Polisiye Tutkunları İçin 17 Dizi Önerisi

Hepsini soluksuz izleyeceğiniz 17 polisiye dizi önerim var bugün. Bu listeyi hazırlayabilmek için 2-3 aydır sürekli polisiye dizi izliyordum ve sonunda listemi bitirdim. Dizilerin hepsinde en az bir suç hikayesi ve sürekli devam eden bir tempo var. İzlerken bir yapbozun parçalarını birleştirir gibi hissediyorsunuz. Keyifli izlemeler…

Broadchurch (2013-2017) – IMDb: 8,4

Yıllardır aynı polis karakolunda çalışan ve terfi bekleyen Ellie Miller (Olivia Colman), izinden döndüğünde, terfi edeceği pozisyona başkasının atandığını öğrenir. Göreve atanan kişi, kasabaya yeni gelmiş olan ve kasabada kimseyi tanımayan Alec Hardy (David Tennant)‘dir. Tam bu sırada suç oranı düşük olan ve yıllardır hiç cinayet işlenmeyen kasabanın sahilinde erkek bir çocuk cesedi bulunur. Cesedi bulunan çocuk, Ellie’nin oğlunun çok yakın arkadaşıdır. Önce yüksekten düşerek öldüğü sanılan çocuğun aslında bir cinayet kurbanı olduğu anlaşılır ve sıkı bir soruşturma başlar. Soruşturma süresince, çocuğun ve kasaba sakinlerinin bazı sırları olduğu ortaya çıkar. Bu arada hikayeyi araştıran bir gazeteci de olayları karıştırır…

Dizinin konusu elbette çok orijinal değil ancak dizide sizi ayakta tutan sürekli bir tempo olması insanı diziye inanılmaz bağlıyor. Karakterlerin yarattığı gerçeklik, küçük bir kasaba ortamının insanlar üzerindeki boğucu etkisi, herkes birbirini tanıdığını düşünürken aslında hiç tanımadıklarını keşfetmeleri, geçmişin karanlık gerçekleri ve daha pek çok detay diziyi izlerken sürekli bir yapbozun parçalarını birleştirir gibi hissettiriyor. Dizide Alec Hardy (David Tennant) tam bir anti-kahraman ve Ellie Miller (Olivia Colman) ile arasındaki sürtüşmeli ilişki, geleneksel uyumsuz polis çiftlerini hatırlatıyor. Dizinin bazı karelerindeki çarpıcı manzaralar sanki sadece bir fon olarak değil de muazzam bir kontrast yaratmak için seçilmiş gibi. Üç sezonu da 8’er bölüm. Bence izlenilir…

Happy Valley (2014-…) – IMDb: 8,5

İzleyecek bir şey bulamadığım bir gün bu diziye başlamıştım ama bu kadar iyi bir dizi izleyeceğimi beklemiyordum. Dizi, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Yorkshire’da geçiyor ve Polis karakolunda görev yapan Başçavuş Catherine Cawood’un kasabada yaşanan suçlulara karşı verdiği mücadeleyi ve beraberinde özel yaşamını anlatıyor. Çoğu noktada, işi ile özel yaşamının karıştığı bir senaryo görüyoruz. Ayrıca geneli orta sınıftan insanların yaşadığı bu yerde, uyuşturucu satıcıları, adam kaçırma, yasak ilişki, alkolizm, cinayet vb. her türden suç profili var. Dizi için öncelikli yorumum, dizinin inanılmaz gerçekçi ve senaryosunun tutarlı olması. Dizi, tarz olarak Fargo dizisini hatırlatıyor ama elbette farklı şekilde. Dizinin çekildiği Yorkshire, biraz kasvetli ve binaları klostrofobik ama yine de sevimli bir yer. Bu listedeki sağlam dizilerden birisi… İlk iki sezon 6’şar bölüm. Üçüncü sezonu 2019’da geliyor.

Seven Seconds (2018-Mini dizi) – IMDb: 7,7

En beğendiğim polisiye dizilerinden birisi. Toplam 10 bölümde tüm hikaye bitiyor. Yedi saniyelik bir hata sonucunda, arabayla, siyah bir çocuğa çarpan, beyaz bir polis, olayı rapor etmek ister ancak diğer polis arkadaşları, bunun gereksiz olduğunu düşünerek olayı ört bas etmeye kalkarlar. Aslında olay sarhoş bir evsizin üzerine yıkılarak kapatılacaktır ancak bir dedektif ve kadın savcı tarafından olay detaylı şekilde incelenmeye başlanır. Bölümleri biraz uzun ama konusunu detaylı işlediğinden derinliğini ve karanlığını hissettiren bir dizi, ırkçılık konusuna da gerçekçi detaylarla vurgu yapıyor. Dizinin en sevdiğim yanı, ilginç karakterleri bir araya getirmiş olması, psikolojik ve sosyolojik analizler içermesi. Tanıdığımızı düşündüğümüz insanları aslında ne kadar iyi tanıdığımızı sorgulatıyor; çünkü yüzeyde gördüklerimiz asla altta gizli olanın ne olduğunu söylemez… Not: Bence dizi hak ettiği IMDb puanını alamamış, daha yüksek bir puan hak ediyor.

The Sinner (2017-…) – IMDb: 8,0

Dizinin ilk sezonunda, dahası ilk bölümünde, ilginç bir cinayet işleniyor. Başlarda sebepsiz gibi görünen bu cinayetin neden işlendiği, cinayeti işleyenin nasıl bir anda öldürme psikolojisine büründüğü ve olayın bir geçmişinin olup olmadığı tamamen soru işareti. Hatta bir an bu cinayetin anlık bir olay olduğunu düşünüyorsunuz. Cinayeti işleyen, suçunu kabul ediyor ve yargılanmak da istemiyor, aslında dosya kapanabilir, ancak dedektiflerden biri olayı kapatmıyor ve o cinayetin arkasında yatan ağır ve acı dolu geçmişi adım adım ortaya çıkarıyor. Dizinin en iyi tarafı konusunun ve kurgusunun oldukça orijinal olması, sürükleyici, merak uyandıran ve duygusal kurgusu ve ilgi çekici karakterleri… Daha ne olsun 🙂 Dizinin ikinci sezonunda ise yine aynı dedektiflerin farklı bir hikayeyi araştırma süreci anlatılıyor. İlk ve ikinci sezon 8’er bölüm…

The Forest / La Forêt (2017-…) – IMDb: 7,3

Fransız yapımı mini dizi. Bana göre hak ettiğinden daha düşük bir IMDb puanı almış. Konusu biraz klişe gelebilir ama yine de farkını ortaya koyan bir dizi. Dizi öncelikle bir genç kızın ormanda kaybolma hikayesi ile başlıyor. Olayı polise bildiren kadının söyledikleri başlarda pek dikkate alınmıyor ancak daha sonra kadının haklı olduğu ortaya çıkıyor. Ardından iki genç kız daha kayboluyor ve kaybolanlardan birisi polislerden birinin kızı olunca soruşturma çalışmaları hız kazanıyor. Dizinin sevdiğim yanı, klişe bir konuyu iyi işlemesi ve gereksiz dramatizelerden kaçınması. Ayrıca  polisler ile dışarıdan olayı araştıran aileler arasında basmakalıp ego çatışmaları yok ve en önemlisi de dizinin sonunun fazla aksiyona kaçmadan, yani show peşinde koşmadan bir sonuca ulaşması… Dizide başlarda sevmediğim bir kaç karakter olmuştu ancak onları da ilerleyen bölümlerde sevdim. İlk sezon 6 bölüm. İkinci sezon gelir mi bilmem. Tür: suç-dram-polisiye.

Fargo (2014-…) – IMDb: 9,0

Dizinin senaryosu, 1994 yılında yaşanmış olan gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılmış. Dizinin 1996 yapımı eski bir film uyarlaması da var. Dizi, 1996 filmine sıkı referanslarla başlayarak, başka bir şehirde görev yapan ve Billy Bob Thornton tarafından canlandırılan Lorne Malvo isimli bir psikopattı anlatıyor. Bu gerçek hikayede hem dramatik hem komik olayların nasıl bu kadar arka arkaya geldiği inanılır gibi değil. Her bölümde hem üzgün, hem komik, hem heyecanlı, hem meraklı hissettiriyor. Dizinin sürükleyiciliği su götürmez. İlk bölümden itibaren sizi içine çekiyor. Hatta ilk 5 bölüm bana göre 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor. Dizinin ilk üç sezonu oynadı ve her sezon 10’ar bölüm. Dördüncü sezon sanırım 2020’de gelicek.

Mindhunter (2017-…) – IMDb: 8,6

Dizi tam olarak gerçek hayattan uyarlama değil ancak dizide geçen ve canlandırılan seri katiller gerçek hayattan uyarlama. İki dedektif, seri katillerin nasıl seri katil olduklarını, bunun altında yatan psikolojik nedenleri, çocukluklarını, aile hayatlarını, anne-babası ile olan ilişkilerini araştırarak, neden seri katil olduklarını analiz etmeye çalışıyor. Bunun için seri katillerin her biri ile hapishanede özel izinle görüşmeler yaparak, onlarla konuşuyor ve katillerin karakter analizlerini çıkararak yeni bir sınıflandırma yapma yoluna gidiyorlar. Klasik polis bakış açısından farklı bir yaklaşıma sahip olan detektifler, bu araştırmanın sonucunda çıkacak olan raporla seri katillerin, suç işlemeden tespit edilebilmesini de amaçlıyor. İnanılmaz merakla ve keyifle izledim. Tür: Suç-dram-polisiye.

Şahsiyet (2018-Mini dizi) –IMDb: 9,2

Bu listede olmazsa olmaz dizilerden birisi Şahsiyet bence. Hakan Günday’ın yazdığı, Onur Saylak’ın yönettiği ve başrolde Haluk Bilginer’in yer aldığı Şahsiyet, Alzheimer hastası olduğunu öğrendikten sonra, nasıl olsa bir gün unutacağı rahatlığı ile, hayatında geçmişten beri öldürmek istediği ancak o zamana kadar bunu başaramadığı bazı insanları öldürme planı yapan ve bunu adım adım gerçekleştirirken polise de neden bu cinayetleri işlediğinin ipucunu veren bir adamın (Haluk Bilginer) yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin yan temasında kızının parçalanmış aile hayatı, torununun ergenlik sorunları da var.

Safe (2018-…) – IMDb: 7,4

Dizinin başrolünde Dexter dizisinden tanıdığımız Michael C. Hall var. Soğuk duruşuyla dizideki rolüne de çok yakışmış. Michael C. Hall dizide Tom Delaney isminde bir babayı canlandırıyor. Dizinin ilk bölümünde Tom Delaney‘in kızı esrarengiz bir şekilde kaybolur. Tom Delaney ve polislerin birbirleri ile pek de koordineli olmayan şekilde kaybolan kızı arama çalışmaları, bir dizi sır ve esrarengiz gerçekleri ortaya çıkarır. Dizinin finali ise parlak ve aksiyon dolu. Bu aralar kafanızı dağıtmak istediğiniz konular varsa ilaç gibi gelebilir. Dizinin ilk sezonu 8 bölüm. İkinci sezonun gelip gelmeyeceğini bilmiyorum ama umarım gelir.

Jack Taylor (2010) – IMDb: 7,8

Ken Bruen’in romanından uyarlanan bir İrlanda dizisi. İlk bölümde, Jack Taylor, görev başında sarhoş olduğu için bir bakanın yüzüne yumruk atar ve polislikten kovulur. Olayın yerel haberlerde çıkmasının ardından, küçük çapta da olsa ünlenen Taylor, bir kadından özel dedektiflik işi alır. Kadın, kayıp kızının bulunması istemektedir. Bunun üzerine Taylor, tehlikeli-gizemli bazı olayların içine girer. Diziyle ilgili düşüncem, dizi elbette muhteşem diyebileceğim bir nitelikte değil, öncelikle dizide oldukça klişe kurgular var; ancak çerez niteliğinde izlemek için güzel. Ayrıca dizinin ana karakteri Jack Taylor’ı Game of Thrones’tan tanıyor olmak da diziye ayrı bir sempati kazandırıyor.

Gangland Undercover (2015-2016) – IMDb: 8,3

Gerçek hayattan uyarlanan dizi, federal bilgi merkezinden alınan hikayelere dayanıyor. Dizi, uyuşturucu işinden yakalanan ve hapse girmemek için polise köstebek olmayı kabul eden bir adamın, bir grup tehlikeli motorcu çetesinin içerisine muhbir olarak sızmasını anlatıyor. İnanılmaz hızlı ilerleyen dizi, toplam 2 sezon. Suç, dram, cinayet, soygun, uyuşturucu konularında aksiyon seviyorsanız bence listenin en sağlam dizilerinden birisi. 

Lie to Me (2009-2011) – IMDb: 8,0

Profesyonel olarak beden dili uzmanlığı yapan Dr. Cal Lightman‘ın ekibi ile birlikte cinayet, hırsızlık, tecavüz, aldatma gibi vakalarda insanların beden dillerini ve mimiklerini okuyarak kimin yalan söylediğini ortaya çıkarmasını anlatıyor. Yalan söylendiğinde vücut hareketlerinde ve mimiklerde ortaya çıkan değişimleri, ses tonunda oluşan farklılaşmayı vs. tüm detaylarıyla işliyor. Zaten dizide de belirtildiği üzere, istatistiksel olarak sıradan bir insanın 10 dakikalık bir konuşmada 3 yalan söylediği düşünüldüğünde, diziden edinilen bilgilerin kullanılmaya çalışılması da kaçınılmaz. 2009-2011 yılları arasında 3 sezon olarak oynanan dizinin yaratıcısı Samuel Baum, başrolde de işinin hakkını veren Tim Roth ve Kelli Williams var. Karşınızdaki insanın size yalan söyleyip söylemediğini anlamak istiyorsanız izlemelisiniz. Dizinin bir yerden sonra (özellikle 2. sezondan sonra) kendini tekrar etmeye başlaması biraz can sıkıcı ama yine de ortalamanın üstünde ve kaliteli bir dizi bence.

Dexter (2006-2013) – IMDb: 8,7

Seri katil ancak sadece diğer seri katilleri öldüren bir seri katil… İşte bu dizinin özeti bu. Miami Metro Polis Departmanı’nda  kan analisti olarak çalışan Dexter Morgan (Michael C. Hall) ile aynı departmanda polis olarak çalışan kardeşi Debra Morgan’ın yaşamına odaklanan dizi, her bölüm farklı bir cinayetin hikayesi ile birlikte her sezon farklı bir olay örgüsünü anlatıyor. Dizi biraz eski ama hala en iyi polisiye listesine girebilecek güzellikte. Dizinin kötü yanı, bu kadar iyi bir dizinin sonunu iyi bağlayamamaları ve kötü bir son ile bitirmeleri, bunun dışında bence inanılmaz iyi ve hatta eğlenceli bir dizi. Dizi toplam 8 sezon. Tür: Suç, dram, gizem.

True Detective (2014-…) – IMDb: 8,4

Karanlık bir dizi diyebilirim, çünkü insanın moralini bozan bir gerçekliği var. Aslında dizinin konusu da, sonu da bence olumsuz anlamda klişe, ama dizideki Detective Rust Cohle ve Marty Hart karakterleri diziyi alıp başka dünyalara taşımış, yükseltmiş hatta mükemmelleştirmiş. Dizinin bu kadar iyi puan almasının nedeni de olay kurgusundan ziyade karakterler bence. Tür: suç-dram-gizem. Gerçi izlemeyen kalmamıştır artık sanırım.

Hannibal (2013-2015) – IMDb: 8,6

Anthony Hopkins‘in oynadığı Hannibal film serisinin dizi uyarlaması. Her bölüm bir cinayetin çözülmeye çalışıldığı, ancak devamında çoğu cinayetin birbiri ile bağlantılı olduğunun anlaşıldığı ve başlangıçta sadece bir polisiye dizisi gibi görünen ancak daha sonra ilginç bir psikolojik-gerilim dizisi olduğu anlaşılan mükemmel bir dizi. Mükemmel diyorum çünkü çünkü dizideki psikolojik analizler beni inanılmaz etkiledi. Ancak dizi ile ilgili bir eleştirim de var ki dizinin ilk sezonu ne kadar harika ise üçüncü sezonu da o kadar kötüydü. Ancak yine de ilk sezon için bile izlenir bence. Başrolde Mads Mikkelsen var.

Sherlock (2010-…) – IMDb: 9,2

Daha önce sinema filmine de uyarlanmış olan ve Sir Arthur Conan Doyle’un yazdığı kitap serisi “Sherlock”un dizi versiyonu. Değişik bir düşünce yeteneğine sahip olan Sherlock’un bir dizi cinayeti çözerken aslında kendisine oynanan bir oyunun içinde olduğunu fark etmesi ve yardımcısı Dr. John Watson ile giriştikleri maceraları anlatıyor. Tür: Suç, dram, gizem.

La Casa De Papel (2017-…) – IMDb: 8,6

Kusursuz bir planla İspanya Darphanesi’ni soymayı planlayan Profesör lakaplı bir adamın, kendisine bir ekip oluşturduktan sonra, planını adım adım işleme koymasını anlatıyor. Aslında diziyi sinematografik açıdan inceleseniz bir sürü hata bulabilirsiniz ya da senaryosunda çok fazla tutarsızlık var bana göre, ama dizinin konusunun orijinal olması, ideolojik vurgusu, sürükleyiciliği ve konuşulan İspanyol dilinin sempatikliği diziyi izletiyor. Zaten izlemeyen kalmamıştır artık sanırım. Kendisi de güzel müzikleri de…

BONUS

Miss Fisher’s Murder Mysteries (2012-…) – IMDb: 8,4

Bu dizi ya çok beğeneceğiniz ya da hiç beğenmeyeceğiniz türden. Dizinin adı Türkçe’ye nasıl çevrildi bilmiyorum ama muhtemelen Miss Fisher’ın Cinayet Gizemleri olabilir. Öncelikle dizi 1920’lerin sonunda ve Melbourne’ında geçiyor. Bu sayede olayların geçtiği yerler, insanların kıyafetleri de zamanına uygun olarak mükemmel… Dizi çok bariz şekilde iki şeyi anımsatıyor. Birincisi Agatha Christie romanları, ikincisi Sherlock Holmes serisi. Sanki her ikisinden de biraz almış, ama kendi tarzını da yaratmış. Agatha Christie romanlarındaki gibi gizemli cinayetler, Sherlock Holmes’taki gibi olayları çözen zeki bir dedektif… İşte diziyi özetleyen iki cümle bu.

Miss Fisher, 40’lı yaşlarında hayatı doya doya yaşayan, fazla sınırları olmayan, cesur, zengin ve zeki bir kadın. Dizi her bölümde bu zeki kadının bir cinayeti çözme sürecini anlatıyor. Bölgenin polis şefi Jack Robinson, Miss Fisher’ı çoğunlukla soruşturmaya dahil etmek istemiyor, ancak Miss Fisher kıvrak zekası ile bir şekilde olayların içine dahil oluyor. Zaman zaman Jack Robinson ile Miss Fisher arasında romantik diyaloglara da denk geliyorsunuz ama Jack Robinson Miss Fisher’a göre daha kurallı, geleneksel ve olgun yaşayan bir adam. Miss Fisher ise çılgın ve hayatı çok ciddiye almayan bir kadın. Böylesi zıt bir ikilinin bir araya gelmesi ve gizemli cinayetleri araştırması ise keyifli seriyi ortaya çıkarıyor. Bir bölüm izleyin, severseniz zaten devam edersiniz, sevmezseniz tarzı size göre değil demektir.

Benim polisiye diziler listem bu kadar. Bu listenin yanında polisiye dizileri için şu listeye de bakmanızı öneririm:

https://www.imdb.com/list/ls050816390/

Polisiye diziler güzeldir 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir