Film Önerisi: Red Sparrow (2018)

Bu hafta size film önerim: Francis Lawrence‘ın yönettiği ve Türkçeye “Kızıl Serçe” olarak çevrilen Red Sparrow. IMDb: 6,6. Film; annesi ile yaşayan ve iyi bir balerin olan Dominika’nın (Jennifer Lawrence) geçirdiği bir kaza sonucu baleye veda etmesinin ardından amcası tarafından ajan olması için zorlanarak gizli istihbarat örgütü “Sparrow School“a katılmasını ve devamında gelişen olayları anlatıyor. Filmin ikinci önemli karakteri Nash (Joel Edgerton) ise Rusya hükümeti içindeki bir köstebeğini korumakla görevli bir CIA saha ajanı. Film, bu iki ajan arasında geçen ve filmin sonuna kadar kimin ne tarafta olduğuna emin olamadığınız bir hikayeyi uzattıkça uzatıyor…

red sparrow - Film Önerisi: Red Sparrow (2018)

Uzattıkça uzatıyor, diyorum çünkü filmi öncelikle gereksiz uzun buldum. Ama ajan konulu filmler ve iyi planlanmış bir intikam planı, her zaman ilgimi çektiğinden filmi beğendiğimi itiraf etmeliyim. Filmin sürekli soru işareti yaratması ve bir bulmaca gibi sonunu çözmeye çalışmak da güzeldi. Politik açıdan Rusya ve Amerika arasında asla bitmeyen soğuk savaşa dair verdiği göndermeler; duygusal açıdan Dominika’nın annesi için yaptığı fedakarlık, filmin diğer artıları. Ancak Dominika’yı canlandıran Jennifer Lawrence‘ın poker face olmak için sürekli donuk bir suratla dolaşması ve muhtemelen cüretkarlığını göstermek için sürekli ortalıkta çıplak dolaşması bana biraz zorlama geldi. Ayrıca filmin Rus gizli servisini biraz kafasız ve ahlaksız; Amerikan gizli servisini ise daha zeki ve etik gösterdiğini düşünüyorum. Hollywood’dan çıkma bir filmden ne beklenir ki, diyen olabilir ama bunu bu kadar göze sokmak da biraz fazla milliyetçilik değil mi?

Bununla birlikte filmde Dominika’nın katıldığı gizli istihbarat örgütü “Sparrow School“da öğretilenler, Rus geleneklerine karşı bir aşağılama yaratırken bence anlamsız şekilde inceden bir sosyalizm eleştirisi içeriyor. Kadın ve erkeği eşitleyen, ama eşitlerken de kadını metalaştıran ve aşağılayan bu örnekler, Ruslara karşı burun kıvıran bir izleyici kitlesi yaratmayı amaçlamış olabilir. Ya da ben bu filmden çok anlam çıkardım. Neyse siz kendi yorumunuzu kendiniz çıkarın en iyisi. İşte fragmanı:

Keyifli izlemeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir