Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Okunması gereken kitaplar başlıklı bu listeyi yaparken insan sürekli şunu soruyor kendisine: Bu kitap gerçekten okunması gereken kitaplardan biri mi? Bu nedenle listedeki kitaplara 3 kitapsever arkadaş karar verdik ve farklı türlerde kitaplara yer vermeye çalıştık. Bilimden batıl inançlara, tarihten kişisel gelişime ve romanlardan düşünce kitaplarına kadar farklı türlerde kitapları listeye aldık. Çoğunlukla düşüncelerinizi sorgulatacak, kalıpları kıracak, daha önce düşünmediklerinizi aklınıza getirecek, belki sizi rahatsız edecek ama okuduktan sonra artık aynı kişi olmayacağınız kitapları seçmeye çalıştık. Belki aralarında bu kadar iddialı olmayanlar da vardır, bilemiyorum. Sadece umarım her biri bu listeye girmeyi hak ediyordur ve işinize yarar.

Okunması Gereken Kitaplar:

Düşünce Tarihi 1 – 2 – 3 (Gerçekçi Düşüncenin Kaynakları), Afşar Timuçin, Bulut Yayınları

okunması gereken kitaplar 1 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Üç kitaptan oluşan serinin her kitabı bence inanılmaz ve muhteşem bir kaynak. İlk çağlardan başlayarak günümüze kadar yaşamış olan tüm önemli filozofların, fikirleri ile tarihe adını yazan insanların, düşünürlerin fikirlerini, sorgulamalarını, tartıştıkları konuları yer yer kronolojik bir sıra ile aktarıyor. Düşüncenin tarih boyunca nasıl geliştiğini, hangi evrelerden geçtiğini, bir fikrin bazen ne güçlü silah olabildiğini, toplumları arkasından sürükleyip dönüştürebilecek kudretini okuyorsunuz. Kitabı okurken, bazı düşünürlerin yaşadığı dönem dikkate alındığında nasıl bu kadar ileri görüşlü olabilmiş diye de şaşırıyor insan. Kitap için çok net olarak düşüncenin tarihini inceliyor diyebiliriz. Okurken yeni isimler tanıyıp, fikirlerinizi sorgulayacaksınız. Kitabın yazarı Afşar Timuçin hem Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden hem de Felsefe bölümünden mezun Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden birisi. Dili oldukça yalın olduğundan kitabını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bence kesinlikle okunması gereken kitaplardan birisi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Bulantı, Jean-Paul Sartre, Can Yayınları, 264 Sayfa

okunması gereken kitaplar 24 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bulantı; Sartre’ın tüm dünyada tanınmasını sağlayan en önemli eseridir. İlk olarak 1938 yılında yayımlanmış olan kitap, günlük şeklinde yazılmış. Günlüğü kaleme alan kişi ise Roquentin isminde bir genç. Roquentin, bireyin kökten özgür olması gerektiğini savunan ve bunu engelleyen tüm dünyadan, toplumdan, zamandan, tarihten hatta kendi bedeninden tiksinen biri. Sürekli yaşadığı hayatı sorgulayan, varoluş sıkıntısını derinden hisseden ve hissettiren bir karakter. Toplumsal yargılara, kalıplara, alışkanlıklara, geleneklere, kültürel değerlere karşı. Bu anlamda kitabı okurken sizin de kendi alışkanlıklarınızı değer yargılarınızı sorgulamamanız imkansız. Zaten kitap bu etkisiyle, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri sayılıyor. Türkçe’ye kaç farklı çevirisi var tam bilmiyorum ama elime geçenler arasından Selahattin Hilav’ın çevirisinin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Can Yayınlarından okumanızı tavsiye ederim.

İnanılmaz ilginç, enteresan, daha önce duymadığınız bilgilerle dolu bir kitap diyebilirim. Özelikle ilkel kabilelerle ilgili bize çok absürt gelebilecek, hatta tabu olan bilgilerle dolu. Sigmund Freud’un kendisinin bizzat ilkel kabilelerle ilgili çalışması yok ancak Freud, George Frazer’in yaptığı antropolojik araştırmalarından yola çıkmış ve çıkarımsal, düşünsel ve felsefik bir çalışma ortaya koymuş. Kitap 4 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde ensest konusu, ikinci bölümde tabu görülen konular, zırt değerler, üçüncü bölümde animizm, büyü ve düşünce gücü, dördüncü bölümde ise totemizm konusu ele alınmış. Freud kitapta totem kavramını tabunun ortaya çıkardığı inanç olarak tanımlıyor. Ayrıca ilkel toplumlarla ilgili sosyolojik analizlerini kendi yaşadığı zamanın yaşam biçimi ve düşünce tarzı ile de karşılaştırıyor. Ortaya çıkan en önemli sonucun da günümüzde tabu olarak gördüğümüz şeylerin ilkel kabilelerde benimsenen tabularla ilişkili olduğunu, insanlığın özünde değişmediğini söylüyor. Bazı tabuların; aile kavramının olmadığı dönemlerde de aslında varolduğunu ifade ediyor. İlginç bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust, Yapı Kredi Yayınları

okunması gereken kitaplar 19 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Yedi ciltten (kitaptan) oluşan bir seri. Birinci cilt “Swann’ların Tarafı”, 2. cilt “Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde”, 3. cilt “Guermantes Tarafı”, 4. cilt “Sodom ve Gomorra”, 5. cilt “Mahpus”, 6. cilt “Albertine Kayıp” ve 7. cilt “Yakalanan Zaman” başlıklı romandan oluşuyor. Genellikle bu seriyi okuyanlar (ben de dahil), bundan daha iyi bir roman okuyabilecek miyim acaba sorunsalını yaşıyor. Bu anlatılmaz nadide serinin konusuna gelince, tek tek açıklamam zor olduğundan sizi Kayıp Zamanın İzinde 7 Adım başlıklı yazıya yönlendirmek istiyorum. Yazıda her türlü detay var.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa, Can Yayınları, 680 Sayfa

okunması gereken kitaplar 5 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kumaş dükkanında çalışan bir muhasebecinin yaşadığı hayatı sorgulamaya başlaması ile gelişen düşsel ve düşünsel olayları konu alıyor. Zaten kitabın yan başlığı: Olaysız Bir Özyaşam Öyküsü. Öznellik meselesini nesnelliğe yönelten, fikir ve duygu temelli bir felsefe kitabı. Ayrıca içerisinde edebiyat, sanat, aşk, hayat, mitoloji konularında fikir ve tespitler de var. Ancak depresyon gibi sıkıntılarınız varsa kitabı okumanızı tavsiye etmem çünkü varoluş sıkıntısını derinden işleyen, hiçlik konusuna sancılı şekilde değinen ağır bir eser. Kitap; 47 yaşında vefat eden Portekizli yazar Fernando Pessoa’nın öldükten sonra bulunan yirmi yedi bin sayfa el yazmalarından derlenmiş. 

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski, İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri, 1016 Sayfa

okunması gereken kitaplar 21 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bu kitapla ilgili söyleyeceğim en önemli detay, kitabı okumaya karar verirseniz İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan Hasan Ali Yücel Klasiklerinden olan çevirisini okuyun, çünkü kitabın en iyi çevirisi bu. Dostoyevski‘nin sürgünden sonra yazdığı eserleri, sürgünden önce yazdığı eserlere göre daha gerçekçi, daha acımasız, daha acı, daha sorgulayıcı ve daha çok iç dünyanızı yaran türdendir. Bu nedenle Karamazov Kardeşler de sürgün sonrası eserlerinden birisi olduğundan canınızı fazla acıtacağına, kafanızı fazla yoracağına emin olabilirsiniz. Karamazov Kardeşler öyle deniz kenarında vakit geçsin diye veya akşam yorgun kafanızı dinlendirmek için okuyabileceğiniz bir eser olmadığını bilin. Gayet de sorgulatıcı, akıcı ama yorucu, detaylı bir roman. Temelde salt bir aşk hikayesi gibi görünen konusu, insana dair ve insanın iç dünyasına dokunan neredeyse her konuya parmak basıyor. Okuyunuz, okutunuz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Kendime Düşünceler, Marcus Aurelius, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 156 Sayfa

okunması gereken kitaplar 8 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kitap, 161 – 180 yılları arası yaşamış olan Roma İmparatoru ama aynı zamanda düşünce adamı Marcus Aurelius Antoninus Augustus’un kendisi için günlük şeklinde yazdığı notlarından oluşuyor. Bu nedenle Aurelius’un kitapta “sen” diye seslendiği okur değil, kendisidir. Bu notları Marcus Aurelius, çıktığı bir sefer sırasında yazmış, zaten yazıldığı dönem itibariyle Stoacılık felsefesini derinden barındırıyor. Evren, us, usa uygun yaşamak, yaşam, ölüm, değişim, ün, mal-mülk, dünyasal değerler gibi konularda derin düşüncelere, öğütlere ve vicdan muhasebesine sahip olan bu kitabı okuduktan sonra, pek çok şeyi sorgulayacağınıza ama en çok sahip olduğunuz için mutlu olduğunuz ya da sahip olamadığınız için mutsuz olduğunuz şeyleri sorgulayacağınıza eminim. En azından bende öyle oldu. İyi ve doğru bir insan olmak ile ilgili iyi bir kitap. Kitaptan bir alıntı: “Bir insanın de­ğerinin, ilgi duyduğu şeylerin değeriyle ölçüldüğünü aklın­dan çıkarma.”

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Boş ve Batıl İnançlar, Doğu Batı Dergisi, Doğu Batı Yayınları, 294 Sayfa

okunması gereken kitaplar 9 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

İnanılmaz bir kaynak. Tanrının varlığı ya da yokluğu, evrim, dünyanın yaratılışı ve varlığın ne olduğu konularında ontolojik açıklamalar yapan, halk nazarında kabul gören inançları, dile getirilen argümanları metafizik veriler ve sağlam ideolojik malzemelerle temellendiren, popüler yayın organlarından televizyona inanç, bilim ve evren ilişkisi üzerine tartışılan konuların, yazılıp çizilenlerin Batı’nın akıl ve aydınlanma çağında söyledikleri, Doğu düşüncesinin zengin mirası ve bilim savunucularının görüşleri ile tartışan bir eser. Boş ve Batıl İnançlar; mitoloji, antropoloji ve halkbilim araştırmalarıyla sınırları genişletilen insan ve toplum tahayyülüne ve uzun yıllar farklı kültürlerde ve halkların yaşayışında şekil bulmuş âdetleri, alışkanlıkları ve düşüncelerini değerlendiriyor. Bence efsane..

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran, Metin Yayıncılık, 168 Sayfa

okunması gereken kitaplar 10 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Felsefe kitabı okumayı sevenlerin beğeneceği bir eser. Her duyguya değinilmiş, pesimist yaklaşımlı ama insanı yerden yere vuran bir eser. Yani, gerçekleri yüzümüze vuruyor anlamından öte bildiğin insanı yerden yere vuran türden. Biraz yavaş okunması gerekiyor, ama sanırım bu listenin tamamı zaten öyle. Kitabın kapağındaki meyve resmini sevmedim çünkü bu kitap, meyvenin ya da metanın değil, ruhun ve özün çürümesini anlatıyor. Hayattı, değerlerimizi ve varoluşumuzu sorguluyor. Sorgularken de ruhsal anlamda nasıl çürüdüğümüzü, değer diye önümüze sunulan anlamsızlıkları, insanoğlunun basit iç yüzünü ortaya çıkarıyor. Hepimiz insanoğlunu tanıdığımızı sanarız ama yazarların bu konudaki çıkarımlarının çoğu aklımızın ucundan bile geçmemiştir, bu nedenle okunması gereken bir eser bence.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Atilla – Gelecek Nesillere Mesaj, Robert Gyula Cey-Bert, Kabalcı Yayınevi, 924 Sayfa

okunması gereken kitaplar 11 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Büyük Hun Hükümdarı Atilla’nın hayatını, savaşlarını, stratejik kararlarını, prensiplerini, düşünme şeklini ve iç dünyasını anlatan hem tarihi ve felsefik bir kitap. Girdiği tüm savaşlardan ve mücadelelerden zaferle çıkmış olan Atilla’nın Aetius ile dostluğunu, gizemli Uzak Doğu seyahatinin ardındaki nedenleri, Katalon Muharebesi sonrasında mağlup olan Roma lejyonlarını yok etmeyip neden geri çekildiğini, Papa Leo ile yaptığı gizli görüşmeyi ve manevi savaşını anlatıyor. Atilla’nın üstün ve yenilmez bir ordu yaratma kabiliyeti, okurken kendisinden alacağınız ilham, kendi düşünme şeklinizi ve olaylara başınızı da sorgulatacak cinsten. Bence okunması gereken güzel bir eser.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Biri, Hiçbiri, Binlercesi, Luigi Pirandello, Aylak Adam Yayınları, 280 Sayfa

okunması gereken kitaplar 12 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bir sabah eşinin “Ne o, burnunun çarpıklığına mı bakıyorsun?” demesiyle tüm yaşamını acımasızca sorgulamaya başlayan Vitangelo Moscarda isimli bir adamın iç dünyasını konu alıyor. Bunun nedeni Moscarda’nın o zamana kadar burnunun kusurlu olduğunu hiç fark etmemiş olması ve bunu fark ettiğinde ise acaba başka konularda da kusurlu olup olmadığını sorgulamaya başlaması. Kısacası ”Eğer başkalarının gözünde bugüne dek olduğuna inandığım kişi değilsem, kimdim ben?” (sayfa 21) diye soruyor ve kendisi ile varlığını anlamlandırma savaşı veriyor. İlginç ve nadir bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Bir Bilicinin Düşleri, Immanuel Kant, Say Yayınları, 264 Sayfa

okunması gereken kitaplar 13 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

İsveçli Emmanuel Swedenborg’un (1688-1772) mistik ve doğaüstü güçleriyle ilgili söylentilere açıklama getirmesi talep edildiğinde, Kant bazı sorulara yanıt aramak durumuna kalıyor. Bu sorular; “Ruh nedir?”, “Ruhun vücuttaki konumu neresidir?”, “Ruhla bedenin birlikteliği neden ve nasıldır?” ve “Hangi sebepler bu birliği ortadan kaldırır?” gibiYalnız bu konular, akademik saygınlıktan yoksun bulunduğu için, Kant’ın sorulara verdiği yanıtları içeren kitap, her ne kadar şiddetli ve hararetli tartışmalara yol açsa da başlangıçta imzasız yayımlanıyor. Ancak zaman geçtikçe ve Kant, akademik dünyadaki yerini kanıtladıktan sonra, eserin Kant tarafından yazıldığının öğrenilmesinden çekinilmiyor. İlginç ve cevapları yer yer doyurucu bir eser. İlginizi çekiyorsa kesinlikle okuyun ama çok da bu sorularla kafaya bozmayın derim…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar, Stefan Zweig, Türkiye İş Bankası Yayınları, 432 Sayfa

okunması gereken kitaplar 25 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kitap, birbirine zıt karakterlerdeki üç kişiyi konu alıyor. Bu kişiler: Casanova, Stendhal ve Tolstoy. Yazar, bu üç kişinin yaşam hikâyesini ve düşünce tarzını hem felsefi, hem duygusal, hem de gerçekçi (realist) bir bakış açısı ile inceliyor. Hiçbir yeteneği olmamasına rağmen sanki yeteneği varmış gibi ön plana çıkmaktan çekinmeyen karakterler, efsane yetenekli olmasına rağmen fark edilip edilmemeyi umursamayan karakterler, zeyrek karakterler, meyus karakterler, safderun karakterler ve bu karakterlerin elde ettiği başarılar, başarısızlıklar, ün, para ve huzur ya da huzursuzluk… Yazar; Casanova, Stendhal ve Tolstoy’un karakterlerinden yola çıkarak nasıl bir hayat yaşadıklarının izini sürüyor. Ayrıca yalnızlık, özgürlük, din, ahlak ve hiçlik/varlık kavramları üzerine, kavramlar arasındaki zıtlıklar ve ortak paydalar üzerine güzel bir eser.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Bozkırkurdu, Hermann Hesse, Yapı Kredi Yayınları, 218 Sayfa

okunması gereken kitaplar 26 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Okuması biraz zor, dili ağır ama derin bir kitap. Özellikle aydın kesimi rahatsız edebilecek, daha doğrusu aydın olup erdemli olamayan kesimi rahatsız edebilecek bir eser. Romanın baş figürü Harry Haller isminde antagonist bir karakter ve tüm roman boyunca çevresindeki bilgi görgüsüzlerine, bilgisiyle başkalarını küçümseyenlere cevaplarıyla ustaca tokat atıyor. Bu açıdan doğal olarak modern yaşama da eleştirel yaklaşan, insanlara dayatılan homojenliği, bireyselciliği, genelciliği, bütünselliği, standardizasyonu ve merkeziyetçiliği reddederek heterojen, özgün ve post-modern bir taraf belirliyor. Kitapla ilgili fazla konuşmak yerine kitapta altını çizdiğim yerleri paylaştığım “Bozkırkurdu” Kitabından 17 Muhteşem Alıntı başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

İnsanın Anlam Arayışı, Victor E. Frankl, Okuyan Us Yayınları, 176 Sayfa

okunması gereken kitaplar 17 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Victor Frankl, II Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki Auschwitz Toplama Kampı‘nda kalan ve buradan sağ kurtulanlardan biri. Burada edindiği deneyimleri ve bu deneyimlerden yola çıkarak temellerini attığı logoterapinin ilkelerini anlattığı bu kitap, hem insanın varoluşunu anlamlandırmaya alışıyor hem de varoluş nedeni üzerine mantıksal çıkarımlarda bulunmaya çalışıyor. Bana göre kitabın tek handikapı, yani kitabın mantığıma yatmayan tek tarafı, hayatta her acının bir anlamı olduğunu söylemesi ve bu fikir üzerinde ısrarcı olması. Bu fikre katılmamakla birlikte bu fikri destelemek için kitapta sağlam dayanaklar da bulamadım. Bunun dışında insana çok şey katan bir eser.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens, Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap, 412 Sayfa

okunması gereken kitaplar 15 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Milattan Önce 2000 yılından çok daha önce yeryüzünde yaşayan, insanoğlunun atası sayılan Homo Sapiens üzerine kapsamlı bir çalışma. Homo sapiens’in yaşam şekli, doğaya nasıl ayak uydurduğu, doğayı nasıl şekillendirdiği ya da doğanın kendisini nasıl şekillendirdiği, zaman içerisinde nasıl ekolojik bir katile dönüştüğü, paranın icadı, kullanımı ve yayılması, insanlar için önemi, kadın ve erkek egemen toplumlar, insanın toplum üzerinde liderlik isteği ve hakimiyet kurma arzusu, güç elde etme isteği, din kavramı, bilimsel görüşlere bakış gibi konuların detaylı işlendiği ve çok yalın, açık, akıcı dille anlatıldığı eser. 100 bin yıl önce yeryüzünde en az altı farklı insan türü varken şimdi neden sadece Homo Sapiens var? Kitap, insanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeliyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Sokrates’in Savunması, Platon, İŞ Bankası Kültür Yayınları, 222 Sayfa

okunması gereken kitaplar 14 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bu kitap belki de Sokrates’i en iyi tanıyacağınız kitap. Çünkü zaten Sokrates’in günümüze ulaşmış bir kitabı yok, Sokrates’i Platon’un yarattığı diyaloglardan tanıyoruz. Bu kitapta onlardan biri. Bu kitapta dört diyalog yer alıyor. Birincisi Sokrates’in Euthyphron’da yargılanmadan önceki düşüncelerini ve inançlarını konu alıyor; ikincisi yargı süreci ile ilgili süreci tartışıyor; üçüncüsü hüküm sonrası düşüncelerini içeriyor; dördüncüsü ise Sokrates’in son gününü ve ruh hakkındaki düşüncelerini anlatılıyor. Bence kesinlikle okumanız gereken kitaplardan birisi.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Leonardo da Vinci Gibi Düşünmek, Yedi Adımda Deha, Michael J. Gelb, Beyaz Yayınları, 383 Sayfa

okunması gereken kitaplar 16 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Mükemmel bir Leonardo da Vinci kitabı değil, ama tam bir kişisel gelişim ve liderlik kitabı. Nasıl daha iyi düşünürüz, nasıl daha pratik, kıvrak bir zekaya sahip oluruz ya da kafamızı bu şekilde nasıl kullanabiliriz gibi sorulara uygulanabilir cevaplar arıyor. Bu soruları cevaplarken Da Vinci’nin sanatı, icatları, çalışma şekli, çalışma felsefesi ve prensiplerinden yararlanmış. Okurken elinize bir kalem almanızı tavsiye ederim çünkü sık sık altını çizeceğiniz yerler bulacağınıza eminim. Kitap ayrıca imkansız dediklerinizi, yapamam dediklerinizi bir kere daha düşmenizi sağlıyor ve beyin kapasitenizin ve yeteneklerinizin sınırlarını sorgulamanızı sağlıyor. Mevzu Da Vinci olunca kitapta elbette resim çizmekle ilgili tavsiyeler de var. Her kütüphanede olmalı diye düşünüyorum.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Körleşme, Elias Canetti, Sel Yayıncılık, 565 Sayfa

okunması gereken kitaplar 18 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kitap iki bölümden oluşuyor. “Dünyasız Bir Kafa“ başlıklı ilk bölümde, evden hiç çıkmayan ve kitapları ile yaşayan Sineloji Profesörü Peter Kien’ın gerçek dünyadan bihaber iç dünyasını anlatıyor. “Kafasız Bir Dünya” başlıklı ikinci bölümde ise Profesörün dış dünya ile tanışmasını, gerçeklerle yüzleşmesini ve sonuç olarak yaşadığı şoku hatta yıkımı konu alıyor. Kitapla ilgili daha fazla detay isterseniz Düşünce ile Gerçeklik Arasındaki Kopuşun Romanı: Körleşme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum, Serkan Karaismailoğlu, Elma Yayınevi

okunması gereken kitaplar 6 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bedenimizi tanımamız için harika bir kitap. Son yıllarda bağırsağın ikinci beyin olduğu ile ilgili söylemleri duymuşsunuzdur. Bu kitap işte bunu anlatıyor ama süper şekilde. Kitap, vücudumuzda yaşayan mikroorganizmaların % 95’inin bağırsaklarda olduğunu ve bunun tüm fiziksel, ruhsal sağlığımızı etkilediğini anlatıyor. Mutlu olup olmamamızdan herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmamamıza kadar. Bağırsaklar tüm hücrelerimizi etkiliyor. Yediğimiz herhangi bir şeyin vücudumuzdaki yolcuğunu ve sonuçlarını gösteriyor. Şunu yiyin bunu yemeyin gibi ahkam kesmiyor, daha bilimsel, mantıklı, mütevazı. Hemen uygulayacağınız bilgiler içeriyor. Çok bilindik ama hiç bilmediğimiz mikrobiatayı tanıtıyor bize. Yazarın “Erkek Beyni Kadın Beyni” kitabını da öneririm. Bence ikisi de mutlaka okunması gereken kitaplar arasında.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Edebiyatın Kısa Tarihi, John Shutherland, Alfa Yayınları, 384 Sayfa

okunması gereken kitaplar 20 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Edebiyatla ilgilenenler için başucu kitabı olabilecek dolu dolu bir eser. Edebiyatın en eski örneklerini, efsaneleri, mitleri, öyküleri, masalları, destanları ve günümüzde hala çok satanlardan düşmeyen kitapları inceliyor, bunlar hakkında detaylı bilgiler veriyor, bunları okursak hayatımıza ne katacağını, ayrıca edebiyatın nasıl komünal bir şey olduğunu açıklamaya çalışıyor. Kitabı okurken yaşamımız boyunca okumanız gereken kitapların listesini de oluşturabilirsiniz, çünkü okurken eserlerle ilgili ciddi fikir sahibi oluyorsunuz. Ayrıca edebiyatın zihnimize, yaşamımıza ve düşünce şeklimize katkısını ve varoluşumuz amacımıza katkısını açıklıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Yolda, Jack Kerouac, Ayrıntı Yayınları, 496 Sayfa

okunması gereken kitaplar 22 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Önce çok kısa Jack Kerouac‘tan bahsetmek istiyorum. Tam adı Jean-Louis Jack Kerouac. Annesi sıkı bir Katolik, babası ise içki ve kumar bağımlısıydı. Kerouac, 4 yaşında iken abisi romatizmal bir hastalıktan dolayı hayatını kaybeder. Kerouac, iyi bir eğitimin ardından burslu olarak Columbia Üniversitesi’ne başlar, ancak üniversiteyi yarım bırakır. Yaşamının uzun bir döneminde gezgin bir yaşam sürer ve Neal Cassady ile Amerikayı baştan başa otostop çekerek dolaşırlar. Genç yaşlardan itibaren yazmakla ilgilenir ve kısa öyküler yazar. Yazma biçimini “spontane düzyazı” olarak tanımlayan yazarın gezme tutkusu gibi yazma tutkusu da, bir macera arayışı değil Amerikan toplumunun değerlerini kökten reddeden, kalıpları yıkan ve mevcut kültürün köhne yapısına karşı bir duruştur. Bu duruşu ve kaleme aldığı eserler; Beat Kuşağının temellerini atar. Bu temeli atan en önemli kitabı da “Yolda” isimli romanıdır. Bence özgür ve itaat etmeyen bir ruh için kesinlikle okunması gereken bir eser.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Deniz Kurdu, Jack London, İş Bankası Kültür Yayınları, 376 Sayfa

okunması gereken kitaplar 28 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Gemi seyahati sırasında kaza geçiren zengin ve nazik bir adam olan Humphrey Van Weyden’in, balık avına çıkmış bir gemi tayfası tarafından kurtulmasını ve geminin kaptanı Wolf Larsen ile arasında başlayan arkadaşlık ile değişen karakterini konu alıyor. Wolf Larsen, kaba-saba, nezaketten anlamayan, zalim, acımasız bir adam iken, Humphrey Van Weyden, nazik, vicdan sahibi, elitist, entelektüel, ihtiyatlı bir adamdır. Ancak aralarında başlayan çekişmeli arkadaşlık ve yaptıkları sohbetler; her ikisinin de sahip olduğu karakterin yaşamlarının bir sonucu olduğunu göstermektedir. Kitap, Van Weyden’ın bu gemide gördüklerinden ve Wolf Larsen’den öğrendiklerinden sonra değişen karakterini çok iyi işliyor. Şüphesiz eser-i mükemmel.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Ezoterik Batıni Doktrinler Tarihi, Cihangir Gener, Helios Kitap

okunması gereken kitaplar 7 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Bu kitabı yıllar önce okumuş ve okumaktan büyük keyif almıştım. İçerisinde tüm dinler ve peygamberlerle ilgili, kayıp kıtalar olarak bilinen Mu Kıtası ve Atlantis Kıtası, Maya, Uygur ve Mısır Uygarlıkları ile ilgili ilginç bilgileri ve bu zamana kadar bildiklerinizi değiştirebilecek ezoterik gizemleri içeriyor. Ayrıca inanç sistemlerini nelerin etkilediğini, tek tanrılı dinlerin nasıl doğduğunu, akılcı düşünme sisteminin bugüne ulaşma şeklini ve günümüzün akıl çağı olmasını sağlayan ezoterik öğretileri anlatıyor. Bence inanılmaz enteresan bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

İlkel Toplumlarda Mistik Deneyim ve Simgeler, Lucien Levy Bruhl, Doğu Batı Yayınları

okunması gereken kitaplar 4 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kitap; mistik deneyimler, özgün mistik deneyimlerin mümkün olup olmadığı, şans, talih, rastlantı, büyü, sihir, mücize, kehanet ve düşünce gücünün arkasında yatan gerçekler, mistik anlamlar ve teknikler, Medicine-men ve Şaman öğretileri, mistik deneyimlerin insanlar, hayvanlar ve çocuklar üzerindeki etkisi, düşler, hayaller ve zihinsel görüntülerin  düşsel ve gerçek boyutu, düşün mitle ilişkisi, simgelerin anlamı, işlevi ve kudreti, mezar taşlarının anlamları, toprağın gücü gibi temaları konu almaktadır. Mistik konulara ilgi duyuyorsanız okumanız gereken bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Kör Baykuş, Sadık Hidayet, Yapı Kredi Yayınları, 100 Sayfa

okunması gereken kitaplar 23 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Modern İran Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Sadık Hidayet’in karmaşık ve karanlık olarak niteleyebileceğimiz eseri. Basitçe yüreği acılarla dolu, hem ruhsal hem fiziksel bir takım hastalıkla boğuşan bir kişinin ağır, acı dolu, yorucu ve bazen de ürkütücü düşüncelerini anlatıyor. Zamandan ve mekandan bağımsız bir anlatımı olan eser, aynı zamanda çoğu zaman olaylardan kopuk bir anlatımı da var, ama güzel. Okumalısınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Tutunamayanlar, Oğuz Atay, İletişim Yayınları, 724 Sayfa

okunması gereken kitaplar 27 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Aslında Tutunamayanlar benim için okunması gereken kitaplar listesinde her zaman ilk sırada yer alır. Ama hem bu sitede hem de sosyal medya hesaplarımda bu romanı önere önere artık gına getirmiş olabilirim. Bu nedenle kitabı biraz listenin alt sıralarına alma gereği hissettim. Oğuz Atay mükemmel bir romancı ve Türk edebiyatının ne kadar ileri seviyede olduğunu gösteren en önemli isimlerden birisi. Kitap; arkadaşı Selim intihar ettikten sonra, arkadaşını daha iyi tanımak için, hayata neden tutunamadığını anlamak için, onu araştırmaya başlayan, onun notlarından, çevresinden sorarak hayata tutunamamasını irdeledikçe kendisi de tutunamayan Turgut’un hazin hikayesini anlatıyor. Haddizâtında tutanamayışının özünün gerçeği aramakla eşdeğer olduğu sonucuna varıyor insan. Bu romanı anlatmak, tasvir etmek çok zor. Genellikle romana başlayıp yarım bıraktığını söyleyenlerin sayısı çok fazla, ama bence kesinlikle bitirilmesi gereken bir eser. Hayatınıza yapacağınız en katkılı şeylerden birisi. Kısacası eser-i mükemmel. Tutunamayanlar kitabından alıntıladığım yerleri paylaştığım “Tutunamayanlar” Kitabından Hayran Bırakan 30 Alıntı başlıklı yazıma da bakmanızı tavsiye ederim.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Cam Kent, Paul Auster, Can Yayınları, 160 Sayfa

okunması gereken kitaplar 29 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Polisiye türü kitap sevenler için özgün ve sürükleyici New York üçlemesinin ilk kitabı. Kitabın konusunu şöyle anlatabilirim: Eşini ve çocuğunu kazada kaybeden Quinn isminde bir adam, evde kendi başına otururken telefonu çalıyor ve arayan kişi Paul Auster’ı aradığını söylüyor. Quinn, yanlış yeri aradığını söylese de kişi daha sonra defalarca bir daha arıyor. Quinn de sonunda Paul Auster’ın kendisi olduğunu söylüyor. Bunun üzerine bir dedektiflik süreci başlıyor. Yazarın romana kendisini dahil etmesi, kendisi ile sohbet etmesi, güçlü felsefik tartışmalar yaratması, ara ara farklı kültürlerin öğretilerinden, dinlerden, edebiyattan, dillerin kökeninden, farklı yazarlardan ve sinemadan bahsetmesi, romanı, polisiye olmaktan öte derin bir düşünce kitabına dönüştürüyor. Kesinlikle de mükemmel oluyor. Keyifle ve elinizden bırakmadan okuyacağınız bir eser.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Pastoral Senfoni, Andre Gide, Timaş Yayınları, 96 Sayfa

okunması gereken kitaplar 30 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

İsmini Beethoven’ın Pastoral Senfoni adlı eserinden alan kitap, günlük şeklinde yazılmış. Fransa’nın küçük bir kasabasında görev yapan ve bir oğlu olan Papaz’ın cenaze için gittiği evde tanıştığı kimsesiz ve kör bir kız ile tanışmasını ve kızı evlat edinmesi ile başlayan olayları anlatıyor. Kısa ve duygu yüklü bir roman. Kitabın son cümlesi: “Ağlamak isterdim. Yazık ki kalbimi bir çölden daha çorak hissediyordum.” 

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Sisifos Söyleni, Albert Camus, Can Yayınları, 160 Sayfa

okunması gereken kitaplar 31 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Kitap Camus’nun 14 denemesinden oluşuyor. Denemelerin tümü “intihar” üzerine. Ancak kitabı okuyacak olanların şunu baştan bilmesini isterim, kitabın dili biraz ağır, yani karmaşık, felsefi ve dolaylı cümlelerle dolu. Bu kapsamda yalın ve akıcı bir kitap beklemeyin. Bunun yanında kitapta yer alan denemelerin tümü intihar konusunu işleniyor, kişi doğrudan kimi dolaylı ama hepsinde bir şekilde konu intihar üzerine derinleşiyor. Bir denemesinde intiharın, bir başkaldırı değil bir boyun eğme olduğunu ve yaşamın anlamını kavrayamamaktan ileri geldiğini belirtmesi hoşuma gitti. Bu arada “sisifos söyleni” ne demek derseniz, onun da hikayesi var: Olimpos Tanrıları Kral Korintos Kralı Sisifos’u cezalandırmaya karar verirler ve ceza olarak da büyük bir kayayı yüksek bir tepenin zirvesine oturtmasını isterler. Sisifos, kayayı sırtına alır ve tepeyi tırmanır ancak her çıktığında kayayı tepeye oturtamadan kaya elinden kayar ve aşağıya yuvarlanır. Bu durum günlerce devam eder. Kral Sisifos, cezasının umutsuz bir çaba olduğunu anlar. Ancak cezaya karşı yenilmemek için her gün aynı kayayı tepeye çıkarmaya devam eder. Çünkü artık varoluşunun nedeni budur, bunun için yaşamaktadır ve cezasından kaçarak kurtulmayı ya da intihar etmeyi düşünmez. Ancak bu şekilde kendisini cezalandıran tanrılara başkaldırmaya devam etmektedir… Hayat da tıpkı bu efsanedeki gibi bazen asla kurtulamayacağımız, yararsız, umutsuz cezalarla çevrelenebiliyor, burada amaç her zaman yılmamak ve inadına yaşamaya devam etmektir. Asıl başkaldırı, yaşamak ve sorgulamaktır diyor yazar. Oldukça doğru bir öğüt bence.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Dava, Kafka, Can Yayınları, 248 Sayfa

okunması gereken kitaplar 32 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Josef K. isminde bir adam, bir sabah uyandığında evine polisler gelir ve tutuklanır. Ancak adam neden tutuklandığını, ne ile yargılanacağını bilmemektedir. Roman boyunca hikayede adamın neden tutuklandığını merak ederiz ve sonunda orijinal bir metafor ile karşı karşıya kalırız. Zaten hikayede adamın hayatını nasıl yaşadığı, istediği gibi yaşayıp yaşamadığı, hayatta amacının ne olduğunu düşündüğü, amacı için çaba gösterip göstermediği sürekli olarak sorgulanır. Yani adam istediği hayatı yaşamak için çaba göstermiş midir? Nitekim Kafka’nın romanlarında görülen metaforik yaratıcılık bu romanda da kendisini göstermektedir. İlginç ötesi…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Büyülü Dağ, Thomas Mann, Can Yayınları, 881 Sayfa

okunması gereken kitaplar 33 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde geçen hikayede Alman Gemi Mühendisi Hans Castrop, sağlıksal nedenlerle 3 hafta işinden izin alıp Alplere gitmeye karar verir. Bunun için önce kuzeni Joachimi ziyaret etmek için İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen senotoryuma gelir. Ancak başlangıçta kısa süreli planlanan bu ziyaret, zamanla 7 yıl süren bir ruhsal değişim ve dönüşüm hikayesine döner. İlginç ve sağlam bir ruha ve öze dönüş hikayesi. Kitaptan bir alıntı: “Hoşgörü kötülüğe karşı gösterilirse suça dönüşür.” Büyülü Dağ, Sayfa 215.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Mrs Dalloway, Virginia Woolf, Remzi Kitapevi, 208 Sayfa

okunması gereken kitaplar 34 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

Feminist görüşün kalesi, feministlerin annesi diyebilir miyiz Virginia Woolf için, elbetteki diyebiliriz. Ancak etrafta feminizm ile ilgili en yaygın dolanan bir yanlış ile başlamak istiyorum. Feminizm bir erkek düşmanlığı değildir; kadın ve erkeğin eşit hak ve fırsatlara sahip olması temelleri üzerine kurulu haklı bir direniştir. Virginia Woolf’un yaşadığı dönemde kadınların üniversitede okuması ve pek çok işte çalıştırılması yasaktı. Ancak babası veya eşi izin verdiği sürece ve izin verdiği bazı işlerde çalıştırılmasına izin vardı. Bunun dışında kadının tek görevi, çocuk doğurmak ve ev işlerini üstlenmekti. Bu nedenle Virginia Woolf’u anlamak için yaşadığı dönemin koşullarını bilmek son derece önemli, yoksa günümüz koşulları düşünülerek Woolf’un cümlelerini eleştirmek son derece cahil bir bakış açısıdır. Mrs Dalloway, Woolf’un toplumsal cinsiyet ve cinsiyet rolleri konusunda kaleme aldığı en önemli eserlerinden birisi. Bence şiddetle okunmalı ve okutulmalı…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee, Sel Yayıncılık, 355 Sayfa

okunması gereken kitaplar 35 - Sorgulayıcı Bir Bakış İçin Okunması Gereken Kitaplar

İki bölümden oluşan kitap, 1930’larda Alabama’da geçiyor ve hikaye, 9 yaşında bir kız çocuğu olan Scout, abisi Jem, Avukat babaları Atticus Finch, ve yakın arkadaşı Dill etrafında dönüyor. İşlemediği bir suçtan, tecavüzden yargılanan Tom Robinson, teninin renginin siyah olmasından dolayı aslında gayet önyargılı şekilde yargılanmaktadır. Yani bir sürü psikolojisi ile yargılanmaktadır. Tom’un Avukatlığını yapan Atticus ise bu önyargılı bakışa direnmekte ve sürü psikolojisinden ayrı düşünmektedir. Roman Atticus’un mesleğini icra etme şekli, haksızlığa karşı verdiği savaş ve çocuklarına aşıladığı değerler ile günümüzde herkesin okuması gereken bir kitap ortaya çıkarmış. ; ırkçılık sorunundan insanlık sorununa dönüşen bir konuyu derinleştiriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Keyifli okumalar 🙂

One comment

  1. Geniş bir kitap yelpazesi 🙂 bir çoğu okumak istediklerim listesinde.
    Diğerleri de bana dipnot oldu 🙂

    Sevebileceğim kitapların isimlerini derlemişsiniz adeta 🙂

    Teşekkürler,
    Emeğinize sağlık. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir