ruhlu Bean ismindeki Prensesin babasına ve çevresine verdiği komik mücadeleyi anlatıyor. Eğlenmek için izlenmesi gereken bir dizi. İkinci sezonun 2019’da gelmesi bekleniyor. Tür: Animasyon-macera-komedi.

The Protector (2018-…) – IMDb: 7,6

muhafiz the protector en iyi netflix dizisi - Başından Kalkamayacağınız En İyi Netflix Dizileri

İlk Türk Netflix dizisi. Dizinin konusu ise kısaca şöyle: Hakan, annesi ve babasını kaybetmiş, kendisini büyüten üvey babası ile yaşayan ve Kapalı Çarşıda antikacı dükkanı olan bir öğrencidir. Bir gün bir kadın antikacı dükkanına gelir ve resim ile gösterdiği eski bir gömleği aradığını belirtir. Bunun için çok yüksek de bir para teklif eder. Üvey babası bu gömleği hiç görmediğini söyler ancak Hakan gömleği depoda bir sandıkta görmüştür. Üvey babası, Hakan’a gömlekle ilgili konuşmayı bile yasaklasa da Hakan gece gizlice gömleği bulup, kadından parayı almaya niyetlidir. Ancak olaylar hiç de Hakan’ın planladığı gibi gitmez ve ne kendisi, ne annesi-babası ne de üvey babası hakkında yıllardır doğru bildiği gerçekler olduğundan çok farklıdır. Hakan aslında yıllar önce İstanbul’u kurtarmak için seçilen bir grup koruyucudan birisidir ve o gömlek Hakan tarafından giyildiğinde onu ölümsüz yapmaktadır. Diziyi kaliteli buldun mu derseniz? Aslında bulmadım, ama sürükleyici mi? derseniz, ekranın başından kalkmanıza bile izin vermiyor. Bu da büyük bir başarı zaten. Tür: Aksiyon-fantastik-bilimkurgu.

Keyifli izlemeler 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir