Kendini Geliştirmenin 22 Pratik Yolu

En iyi yatırım insanın kendine yaptığı yatırımdır. İşte kendini geliştirmenin 22 pratik yolu:

kendini gelistirme - Kendini Geliştirmenin 22 Pratik Yolu

Her gün en az 10 sayfa kitap oku. Kitap okumak ilgini çekmiyorsa bir kaç köşe yazısı veya bir kaç bilimsel makale oku. Ne kadar okursan o kadar çok konu hakkında fikrin ve o kadar çok fikre karşı farklı bakış açın olur. Ayrıca okumak; hayal gücünü geliştirir, kelime hazineni genişletir ve dilini daha güzel kullanmanı sağlar.

Geçmişinle ilgilenmeyi bırak. Geçmiş geçmişte kaldı ve ne onu değiştirme şansın var ne de değiştirmek için harcayacağın zamanın sana bir katkısı. Geçmişte yaptığın tüm hatalar için kendini affet, çünkü zaten hepsinin bir nedeni vardı. Geçmişte seni üzmüş veya kırmış olan insanları da affet. Onları affetmek onlara yapılan bir iyilik değil, kendin için atacağın önemli bir adımdır. Başkalarını affetmek hayatla barışmanı sağlar, anlamsız öfkelerini azaltır, yeni tanıştığın insanlarla daha güvenli ve sağlıklı iletişim kurmanı sağlar. Geçmişini unutma elbet ama gerekmedikçe de hatırlama…

Spor yapmayı hayatının rutini haline getir. Hayata iyi bir başlangıç her zaman spor yapmaktan geçer. Sporun sadece kilo sorunu olanları ilgilendirdiğini düşünen gerzeklerden olma. Spor yapmak herkes için zorunlu bir ihtiyaçtır. Spora vaktim yok deme. Örneğin önce sadece 3 hareket öğren ve her gün o 3 hareketi yaparak başla.

Erken kalk. Güne yarım saat erken kalkmak hayatında büyük değişimler yaratabilir. Örneğin her gün sadece yarım saat erken kalkarak ve o yarım saatte pilates yaparak sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olabilirsin. Veya her gün yarım saat erken kalkıp kahvaltı hazırlayarak daha sağlıklı beslenmeye başlayıp ayrıca dışarıda saçma sapan şeylere para vermeye son verebilirsin.

Seni zorlayan konularda hayata meydan oku. Kilo vermen gerekiyor veya para biriktirmen gerekiyorsa kendine bir hedef koy ve hayata meydan oku. Yarışmak bazen kendini geliştirmenin en iyi yolu olabilir.

Yeteneğin sadece doğuştan gelmediğini, çalışarak da insanın yeteneğini geliştirebileceğini kabul et. İnsanlar yeteneğin genellikle tamamen doğuştan geldiğine inanırlar, bu doğrudur ama kısmen doğrudur. Araştırmalar yeteneğin çok azının doğuştan geldiğini, çoğunluğunun ise sabırlı ve disiplinli bir çalışmayla geliştirilebildiğini söylüyor. hangi alanda yeteneğini geliştirmek istiyorsan o alanda sıkı ve disiplinli bir çalışma yap, belki Picasso olamazsın ama duvarına asacak kadar güzel resimler yapacağını göreceksin.

Mutlaka bir hobi edin ve dünyaya açıl. Yeni ve popüler olanın da peşinde olabilirsin ama en önemlisi sevdiğin, keyif aldığın ve seni ifade eden bir hobi edinmen. Örneğin yemek yapmayı seviyorsan, yeni yemek kültürlerini keşfet, bir yemek bloğu aç veya mevcut yemek bloglarına tariflerini gönder. Film izlemeyi seviyorsan, film yorumlarını ve tavsiyelerini yazılı hale getir ve bunları internette paylaş.

Yeni bir dil öğren ya da sürekli öğrenmeye çalıştığın yabancı dilini artık geliştir. Bunun için her gün en az 5 kelimenin anlamına bak ve o kelimelerle birer cümle kur. Yabancı dil öğrenme konusunda yapılan en büyük hata; dil öğrenimini yaşamın içine yedirmek yerine, ders çalışır gibi yabancı dil çalışmak ve bu sıkıcı çalışmanın sonunda da yaşanan başarısızlıkla tamamen boş vermek. Gerçekten yabancı dil öğrenmek istiyorsan bunu yaşamının bir parçası haline getir. Örneğin her sabah öğrenmek istediğin yabancı dilin gazete başlıklarına göz at. Aksi halde zaten yabancı bir dili çok iyi öğrensen de, o dili yaşamına yedirmezsen unutmaman imkansız.

Birden çok yabancı dilde, bazı günlük diyalogları öğren. Örneğin Çince, İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca “Nasılsın?” veya “Bir fincan kahve alabilir miyim?” diye sormayı ve bunlara nasıl cevap verildiğini öğren. Bir gün kimsenin Çince bilmediği bir ortamda, 3-4 cümle de olsa Çince konuşman seni çok farklı gösterecektir.

Sevdiğin konuların uzmanı ol. Şiiri seviyorsan şairleri tanı, şarap seviyorsan çeşitlerini bil, spor yapıyorsan bilinçli ol, dans ediyorsan hakkında teknik bilgiye sahip ol…

Mümkünse bir kursa veya seminere katıl. Bu bir dans kursu, kişisel gelişim semineri veya işle ilgili sizi geliştirecek bir program olabilir. Kurslar bilgiyi hızlı ve pratik şekilde öğrenmeniz için en iyi yollardan birisidir.

Sorunlarınla yüzleş ve onlarla başa çıkmayı öğren. Kendini geliştirmiş bir birey, kendi sorunları ile kendisi baş eden kişidir. Çocuk gibi sızlanan, sevgilisinden, eşinden veya ailesinden sürekli destek isteyen biri değildir. İnsanların desteğini almak elbette yanlış değil, hatta güzel bir şey ama desteğe muhtaç olmak farklıdır. Çevrenden destek al, ama kimsenin desteğine muhtaç olmadan yaşamayı öğren.

Korkularınla yüzleş veya onlarla başa çıkmayı öğren. Sorunların gibi korkularınla da kendi başına başa çıkmayı öğren. Geri kafalı olma ve gerekiyorsa profesyonel yardım al.

Yaşam alanını güzelleştir. Örneğin güzel bir kitabevine gittiğimizde nasıl ki bir anda kitap okuma isteğimiz artıyorsa, içinde küçük bir kitaplığı olan güzel bir odada uyanmak da aynı etkiyi yaratabilir. Veya içinde vakit geçirmeyi sevdiğin, senin bakış açınıza göze güzel ve huzur veren bir mutfağının olması çok yaratıcı yemekler ve pastalar yapmanı sağlayabilir.

Kusurlarının farkında ol. Herkesin kusurları olur. Önemli olan bu kusurların farkına varmaktır. Farkına varırsan onları daha iyi yönetebilir ve hatta belki bir gün onlardan tamamen kurtulabilirsin de.

Kötü alışkanlıklarını hayatından çıkar. Sigara içme, geç kalma, tembel olma, aşırı uyuma, TV izlemeyi bırak, boş sohbetlerden kaçın…

Negatif insanları hayatından çıkar. Hayata ve olaylara sürekli negatif yönden bakan insanları hayatından çıkar, çıkaramıyorsan onlarla daha az vakit geçir ve onlar konuştuğunda onları duymamayı öğren, onlarla tartışarak kendini boşuna yorma. İnsanın motivasyonunu alan, hatta ruhunu sömüren bu insanların ve onlarla tartışmanın sana hiçbir yararı yok.

Yaşadığın şehri tanı. Yaşadığı şehri, şehrin en güzel mekanlarını ve tarihi yerlerini tanı. Yeni biriyle tanıştığında bu çok işine yarayacaktır.

Çevrendeki insanların seninle ilgili yorumlarına kulak ver. İnsanların sözlerine göre hareket etmekten bahsetmiyorum ancak birisi seni eleştirdiğinde buna kulak ver, çünkü haklı olduğu bir taraf mutlaka olabilir. Özellikle de bu eleştiri aileden veya yakın çevrenden geliyorsa, bunu, kusurlarını fark etmen için bir fırsat olarak gör.

Yolculuk yap. Bulduğun her fırsatta seyahate çık. Yeni yerler keşfet.

Meditasyon yap. Meditasyon yapmak ruhunu dinlendirmenin en iyi yoludur. Nasıl ki her gece vücudumuzu dinlendirmek için uyuyorsak meditasyon yaparak da ruhumuzu dinlendirebiliriz. Ben uyurken ruhumu da dinlendiriyorum zaten, diye düşünme çünkü pek çoğumuz gün içinde baş edemediğimiz şeylerle rüyasında boğuşuyor. Meditasyon ise gerçek anlamda zihni boşaltma ve rahatlatma yöntemidir. Meditasyonu küçümseme, ona yaşamında yer ver.

Kendini geliştireceğini düşündüğün şeylerin listesini yap. Bu listedeki eksikleri düşün. Bu yazının altına da yorum yapabilirsin veya nerede okumak istiyorsan oraya yazabilirsin. Listeni tamamla ve her gün oku.

Bahar PAÇACIOĞLU

37 comments

  • Kendinize yeni şeyler katarak fobi olarak algıladığınız şeyleri hayatınızdan basitçe çıkarabilirsiniz. Başka bir yolu farklı şekillerde üstüne gitmektir. Bu şekilde atlattığım şeyler var. İnanmanız yeterli.

  • Fobilerinle yuzlesmek ve onlardan kurtulmak için çaba göstermek onlardan kurtulmani sağlar.Tabi en önemlisi bunları olayları kafanda bitirmeye muktedir olmak.ve eminim ki aklı başında olan her insan buna muktedirdir…

  • Merhaba. Öncelikle sürekli yeni yerlere taşınma durumuna aşina olduğumdan dolayı bir kaç tecrübeden bahsetmek istiyorum. Önce neler yapacağını bilmelisin. İyi bir planla yapman gerekenleri yapıp boş zamanlarında kendini geliştirmeye odaklı planlı bir şekilde devam ettirerek kendini rahatça geliştirebilirsin. Çevre veya arkadaş etkenine takılırsan zaman kaybedersin. Bu benim yaptığım hata. Yeni, hiç bilmediğin bir yerde kendine zaman ayırarak karışıklıkları giderebilirsin. Zamanla normal olarak bir çevren olacaktır. Gerçekten kendini geliştirmek istiyorsan kendini çok iyi tanımalısın. Kendini tanıman ilgi alanlarını daha rahat keşfetmen anlamına gelir. Kendini tanımayan birinin birşeylere başlamasının çokta doğru olduğunu düşünmüyorum. Bir süre sonra pişmanlık duyup bu benim ilgi alanım değilmiş hoşlanmadım demek yerine kendini iyi tanıyıp birşeylere başlaman doğru olandır zaten.

  • Özgüven nedir? İnsana neden bu kadar lazım? Özgüven insanın kendisini diğer insanlardan üstün görmeden kendine inanmaktır. İnsana en lazım olan şeylerden birisi. Ben bunu yapamam. Ben bunu beceremem deme. Ben buu yapacağım. Ben bunu halledeceğim de. Dediğinde inan bak “BEN BUNU YAPTIM!” diyeceksin. Kendine güven. Yılma. Pes etme.

 1. ellerinize sağlık aslında bildiğimiz ama sürekli yapmayı unuttuğumuz şeyleri bi liste haline getirmişsiniz teşekkürler 🙂

  • Merhaba ben de kisisel gelişime yeni baslayan acemi topluluktan sadece biriyim. Yazınız benim gibi birçok insana yön gösterir nitelikte olmuş teşekkür ederim. Keşke böyle bir topluluk olsa herkes birbirine bir şeyler katsa. Bu mümkün değil mi ?

 2. O kadar güzel bir yazı olmuş ki.. resmen hayatımı düzene sokmam için motive oldum. Ne zaman karamsarlığa düşersem bu yazıyi açip okuyucam. Teşekkür ederim.

  • Ne kadar güzel bir yorum, ben de siteden/yazmaktan her sıkıldığımda bu yorumu okuyup motive olayım :)))))))))))))))))))

   • Hayatımı engelleyen büyük bir sorunum varken tedirgin tedirgin bunları yapmak bana çok zor geliyo yazdiklariniz çok güzel çok anlamlı ama engel var

  • İnsan oğlunun hayatta yapamayacağı birşey yoktur cümlesini hepimiz duymuş ve kanaat getirmişizdir, yalnız belkide hepimizin takıldığı sorun olarak görüp aslında çok basit olan tek şey kendinize olan yeteri güvendir. KENDİNİZE GÜVENİN ve bir başlangıca asla geç kalınmış değildir. Herkese başlangıcı için başarılar dilerim 😉

 3. Kendimi geliştirmeyi çok istiyorum ama nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Yeni bir şehire taşındım. Ve bunun getirdiği korku da var üzerimde. Kafam karışık sanırım ama kime danışıp yardım alabileceğimi de bilmiyorum açıkcası..

   • Bence insan önce içindeki kırgınlıkları öfkeleri silip atmalı atmanın bir yolunu bulmalı ve ilk önce bunu yapmalı çünkü içindeki çığlıklar susmadıkça kendi iç sesini duyamıyor insan. O kadar çok kayıp yasayip okadar çok kazık yedim ki anlatamam. Ben farklı birşey anlatırken başka birşey anlattığımı idda eden okadar çok insan oldu ki anlatamam.En son elime kalan destede 9 yasinda çok güzel bir kız çocuğu 70 yasinda kanser ve adini sayamayacağım bir sürü hastalığı olan annem 43 yasinda daha hayatta kendine bir yer tutturmak için uğraşan abim ve birde kendine göre doğru bize göre yanlış dediğimiz fikirleri olan genelde çevresindekilerden kazık yiyen abim çocukları ve eşi var. Bende 38 imde ne koca seçmeyi ne arkadaş seçmeyi nede iyi akraba kötü akraba ayırt etmeyi başaramamış ama kuyruğu dik tutmaya çalışan bir bekar anneyim işte. O kazanılan yada kazanılmaya çalışılan hayat içerisinde kendini sürekli ayağa kaldırmak icin uğraşırken hobi edinmek kursa gitmek başka uğraşılarla meşgul olup kendini yeniden yenilemek icin gücün kalmıyor.Evet belki istiyorsun yenilenmeyi elbette ama diyorsun ki elimde kalanlar icin çok şükür verdiğin sağlık icin çok şükür hayata devam edebildiğim icin çok şükür bu yüzden bence insanların evlerine yakın yerlerde psikoloji istasyonu kendini geliştirme istasyonu rehabilitasyon istasyonu aktivite istasyonu meditasyon istasyonu kurulmalı ozaman çareyi ne cevrendekilerde nede uzaklarda ararsın…Herkese sevgilerle …

 4. Bu yazı okuyunca fark ettim de aslında ne kadar çok yanlış yapıyoruz dime ?ben mükemmel harikayım asla hata yapmam gibi bi çok yanlışlar. Aslında hayat SEN KENDİNİ TAM OLARAK TANIDIĞINDA GÜZEL. Şimdi gülümse inanmak başarmanın yarısıdır

  Kübra
  Akın
  Sevgilerle….

 5. bu yazınızı okuyarak motive oldum .Emeğinize sağlık. Artık hayatımı şekillendirmenin vakti geldi

 6. Kendime bir hedef çizdiyimde o hedefe odaklanıp disiplinli bir şekilde yapmaya çalıştığımda bir ilerleme görüyorum ama erken pes ediyorum başladığım yere geri dönüyorum pes etmek başarıyı kaybetmektir

 7. Bu iç açıcı yazılar bizim nasıl birisi olmamızı belirliyor ama nedense içimizde bir korku oluşuyor eskiye dönmek gibi bir hata yaptığımızda herşeyin yıkıldığını bittiğini sanıyoruz ama küllerimizden yeniden doğmaya cesaret edemiyoruz

 8. Yazılanları okudum. Gayet başarılı cümleler kuran kişiler var. Bir kişinin hayatına yön verebilcek veya ilham alınacak cümleler kurulmuş. Bu paylaşımı yapan kişinin altına yorumlarıyla yön veren arkadaşlara teşekkür ederim.

 9. Umutsuzluğa düşmek , ışığımı kaybetmek üzereyken (zaman zaman girdiğim bir ruh hali) internetten kendimi motive etmeye calısmaya çalıştığım (buna inanmayarak) bu gecede içimi kıpır kıpır edecek güzel yazılarınızı okudum. Sizi görmeden kendime cok yakın hissetmemin sebebidir bu güzel yazı ve içerikler. Başarılarınızın devamını dilerim. Yolunuz açık olsun 🙂

 10. Bu benim internet üzerindeki ilk yorumum, o yüzden istemsizce olan bir heyecan var içimde, ben sürekli kendi iç sesimle konuşan biriyim henüz 18 yaşındayım ve birçok konuda yazılar yazıyorum kendi çapımda annemden başka kimseyle paylaşmıyorum aynı zamanda üniversiteye hazırlanıyorum ama derslerle aram biraz bozuk, neyse konumuza dönelim, elinize emeğinize sağlık çok güzel yazmışsınız, motive oldum şunu da belirtmek istiyorum, insanı en çok kendisi motive eder

 11. Sana şunu söylemem gerekir ki ben de bir zamanlar sosyal fobi (anksiyete) yaşıyordum. İlk anladığım zaman sudan korkan bir insanı da anlıyorum fakat iletişim kurmaktan nasıl korkulur, korkulur muymuş canım, pehh diyordum. İlk başta neler yapabilirim diye başladım ve en ufak bir.olumsuz yorumda yahut bir başkaldırışta kendimi yetersiz görüyordum. Sonra nasıl yapmaktan Vazgeçtim ne yapabilirime geçtim. Bu sefer her psikolojik rahatsızlığın sebepleri arasında egonun yattığını ve aslında insanların tepkisinden değil sadece kendi hayal dünyamdaki o tekil kişinin nefes aldığı gerçek hayattan tamamıyle koptuğu ve kurduğu hayali dünyanın gerçek olmadığını hatırlattıkları için bir tepki belki de hayal kırıklığı yarattığımı gördüm. Sorunun her ne olursa olsun ister psikiyatrilik ister sosyal yaşantımızdaki herhangi bir konu tespit ettiğin ve yahut sana rahatsızlık veren durumu düşünceyi cımbızla çekiyırmuş gibi al ve onun en basit yapısıyla değerlendir. Örnek Sosyal Fobi veya anksiyete Tanımı Kılının toplum veya sosyal yaşantısında kendini yetersiz çekimser hissetme durumu. Bunu okuduktan sonra de ki kendine sosyal anksiyetesi olan bir kişi neden kendini yetersiz ve bu durumdan ötürü çekinir… Bence cevap gayet belli…

  Son diyeceğim bir şey daha olursa yazdıklarımın yardımcı olup olamayacağını da kestiremiyorum fakat insan her ne durumda olursa olsun öğrenir. Bu problemler veya korkular için genellikle insanın kafasında mutlulukla öğrenmenin acı gerçeklerle öğrenmekten daha faydalı olduğunu ve bir kez daha kırılmayacağını bildiği için bu eylemine devam eder. Ama şunu unutur. Gerçeği acı bir şekilde öğrenmesini sağlayan durum veya olay hem asıl yaşadığı problemi çözmüş olur hem de acı gerçek sayesinde kendine yapay bir problem oluşturduğu için asıl probleminin çözüldüğünün bilincine vardığında bu problemin bir daha yaşanmayacağına %100 inanır ve tecrübesiyle daha sağlıklı ve belki de hayallerine ulaşmak için yaptıklarında gözden kaçırdığı noktayı tespit ederek hayatın devam ettiği ve her an koşullara göre değişiklik gösterdiğine göre yaşamaya yeniden başlar 🙂

 12. Bu maddeleri okudukça kendimi pek tanımadığımı farkettim ilk işim kendimi tam anlamıyla tanıyıp işe koyulmam olacak bu güzel bilgiler için teşekkürler ve buda benim ilk İnternet üzerinde yorumum

 13. mükemmel olmuş başlangıç için kısa öz. Ben bir kaç konuda yardımınızı da almak isterim;
  1- Yeteneğimizin ne olduğunu nasıl anlayabiliriz?
  2-Nasıl hobi edinebiliriz?
  3-Takıntılarımızdan nasıl kurtulabiliriz?

 14. Evet bende bu konulara katilip Kendi fikirlerimi dile getirmek istiyorum.Aslinda insan Hep
  Iyi olan seyi düsünür.Ama toplumda yasadigimiz problemli insanlar negativ düsünmemizi sagliyor.Ve insan isteristemez bocaliyor.bu insanlarin hareketlerini ve görünümlerini bellirli bir asamadan gecirdikten sonra o kisilerle baglanti kopuyor.tabiki iyiyi ve kötüyü düsünmek dogaldir.ama rahatsiz olan insanlar yasamda oldukca fazla Diller bakislar Baglasmiyor.seven ve sevilen insanlar insan ruhundan Anliyorlar ve bu durumlarda Ayakta
  Durmamizi Sagliyor.Ama gercekten Bilgilenmemiz cok önemli.saygi ve sevgi cercevesinde.Herkesin hayatinda saglik huzur mutluluk dilerim.Hayattan ne istedigini bil.

 15. Eleştirilere açık olmak lazım hatta hayati bir konu.Insanların çoğu eleştirileri kişinin yüzüne söylemekten çekindikleri için dedikodu olarak arkadan paylaşırlar.
  Dost düşman uzak çevre yakın çevre demeden size sizinle ilgili geri bildirimde bulunulan her konuyu gözden geçirin.
  #Abla ya çok cahilsin dediği için kardeşim 5 yıldır ciddi bir okur oldum.
  #Egitim durumumum eleştirildiği icin 2 üniversite daha okudum.
  #Düşmanım diye nitelendirdiğim birinin 3 geri bildirimini önemsedin ve bunlarada başarı sağladım.
  Geri bildirim aldığım için şanslıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir