Özel Günler İçin Değişik Hediye Fikirleri

Sevgiyi göstermenin yolu hediyeden geçmez elbette ama zaman zaman sevdiklerimizi mutlu etmek için hediye almak istiyoruz. Bunun için de her zaman değişik hediye fikirlerine ihtiyaç var. Tüketim çılgınlığını artırmak için üretilen günlerden bahsetmiyorum. En güzel doğum günü hediyesinden, evlilik yıldönümü hediyelerinden, yani özel günlerde alınabilecek ilginç hediyelerden bahsediyorum. Yazacağınız bir mektup, söyleyeceğiniz içten bir sözün yerini hiçbir şey tutamaz belki ama yine de değişik hediye fikirlerinin bir kenarda olması her zaman iyidir. Zaman içerisinde yeni ve ilginç hediyeler aklıma geldikçe yazımı güncellerim. İşte özel günlerde alabileceğiniz değişik hediye fikirleri:

degisik hediye fikirleri - Özel Günler İçin Değişik Hediye Fikirleri

Değişik Hediye Fikirleri

Dürbün veya Teleskop

Özel günlerde alınabilecek en ilginç hediyelerden birisi bence dürbün veya bütçeniz yüksekse teleskop. Özellikle tatile gittiğinizde belki yat turuna çıktığınızda yanaştığınız kıyılarda etrafı, doğayı ya da belki de şehri dürbün ile izlemek inanılmaz keyifli oluyor. Zaten dürbün satın aldıktan sonra hafta sonları doğa yürüyüşlerine daha fazla gitmek istersiniz diye düşünüyorum. Kısacası zamanınızın kaliteli ve zevkli geçmesini sağlıyor. Elbette paranız çoksa ve teleskop alabiliyorsanız çok daha muazzam bir şey yapmış olursunuz çünkü o zaman geceleri araba ile şehirden biraz uzaklaşmak, güvenilir alanlarda gökyüzünü izlemek mükemmel olur. Özellikle doğa ile ilgilenenlerin daha çok ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Yağlıboya Portre

Kişiye özel hediye almak özel günlerde elbette daha anlamlı oluyor. Bu nedenle hediye alacağınız kişinin yağlı boya bir portresini yaptırmanız veya hediye alacağınız kişi sevgiliniz ya da eşiniz ise ikinizin bir fotoğrafını yağlı boya yaptırmanız, ömür boyu duvarda, gözünüzün önünde kalacak bir hediye vermiş olursunuz. Portreyi karakalem ya da karikatür şeklinde de çizdirebilirsiniz ama bence yağlı boya daha ağır olur. Ayrıca yağlıboya portre en değişik hediye fikirlerinden birisi, çünkü karakalem ya da karikatür çizimleri çok yaygınlaştı, çok yapıldı, ama yağlıboya yaptırmak biraz daha pahalı olduğundan o kadar yaygınlaşmadı. Ayrıca kişiye özel hediye olması açısından da önemli.

Dijital Plak Çalar

Plak çalarların hem nostaljik tasarımları hem de müzik dinlerken verdiği haz hiçbir diğer müzik dinleme araçlarında yok. Bence sevgilinize kaliteli bir plak çalar aldığınızda ona ömür boyu kullanacağı, evinin baş köşesine koyacağı ve en güzel şarkıları dinleyeceği bir hediye vermiş olacaksınız. Yanında sahaftan eski bir plak da alırsınız. Zarif ve değerli bir hediye olur. En güzel evlilik yıldönümü hediyelerinden birisi olabilir.

Kahve Demleme Ekipmanları

Çok ilginç kahve demleme aletleri var artık. French Press’i falan geçtim, Chemex, moka pot, siphon, aeropress, dripper gibi çok çeşitli yelpazede, çok gösterişli, kullanışlı, 3. nesil kahve demleme teknikleri olarak adlandırılan, çok kaliteli kahve demleme ekipmanları var. Eğer hediye alacağınız kişi kahve içmeyi seven biriyse bence ilginç bir kahve demleme aleti hem daha lezzetli kahve içmesini hem de kahve demlemeden keyif almasını sağlayabilirsiniz. Bu işin pahalısı da var ucuzu da. Bütçenize uygun olanı bulabilirsiniz. Bu hediyeyi, evlilik yıldönümü hediyesi olarak değil; doğum günü hediyesi, anneler günü hediyesi, sevgililer günü hediyesi veya içimden geldi hediyesi olarak düşünebilirsiniz.

Kahve Öğütücüsü, Kupa veya Termos

Kahve demleme ekipmanlarından var ise başka bir özel günde de kahve öğütücüsü alabilirsiniz. Ayrıca küçük bir hediye istiyorsanız, her gün kullanacağı ve sizi hatırlayacağı çok tatliş kupalardan, fincanlardan ya da termoslardan hediye alabilirsiniz. Bu hediyeyi de evlilik yıldönümü hediyesi olarak değil; doğum günü hediyesi, anneler günü hediyesi, sevgililer günü hediyesi veya içimden geldi hediyesi olarak düşünebilirsiniz.

Eski Tarihli Bir Gazete

Değişik hediye fikirlerinden bir diğeri, hediye alacağınız kişinin doğum gününde basılmış bir gazete bulmanız. Bu, hem değişik hem de en güzel doğum günü hediyesi bence. Özellikle doğum gününü kutladığınız kişi anneniz ya da babanız ise, yani yaşı büyük kişilerse doğduğu gün ülkede neler olduğunu gösteren bir gazete almanız ömür boyu saklayacakları bir hediye değerine dönüşebilir. Ama bu sevgiliniz için de geçerli bence 20 yıl öncesinde ülkede neler olduğunu gösteren bir gazete çok nostaljik bir hediye olabilir.

Kitap ve/veya Kitap Okuma Gözlüğü

Belki değişik hediye fikirlerinden birisi değil ama kitap her zaman alınabilecek en güzel hediye. Ama doğum günü veya evlilik yıldönümü hediyesi olarak kitap alacaksanız bu biraz farklı olmalı. Yani ya sevgilinizin çok sevdiği bir kitabın orijinal ilk baskısını bulmalısınız ya kitabı yazarına imzalatmaya çalışmalısınız, ya da bir yazarın tüm kitaplarından oluşan bir seri almalısınız… Ya da eğer pahalı bir hediye alabilme durumunuz var ise Kindle alın. İçerisinde yüzlerce kitap var, hem de neredeyse her dilde. Okurken bilmediğiniz kelimenin üzerine geldiğinizde size kelimenin anlamını gösteriyor. Sürekli sözlüğe bakmak zorunda değilsiniz. Sağlam bir hediye. Kitap okumayı seven birine hediye alıyorsanız şık, kemik çerçeveli de olur, ışıklı, kitap okuma gözlüklerinden de alabilirsiniz.

Müzik Kutusu

Bu hediye, nostaljik hediye fikirlerinden birisi. Daha çok sevgiliye alınabilecek en güzel hediyelerden birisi bence. Hatta bir kadına hediye alıyorsanız, kadınların daha çok beğeneceği bir hediye olduğunu düşünüyorum. Bazı sitelerde kişiye özel tasarımlar da yapılıyor ama ben ahşap, nostaljik ve biraz ağır olanları almanızı tavsiye ederim. Daha kaliteli ve ömür boyu odanızın en güzel köşesinde durmasını isteyeceğiniz türden oluyorlar. Nostaljiden kopmamak lazım.

Müzik Aleti

Gitar, ney, yan flüt, mızıka, klarnet, keman, bağlama, ud, mandolin, darbuka vb. her şey olabilir. Hangisi hoşuna gidecek ya da hangisini öğrenmeyi istiyorsa onu alın, belki bu mutlulukla bir müzik kursuna yazılır ve ona bir hobi de edindirmiş olursunuz.

Spor Salonu Üyeliği

Bu hediyeyi belki kadınlar daha çok bana şişman mı demek istiyorsun şeklinde algılayabilir ama sağlık, hayatta her şeyden çok daha önemli. Sağlığın en önemli şartı da spor. Spor, zayıflamak için değil sağlık için yapılır, yapılmalıdır, zayıflamak işin bonusu. Sevdiklerinize daha sağlıklı ve zinde olmaları için spor salonu üyeliği hediye edebilirsiniz bence. Değişik hediye fikirlerinden birisi olduğunu düşünüyorum

Bisiklet veya Sevdiği Bir Spor Aleti

Bisiklet, her yaşta kişiye alınabilecek en güzel hediyelerden birisi. Sağlıklı, spora teşvik eden, kalıcı, dayanıklı ve güzel bir hediye. Veya sevgiliniz kas çalışmayı seviyorsa ağırlık barı, dambıllar, boks seviyorsa boks eldiveni, tenis oynamak istiyorsa raket ve tenis topu, yoga seviyorsa kaliteli bir mat, paten, kaykay, scoter, masa tenisi seviyorsa masa tenisi ekipmanları, basket oynuyorsa basket topu, evinde asacak yeri varsa boks torbası, badminton raketi ve topu, koşuyorsa dizlik veya koşarken ayaklara takılan ağırlıklardan ve spora dair her şey bence oldukça güzel, kalıcı ve sağlıklı hediyeler. Mesela ben en son masa tenisi ekipmanlarını (file, raket ve top) aldım evde yemek masasında sürekli oynuyoruz ve inanılmaz eğlenceli.

Bira Kiti

Hediye alacağınız kişi bira içmeyi seviyorsa, birasını kendi evinde yapması için ona bira kiti alabilirsiniz. Tecrübeyle sabit olmakla birlikte, deneyen herkesin lezzetini beğendiği biradır. Hem bir hobi de hediye etmiş olacaksınız.

Kombucha Çayı

Bu hediye daha çok arkadaşınıza ya da dostunuza alabileceğiniz bir hediye. Yani evlilik yıldönümü hediyesi veya doğum günü hediyesi olmaz. Hediye alacağınız arkadaşınız sağlıklı beslenme konusuna takmış, değişik şeyler yiyip içmeyi, denemeyi seven, sağlıklı yiyecek ve içecek araştıran biri ise ona kombucha çayı hediye alabilirsiniz. Kombucha denilen çay mantarından fermente edilen bu çayı hazır da alabilirsiniz mantarını alıp kendisinin fermente etmesini de söyleyerek ona bir hobi edindirmiş de olursunuz.

Adının-Soyadının Baş Harflerinin Olduğu Kol Düğmesi

Erkeğe hediye alıyorsanız adının ve soyadının baş harflerinin olduğu kol düğmesi alırsanız ömür boyu o kol düğmelerini saklar. Erkeklere alınabilecek hediyeler genellikle pahalı oluyor ama kol düğmesini pahalıdan uygun fiyatlıya çok seçenekli olarak bulabilirsiniz.

Krampon

Erkeklere alınabilecek hediyelerden bir diğeri, eğer sevgilinizin futbol oynamayı seviyorsa ya da siz onun futbol oynamasını istiyorsanız, teşvik ve motivasyon için krampon alabilirsiniz. Alacağınız kramponun ayak sağlığı için kaliteli olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Hasır Çanta

Kadına hediye alıyorsanız da şık ve tarz hediyelerden birisi: hasır çanta. Elbette kadına kıyafet konusunda alınabilecek çok tercih var ama kadınların zevklerini tahmin etmek de zor olabiliyor. Ama hasır çanta her kadının beğeneceği türden bir hediye bence. Özellikle yaz başlangıcında hediye alacaksanız bir kadına şık, tarz bir hasır çanta alabilirsiniz. Her kıyafetle de gider.

Fotoğraf Albümü / Fotoğraf Çerçevesi

Hediye alacağınız kişi sevgiliniz ya da eşiniz ise resimlerinizi bastırıp bir albüme yerleştirmeniz ve bu albümü hediye edebilirsiniz. Ya da fotoğraflarınızı çerçeve yaptırabilirsiniz. Artık bir çerçevede tek fotoğraf değil hem aynı çerçevede 4 fotoğraf konulan konseptler de oldukça göz doyurucu ve güzel oluyor. Değişik hediye fikirlerinden biri değil belki ama kişiye özel hediye fikirlerinden birisi. 

Dünyanın en ilginç yerlerinden birine alınabilecek bir bilet

Bu elbette biraz pahalı bir hediye ama imkanınız el veriyorsa neden almayasınız.

Çok sevdiği bir şehre alınan bilet

Gitmediğiniz ama gitmek istediğiniz bir şehre uçak veya tren bileti. Otobüs bileti almayın garip kaçabilir :)))

Çadır

Sevgiliniz doğayı seven birisiyse, ileride sizinle doğada baş başa bir tatil planı yapmasını teşvik etmek için çadır almak çok iyi bir yatırım, ay pardon hediye olabilir. Çadır, güzel fikir.

Kedi Sahiplenin.

Bu zamana kadar aldığım en güzel süpriz, hediye demek istemiyorum ama eşimin bir gün bana süpriz şekilde eve gelip senin için kedi sahiplendim demesi, aldığım en güzel süprizdi. Asla para vermeyeceğiniz şekilde, araştırın ve sevdiği bir hayvanı sahiplenin. Ona bir hayat arkadaşı hediye etmiş olursunuz.

Fidan

Adına tema vakfına bağış yapın. Kendisi adına bir fidan dikildiğini gösteren bir yazı veriyorlar: “Gelecek kuşaklara daha yaşanır bir dünya bırakmak üzere yapılan bu katkıya vesile olduğunuz için teşekkür ederiz” şeklinde. İnanılmaz anlamlı bence. Ama bu hediye evlilik yıl dönümünde olmaz baştan söyliyim 🙂 🙂 🙂

Oyun Setleri: Go Oyunu, Poker vb.

Go, Çin kökenli, mükemmel bir strateji oyunu. Tek bir tahta üzerinde iki kişi oynanıyor. Oyun kurallarını internetten öğrenebilirsiniz. Akşamları hem birlikte güzel vakit geçirirsiniz hem de kalıcı bir hediye almış olursunuz. Kalabalık bir arkadaş grubunuz var ise, pokerden daha iyisi olamaz. Hem sevgilinizi oyun sırasında alıp almadığı risklerle daha iyi tanımış olursunuz.

Puzzle

Puzzle yapmayı seven bir sevgiliye en az 3000 parça Puzzle almamak olmaz. Hatta şöyle 5000’lik bile olabilir. Manzara resmi veya kadın portreleri benim en sevdiklerim. Ancak sevgilinizin resmini Puzzle yaptırma klişelerinden kaçın bence  Puzzle halısını da unutmayın.

LSV Dükkanı

Özellikle hediye alacağınız kişi çocuk ise ona hediye alabilirsiniz. LSV dükkanı dediğim, LÖSEV’in dükkanı ve satıştan edinilen paralar kanserli çocukların tedavisinde katkı olarak kullanılıyor. LSV dükkandan bir çocuğa hediye aldığınızda ve aldığınız hediyenin parasının kanserli çocukları iyileştirdiğini söylediğinizde eminim mutluluğu iki katına çıkar. Bence büyük alışveriş mağazalarından alınan pahalı hediyelerden daha değerli.

Döküm Tava ya da Tencere

Ne alaka diyeceksiniz ama eğer hediyeyi annenize alıyorsanız, bence sağlıklı beslenmenin ve güzel yemek yapmanın ilk kuralı sağlam bir döküm tencere ve tava almaktır. Bence anneniz bu hediyeye çok mutlu olur. Babanız da olur 🙂

Son not:

Benim değişik hediye fikirleri için aklıma gelenler bunlar. Umarım aradığınız hediye fikrini bulmuşsunuzdur. Bir unutmadan aldığınız hediyeye kişiye özel not yazmayı unutmayın. Ucuz ama anlamlı hediyeler arıyorsanız, satın almak yerine el yapımı hediye fikirleri araştırmanızı ve el yapımı hediyelerden yapmanızı öneririm. Hediye olarak çiçek gönderecekseniz ise bu çiçeğin saksı çiçeği olmasını öneririm. Çünkü demet olarak hazırlanan çiçek buketleri kuruyor, ölüyor ve çöpe gidiyor. Saksı çiçeği ise bir ömür yaşayabilir.

Hediye almak güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir