Çekirdek Kahve Öğütücüsü Hakkında Rehber

Eskiden kahveyi toz haline getirmek için sert tokmaklarla ezerlermiş; daha sonraları dış kısmı tahta, bakır veya pirinç, dişli kısmı demirden yapılma el değirmenleri üretilmiş. Şimdi ise daha çeşitli, daha sağlam ve uzun ömürlü çekirdek kahve değirmenleri var. Çekirdek kahve öğütücüsü, kahve çekme değirmeni ya da kahve öğütme makinası artık adına ne derseniz diyin, lezzetli bir kahve demlemek için ihtiyacınız olan ilk en önemli ekipmandır. Çünkü elinizde en iyi kahve makinası da olsa, en iyi kahve çekirdeği de olsa kahvenin gerçek lezzetini ortaya çıkarabilmeniz için kahveyi kendiniz öğütmeniz ve doğru demlemeniz gerekir. Kahve çekirdeklerini doğru aparatla öğütmek ise çekirdeklerin doğru şekilde, doğru büyüklükte, doğru ısıda ve doğru hızda öğütülmesini sağlar. Bu da kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği bölgenin karakteristik tat ve aromasından alacağınız faydayı en üst noktaya çıkarır. Ayrıca kahve çekirdeklerini kendiniz öğütmeniz şu faydaları sağlar:

  • Çekirdek kahve, yani öğütülmemiş kahve; daha önceden öğütülüp paketlenmiş kahvelere göre daha geç bayatlar. Yani daha uzun süre taze kahve tüketirsiniz.
  • Farklı kahve demleme ekipmanları için ayrı ayrı kahve almak yerine çekirdek kahve satın alarak o an kahve demleme ekipmanlarından hangisini kullanacaksanız kahve çekirdeklerini buna göre öğütürsünüz. Bu da size her seferinde farklı lezzetler tatmanızı sağlar. Ayrıca farklı aromalarda çekirdek kahve satın alıp bunları istediğiniz oranlarda birbirine karıştırarak kendi damak tadınızı ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Kahve çekirdeklerini kendiniz öğüttüğünüzde evin her yanını kahve kokusu sarar ve daha içmeden kokusu ile kahveden büyük keyif alırısınız.
  • Kahve çekirdeğini öğüterek kullandığınızda içerisinde kahve dışında başka hiç bir katkı maddesi olmadığına emin olursunuz.

Peki piyasada en ucuz kahve öğütme makinasından en pahalı dükkan tipi kahve değirmenine kadar bir sürü çeşit var. Çekirdek kahve öğütücüsü satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Çekirdek kahve öğütücüsü olarak piyasada en yaygın iki seçenek var: Bunlardan birisi elektrikli öğütücü, diğeri ise manuel el değirmenidir. Her ikisinde de İngilizce’de “burr” denilen öğütücü dişli çark bulunur. Bu dişli çarklar, öğütücünün kalitesini belirler. Dişli çarkların paslanmaz çelik olması ve çapının büyük olması önemlidir. Çap ne kadar büyükse kahve çekirdeklerinin öğütülme işlemi de o kadar kaliteli oluyor, markalar arasındaki kalite ve fiyat farkları da bundan kaynaklanır.
  • İyi bir el değirmeni kahve öğütücüsü, öğütme işlemini yavaş yapmalıdır. Çünkü hızlı çekim kahve çekirdeklerini ısıtacağından kahvenin tadının acımsılaşmasına neden olur. Bu da kahve demleme yöntemlerinden hangisi kullanırsanız kullanın istenmeyen bir durumdur.
  • Ev kullanımı için öğütücü arıyorsanız ise kullanımının basit olması, kolay çıkarılıp takılması, kolay yıkanabilmesi, mutfakta fazla yer kaplamaması, kaliteli malzemeden üretilmiş olması ve uzun ömürlü olması önemlidir. Sanayi tipi ya da dükkan tipi kahve değirmeni arıyorsanız geniş hazneli olması, kaliteli ve sağlam olması, kullanımının pratik olması ve uzun ömürlü olması gerekir.
  • Kahve çekme makinasının, farklı kahve demleme ekipmanları ve yöntemleri için kahveyi inceden kalına farklı büyüklüklerde öğütme özelliğinin olması gerekir. Kahve çekim kalınlıkları, farklı kahve demleme ekipmanları için son derece önemlidir. Ayrıca kahvenin homojen çekilmesi, yani kahve parçacıklarının aynı boyutta olması da son derece önemlidir.

Tüm bunlar için iyi bir piyasa araştırmasının yapılması, markaların karşılaştırılması ve kalitesine göre kahve öğütme makinası fiyatlarının karşılaştırılması gerekir. Bu noktada en ucuz kahve öğütücüsünü satın almak yerine, fiyat-performans dengesine bakılarak en yüksek faydanın sağlanacağı öğütücünün satın alınmasını daha doğru buluyorum. Ben bu konuda, daha iyileri de daha ucuzları da piyasada olmakla birlikte, evde Hario Mini-Slim+ Kahve Değirmeni kullanıyorum. Gayet pratik, kolay kullanımlı, sağlam, öğütücü dişli çarkları paslanmaz çelik, fazla yer kaplamıyor, yıkaması kolay ve kolay sökülüp takılabiliyor. Haznesinin küçük olması ev kullanımı için ideal. Farklı kahve demleme ekipmanları ve yöntemleri için farklı boyutlarda çekebiliyorum. “Fine” ayarı en ince, coarse ayarı en kalın olacak şekilde basamakları var. Fine ayarı toz şeker büyüklüğünde ve water dripper, moka pot için uygun; medium-fine ayarı kağıt filtre, syphon, kahve makinesi ve Chemex için uygun; medium ayarı metal filtre, bez filtre, syphon, kahve makinası ve french press için uygun; coarse ayarı ise soğuk demleme ve kamp kahvesi (cowboy coffee) için uygun (Bu ayarlar kendi tespitlerim bu arada kullanım kılavuzunda küçük farklılıklar var.). Benim için bir öğütücüden beklediğim tüm faydayı sağlıyor. Zaten Hario’nun internet sayfalarında (atladığım yok ise) ev tipi tüm kahve demleme ekipmanları var, sanırım bu alanda uzmanlaşmayı hedef koymuşlar. Ancak satın almak isterseniz internetten satın almanızı tavsiye ederim, çünkü -diğer tüm ürünlerde olduğu gibi- kahve değirmeni fiyatları da internette, alışveriş merkezlerine göre çok daha uygun fiyatlı.

kahve ogutucu - Çekirdek Kahve Öğütücüsü Hakkında Rehber

Kahve öğütme konusunda bana daha önce mail yoluyla ya da yorum bırakarak sorulan birkaç soruya cevap vermek istiyorum.

Filtre kahve nasıl çekilir?

Sanırım burada sorulmak isteden filtre kahve demlemek için kahve çekirdeği nasıl çekilir? Filtre kahve demlemede her zaman en kalın ya da kalına en yakın ayarda çekilir.

Kahve çekirdeği nasıl öğütülür? Kahve nasıl çekilir?

Ben kendi kullandığım kahve değirmeni ile, kahvenin nasıl çekildiğini yukarıdaki resimde anlatmaya çalıştım. Ama siz en iyi kahve öğütücüsünü de satın almış olsanız kullanma talimatını okumadan aparatınızı kullanmayın.

Çekilmiş kahve nasıl saklanır?

Mutlaka hava almayan, temiz bir kavanozda, nemsiz bir ortamda saklanmalıdır. İçerisine bir kaç tane öğütülmemiş çekirdek kahve atılabilir. Buzdolabında saklanmamalı, serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Kullanırken içerisine ıslak kaşık kullanılmamalıdır. Az tüketiyorsanız büyük kavanoz yerine küçük kavanozlarda saklanması tercih edilmelidir.

Kahve öğütme işlemini tamamladınız, peki kahvenizi nasıl demleyeceksiniz, eğer filtre kahve yapmak istiyorsanız Filtre Kahve Nasıl Yapılır? başlıklı yazıma, kahvenizi Chemex ile demleyecekseniz Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir? başlıklı yazıma, bol köpüklü bir Türk kahvesi istiyorsanız En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Benim çekirdek kahve öğütücüsü ve öğütme işlemi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Keyifli kahve tüketmeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir