En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi içmek ayrı bir seremonidir bence. Bu seremoniyi sevmeyenlerin bu yazıyı okuyor olduğunu sanmıyorum. O halde seven herkese, Türk Kahvesi nasıl yapılır? anlatalım. Bu tarifi, hem bir kaç sene önce katıldığım bir kahve seminerinde öğrendiklerimden hem de konuyu araştırıp diğer kaynaklardan edindiğim bilgilerden derliyorum. Keyifli kahveler 🙂

Türk Kahvesi Tarifi

Öncelikle Türk Kahvesi yapmak için iyi kalitede, %100 arabica türünde, en ince ayarda taze çekilmiş ve orta düzeyde kavrulmuş kahve çekirdeği kullanmalısınız. Zaten kaliteli kahve çekirdeği kullanmıyorsanız iyi bir Türk Kahvesi yapmanız imkansız. Örnek vermek gerekirse, Türk Kahvesi olarak son zamanlarda en beğendiğim kahvelerden birisi, Gurmekahveci‘den aldığım Türk Kahvesi Harmanı isminde, Yemen Mocha ve Etiyopya Limu kahvelerinin harmanlanan kahvesi. Düşük asiditeli ve daha çok çikolata ve meyvemsi tatları barındıran bu kahve, Türk Kahvesi için çok iyi sonuç veriyor.

İkinci olarak iyi bir Türk Kahvesi için kahve çekirdeklerini mutlaka kendiniz taze olarak ve en ince ayarda öğütmelisiniz. Evde bir kahve öğütücünüz yoksa edinmenizi öneririm. Üçüncü olarak, Türk Kahvesi yaparken mutlaka kaliteli ve ılık su kullanmalısınız. Su; kireçsiz, klorsuz ve ılık olmalı. Soğuk su, kahvenin pişerken daha fazla ateşte kalmasına neden olur. Dördüncü olarak kullandığınız cezve, iyi kalaylanmış geleneksel bakır cezvelerden olmalı. Ayrıca mümkünse kahvenin közde, buna imkân yoksa ocağın en küçük gözünde ve kısık ateşte pişirilmesi gerekir. Şimdi gelelim tarifimize.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • İki kişilik kahve yapacağımızı düşünürsek, her bir fincan için iki çay kaşığı (ya da bir tatlı kaşığı), yani 4 çay kaşığı kahveyi cezveye koyun. Üzerine iki fincan oda sıcaklığında su ekleyin.
 • Kahveyi az şekerli isteyenler için yarım küp, orta şekerli isteyenler için 1 küp, şekerli isteyenler için 2 küp şeker atın. Sade isteyenler için şeker kullanmayın. Geleneksel usulde şeker kullanılmadığını hatırlatırım.
 • Kahveyi ocağa almadan önce tahta kaşık yardımıyla 6-7 saniye kadar yavaşça karıştırın. Ardından cezveyi ocağın en küçük gözüne oturtun ve kısık ateşte ara ara çok yavaş karıştırarak pişirin. Hızlı karıştırırsanız kahveniz köpürmeyebilir.
 • Kahve kaynamadan, kenarları tıkırdamaya başladığında ocaktan alın ve kahvenin üzerinde biriken köpüğü fincanlara dağıtın.
 • Ardından kahveyi yeniden ocağa alın ve yine kaynamasına izin vermeden çok az daha ocakta tutup yeniden köpürmesini sağlayın.
 • Bu aşamada acı kahve sevmiyorsanız kahveyi asla kaynatmayın, acı kahve seviyorsanız da kahveyi bir taşım kaynatıp hemen altını kapatın.

Afiyet olsun…

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • İki fincan kahve için; iki fincan oda sıcaklığındaki sütü cezveye alın. Soğuk süt kullanmak, pişirme süresini uzatacağından kahvenin istenenden fazla ateşte kalmasına, bu da kahvenin acılaşmasına neden olur.
 • Şekerli kahve yapmak istiyorsanız, şekeri süte ekleyin. Her bir fincan için; az şekerli için yarım küp şeker, orta şekerli için 1 küp şeker ve şekerli için 2 küp şeker ekleyin.
 • Sütün içerisine taze çekilmiş Türk Kahvesi ilave edin ve tahta kaşıkla biraz karıştırın. Çok fazla karıştırmayın, kahve dağılsın yeter.
 • Cezveyi kısık ateşe alın ve az fokurdayana kadar pişirin. Asla kaynatmayın.
 • Not: Sütlü Türk kahvesi yaparken normal süt yerine yoğunlaştırılmış süt kullanmak isterseniz  (ki daha lezzetli bir sütlü kahve yapmış olursunuz) aşağıda yoğunlaştırılmış süt tarifini uygulayın ve kahvenizi bu sütle yapın.

Afiyet olsun…

Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır?

Sütlü kahve içerken, normal süt yerine yoğunlaştırılmış süt kullanabilirsiniz. Bu kullanım aslında Türkiye’de penetrasyonu çok yaygın değil ama aslında Avrupa’da çok yaygın. Yoğunlaştırılmış sütleri büyük marketlerde bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için;

1 litre sütü tencereye alın içerisine 1 çubuk tarçın ilave edin, 5 dk orta ateşte ısıtın. İçerisine 1 su bardağı şeker ilave edin ve yaklaşık 1 saat 15 dk tahta kaşıkla karıştırarak kaynatın. Bu kısım biraz yorucu ama sonucunda inanılmaz lezzetli bir süt ortaya çıktığından değiyor. Kaynatma esnasında sütün üzerinde oluşan kaymağı sürekli almayı unutmayın. Kaynama sonunda sütün miktarı yarıya kadar inmiş olacak ve rengi de hafif kahverengiye çalacaktır. Sütü bir süzgeçten geçirin ve soğumaya bırakın. Yoğunlaştırılmış sütünüz hazır.

Türk Kahvesi Nasıl Servis Edilir?

Türk kahvesi yanında lokum ve küçük bir bardak soğuk su ile servis edilir. Ancak su, kahveyi içtikten sonra değil, ağızdaki diğer tatları gidermek için kahveden önce içmek içindir. Bir rivayete göre ise eskiden kahvenin içerisinde zehir olup olmadığını anlamak için, kahveden bir kaşık alıp suya karıştırılır ve suyun rengi değişmiyorsa kahve içilirmiş. Kahvenin yanından su ikram edilmesinin bir başka nedeni ise kafeinin bedende tükettiği suyun yerini alarak dehidrasyonun önüne geçmek. Zaten her durumda kahve vücuttan su atan bir içecek olduğundan öncesinde veya sonrasında su tüketmek sağlık için faydalı.

Günün Hangi Saatinde Türk Kahvesi Tüketmeliyiz?

Günün hangi saatinde kahve tüketmelisiniz sorusunun cevabı için: Sirkadiyen Saatimize Göre Günün Hangi Saatlerinde Kahve Tüketmeliyiz? başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Tarihçesi Hakkında

Türk Kahvesinin, bir kahve çekirdeği çeşidi olmadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye’de kahve bitkisi yetişmiyor ancak kahve çekirdeğinin öğütülme ve kavrulma şekli ile pişirme yönteminin bize özgü olmasından dolayı bu ismi almış. Türk kahvesi ile ilgili tarihsel bilgi isterseniz şu birkaç videoyu izlemelisiniz. İnsanı inanılmaz bir tarihsel yolculuğa çıkarıyor.

Türk Kahvesi, 2013 yılında UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurum) tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine kaydedilmiş. Kahve bitkisi; sadece ekvatoral iklimde yetişen bir bitki olduğundan Türkiye’de yetişmiyor, ancak buna rağmen “Türk kahvesi” kavramının literatüre geçmiş olması çok önemli. Gerçi bazı kaynaklarda bu kahve Yunan Kahvesi olarak da geçiyor ama neyse… Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim, son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan bir Dibek Kahvesi furyası var. Dibek Kahvesi, Türk Kahvesine göre daha yağlı, daha kalorili olmasına rağmen hakkında inanılmaz makaleler yazdırılan ve maliyeti Türk Kahvesine göre daha düşük bir kahve. Ancak sağlığa faydalarının abartıldığı akademik makaleler ve TV programlarında para vermezseniz size günahını vermeyecek olan uzmanlar tarafından övüle övüle bitirilemiyor… Aslında ne zaman bir şey çok yaygınlaşmaya başlasa, şüpheyle yaklaşmamız gerekirken, hemen üzerine atlama huyumuzdan vazgeçsek daha bilinçli bir ülke olacağız ama yapamıyoruz sanırım…

Türk Kahvesi güzeldir 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

3 comments

 1. Cok teşekkür ederim @entelaylak
  Benden de küçük bir not :

  Iclerine sacma sapan ve abartili maddeler koyarak eşiniz olacak damat adaylarını da zehirlemeyin lütfen 🙂

  Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir