Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve dükkanlarında hazırlanan “filtre kahve”den çok daha lezzetli, damakta çok daha fazla aroma bırakan bir filtre kahve hazırlamak istiyorsanız işte size filtre kahve yapmanın püf noktaları:

Filtre kahve - Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. French press
 2. Filtre kahve
 3. Sıcak su

Yapılışı:

Aslında filtre kahve yaparken çoğu kişi asıl önemli olanın ne kadar sıcak suya ne kadar kahve konulması gerektiği olduğunu düşünür ve bu orana odaklanır. Bu elbette önemlidir ancak asla yeterli değildir. Önemli olan kahvenin aromasını doğru bir şekilde ortaya çıkarmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız?

 • Öncelikle kullanacağınız french pressin ve fincanın mutlaka sıcak su ile çalkalanması gerekir. Kahve soğuk ekipmanlarla yapılmaz.
 • İkinci olarak da kahve için kullanacağınız suyun asla 100 derecede olmaması gerekir. Suyu kaynattıktan sonra mutlaka ağzı açık şekilde 1 dakika bekleyip, suyun ısısının 92-94 derecelere kadar düşmesi beklenmelidir. Aksi halde, yani suyu 100 derece ısıda iken kullanmak, kahvenin yanmasına ve acımasına neden olur. Bu da kahvenizin o güzel aromasını almak yerine daha acımsı bir tat almanıza yol açar (Sert demiyorum, acımsı diyorum, çünkü sert kahve yapmak başka şeydir, kahveyi yakmak başka şey. Sert kahve yapmak istiyorsanız, normalden biraz daha fazla kahve kullanmanız yeterlidir).

Bu iki önemli bilgiyi açıkladığımıza göre kahvemizi yapmaya başlayabiliriz.

Filtre Kahvenin Yapılışı

 • Suyu kaynatın ve ağzı açık şekilde 1 dakika kadar bekleyin. Beklerken kullanacağınız french press ve fincanları sıcak su ile çalkalayın.
 • French presse her bir fincan için ortalama 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve koyun (kahvenizi daha sert istiyorsanız bu oranı artırın, ama kahvenizi daha yumuşak istiyorsanız bu oranı azaltmayın bence, çünkü bu oran idealdir. Yumuşak kahve içmek isteyenlerin, kahveyi fincana doldurduktan sonra üzerine süt ilave etmek suretiyle sütlü filtre kahve tercih etmesi daha uygun olur).
 • Ardından hazırladığınız sıcak suyu kahvenizin üzerinde biraz gezdirin (Yaklaşıl 10-15 damla su akacak kadar). Bu esnada kahvenin hafif kabardığını göreceksiniz. 15 saniye bekledikten sonra, sıcak suyunuzu kahvenin üzerine yavaş yavaş ve gezdirerek boşaltın (Burada acele etmeyin. Suyu bir anda boşaltmayın). Bu aşamada da kahvenizin üzerinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir köpük oluştuğunu göreceksiniz.
 • French pressinize yeteri kadar su ekledikten sonra, french presinizi süzme görevi görecek olan üst kısmı ile kapatın ve 4 dk bekleyin.

Kahveniz hazır. French pressinizi süzdürmek için bastırırken de acele etmeden yavaş yavaş bastırın.

Not: Bu bilgileri katıldığımız bir kahve eğitiminde öğrenmiştik. Eğitimi veren kahve danışmanının adını hatırlamıyoruz ama her mükemmel kahve demlediğimizde kendisine teşekkür ediyoruz.

Filtre kahve tarifi vermişken; filtre kahve çeşitlerinden de bir-iki örnek verelim. Benim en sevdiğim filtre kahve çeşidi: Guatemala.

Guatemala; yumuşak içimli ve ağızda biraz kakao tadı bırakan lezzetli bir kahvedir.

Kenya: Yüksek asiditesi ile Guatemala‘ya göre daha keskin ve kakao yerine de damakta turunçgil lezzeti bırakan bir kahvedir.

Ben normalde kahvelerimi hep Tchibo’dan alırım. Tecrübeyle sabit olarak kahvelerinin daha lezzetli ve taze olduğunu düşünüyorum. Starbucks‘ın Guatemala kahvesi (Guatemala Antigua) ile Tchibonun Guatemala kahvesi (Guatemala Grande) arasında inanın dağlarca fark var. Guatemala Grande daha yumuşak ve aromalı, Guatemala Antigua ise daha sert ve yanık gibidir. Starbucks‘ın hangi kahvesi güzel derseniz de hemen “Christmas Blend” derim. Sadece yılbaşı döneminde sattıkları bu kahve, farklı kahve çekirdeklerinin harmanlanmasından oluşuyor ve inanılmaz lezzetli. Afiyet olsun 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

2 comments

  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
   Şimdi sizin tarife göre kahvemi hazırlayıp keyifle içeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir