Eşekarısı Fabrikası – Iain M. Banks

Uzun süredir okumak istediğim, hep ertelediğim, okuduktan sonra da ertelediğime üzüldüğüm Eşekarısı Fabrikası, İskoç yazar Iain M. Banks’in ilk romanı. Orijinal ismi: The Wasp Factory.

esekarisi fabrikasi - Eşekarısı Fabrikası – Iain M. Banks

Kitap; gotik tarzda yazılmış, biraz yeraltı edebiyatı biraz bilim kurgu kokan fantastik bir roman… Kitabın ana karakteri aynı zamanda anlatıcısı olan Francis Leslie Cauldhame (Frank veya Frang); babası doğum kaydını bildirmediği için resmen var olmayan, bu nedenle de yalnız hayat süren bir çocuktur. Babası ilginç deneyler yapmaya meraklı bir biyokimyacı; kardeşi Eric ise tıp fakültesinde öğrenciyken yaşadığı bir olayda akli dengesini yitiren ve artık zekası tehlike yaratan biridir. 

Hayvanların ölme biçimlerinin kendisine yakın geleceği haber verdiğine inanan Frank, daha çocukken zekice bir plan yaparak kendi yaşlarındaki iki kuzenini ve öz kardeşini öldürür. Nitekim babası da kendisine saçma sapan şeyler öğretmekten zevk almaktadır. Frank’in şiddet ve ölüm üzerine fantazilerle dolu bu küçük hayatı, romanın sonunda yaptığı küçük bir keşifle tamamen değişse de kitabın etkisi roman biter bitmez hemen geçmiyor. Bu bağlamda kitabın insandaki bıraktığı hissi hiç şüphesiz tedirginlik olarak tanımlayabilirim. İnsanı tedirgin eden bir anlatımı, insanı tedirgin eden bir kurgusu, insanı tedirgin eden karakterleri ve insanı tedirgin eden bir havası var. Masumiyetin kalesi sayılan çocukluğu da yıkıp geçiyor ayrıca…

Kitapta altını çizdiğim yerlerden buraya not düşmek istediğim ise sadece 111. sayfada rastladığım şu cümle…

İki cinsiyet de kendilerine göre birer işi çok iyi yapıyorlardı: Kadınlar doğuruyor, erkeklerse öldürüyordu. (s.111)

Okumak güzeldir…

Iain M. Banks okumak daha güzel 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir