En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Herkes Türk Kahvesi sever sanırım. Zaten sevmeyenlerin bu yazıyı okuyor olma ihtimali düşük. O halde seven herkese, Türk kahvesi nasıl yapılır? anlatalım istedim. Toplanın, hem bir kaç sene önce katıldığım bir kahve seminerinde öğrendiklerimi hem de konuyu araştırıp diğer kaynaklardan bilgileri derliyorum.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

İyi bir Türk Kahvesi yapmak için en önemli husus, kullanılan kahve çekirdeğinin kaliteli olması. Yani, iyi bir kahve çekirdeği kullanmıyorsanız zaten iyi bir kahve yapamazsınız. Bunun için %100 arabica türünde, iyi kalitede ve taze çekilmiş kahve çekirdekleri kullanmak gerekiyor. Seçtiğiniz kahve çekirdeklerinin orta düzeyde kavrulmamış olması da önemli. Çekirdeklerin kavrulma derecesi kahvenin sertliği belirliyor. Örneğin Hatay’da çifte kavrulmuş kahve içerler ve bu kahve diğer içtiklerimize göre çok daha sert ve acımsıdır. Eğer sert/acımsı kahve sevmiyorsanız, araştırarak az kavrulmuş ya da orta kavrulmuş kahve çekirdeği almalısınız. İkinci olarak iyi bir Türk Kahvesi için kahve çekirdeklerini mümkünse kendiniz öğütün. Kahveyi hazırlamadan hemen önce kendiniz öğütürseniz daha taze kahve içersiniz.

İyi bir Türk Kahvesi yapmak için diğer önemli detay, pişirmede kullanılacak olan suyun sıcaklığı (ve elbette kreçsiz ve klorsuz içme suyu olması). Bazı yazılarda Türk Kahvesinin buz gibi soğuk su ile daha iyi yapıldığı belirtiliyor, ancak bu tamamen yanlış bir bilgi. Çünkü kahve pişirmede süreyi oldukça kısa tutmak gerekiyor ve bunun için de suyun oda sıcaklığında olması en iyisi. Suyun soğuk olması, kahveyi pişirirken cezvenin daha fazla ateşte kalmasına neden olur ki bu istemediğimiz bir şeydir.

İyi bir Türk kahvesi yapmak için bir diğer önemli husus, kahveyi pişireceğiniz cezvenin iyi kalaylanmış bakır cezve olması. Ayrıca mümkünse kahvenin közde, buna imkân yoksa da ocağın en küçük gözünde ve kısık ateşte pişirilmesi, yüksek ateşe maruz bırakılmaması önemli. Şimdi gelelim tarifimize…

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • İyi kalitede ve taze çekilmiş kahve
 • Oda sıcaklığında su
 • Bakır cezve
 • Şeker (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 • Her bir fincan için iki çay kaşığı kahveyi cezveye koyun. Üzerine her fincan için birer fincan su ekleyin.
 • Kahveyi az şekerli isteyenler için yarım küp, orta şekerli isteyenler için 1 küp, şekerli isteyenler için 2 küp şeker atın. Sade isteyenler için şeker kullanmayın.
 • Ardından kahveyi ocağa almadan önce tahta kaşık yardımıyla 6-7 saniye kadar yavaşça karıştırın. Ardından cezveyi ocağın en küçük gözüne oturtun ve kısık ateşte ara ara çok yavaş karıştırarak pişirin. Hızlı karıştırırsanız kahveniz köpürmeyebilir.
 • Kahve kaynamadan, kenarları tıkırdamaya başladığında ocaktan alın ve kahvenin üzerinde biriken köpüğü fincanlara dağıtın.
 • Ardından kahveyi yeniden ocağa alın ve yine kaynamasına izin vermeden çok az daha ocakta tutup yeniden köpürmesini sağlayın.
 • Bu aşamada acı kahve sevmiyorsanız kahveyi asla kaynatmayın, acı kahve seviyorsanız da kahveyi bir taşım kaynatıp hemen altını kapatın. Afiyet olsun…

Türk Kahvesi Nasıl Servis Edilir?

Türk kahvesi yanında lokum ve küçük bir bardak soğuk su ile servis edilir. Ancak su, kahveyi içtikten sonra değil, ağızdaki diğer tatları gidermek için kahveden önce içmek içindir. Bir rivayete göre ise eskiden kahvenin içerisinde zehir olup olmadığını anlamak için, kahveden bir kaşık alıp suya karıştırılır ve suyun rengi değişmiyorsa kahve içilirmiş. Kahvenin yanından su ikram edilmesinin bir başka nedeni ise kafeinin bedende tükettiği suyun yerini alarak dehidrasyonun önüne geçmek. Zaten her durumda kahve vücuttan su atan bir içecek olduğundan öncesinde veya sonrasında su tüketmek sağlık için faydalı.

Biraz Tarih: Türk Kahvesi

Türk Kahvesinin, bir kahve çekirdeği çeşidi olmadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye’de kahve bitkisi yetişmiyor ancak kahve çekirdeğinin öğütülme ve kavrulma şekli ile pişirme yönteminin bize özgü olmasından dolayı bu ismi almış. Türk kahvesi ile ilgili tarihsel bilgi isterseniz şu birkaç videoyu izlemelisiniz. İnsanı inanılmaz bir tarihsel yolculuğa çıkarıyor.

Türk Kahvesi Belgeseli

Tarihi “Türk Kahvesi’nin” Öyküsü

Önemli Not:

Türk Kahvesi, 2013 yılında UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurum) tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine kaydedilmiştir. Kahve bitkisi; sadece ekvatoral iklimde yetişen bir bitki olduğundan Türkiye’de yetişmiyor, ancak buna rağmen “Türk kahvesi” kavramının literatüre geçmiş olması çok önemli. Gerçi bazı kaynaklarda bu kahve Yunan Kahvesi olarak da geçiyor ama neyse… Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim, son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan bir Dibek Kahvesi furyası var. Dibek Kahvesi, Türk Kahvesine göre daha yağlı, daha kalorili olmasına rağmen hakkında inanılmaz makaleler yazdırılan ve maliyeti Türk Kahvesine göre daha düşük bir kahve. Ancak sağlığa faydalarının abartıldığı akademik makaleler ve TV programlarında para vermezseniz size günahını vermeyecek olan uzmanlar tarafından övüle övüle bitirilemiyor… Aslında ne zaman bir şey çok yaygınlaşmaya başlasa, şüpheyle yaklaşmamız gerekirken, hemen üzerine atlama huyumuzdan vazgeçsek daha bilinçli bir ülke olacağız ama yapamıyoruz sanırım…

Türk kahvesi, sağlıklıdır (ama kararında içildiğinde, günde 10 fincan içildiğinde değil 🙂 )

Türk Kahvesi içmek, kültür mirasımızı sürdürmektir.

Türk kahvesi güzeldir 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

3 comments

 1. Cok teşekkür ederim @entelaylak
  Benden de küçük bir not :

  Iclerine sacma sapan ve abartili maddeler koyarak eşiniz olacak damat adaylarını da zehirlemeyin lütfen 🙂

  Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir