Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Hayata bakışınızı değiştirecek, size farklı bakış açıları kazandıracak kitaplar arıyorsanız size 27 kitap önerim var. Bu kitapların dışında öneri isterseniz de okuma önerileri köşemize bakabilirsiniz. Listede birbirinden farklı kitap türlerine (tarihsel roman, çağdaş roman, düşünce, felsefe, sosyoloji vb.) yer vermeye çalıştım. Umarım işinize yarar. Keyifli okumalar 🙂

Hayata bakışınızı değiştirecek kitap sıralamasında önceliği Jose Saramago‘nun (16 Kasım 1922 – 18 Haziran 2010) kitaplarına vermek istiyorum. Listeye aldığım 3 kitabı var: “Filin Yolculuğu”, “Körlük” ve “Bilinmeyen Adanın Öyküsü”. Nobel ödüllü Jose Saramago’nun kitaplarını okuyanlar bilir, onun eserleri okuduktan sonra unutacağınız eserlerden değildir. İnsana dair derin etkiler bırakır, öyle ki kendi değimiyle “Mars’a gitmek, komşuya gitmekten daha kolay görünüyor” yergisini, toplumun kokuşmuşluğunu, değerlerine bağlı kalarak anlatır.

jose saramago - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Filin Yolculuğu, Jose Saramago, Kırmızı Kedi Yayınevi, 200 Sayfa

16. yüzyılda, Portekiz kralı III. João, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian’a hediye olarak fil (Süleyman) göndermek ister. Bunun üzerine fil terbiyecisi Subhro ve Süleyman kendilerine eşlik eden korumalarla birlikte yola çıkarlar. Kitap, bu yolculuk sırasında fil Süleyman ile terbiyecisi Subhro’nun başından geçenleri anlatıyor. Hinduizm, mistisizm ve Hıristiyanlık hikayeleri de içeren romanda, Subhro‘nun erdemli ruh hali, pasifist felsefesi ve yaşama bakışındaki doğallık ve Süleyman’ın emir kabul etmeyen, asi doğası çok şey öğretiyor.

Körlük, Jose Saramago, Kırmızı Kedi Yayınevi, 336 Sayfa

Körlük kısaca insanların beklenmedik bir felaket karşısında nasıl bencilleştiğini, değer yargılarını yitirdiğini ve çöktüğünü anlatıyor. Bu kitapta o felaket, körlük. Kitapta, trafikte kırmızı ışıkta bekleyen bir adam aniden kör olur. Ancak adamın yaşadığı bu körlük, karanlığa gömülmek şeklinde değil, tamamen bembeyaza bürünmek şeklindedir. Ardından bu körlük durumu, salgın gibi tüm kente hatta ülkeye yayılmaya başlar. Körler sırayla karantina altına alınır. Ancak yaşanan bu felaket ülkede kaosa yol açar, insanlar birbiri ile kavga etmeye, birbirlerinden yemek saklamaya ve birbirlerine yardım etmemeye başlar. Yaşam resmen durur. İnsanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Ne iyilik, ne hoşgörü, ne onur, ne tahammül, ne hüsn-ü zan tüm duygular da körlükle adeta yitirilir. Haramilikler çoğalır, ötekileştirme çoğalır. Kitap, böyle bir ortamda birbirine kenetlenmiş şekilde hayatta kalmaya çalışan yedi kişiye odaklanıyor. Kitapta dikkat çeken şeylerden birisi de ne ülkenin ne kentin ne de insanların isimlerinin belirtilmesi. Kişiler sıfatlarıyla anlatılıyor. Bence inanılmaz bir roman, inanılmaz bir distopya… Kesinlikle okuyun…

Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Jose Saramago, Kırmızı Kedi Yayınevi, 64 Sayfa

Her yönüyle hafızanıza kazınacak kitaplardan birisi bence. Kralın karşısına çıkıp bir tekne isteyen, nedeni sorulduğunda ise bilinmeyen ada aradığını söyleyen bir adamın hikayesini anlatıyor. Serüveninde temizlikçi bir kadının da yoldaşlık ettiği adam, cesareti, hayata farklı bakmayı, imkansıza inanmayı, gerçeği, imkansızı aşmayı öğretiyor resmen. Jose Saramago’nun bu kitabında da ne ülke ismi, ne kişilerin isimleri belirtilmiyor yine. Kısa ve sürükleyici kitap arıyorsanız öncelik verin derim.

•••

Hayata bakışınızı değiştirecek kitaplar arasında Alman filozof Immanuel Kant’ın (22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804) kitapları da olmazsa olmaz bence: “Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi”, ” Bir Bilicinin Düşleri”, “Eğitim Üzerine” isimli eserleri, ele aldığı her konuyu delicesine sorgulamayı sağlıyor. Aşağıda kitapları ile ilgili daha detaylı  bilgi vermeye çalıştım.

immanuel kant - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi, Immanuel Kant, Kırmızı Kedi, 80 Sayfa

Kitap, öbür dünyaya gidip orada yazarın, kendinden önceki Herakleitos, Platon, Leibniz gibi büyük filozoflarla tartışmasını anlatıyor. Başta selefleri tarafından büyük takdir göreceğini düşünen Kant, acımasızca eleştirildiğini gördüğünde hem mizahi hem felsefi bir hesaplaşma ortaya çıkıyor.

Bir Bilicinin Düşleri, Immanuel Kant, Kırmızı Kedi, 264 Sayfa

İsveçli Emmanuel Swedenborg’un (1688-1772) mistik-doğaüstü güçleriyle ilgili söylentilere açıklama getirmesi talep edildiğinde, Kant bazı sorulara yanıt aramak durumuna kalır: “Ruh nedir?”, “Ruhun vücuttaki konumu neresidir?”, “Ruhla bedenin birlikteliği neden ve nasıldır?” ve “Hangi sebepler bu birliği ortadan kaldırır?” gibiAslında akademik saygınlıktan yoksun bulunan bu konu üzerine araştırma yapmaktan duyulan rahatsızlık nedeniyle eser, başlangıçta imzasız yayınlanır ve şiddetli hararetli tartışmalara yol açar. Kant’ın akademik dünyadaki konumunu tehlikeye düşmesi ihtimali olsa da eserin Kant tarafından yazıldığı öğrenilir. Ama korkulan olmaz. Kitaptan bir alıntı: “Suçlama sığ kafaların, verimsiz anlıkların en geçerli, en kolaylı bulunur bir aracıdır.”

Eğitim Üzerine, Immanuel Kant, Kırmızı Kedi, 80 Sayfa

Aydınlanma düşünürü Kant’ın eğitim felsefesinin klasiklerinden olan bu kitabında eğitimi “insanda gizli ve gelişmemiş halde bulunan nüvelerin geliştirilmesi” şeklinde tanımlıyor. Kant, eğitim meselesini James, Dewey ve Skinner gibi Amerikan pragmatistlerinin ortaya koydukları çerçeve dışında ele almak için sağlam bir zemin sunuyor. Yazılışının üzerinden iki asırdan fazla zaman geçtiği halde, içindeki önerilerin güncelliğini koruduğu bir eğitim manifestosu. Tüm ebeveyn ve eğitim camiasının okuması gereken bir klasik…

•••

Hayata bakışınızı değiştirecek kitaplardan bahsedilir de Gabriel Garcia Marquez‘den (6 Mart 1927-17 Nisan 2014) bahsedilmez mi? Marquez’in kendi anılarını yazdığı “Anlatmak İçin Yaşamak”, dünyaca ünlü bir yazar olmasını sağlayan “Yüzyıllık Yalnızlık” ve fazla bilinmese de önemini yitirmemiş olan “Albaya Mektup Yok” kitapları bu liste için bence bire bir.

garcia marquez - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Anlatmak İçin Yaşamak, G. Garcia Marquez, Can Yayınları, 576 Sayfa

Büyülü gerçekçiliğin ustası Márquez’in anılarını yazdığı bu kitap; yazmak için yaşamış bir yazarın anılarının çok ötesinde. Özellikle annesi ile arasındaki ilişkiyi anlattığı bölümler çok etkileyici. Marquez seven herkesin onu gerçek anlamda tanımak için okuması gerek. Kitaptan: “Hayat, insanın yaşadığı değildir; aslolan, hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.”

Yüzyıllık Yalnızlık, G. Garcia Marquez, Can Yayınları, 464 Sayfa

İtiraf etmeliyim ki bu kitabı okurken çok sıkıldım. Kitapla ilgili sayısız övgü görünce insan ister istemez ben mi kitaptan anlamıyorum diye sormadan edemiyor. Bu nedenle de kitabı listeme ekleyip okuyup okumama kararını size bırakıyorum. Ayrıca kitabı okurken yer yer her ne kadar sıkılsam da kitabın bana hiçbir şey kazandırmadığını da söylemem. Marquez bu kitapta 100 yıllık bir öykü anlatıyor, kendi atalarının öyküsü, 6 kuşağın öyküsü, kuşaklar arasındaki farklılıkları, aynı kuşak içerisindeki ayrılıkları falan… Hikayede büyük dede Jose Arcadio Buendia ailesi-akrabası ne kadar kişi varsa topluyor ve ormanlık bir yerde, oldukça ilkel şartlarda yepyeni bir hayat yaşamaya başlıyor. Öyle bir hayat ki birisi mıknatıs getirse mucize olarak değerlendirilebilir. Ardından torunları oluyor ve torunlarının torunları… Kitap tüm bu kuşakların hayata katılımını tek tek anlatıyor. Ayrıca lider ruhlu olanların ön plana çıkıp grubu yönetme isteği, devletin gelişi, çatışmaların nasıl başladığı, teknolojik ilerlemelerin etkisi ve daha pek çok değişim anlatılıyor.

Albaya Mektup Yok, G. Garcia Marquez, Can Yayınları, 80 Sayfa

Márquez’in en güzel uzun öykülerinden biri. Ülkesi uğruna savaşarak yaptığı hizmetlerin karşılıksız kaldığını anlayan ve bir türlü gelmeyen emekli aylığını her cuma günü karısı ve horozuyla birlikte bekleyen yaşlı ve emekli bir albayın komik ama bir o kadar da trajik hikâyesini anlatıyor. Márquez‘in 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü‘ne değer görülmesine kuşkusuz katkı sağlamıştır.

•••

Hayata bakışı açınızı değiştirecek bir diğer önerim Kitap Nobel Edebiyat Ödüllü Thomas Mann’ın “Buddenbrooklar: Bir Ailenin Çöküşü”, “Venedik’te Ölüm”, “Değişen Kafalar” isimli kitapları. Bu kitapların her biri, anlattığı hikayesinin ötesinde, hayata dair her konuya eleştiri getiriyor.

thomas mann - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Buddenbrooklar, Bir Ailenin Çöküşü, Thomas Mann, Can Yayınları, 666 Sayfa

Buddenbrooklar, Thomas Mann’ın 25 yaşında kaleme aldığı ilk romanıdır. Eser, Kuzey Almanya’da yaşayan zengin bir burjuva ailenin ve aile ticarethanesinin birkaç kuşak boyunca geçirdiği değişimi ele alıyor. Buddenbrooklar, modern yaşama ayak uyduramayan saygın bir ailenin çöküşünün, kaybolan burjuva değerlerinin öyküsüdür.

Venedikte Ölüm, Thomas Mann, Can Yayınları, 85 Sayfa

Venedik’te Ölüm adlı bu uzun öyküsünde, yorucu bir çalışmanın ardından gerilimlerinden kurtulmak için Venedik’e giden ünlü yazar Aschenbach, genç Polonyalı Tadzio’nun olağanüstü güzelliği karşısında büyülenir. Salgın hastalık kenti sarınca da, tutkularına yenilerek ölüm isteğine teslim olur. Aşk ve ölüm simgeleri, Mann’ın yazarlık yaşamında bir dönemi kapayan bu yapıtın derin duyarlılığının temel öğelerini oluşturur. Güzellik, belki de sanat, yaşamı yok edici bir işlev yüklenir.

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi, Thomas Mann, Can Yayınları, 124 Sayfa

Değişen Kafalar, XII. yüzyıldan kalma bir Hint efsanesine değişik bir açıdan yaklaşıyor. Şridaman ile Nanda, farklı kastlardan gelmelerine, zihnen ve fiziki olarak birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen, ayrılmaz iki dosttur. Şridaman, Brahman soyuna dayanan tüccar bir aileye mensup narin yüzlü, çelimsizdir; Nanda ise demircilik yapan, inek güden güçlü ve yakışıklı bir gençtir. Birbirlerini tamamlayan bu iki gencin dostluğu, güzel Sita’yla karşılaşmalarıyla yeni bir boyut kazanır. Şridaman ve Sita evlenir. Ancak Sita’nın, seçimiyle ilgili pişmanlıkları vardır. Hayatları, Sita’nın ailesine birlikte yaptıkları bir yolculukta geçen olaylarla çok ilginç bir biçimde yön değiştirir.

•••

Cengiz Aytmatov‘un (12 Aralık 1928 – 10 Haziran 2008) değeri yeteri kadar bilinmiyor bence. Çünkü kitapla ilgili konuştuğum insanlar arasında Aytmatov’un kitaplarını okuyan az kişi çıkıyor. Oysa “Gün Olur Asra Bedel” kitabı kadar dostluğu, insanı ve insana dair her şeyi sorgulayan; “Cengiz Hana Küsen Bulut” ve “Elveda Gülsarı” kadar ise sistemi, yaşadığımız düzeni sorgulayan ve sorgulatan eserler bulmak zordur. Hayata, sisteme ve olaylara bakışınızı değiştirecek, her düşüncenize yeni fikirler ekleyecek bir yazar.

gun olur asra bedel - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov, Ötüken Neşriyat, 413 Sayfa

Okuduğum en güzel romanlardan birisi diyebilirim. Yazarın da en önemli romanı sanırım, “Gün Olur Asra Bedel” ya da diğer adıyla “Gün Uzar Yüzyıl Olur” kitabı. Kitap; Rusya’nın kuş uçmaz kervan geçmez Sarı Özbek Bozkırı’nda küçük bir tren istasyonunda görevli sıradan bir hayat yaşayan Yedigev’in anılarını anlatmaktadır. Yedigev, arkadaşı Kazangap’ın cenazesini taşırken yol boyunca arkadaşı ile yaşadığı anılarını anlatır. Yedigev’in anılarından geçmişin efsanelerine ve ilginç hikayelere de yer verir. Başladığınıza asla pişman olmayacağınız bu mükemmel romanla ilgili bilmeniz gereken en önemli şey ise hemen ardından yazarın “Cengiz Han’a Küsen Bulut” kitabını okumanız gerektiğidir.

Cengiz Han’a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov, Ötüken Neşriyat, 113 Sayfa

“Cengiz Han’a Küsen Bulut” kitabı aslında yazarın “Gün Olur Asra Bedel” kitabının bir bölümüdür. Ancak Sovyetler Birliği döneminde bu bölüm yasaklanarak kitaptan çıkarıldığından Sovyetler dağıldıktan sonra ayrı bir kitap olarak basılmıştır. Yedigev’in, arkadaşı Kazangap’ın aslında neden ve nasıl öldüğüne ilişkin gerçek cevaplar da bu kitapta yer alıyor. Madalyonun öteki yüzünü gösteren inanılmaz bir kitap. İçerisinde ilginç bir efsane de anlatılıyor.

Elveda Gülsarı, Cengiz Aytmatov, Ötüken Neşriyat, 224 Sayfa

Elveda Gülsarı; ünlü bir yorga olan “Gülsarı” isimli atın yaşamını anlatıyor. Romanın başında Gülsarı, bir akşam sahibi (dostu) Tanabay ile bir yokuştan yukarı çıkarken, yaşlılıktan/yorgunluktan artık ayakları kesilir ve yere yığılır. Gülsarı’nın başında saatlerce oturan Tanabay, bu en iyi dostu ile ilk tanıştığı günden bu ana gelene kadar ki süreçte yaşadıklarını anlatmaya başlar. Mükemmel etkileyici bir roman bence. Tanabay’ın devrime inanmış ruhu ve mutlu yarın umutları arasında hiç de mutlu geçmeyen ömrünü okumalısınız.

•••

Hayata bakışınızı değiştirecek kitaplar arasında kesinlikle olması gereken kitaplardan bir diğeri hiç şüphesiz (aslında daha önce “Bir Kitap – Bir Çikolatalı Muffin Tarifi” yazımda da önermiştim), Jack London‘ın (12 Ocak 1876 – 22 Kasım 1916) Deniz Kurdu isimli romanıdır. Ayrıca yazarın hayvanların dünyasını konu alan “Beyaz Diş” ve toplumun gerçek yüzünü ortaya koyan “Martin Eden” kitapları da bu kategoride sıraya girer bence.

jack london kitap - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Deniz Kurdu, Jack London, İş Bankası Kültür Yayınları, 376 Sayfa

Zengin bir beyefendi olan Humphrey Van Weyden, yaptığı bir gemi seyahatinde bir deniz kazası geçirir. Kazadan sağ olan kurtulur, ancak denizin ortasında tek başına kalmıştır. Ardından fok avına çıkmış bir gemiye rastlar ve kurtarılır. Humphrey Van Weyden, geminin kendisini herhangi bir limana bırakacağını düşünürken, geminin kaptanı Wolf Larsen, onu tayfa olarak çalıştırmaya karar verir. Wolf Larsen zeki, acımasız ve tehlikeli bir adamdır ve kimseden emir almaz. Bir “beyefendi” olarak yetişmiş olan Humphrey Van Weyden, iradesi dışında Larsen’in hizmetine girmesiyle kendini şiddet dolu “gerçek dünya”da bulur. Bu deneyim onu elitist bir entelektüelden, cesur bir eylem adamına dönüştürecektir. Humphrey Van Weyden ile Wolf Larsen arasındaki çatışma, yalnızca zayıf olanın ezildiği bir dövüş değil, bir fikir savaşıdır. Hayatı “kutsal” olarak gören Van Weyden’ın idealizmiyle, var olmak dışında bir kaygı taşımayan Wolf Larsen’in materyalizmi arasındaki karşıtlık roman boyunca yinelenir.

Beyaz Diş, Jack London, Can Yayınları, 256 Sayfa

Yine bir köpeğin hayatını anlatan mükemmel bir eser. Bu kitabı yıllar yıllar önce okumuştum ve beni çok etkilemişti. Bu nedenle hayata bakışınızı değiştirecek kitaplar listesinde kesinlikle olması gerektiğini düşündüm. Kitapla ilgili unutmadığım şeylerden birisi sonlarına doğru Beyaz Diş isimli köpeğin gülümsemeyi öğrendiği bir anda gözyaşlarımı tutamamış olmam. Beyaz Diş aslında hem kurt hem köpek kanı taşıyan bir kut kırması. Vahşi bir ormanda yaşasa, insanlar arasında gördüğü vahşeti görme ihtimali olmayan bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyor. İyi bir aileden köpek dövüşü yaptıranların eline düşüyor. Ve kitabın özeti aslında şu: “Köpeğe kemik atmak hayırseverlik değildir. Hayırseverlik, kendin de en az köpek kadar açken kemiği köpekle paylaşmaktır.”

Martin Eden, Jack London, Can Yayınları, 496 Sayfa

Yazarın gerçek hayatından izler taşıyan eser, denizci bir gencin kişiliğinden ödün vermeden sınıf atlama çabalarını anlatıyor. Zengin bir ailenin kızına âşık olan Martin Eden, ona erişebilmek uğruna kendini ilme ve ünlü bir yazar olma hayaline adıyor; bu hayal uğruna takıntılı denilebilecek bir şekilde varını yoğunu ortaya koyuyor. Azmi ve zekâsıyla yalnızca işçi sınıfını değil, dahil olmaya çalıştığı burjuva dünyasını aşan Martin Eden; toplumun gerçek yüzünü idrak ediyor. Neticede her iki sınıfa da ait olamamanın yorgunluğu, yazarlık serüveninde çektiği fiziksel ve ruhsal zorluklara eklenince derin bir yalnızlığa sürükleniyor.

•••

Kitap sıralamama Amin Maaloufun (Emin Maluf, 25 Şubat 1949-…) 3 kitabı ile devam etmek istiyorum: “Semerkant”, “Doğu’nun Limanları”, “Afrikalı Leo”. Tarihsel roman seviyorsanız en iyi örnekleri diyebilirim. Okuyanların neden daha önce okumadım dediği türden. Kitaplarının özü; insanları milliyetlerine veya başka herhangi bir sınıfına göre değerlendirmemek ve yargılamamak. Hatta birine kitap hediye edecek olursanız şüphesiz Semerkant‘ı seçin.

amin maalouf - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Semerkant, Amin Maalouf, Yapı Kredi Yayınları, 318 Sayfa

“Atlas Okyanusu’nun dibinde bir kitap yatıyor. Anlatacağım işte onun hikayesi.” diye başlayan kitap, Titanic gemisinin batmasıyla başlayıp ardından geçmişe, 11. yüzyıl İran’ına gidiyor. İran’nın modernleşme çabaları çerçevesinde Ömer Hayyam‘ın ve Rubaiyat‘ın öyküsünü anlatırken, ayrıca Hasan Sabbah, Ebu Tahir, Melikşah, Cemalettin Afgani, İran Şah’ının torunu Şirin gibi önemli kişiler de yer veren kitap; tüm karakterlerini tek bir kişinin ağzından, Benjamin O. Lesage‘in ağzından anlatıyor.

Doğu’nun Limanları, Amin Maalouf, Yapı Kredi Yayınları, 176 Sayfa

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü, bilekleri kesilmiş halde bulunan bir Osmanlı Padişahı, Anadolunun Batılılaşma çabası, Birinci-İkinci Dünya Savaşları ve Arap-İsrail savaşlarını kapsayan kısa ama kapsamlı bir eser. Beyrut’tan Tıp okumak için Fransa’ya giden, bir arkadaş grubuna katılıp Fransa’da başlayan direnişçilerin içine savrulan ve bu sırada Clara’ya aşık olan İsyan’ın öyküsünü anlatıyor. Maalouf, kitabı, 1960’lı yıllarda tanıştığı birisinin hayatından yola çıkarak yazmış.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf, Yapı Kredi Yayınları, 344 Sayfa

Gerçek bir hayat öyküsünden çıkarılan düşsel bir öykü diyebiliriz bu kitap için. Araplarla-İspanyollar arasında geçen savaşı, ardından Arap müslümanlarının Endülüs’ü terk etmesini konu alan eser, aynı zamanda Afrikalı Leo’nun, asıl adı Hasan’ın biyografisini sunuyor. Tarihle/tarihten olağanüstü bir halı dokuyor.

•••

Hayata bakışınızı değiştirecek kitaplar arasına Platon‘un (Eflatun, MÖ yaklaşık 428 / 7-MÖ yaklaşık 348 / 7) “Şölen – Dostluk”, “Devlet” ve “Sokrates’in Savunması” kitaplarını da eklemesem olmazdı. Çünkü Platon yaşadığı dönemde, herkesten farklı olarak ve ilk kez kadın ve erkeğin eşitliğinden söz edebilmiş bir filozoftur. Çağının ötesinde bir düşünce yapısına sahip olan Platon’un kitapları bence kesinlikle okunması gerek.

platon - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Şölen-Dostluk, Platon, İŞ Bankası Kültür Yayınları, 120 Sayfa

Dönemin tragedya yazarı Agathon, evinde bir davet düzenliyor ve bu davete arkadaşları Phaidros, Pausanias, Eryksimakhos, Aristophanes ve Sokrates’i çağırıyor. Eser Platon’un bu davette arkadaşları ile arasında geçen diyalogları içeriyor. Kitabı okurken dikkat etmeniz gereken bir husus, ara ara geçmiş içinde geçmişe giderek okurken takibi zorlaştıran kısımların olması. Dikkati dağıtmamak gerekiyor.

Devlet, Platon, İŞ Bankası Kültür Yayınları, 372 Sayfa

Platon, “iyilik”, “eşitlik”, ‘güçlülük” ve “haklılık” gibi “insanlık durumları”nı irdeleyerek düşlediği en iyi devleti anlatmış ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştı

Sokrates’in Savunması, Platon, İŞ Bankası Kültür Yayınları, 222 Sayfa

Platon’un diyalogları olmasaydı Sokrates’i bu kadar iyi tanımış olamayabilirdik. Bu kitapta dört diyalog yer alıyor. Birincisi Sokrates’in Euthyphron’da yargılanışının öncesi ve inançları ile ilgili bilgiler; ikincisinde yargı süreci; üçüncüsünde hüküm sonrası ve dördüncüsünde ise Sokrates’in son günü ve ruh hakkındaki düşünceleri anlatılıyor.

•••

Kitap sıralamama Yuval Noah Harari‘nin (24 Şubat 1976-…) 3 kitabı ile devam etmek istiyorum: “Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens”, “21. Yüzyıl İçin 21 Ders”, “Homo Deus”. Baştan belirteyim Harari’nin kitaplarını okumaya karar verirseniz öncelikle tüm kalıp yargılarınızı bir kenara bırakmalı, eğer din, ırk ve millet kavramları ile aranızda çok katı ve asla sorgulanamaz bir bağlılık varsa hiç başlamamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu kitaplar sizi rahatsız edecek içeriklere sahip olabilir. Ancak ben her tür düşünceye açığım ve ön yargısız okuyup daha sonra kendi fikrime karar veririm diyorsanız o zaman buyrun okuyabilirsiniz.

yuval noah harari - Hayata Bakışınızı Değiştirecek 27 Kitap Önerisi

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens, Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap, 412 Sayfa

“Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?”, “Para neden herkesin güvendiği tek şey?”, “Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?”, “Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?”, “Geleceğin dini bilim mi?”, “İnsanların miadı çoktan doldu mu?” gibi soruların cevabını bulacağınız muhteşem eser. 100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi? Bize ne olacak? Kitap, insanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeliyor.

21.Yüzyıl İçin 21 Ders, Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap, 336 Sayfa

Yirmi birinci yüzyılın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarını, yaşanan aralıksız değişimleri tartışan eser, bilgisayarların ve robotların insan olmanın anlamını nasıl değiştireceği üzerine konuşuyor. Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz? Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz? Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz? Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü? Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı? Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi? Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var? gibi soruları yanıtlıyor.

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap, 456 Sayfa

İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında inceleyen eser, insanın bambaşka bir türe, Homo deus’a evrildiği bir gelecek kurguluyor. Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı? Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor? İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı? Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı? gibi soruları cevaplıyor.

Keyifli okumalar 🙂

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir