Psikoloji Okuyanların İzlemesi Gereken 75 Film + 5 Dizi

Psikoloji okuyanların izlemesi gereken film ve diziler. Çok uzun süredir üzerinde çalıştığım bir listeydi. Hangi başlığa hangi filmi alsam, hangilerini elesem düşünceleri arasında gidip geldim. En sonunda bir yerde yeter demek zorundaydım ve psikoloji okuyanların veya psikoloji ile ilgilenen herkesin izlemesi gereken filmleri, dizileri listeledim. Listede bir kaç tane belgesel de var. Keyifli izlemeler 🙂

Çocuğa yönelik cinsel istismar, pedofili:

 • Jagten / The Hunt / Onur Savaşı (2012) – IMDb: 8.3 – Tür: Dram. Pedagojik bir film. Küçük bir kız çocuğunun ağzından çıkan bir sözle, bir anda pedofili ile suçlanan bir adamın, toplumsal kalıpyargılar ve klişelere karşı verdiği savaşı anlatıyor. Danimarka yapımı filmin başrolünde Mads Mikkelsen var. En beğendiğim filmlerden biri.
 • Do-ga-ni / Silenced (2011) – IMDb: 8.0 – Tür: Aksiyon-suç-dram. Gerçek hayattan uyarlanan film; 2000-2005 yılları arasında Güney Kore’nin Gwangju bölgesindeki “In Hwa Okulu”nda gerçekleşen olayları konu alıyor. Okul yöneticilerinin disiplin adı altında çocuklara uyguladığı cezalandırma yöntemleri, taciz ve istismarlar; okula yeni atanan resim öğretmeni Kang In Ho (Gong Yoo) tarafından ortaya çıkıyor. Ancak olayların ortaya çıkarılması, sorunları çözmediği gibi, insanı hayrete düşüren bir hal alıyor. Yaşanan olaylar önce “Do-ga-ni” (Sessizlik) isminde bir kitapta romanlaştırılmış, yönetmenin romanı tesadüfen okuması üzerine ise sinemaya uyarlanmış. Filmden bir replik: “Mücadele etmemizin sebebi dünyayı değiştirmek için değil, dünyanın bizi değiştirmesine izin vermemek için.”
 • BELGESEL: Deliver Us from Evil / Kutsal Günah (2006) – IMDb: 8,0 Tür: Belgesel-suç. Amy Berg‘in gerçek hayattan uyarladığı belgesel, Katolik bir din adamının, 1970-90 yılları arasında Kuzey Kaliforniya’da 25 çocuğu yönelik cinsel istismar suçunu konu alıyor.
 • The Tale / Öykü (2018)  IMDb: 7,3 – Tür: Dram-gizem-gerilim. Gerçek bir olaydan uyarlanan filmde, cinsel istismara uğrayan bir kadın, yıllar sonra kızının yazdığı cinsel istismar konulu bir kısa hikayeden çok etkilenir ve hikayeye aşırı tepki verir. Bunun üzerine kızı, annesinin yaşadığı ilk cinsel deneyimi sorgulamaya başlar ve sırlarla dolu bir geçmişin ortaya çıkmasına neden olur. İstismarın bilinç altına nasıl atıldığı, insanı nasıl etkilediği, beynin durumu normalleştirmek için kendini nasıl koruduğu gibi detaylara da odaklanan film, biraz belgesel havasında ve etkileyici.
 • Güven / Trust (2010) – IMDb: 6.9 – Tür: Dram. Film, küçük yaşta bir kızın internette bir erkekle sohbet etmeye başlaması, ancak sohbetleri ilerledikçe tanıştığı kişinin yaşının kendisinden çok büyük olduğunu anlaması ve beraberinde gelişen olayları anlatıyor. İstismar mağduru bir çocuğun psikolojisi ve bunu öğrenen anne-babanın psikolojisi filmde çok iyi işlenmiş. Bence tüm çocuk sahibi ailelerin izlemesi gereken bir film.

Ensest:

 • Festen / The Celebration / Şölen (1998) – IMDb: 8,1 – Tür: Dram. Babasının 60. doğum günü kutlamasında söz hakkı alarak konuşmaya başlayan ve küçükken babasının kendisine ve yakın zamanda intihar eden kız kardeşine cinsel tacizde bulunduğunu anlatan Christian’ın kendini inandırma çabasını anlatıyor. Danimarkalı Thomas Vinterberg tarafından dogma95 kuralı ile çekilen film, hafif belgesel havasında, tonlarca psikolojik analiz çıkarabileceğiniz aile dramı. İzlenilesi…
 • Beautiful Kate (2009) – IMDb: 6.7 – Tür: Dram-gizem. Ensest temasının detaylı işlendiği ancak baştan belirteyim bence çok da başarılı olmayan bir film. Romandan uyarlama tüm filmlerin kaderi gibi, filmi izlerken sürekli bir derinlik eksikliği, senaryoda boşluk seziyorsunuz. Yine de konusunu merak ettiğimden sonuna kadar izledim. Genel anlamda iki kardeş arasında geçen, yıllarca saklı kalmış olayları kim suçlu, kim masum yargısı yapmadan anlatıyor.
 • Atlıkarınca (2011) – IMDb: 6,7  Tür: Dram. İlksen Başarır’ın yönetmenliğini yaptığı önemli bir Türk filmi. Önemli diyorum çünkü Türkiye’nin kanayan yarası, aile içi çocuk istismarını konu alıyor. Aslında filmde konunun işleniş şeklini sevmedim, senaryosunu da eksik ve oyunculuklarını yer yer yapay buldum. Ancak konusu itibariyle psikoloji okuyanların / psikoloji ile ilgilenenlerin izlemesi gereken bir film bence.

Çocuk gelin, akraba evliliği:

 • Halam Geldi (2013) – IMDb: 7,1 Tür: Dram. Evrim Kanpolat’ın yazıp Erhan Kozan‘ın yönettiği, gerçek hayattan sinemaya uyarlanan film, ülkemizin acı gerçeği çocuk gelin sorununu ele alıyor. Aşılamayan ve sorgulanmayan gelenekler, erken yaşta evlilik, toplumun kadına ve kız çocuklarına bakışı, akraba evliliği ve çocuk gelin sorununu işleyen film, bence kesinlikle izlenmeli.

Aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet:

 • When We Leave / Die Fremde / Ayrılık (2010)  IMDb: 7,5 – Tür: Dram. Feo Aladag‘ın yazıp yönettiği, Sibel Kekilli‘nin başrolde yer aldığı film. Türkiye gibi bir ülke için hiç de yabancı olmayan bir dram. Aile içinde kadına yönelik fiziksel şiddet, duygusal şiddet, ekonomik şiddet… her türlüsü mevcut. Filmin sanatsal yönü ağır olduğundan sıkılır mısınız bilmem ama bence oldukça başarılı. 
 • Te doy mis ojos / Take My Eyes / Gözlerimi de Al (2003) – IMDb: 7,5 – Tür: Dram. Film, kocasından şiddet gören bir kadının bundan kurtulma mücadelesini anlatıyor. Aile içi şiddetin kadın, erkek ve toplumun psikolojisinde nasıl yer edindiğine ilişkin önemli tespitleri içeriyor.
 • North Country / Tek Başına (2005) – IMDb: 7,3 – Tür: Dram.  Minnesota’daki bir madende çalışan bir grup kadının, sırf kadın oldukları için maruz kaldıkları sözlü ve fiziksel tacizlerin ardından, bir kadının şehirdeki ilk cinsel taciz davasını açmasını konu ediniyor. Film, iş hayatında kadına yönelik ayrımcılığı, yıldırma politikasını ve fiziksel ve duygusal istismarı ele alıyor.
 • Enough / Yeter (2002) IMDb: 5,7 – Tür: Suç-dram-gerilim. IMDb puanı düşük ama kadına yönelik psikolojik ve fiziksel şiddeti en iyi anlatan filmlerden birisi. Başlarda tutkulu bir aşkla tanıştığı, evlendiği, mutlu olduğunu düşündüğü adamın önce kendisini aldattığını öğrenen ardından kocasından şiddet görmeye başlayan bir kadının dramını anlatıyor. Psikopat kocasından kurtulmak ve çocuğunu korumak için uzun uzun planlar yapan kadın, bu gibi durumlar yaşayan kadınların psikolojilerini olduğu gibi ortaya seriyor. Film beklentilerin üzerinde iyi. Başrolde Jennifer Lopez var.

Boşanma, boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi:

 • A Separation / Bir Ayrılık (2011) – IMDb: 8,3 – Tür: Suç-dram. Boşanmak üzere olan bir çiftin dramını anlatan film, kızlarının durumdan nasıl etkilendiği konusuna da değiniyor.  İran filmi. Yönetmen: Asghar Farhadi.
 • Nelyubov / Loveless / Sevgisiz (2017)  IMDb: 7,7 – Tür: Dram. Andrey Zvyagintsev’in yönettiği film boşanmak üzere olan bir ailede, çocuğun tanık olduğu bazı konuşmalar üzerinde yaşanan gelişmeleri anlatıyor. Boşanma süresinde eşlerin ve çocuk psikolojisinin anlaşılması için çok iyi bir film bence, konusunun hakkını veriyor.

Çocuk gelişimi ve eğitimi:

 • Taare Zameen Par / Like Stars on Earth / Her Çocuk Özeldir (2007) – IMDb: 8,5 – Tür: Dram-aile. Mükemmel bir film, Aamir Khan filmi… Filmde çocuk gelişimi ve eğitimi, eğitim sistemi eleştirisi, çocukların yeteneklerinin farkına varma, hayal dünyaları konularında eğitici süper örnekler, detaylar ve konuşmalar var.  Her eğitimcinin, anne-babanın, psikoloğun, PDR’cinin izlemesi gereken bir film. Yarı müzikal tarzda.
 • Dangal (2016)  IMDb: 7,7 – Tür: Biyografi-dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, kızların genç yaşta evlendirildiği Hindistan’da, kızlarının böyle olmaması için onlara en iyi bildiği şeyi, boksör olmayı öğreten bir babanın azmini anlatıyor. Filmin her karesi mükemmel, eğitici ve duygusal. Çok gelişimi ve eğitimi konusunda en iyilerden biri diyebilirim. Zaten Aamir Khan‘dan da bu beklenirdi. Sadece izlemekle kalınmayıp, izletilmesi, tavsiye edilmesi gereken bir film bence. 
 • We Need to Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011) – IMDb: 7,5Tür: Dram-gizem-gerilim. Erken yaşta hamile kalan bir anne, çocuğunu dünyaya getirmek için tüm kariyer planından vazgeçer, ancak Kevin 15 yaşına geldiğinde o kadar sorunlu bir çocuk olur ki, anne nerde yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Ardından yıllardır görmediği Kevin’in babası ile iletişime geçmek zorunda kalır. Ailenin çocuk gelişimi üzerindeki etkisini çok iyi gösteren filmlerden biri.
 • Mindenki (2016) – IMDb: 8,1 – Tür: Kısa film-dram-müzik. Yaklaşık 25 dakikalık bir kısa film. Öğretmen-öğrenci ilişkisi üzerine kurulu filmin başında, müzik öğretmeni öğrencilerden birine şarkı söylememesini, sadece ağzını açıp-kapatarak şarkı söylüyor gibi yapmasını istiyor. Ve daha bu noktada film, eğitimin temel sorunlarını düşünmemizi sağlıyor.

Pozitif psikoloji, Polyannacılık:

 • DİZİ: Anne (2017-…) – IMDb: 8,5 – Tür: Dram. Bu dizi için doğru bir başlık mı seçtim bilmiyorum ama dizinin konusundan bahsederek ne demek istediğimi açıklayayım. Anne, bir aileye evlatlık olarak giden küçük bir kız. O dönemde yetimleri yanına alan aileler onları genellikle çiftlik işlerinde çalıştırmak için alıyor. Anne’yi yanına alan aile de bu nedenle aslında erkek çocuk istemiş ama şanslarına Anne’yi yolluyorlar. Gittiği evde abla-kardeş iki yetişkin var, Anne’yi gördüklerinde önce geri gitmesini istiyorlar ancak daha sonra kalmasına razı oluyorlar. Anne’nin; hayal gücü, saflığı, zekası, hayata umutla bakışı inanılmaz, her bölüm ağlayabilirsiniz. Hayatında eften püften her şeye üzülen, burun kıvıranlara izletilmesi gereken, pozitif psikolojiyi öğreten, polyannacılık diye tanımladığımız şeyin getirilerini gösteren bir dizi. İzleyin, izletin…

Psikanalizin doğuşu:

 • A Dangerous Methods / Tehlikeli İlişki (2011) – IMDb: 6,5 – Tür: Biyografi-dram. Sigmund Freud ile Carl Jung arasındaki çekişmeleri, psikanalizin doğuşunu anlatan film, aslında oldukça vasat ancak psikolojiye merakınız yüksekse izlemek gerek.

Eşcinsellik, eşcinsel eğilim, cinsel kimlik sorunları:

 • Laurence Anyways (2012) IMDb: 7,7 – Tür: Dram-aşk. Erkek olarak dünyaya gelmiş ancak kadın olma arzusuyla yaşayan Laurence’ın, bu durumunu sevgilisi Fred’e açıklamasını ve bu uğurda verdiği mücadeleleri anlatıyor. İlginç bir filmdi…
 • Boys Don’t Cry / Erkekler Ağlamaz (1999) – IMDb: 7,6 – Tür: Biyografi-suç-dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, Brandon Teena isminde kadın bedeninde doğan ancak erkek kıyafetleri içinde dolaşan bir travestinin hayatını anlatıyor. Toplumun LGBT’lilere bakışının ve LGBT sorunlarının ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.
 • Single Man / Tek Başına Bir Adam (2009) – IMDb: 7,6 – Tür: Biyografi-dram. Yalnızlığın inanılmaz derinden işlendiği bir film. Eşcinsellik, aile ilişkileri, yalnızlık konularına çok sağlam giriyor. Öyle eğlenceli bir gününüzde izlemeyin ama bir gün mutlaka izleyin. Orta yaşlı, eşcinsel bir İngilizce öğretmeninin uzun yıllar birlikte olduğu sevgilisinin ölümünün ardından yaşadığı bir günü anlatılıyor. Christopher Isherwood’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni ünlü moda tasarımcısı Tom Ford. Başrolde ise Colin Firth var.
 • Milk (2008) – IMDb: 7,6 – Tür: Biyografi-dram.  1977’de seçimle San Francisco Şehir Meclisi’nde üst düzey bir yöneticiliğe gelen Harvey Milk‘in gerçek hikayesini anlatıyor. Sean Penn’e ikinci Oscar’ını kazandıran film eşcinsel hakları ve mücadelesi açısından oldukça özgün ve izlenilesi…
 • Zenne Dancer (Zenne) (2012) – IMDb: 7,2. Tür: Biyografi-dram. İstanbul’a gelen bir Alman fotoğrafçı, zennelik yapan Can ve muhafazakar bir aileden gelen Ahmet’in birleşen hikayesini anlatıyor. Caner Alper‘in yönettiği filmin senaryosu; 2008’de gay olduğu için babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız’ın gerçek hikayesinden esinlenilerek kaleme alınmıştır.
 • DİZİ: Sense8 (2015-2018) – IMDb: 8,4 – Tür: Dram-gizem-bilimkurgu. Eşcinsel psikolojisi, sorunları ve yaşamları hakkında ön yargılarınızı yıkacak bir dizi. Sürükleyici ve güzel. 2 sezon, 24 bölüm.

Depresyon, yalnızlık, intihar sorunları:

 • Wilbur Wants to Kill Himself / Wilbur Ölmek İstiyor (2002) – IMDb: 7,6 – Tür: Komedi-dram. Babalarından kalma bir kitapçı dükkanını işleten Wilbur ve Harbour kardeşlerin trajikomik hikayesini anlatıyor. Hayata bağlarını yitirmiş olan Wilbur’un sürekli intihar girişiminde bulunması, depresyon ve intihar psikolojisi çok iyi işlenmiş.
 • The Hours / Saatler (2002) – IMDb: 7,6 – Tür: Dram. Virginia Woolf‘un hayatından bir kesit sunan film, “Mrs. Dalloway” romanının üç kuşak kadınını nasıl etkilediğini anlatırken depresyon, intihar ve feminizm konularına odaklanıyor. Evliliğinde mutsuz ve depresyonda bir kadının psikolojisini anlamak için iyi bir film.
 • Side Effects / Acı Reçete (2013) – IMDb: 7,1 – Tür: Suç-dram-gizem. Kocası hapse girdikten sonra küçük bir apartman dairesine taşınan ve depresyona giren Emily’nin 4 yıl boyunca psikiyatrik ilaçlarla boğuşmasını anlatıyor. Filmin tek olumsuz yanı bana göre sonunu çabuk tahmin etmemiz oldu, bunun dışında izlemeye değer. Başrollerde Channing Tatum, Jude Law, Catherine Zeta-Jones var.
 • DİZİ: In Treatment (2008-2010) – IMDb: 8,3Tür: Dram. Dizi, tamamen terapist ve hasta arasındaki görüşmelerden oluşan her biri yaklaşık 25 dk.lık seansları gösteriyor. Her sezon yaklaşık 6 hasta ile yaptığı tüm görüşmeleri işleyen dizi, depresyon, özgüven sorunları, intihar, aile içi geçimsizlik, ölüm korkusu, yalnızlık gibi pek çok konuyu işliyor. Ben tüm bölümlerini keyifle izlemiştim ama herkesin bu şekilde izleyebileceğini sanmıyorum çünkü dizi oldukça stabil, tek mekanda geçiyor ve yavaş ilerliyor. Ancak psikoloji bölümünde okuyorsanız ya da bu meslekle uğraşıyorsanız mutlaka izlemeniz gerek. Başrolde Gabriel Byrne oynuyor ve senaryosu uzman bir kadro tarafından yazılmış. Bence mükemmeldi.
 • DİZİ BÖLÜMÜ: 7YUZ dizisinin 5. bölümü: “Refakatçiler”. Blu TV’de yayımlanan Türk dizisi. Yaşlı bir adamın, yeni başlayan Alzheimer hastalığı, yaşlılığı, yalnızlığı ve ölüm korkusu ile baş etme çabalarını anlatıyor. Bölüm, tek başına bir film olacak kadar güzel işlenmiş. Kesinlikle çok iyiydi.

Kendini beğenmeme, dış görünüş sorunları:

 • Precious / Acı Bir Hayat Öyküsü (2009)  IMDb: 7,3  Tür: Dram. Filmde, Precious ismindeki aile içi şiddet mağduru olan ve aşırı kilosundan dolayı içine kapanık bir çocuğunun dünyasını anlatıyor. Filmin psikolojiye katkısı; bu gibi durumlarda insan beyninin kendini korumaya almak için kendi içinde nasıl bir dünya yarattığı, hayal dünyasını nasıl geliştirdiğini göstermesi. Güzel yanı ise hayata umutla bakılması gerektiğini, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını hatırlatması.
 • The Elephant Man / Fil Adam (1980) – IMDb: 8,2 Tür: Biyografi-dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, 1880’lerde Londra’da yaşayan John Merrick isminde bir adamın, yüzünde genetik şekil bozukluğu olduğu için çevresi tarafından dışlanmasını, kötü muamele görmesini anlatıyor. Film, dış görünüşün insan hayatında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. David Lynch imzalı filmde Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft gibi isimler var.

Mükemmeliyetçilik:

 • Black Swan / Siyah Kuğu (2010) – IMDb: 8,0 – Tür: Dram. Mükemmeliyetçilik ve başarı hırsını anlatan başarılı bir film. Annesinin bile kendisini kıskandığını düşünen ünlü bir balerinin, önemli bir gösteriye hazırlık aşamasında yaşadığı stresli günlerine ve kafasında yarattığı paranoyalara odaklanıyor.

  Yalan söylemek:

  DİZİ: Lie To Me (2009-2011) – IMDb: 8,0 – Tür: Suç-dram-gizem. Karşınızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak ve yalan söyleyen kişilerin istemsiz olarak verdiği tepkilerin, yüz mimiklerinin ve bedensel hareketlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz. Yalan söyleme konusunda inanılmaz bilgiler veren dizinin ilk bölümünden bile ne demek istediğimi anlayacaksınız…

  Kekelemelik sorunu:

 • The King’s Speech / Zoraki Kral (2010) – IMDb: 8,0 – Tür: Biyografi-komedi-dram. Gerçek yaşamdan uyarlanan film, kekeleme sorunu olan Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığının başı Kral VI. George’un özel hayatını ve kekemelik sorunu yüzünden halka seslenme konuşması yapma gibi ülke yönetimi konusunda yaşadığı sıkıntıları esprili bir dille anlatıyor. Kendisine özel bir hoca tutarak kekeleme sorununu çözmeye çalışan kralın bu sorunu nasıl aştığı, esprili bir dille anlatılıyor.

Yabancılaşma sorunu:

 • Anomalisa (2015) – IMDb: 7,3 – Tür: Animasyon-komedi-dram. Stop motion tekniği ile çekilen film, hem inanılmaz eğlenceli hem de inanılmaz duygusal. Dış dünyaya iyice yabancılaşmış felçi bir adamın trajik hikayesini anlatıyor. Film, animasyon olduğu için insan psikolojisini nasıl anlatabilir derseniz büyük hata yapmış olursunuz. İlk olarak filmin yönetmeni Charlie Kaufman gibi bir dahi ve kuklalarla bize insanı insandan daha iyi anlatıyor. Görüntülere, karakterlere, her şeye bayıldım, inanılmaz da duygusal, kesinlikle izleyin.

Takıntılı / saplantılı kişilik:

 • Unsane / Saplantı (2018)  IMDb: 6,5 – Tür: Korku-gizem-gerilim. Tam bir psikolojik gerilim filmi. Bir akıl hastanesine isteği dışında yatırılan Sawyer Valentini, deli olmadığını ve peşinde amansız bir sapığı olduğunu hastane yönetimine anlatamaz. Daha doğrusu anlatır ama kendini inandıramaz ve gerilim dolu bir dizi olay gelişir. Filmin konusu oldukça klişe, senaryosu da basit ve üzerinde hiç kafa patlatılmamış hissiyatı veriyor. Ama bir şekilde filmi nedense hiç sıkılmadan sonuna kadar izliyorsunuz. Film özellikle takıntılı/saplantılı kişiliklerin ne kadar tehlikeli olabileceği ve hayatınızda böyle bir kişinin olması sizin de hayatınızı ve psikolojinizi nasıl altüst edebileceğini çok iyi gösteriyor. Not: Filmi ilginç yapan bir diğer husus yönetmenin filmi tamamen iPhone 7 Plus ile çekmiş olması.

Bipolar (Manik Depresif) Bozukluk 

 • Infinitely Polar Bear / Ailem İçin (2014) – IMDb: 7,0 – Tür: Komedi-dram. Film, ailesini geri kazanmaya çalışan manik-depresif bir babanın trajikomik öyküsünü anlatıyor. Filmin yönetmeni Maya Forbes’in kendi anne-babasının hikayesini anlattığı film, hem manik depresif bir adamın psikolojisini anlatma hem de manik depresif bir insanla yaşamanın nasıl olduğunu anlatma konusunda oldukça başarılı. Sade ama ayakları yere basan bir film.
 • Touched with Fire / Atesle Oynayanlar (2015) – IMDb: 6,1 – Tür: Dram-aşk. Tedavi için gittikleri hastanede birbirne aşık olan iki bipolar hastasını konu alıyor. Çok iyi bir film değil ancak bipolar psikolojisini anlamak için izlenir.

Çoklu kişilik bozukluğu:

 • Shutter Island / Zindan Adası (2010) – IMDb: 8,1 – Tür: Gizem-polisiye. Başrolde Leonardo di Caprio‘nun oynadığı muhteşem film. Suç işlemiş akıl hastalarının tutulduğu bir hastaneden kaçan bir katili araştıran Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin mükemmel hikayesini anlatıyor. Çoklu kişilik bozukluğunun işlendiği en iyi film.
 • Split / Parçalanmış (2016) – IMDb: 7,3 – Tür: Korku-gerilim. Film, 23 farklı kişiliğe sahip bir adamın, 3 genç kızı kaçırması ile başlayan bir hikayeyi konu alıyor. Amaç her ne kadar korku-gerilim türünde bir film çekmek olsa da, adamın içinde taşıdığı kişilikler, bir kişilikten diğer bir kişiliğe nasıl geçtiği, kişilikleri arasındaki ilişki ve insanlara karşı kendisini nasıl koruduğu ile ilgili detaylar psikoloji açısından oldukça ilginç bilgiler veriyor. Ancak kızların arama-kurtarma çalışmaları diziyi biraz aksiyona sürüklemiş. Filmin en sonunda, adamın sahip olduğu kişiliklerden birisinin bir hayvan olması ise gerçekten insanı şok ediyor. Gerçekte böyle bir şey olabilir mi, bilemiyorum.
 • Identity / Kimlik (2003) – IMDb: 7,3 – Tür: Gizem-polisiye. Beklenmedik bir kasırganın yaşandığı bir gecede, birbirini hiç tanımayan 10 kişi bir otelde toplanmak zorunda kalıyor ve dış dünya ile tüm iletişimleri kesiliyor. Ardından esrarengiz bir cinayet işleniyor, aralarında polisin de olduğu 10 kişi bu cinayeti çözmeye çalışıyor. Çoklu kişilik bozukluğunu işleyen en iyi filmlerden biri.
 • Sybil (2007) – IMDb: 7,0 – Tür: Dram. Gerçek yaşamdan uyarlanan film, belgesel havasında çekilmiş, ağır ve heyecansız ilerleyen, sadece Sybil ismindeki bu kızın hayatını merak ettiğim için izlediğim bir film. Bir insan nasıl bu kadar çok kişilik yaratır ve bunların hepsine kendisini adapte eder inanılır gibi değil. Ayrıca Jessica Lange’in canlandırdığı Dr. Cornelia Wilbur’un bu türde karşılaştığı ilk vakadır. Doktor ile psikiyatri camiasını bu duruma inandırmakta oldukça zorlanır. Hem çoklu kişilik bozukluğu hem de psikiyatri biliminin, ortaya çıkan yeni vakalara yaklaşımını ortaya seriyor. Mükemmel bir film değil, sadece ilginç bir konu diyebilirim. Sybil ismindeki bu kızın hayatını anlatan 1976 yapımı bir dizi serisi de var ve IMDB:8,0. Ancak ben izlemedim, ilgisini çeken varsa keyifli izlemeler.
 • DİZİ: Bates Motel (2013-2017) – IMDb: 8,5 – Tür: Dram-gerilim-gizem. Çoklu kişilik bozukluğunu en iyi anlatan dizi serisi bana göre. İlk sezonlarda diziyi biraz gençlik dizisi olarak bulabilirsiniz, ancak dizi ilerledikçe, Norman Bates karakterinin gelişimi, çoklu kişilik bozukluğunun adım adım nasıl ilerlediği, annesinin bu soruna yaklaşımı, sorunu çözmek adına örtbas etmeye çalışması, anne-oğul arasındaki bağımlı ilişki, bu ilişkinin Norman üzerindeki etkisi ve yılarca örtbas edilen bu sorunun son sezonda kaçınılmaz olaylara nasıl yol açtığı… Tüm bu konular dizide çok iyi senaryolaştırılmış ve çekilmiş. Ben diziyi, inanılmaz beğendim. Vera Farmiga’nın oyunculuğunu da mükemmel buldum. Şiddetle tavsiye ederim… Dizi; 1960 yapımı “Psycho (Sapık)” filminden uyarlama ve çok güzel bir film, ancak film daha çok gerilimi ön planda tutulan, çoklu kişilik sorunu üzerine psikolojik analiz yaptırabilecek bir film değil. Bu nedenle çoklu kişilik bozukluğu yaşayan birinin psikolojisini derinlemesine izlemek istiyorsanız diziyi tavsiye ederim.

Klinik psikiyatri:

 • One Flew Over The Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu (1975) – IMDb: 8,7 – Tür: Dram. Farklı ruhsal bozuklukta olan ve yatılı bir psikiyatri kliniğinde kalan hastalar arasında gelişen olayları anlatıyor. Romandan uyarlanan film, elbette kitabı kadar mükemmel değil ancak Jack Nicholson’un başrolde olması filmi kurtarıyor…

İnanç, din, vicdan:

 • Takva (2006) – IMDb: 7,5 – Tür: Dram. Türk sinemasının en önemli filmlerinden biri bence. Muharrem isminde yalnız, muhafazakar ve dindar bir adamın yaşamını anlatan film, inanç konusuna oldukça cüretkar ve gerçekçi bir pencereden yaklaşıyor. Başrolde Erkan Can var.
 • A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971) – IMDb: 8,3 – Bu filmin belki farklı bir başlık altında yer alması gerektiğini düşünen olabilir ama bana göre bu film tam bir inanç eleştirisi. Suç, vicdan ve din. Suç işlememenin dinden mi vicdandan mı gelmesi gerektiğine dair fikirlerinizi değiştirecek türde kült bir film.

Grup psikolojisi:

 • Die Welle / Tehlikeli Oyun (2008) – IMDb: 7,6 – Tür: Dram. İzlediğim filmler arasında grup psikolojisini ve grup psikolojisinin gençler üzerindeki etkisini en iyi anlatan film. İdeolojilerin insanları nasıl robotlaştırdığı üzerine mükemmel bir deneme. Özellikle eğitimi sektöründe olan tüm öğretmenlerin izlemesi gerek…

Engelli sorunları:

 • Black (2005) – IMDb: 8,2 – Tür: Dram. Göremeyen, duyamayan ve konuşamayan bir kızın karanlık dünyasını ve ona ışık tutan öğretmeni ile arasındaki ilişkiyi, bir-sıfır yenik başladığı hayata karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Film oldukça duygusal ve güzel. 
 • The Diving Bell And The Butterfly / Kelebek ve Dalgıç (2007) – IMDb: 8,0 – Tür: Biyografi-dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, sağlıklı biriyken bir sabah felç geçirmiş bir şekilde uyanan Elle dergisi editörü Jean Dominique Bauby’nin hayatını anlatıyor. Engelli psikolojisi ve sorunları üzerine önemli bir film.
 • Lorenzo’s Oil / Lorenzo’nun Yağı (1992) – IMDb: 7,2 – Tür: Dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, 7 yaşındaki çocuklarına ALD hastalığı teşhisi konan ve 2 yıl ömür biçilen, ancak hiçbir tıp bilgisi olmamasına rağmen oğullarını kurtarmak için tıp literatürüne giren bir tedavi yöntemi bulan Lorenzo ailesinin hikayesini anlatıyor.

Otizm, otizmli birey psikolojisi, yaşadıkları sorunlar:

 • Temple Grandin (2010) – IMDb: 8,4 – Tür: Biyografi-dram. Dört yaşına kadar konuşamayan, bu nedenle ailesi ve çevresi tarafından yanlış değerlendirilen, muayene eden doktorlar tarafından akıl hastanesine yatırılması tavsiye edilen, ancak aslında çok zeki ve güçlü bir kadın olan otistik Temple Grandin’in hayatını anlatıyor. Hayvanlara olan sevgisi ve ilginç zekasıyla hayvanlarla ilgili önemli ve ilginç tespitlerde bulunan, hayvanların hareketlerinin doğasını kavrayan ve bu alanda tez yazan Temple Grandin, Colorado State Üniversitesi’nde profesör olmayı başarıyor. Otistiklere bakış açınızı değiştirecek bir film.
 • My Name is Khan (2010) – IMDb: 8,0 – Tür: Dram. Otizmin bir türü olan Asperger sendromlu bir adamın hayatını anlatıyor. Film güzel, ancak açık ki filmde biraz islamofobi var. O nedenle izleme tercihi sizin.
 • Marathon / Maraton (2005) – IMDb: 7,8 – Tür: Biyografi-dram-spor. Otistik bir gencin engel tanımayan yaşamını anlatıyor. Tam bir başarı hikayesi.
 • I Am Sam / Benim Adım Sam (2001) – IMDb: 7,6 – Tür: Dram. Otizmli olduğu ve kızına tek başına bakamayacağı için, kızı kendisinden alınıp evlatlık verilmeye çalışılan bir babanın kızı için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Film çok güzel ve çok duygusal. Başrolde Sean Penn olması bile filmi izlettiriyor.

Alzheimer:

 • Nae meorisokui jiwoogae A Moment to Remember / Hatırlanacak Bir Anı (2004) – IMDb: 8,2 – Tür: Dram-aşk. Alzheimer hastası bir kızın aşkını anlatan mükemmel bir Güney Kore aşk filmi. Filmi ağlamadan izleyebilir misiniz bilmiyorum çünkü kızın durumu gerçekten insanın yüreğine dokunuyor.
 • Away from Her (2006) – IMDb: 7,6 – Tür: Dram. Fiona ve Grant, 40 yıldır evli ve mutlu bir çift iken, Fiona’nın Alzheimer’a yakalanması sonucu değişen hayatlarını anlatıyor. Alzheimer hastalığına yakalanan kadının durumu, çaresizliği ve bu hastalığın yarattığı psikolojiyi anlamak için iyi bir film.  
 • Iris (2001) – IMDb: 7,1 – Tür: Dram. Gerçek hayattan uyarlanan film, Alzheimer hastası Iris Murdock’un hayat hikayesini anlatıyor. Hikaye, klasik bir Alzheimer vakası ama gerçek hikayeden uyarlandığını biliyor olmak filmi daha etkileyici yapıyor.

Psikolojik filmler iyidir.

Keyifli seyirler 🙂

3 comments

 1. Son dönemlerde iyice izlemekten keyif aldığım tür psikoloji ve okulunu okumakta gerekmiyor. Çok film izledim bu tavsiyelerden ilk izlediğim saplantı oldu. Teşekkür ederim benim için güzel vakit geçti ve yeni bir psikoloji filmleri listesi isteyebilirim. Çünkü bunlar bana galiba yetmeyecek:) çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir