Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve dükkanlarında hazırlanan “filtre kahve”den çok daha lezzetli, damakta çok daha fazla aroma bırakan filtre kahve nasıl yapılır? öğrenmek istiyorsanız, işte size en iyi filtre kahve tarifinin püf noktaları:

Filtre kahve - Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. French press
 2. Filtre kahve
 3. Sıcak su

Ön Hazırlık

Aslında filtre kahve yaparken çoğu kişi asıl önemli olanın ne kadar sıcak suya ne kadar kahve konulması gerektiği olduğunu düşünür ve bu orana odaklanır. Bu elbette önemlidir ancak asla yeterli değildir. Önemli olan kahvenin aromasını doğru bir şekilde ortaya çıkarmaktır. Peki bunu nasıl yapacağız?

 • Öncelikle kullanacağınız french pressin ve fincanın mutlaka sıcak su ile çalkalanması gerekir. Kahve soğuk ekipmanlarla yapılmaz.
 • İkinci olarak da kahve için kullanacağınız suyun asla 100 derecede olmaması gerekir. Suyu kaynattıktan sonra mutlaka ağzı açık şekilde 1 dakika bekleyip, suyun ısısının 92-94 derecelere kadar düşmesi beklenmelidir. Aksi halde, yani suyu 100 derece ısıda iken kullanmak, kahvenin yanmasına ve acımasına neden olur. Bu da kahvenizin o güzel aromasını almak yerine daha acımsı bir tat almanıza yol açar (Sert demiyorum, acımsı diyorum, çünkü sert kahve yapmak başka şeydir, kahveyi yakmak başka şey. Sert kahve yapmak istiyorsanız, normalden biraz daha fazla kahve kullanmanız yeterlidir).

Bu iki önemli bilgiyi açıkladığımıza göre kahvemizi yapmaya başlayabiliriz.

Filtre Kahvenin Yapılışı

 • Suyu kaynatın ve ağzı açık şekilde 1 dakika kadar bekleyin. Beklerken kullanacağınız french press ve fincanları sıcak su ile çalkalayın.
 • French presse her bir fincan için ortalama 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve koyun (kahvenizi daha sert istiyorsanız bu oranı artırın, ama kahvenizi daha yumuşak istiyorsanız bu oranı azaltmayın bence, çünkü bu oran idealdir. Yumuşak kahve içmek isteyenlerin, kahveyi fincana doldurduktan sonra üzerine süt ilave etmek suretiyle sütlü filtre kahve tercih etmesi daha uygun olur).
 • Ardından hazırladığınız sıcak suyu kahvenizin üzerinde biraz gezdirin (Yaklaşıl 10-15 damla su akacak kadar). Bu esnada kahvenin hafif kabardığını göreceksiniz. 15 saniye bekledikten sonra, sıcak suyunuzu kahvenin üzerine yavaş yavaş ve gezdirerek boşaltın (Burada acele etmeyin. Suyu bir anda boşaltmayın). Bu aşamada da kahvenizin üzerinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir köpük oluştuğunu göreceksiniz.
 • French pressinize yeteri kadar su ekledikten sonra, french presinizi süzme görevi görecek olan üst kısmı ile kapatın ve 4 dk bekleyin.

Kahveniz hazır. French pressinizi süzdürmek için bastırırken de acele etmeden yavaş yavaş bastırın.

Not: Bu bilgileri katıldığımız bir kahve eğitiminde öğrenmiştik. Eğitimi veren kahve danışmanının adını hatırlamıyoruz ama her mükemmel kahve demlediğimizde kendisine teşekkür ediyoruz.

Filtre Kahve Önerileri

Filtre kahve tarifi vermişken; filtre kahve çeşitlerinden de bir-iki örnek vermek istiyorum. Biraz reklam gibi olacak ama kahve önerisi vermek için filtre kahve markalarından bahsetmek zorundayım. Aslında filtre kahve markası değil de sadece kahve markası demek daha doğru, çünkü filtre kahve, kahve demleme yöntemlerinden birisi ve bu yöntemi kullanmak için çekirdeği buna uygun çekilmesi yeterli. Gelelim kahve önerilerime, burada filtre kahve demlemede denediğim ve beğendiğim yani bana göre en iyi kahve çeşitlerine yer verdim, her birinin aroması, tadı ve lezzeti ayrı bu nedenle herhangi bir sıralama söz konusu değil:

 • Baristocrat, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine keşfettiğim ve çok beğendiğim kahve markalarından biri. Şu ana kadar 4 çeşidini denedim. Önce Honduras Kahvesinden (Finca La, Fortaleza) bahsetmek istiyorum. Bu kahve ağırlıklı olarak sütlü çikolata tadını, beraberinde çilek ve ahududu tatlarını barındırıyor. Zaten kahveyi her zamanki miktarla hazırladığınızda biraz açık renk bir kahve elde ediyorsunuz, bu nedenle ben kahve miktarını biraz fazla koyuyorum. Sütlü kahve seviyorsanız tam size göre. Barostocrat’ın denediğim kahvelerinden bir diğeri yine yumuşak içime sahip olan Costarica Kahvesi (Daniel Gutierrez, El Laurel, La Montana). Diğerlerine nazaran daha dolgun gövdeli ve yüksek asiditeye sahip, narenciye tatlarını barındırıyor. Barostocrat’ın denediğim kahvelerinden diğer ikisi bir Ethiopia Kahveleri. Birisi “Ethiopia, Dhingee, Banko Futuate” kahvesi ve portakal, tropikal meyve tatlarını barındırıyor. Diğeri “Ethiopia Kello Lot#5” ve erik, narenciye, çiçek ve çikolata tatlarını barındırıyor. Kahvelerin işlem şekilleri tatlarını belirleyen etkenlerden birisidir. Örneğin ıslak işlem, kahvenin daha parlak, meyvemsi tatları ön plana çıkmasını sağlarken, kuru işlem ise kabuk tatların ön plana çıkmasını sağlıyor. Baristocrat’ın denediğim kahvelerinin dördünün de üzerine ıslak işlem olduğu belirtilmiş. Zaten zengin bir lezzet ve aroma içeriyorlar. Hepsi %100 arabica. Kesinlikle denemelisiniz.
 • Morn Coffee & Tea Co, tesadüfen internetten keşfettiğim bir kahve markası. Kahve çekirdeklerinin yetiştirildikleri bölgelere göre 8 farklı kahve çeşidi var. Etiopia’dan 2 çeşit, Kenya, Guatemala, Honduras, El Salvador, Colombia, Peru’dan birer çeşit kahvesi var. Hepsi %100 arabica ve lezzetini çok beğendiğim kahveler.  Tatları ile ilgili yorumlarda bulunacağım ama umarım damak tadım iyidir 🙂 Guatemala kahvesi, baharatlı ve tütsü tatları barındırıyor, bir dönem sürekli içtiğim bir kahve çeşidi olduğundan artık marka değişse de tadını ayırt edebiliyorum, asiditesi biraz yüksek, en sevdiklerimden. Kenya kahvesi de yüksek asitli ama ağızda meyvemsi tatlar bırakıyor. Peru kahvesi, yumuşak içimli ve aromatik tatlar barındırıyor, muhtemelen düşük asiditeye sahip. Orta Amerika’nın en ünlü kahvesi olan Honduras kahvesi, hafif kahve sevenler için birebir çünkü tatlımsı bir lezzeti var. Kahvenizi sütlü ya da şekerli içiyorsanız Honduras kahvesini denemelisiniz. El Salvador kahvesi, turunçgiller aroması barındıran hafif asitli bir kahve. Colombia kahvesi hafif meyvemsi tatlar barındırıyor. Etiyopya kahvesinden üzerinde yıkanmış ve güneşte kurutulmuş yazılı olanı daha yumuşak, doğal işlenmiş yazılı olan biraz daha kabuk tatları barındırıyor. Her birini kesinlikle denemelisiniz.
 • Coffee Tropic, yine yoğun kahve araştırmalarım sonucu keşfettiğim bir marka, iki kahvesini denedim. Birisi Costa Rica Los Santos Tarrazu ve limon, tropical meyve, çikolata tat ve aromalarını barındırıyor. Diğeri Ethiopia Yirgacheffe Grade 2 ve limon, tropikal meyve, çilek, üzüm, çiçek, bitter çikolata tat ve aromalarını barındırıyor. Her iki kahve de %100 arabica ve lezzetini çok beğendiğim kahveler. Ben her iki kahvede de çikolata aromasının daha baskın olduğunu ama beraberinde diğer meyve ve çiçek tatlarını da hissettirdiğini düşünüyorum. Kalitesi ve zengin aroması, diğer kahvelerden farklı olduğunu  gösteriyor. Kesinlikle denemelisiniz.
 • Bir de Gurmekahveci‘den aldığım Gigesa isimli kahveden bahsetmek istiyorum. bu kahve bir çeşit Etiyopya kahvesi ve içerisinde kavun, dut ve sütlü çikolata aromaları barındırıyor. Yumuşak veya sütlü kahve sevenlerin inanılmaz beğeneceği bir kahve. Ben bu kahveyi, hem filtre kahve hem espresso hem de soğuk kahve yaparken kullandım ve hepsi de çok lezzetli oldu. Mutlaka denemelisiniz.

Filtre Kahve Nasıl İçilir?

Filtre kahve nasıl içilir, bu işin kültürü nedir diye soracak olursanız da, kesinlikle sade, yani sütsüz ve şekersiz içilir. Genellikle büyük kupa bardakta içilir. Yanında çikolata veya meyveli tart mükemmel gider.

Filtre kahve nasıl yapılır? öğrendiğimize göre, kendimize içebileceğimiz en iyi filtre kahveyi hazırlamak için kolları sıvayabiliriz.

Afiyet olsun 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

9 comments

 1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Aklımdaki bir çok soruyu cevapladı:) French pressi nereden almamızı önerirsin, markettekiler çok adi oluyor.

 2. 300 ml bardağa yaklaşık ne kadar kahve konulmalıdır? Tchibo marka Guatemala kahve aldım fakat henüz denemedim.Veya 300 ml filtre kahve için çok mudur? Bilgilendirebilirseniz çok memnun kalırım 🙂

 3. Nasıl demleyeceğimiz anladım ama french press veya makine önerisi ile daha çok kahve önerisi yapmalısınız ?

  • Evet Starbucks’ın ürünleri güzel ama camı kolay kırılıyor. İkea’nın french press’i de kaliteli. Bir de Mudo’dan ürettiği french press’ten kullandım, tavsiye ederim oldukça sağlam.

 4. Çok yararlı bilgiler, herzaman özen gösterilerek yapılan işlerin sonuçları burda olduğu gibi harika oluyor. Benim takıldığım bir yer oldu, kahveyi koyup suyuda ekledikten sonra tahta kaşıkla karıştırmak gerektiğini bir çok yerde okumuştum. Acaba siz atlamış olabilirmisiniz.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir