Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Tarihi sinema perdesinde izlemek isteyenlere 15 mükemmel tarihi dizi önerisi. Keyifli izlemeler 🙂

House of Saddam (2008) / IMDB: 7,7

house of saddam - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

“Bir haini, daha ihanet etmeden tanırım.” Saddam Hüseyin

Saddam’ın iktidara geçmesinden idam edilmesine kadar geçen dönemi 4 bölümde anlatan mini bir dizi. Dizi: Saddam‘ın aile hayatından, metreslerine, siyasi kararlarını nasıl aldığından oğulları Uday ve Kusay’ın yaşam biçimlerine kadar pek çok detaya yer veriyor. Dizide Saddam’ı canlandıran Igal Naor, karısını canlandıran ise İran asıllı oyuncu Shohreh Aghdashloo.

Boardwalk Empire (2010-2014) / IMDB: 8,6

boardwalk empire 1 1 - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Bölgenin en güçlü alkol üreticisi ve dağıtıcısı olan Enoch Thompson, alkol karşıtları derneğinde yaptığı bir konuşmada, küçükken babasının alkolik olduğunu ve bu nedenle çok fakir bir çocukluk geçirdiğini, hatta bir gün aç kalmamak için fare yemek zorunda kaldıklarını anlatır. Konuşmanın ardından yanına gelen kardeşi, bu hikayenin aslında gerçek olmadığını bildiren bir gülümsemeyle “fare ha” der ve Enoch Thompson cevap verir: “Siyasetin ilk kuralı; güzel bir hikayeyi gerçeklerle bozma”…

ABD’de içki üretiminin ve satışının yasak olduğu 1920-1933 arası dönemde gangsterlerle politikacılar arasında yaşanan ilişkileri; tarihsel gerçeklere dayanarak kurgusal karakterler üzerinden anlatan bu mükemmel dizi; Nelson Johnson‘ın “Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City” adlı romanından uyarlanmış. Dizide Al Capone, Lucky Luciano gibi gerçek hayattan karakterler de var.

Band Of Brothers (2001) – IMDb: 9,5

band of brothers - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Stephen Ambrose’ın Band Of Brothers isimli romanından uyarlanan bu dev yapım mini dizi toplam 10 bölümden oluşuyor ve her bölüm 1 saatten fazla sürüyor. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları dramatik hikayeleri konu alan dizinin yapımcıları: Steven Spielberg ve Tom Hanks.

The Kennedys (2011) / IMDB: 7,7

the kennedys - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Birleşik Devletlere hükmeden tek katolik aile olan Kennedy ailesinin yaşamını, siyasi kararlarını ve trajik sonlarını dönemin tarihsel gerçekleri çerçevesinde anlatan 8 bölümlük mini dizi. Dizi; Baba Kennedy‘nin çocuklarına siyasi bir kariyerler yaratmak için gösterdiği yoğun çabalardan, aile içindeki sırlı ilişkilere, John F. Kennedy‘nin eşi ile olan sadakatsiz ilişkisine ve Marilyn Monroe‘nun ölümü ile aralarındaki bağlantıya kadar ilginç noktalara odaklanıyor.

The White Queen (2013) / IMDB: 7,8

the white queen - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Mükemmel bir mini dizi, diyerek söze başlamak istiyorum. Kraliçe Elizabeth’in ya da diğer adıyla Beyaz Kraliçe’nin Kral Edward ile olan evliliğinin nasıl gerçekleştiğini, tarihte de geçtiği üzere Kraliçe’nin neden “cadı” olarak adlandırıldığı, annesinden öğrendiği ve kızına da öğrettiği büyücülüğe olan ilgisini ve yaşanan diğer tarihsel olayları anlatıyor. Dizi, Philippa Gregory’nin The Cousins’ War isimli tarih kitabı serisinden uyarlanmış olup dizide geçen olayların neredeyse tümü, tarihsel gerçeklerden yola çıkarak oluşturulmuş. Kesinlikle izlemelisiniz.

The Tudors (2007-2010) / IMDB: 8,1

the tudors - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

The White Queen‘in eşi Kral Edward‘dan iki dönem sonra başa geçen Kral VIII. Henry’nin yaşamını anlatan dizi, VIII. Henry’nin gençliğinden başlayarak ölümüne kadarki süreçte yaşadığı tüm aşk ilişkilerini ve siyasi kararlarını anlatıyor. Dizide Utopia adlı eseri ile bildiğimiz Thomas More‘un da trajik bir hikayesi var.

Hell On Wheels (2011-2016) / IMDB: 8,3

hell on wheels - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

1865 yılında Kuzey-Güney savaşından yeni çıkan Amerika’nın İlk Kıtalararası Demiryolu inşaatında çalışan işçilerini konu alan ve ölen karısının intikamını almaya çalışan Cullen Bohannon‘un hayatını anlatan dizi, western türünde izleyebileceğiniz en mükemmel dönem dizilerinden biri. Tarihsel gerçekleri içinde barındıran ancak konusu kurgusal bir çizgide ilerleyen dizinin yaratıcıları Joe Gayton ve Tony Gayton.

Deadwood (2004-2006) / IMDB: 8,8

deadwood - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

1870’li yıllarda Amerika’da suç işleyenlerin veya yasa dışı iş yapanların kaçtığı bir yer vardı. Deadwood isimli bir kasaba. Burası, henüz devletin elini uzatmadığı ve herhangi bir kanunun uygulanmadığı, bu nedenle de Amerika’da ne kadar hırsız, kumarbaz, katil ve fahişe varsa geldiği bir kaçış yeriydi. İşte bu dizi bu kasabada yaşanan kurgusal olayları ve zaman içinde devletin bu kasabaya kanun getirme mücadelesini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

Unsere Mütter, Unsere Väter (2013) / IMDB: 8,5

unsere mütter unsere väter - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Gerçek hayattan alınan ve soluksuz izleyeceğiniz, her bölümü 3’er saatten oluşan toplam 3 bölümlük mini bir dizi. Dizinin adı İngilizceye Generation War şeklinde çevrilmiş. Berlin’de 2. Dünya Savaşı sırasında beş yakın arkadaşın hayatını ve küllenen hayallerini konu alıyor. Aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli hemşire, şarkıcı olmaya çalışan bir Alman ve Yahudi sevgilisi… Savaşın insan hayatına etkisini derinden anlatan dizinin yönetmeni Philipp Kadelbach. Oldukça duygusal ve vurucu bir hikayesi var. 3 bölümde bitmesi de konunun hiç sıkıcı hale gelmeden sonlanmasını sağlıyor.

Spartacus (2010-2013) / IMDB: 8,6

Spartacus - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

MÖ. 73-71 arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir köle ayaklanması başlatan Trakyalı gladyatörlerin ve özellikle de Spartacus’un yaşamını konu alan dizi, kurgusal tarihi diziler arasında en iyilerden birisi diyebiliriz. Dönemin yaşantısını anlatırken kullandığı cüretkâr ve kanlı sahneleri ile insanı büyülüyor.

Vikings (2013- ) / IMDB: 8,6

Vikings - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Viking Ragnar Lothbrok’un hayatı ile ilgili gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

Rome (2005-2007) / IMDB: 8,9

Rome - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Birinci sezon Büyük Sezar’ın, ikinci sezon ise kendisinden sonra başa gelen Augustus’un yaşamını ve siyasi kararlarını konu alan dizi; bir yandan tarihsel gerçeklerden yola çaıkarak MÖ 49 yılında Julius Caesar (Jül Sezar)’ın yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Galya ve Mısır’daki mücadelesine ve ülke içindeki özellikle de senatoda yaşanan çekişmelere diğer yandan ise kurgusal iki karakterin (Romalı iki askerin) dostluğuna odaklanıyor. Dizi; Sezar’ın herkesten gizlediği belirsiz hastalığı, ölmeden önce ona son bıçak darbesini saplayan Brutus’ün bunu neden yaptığı, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın intiharı gibi tarihsel olaylarla da ışık tutuyor.

Da Vinci’s Demons (2013-2015) / IMDB: 8,1

da vinci’s demons - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Muhteşem bir zekanın, Leonardo da Vinci‘nin yaşamını anlatan dizi,  Rönesans İtalya’sında geçiyor. Ancak dizi daha çok kurgusal ağırlıklı ve fantastik. İzledikçe Leonardo da Vinci’yi daha yakından tanıma isteği uyandıran dizi, konusunun kurgusal olmasını bir tarafa bırakın icatları, çizimleri, tasarımları, sanatı, çalışma şekli ve hümanizmi ile ilgili bilgilere de değiniyor. David S. Goyer tarafından yazılan ve Tom Riley’nın başrolde yer aldığı dizinde Türklere ve Osmanlılara da geniş ölçüde yer verilmiş. Otranto’nun Osmanlı birlikleri tarafından düşürülmesi olayı; El-Rahim isimli kurgusal bir Türk karakterinin Leonardo da Vinci‘yle iletişime geçmesi ve Osmanlı’nın Leonardo da Vinci’nin daha önce tasarlamış olduğu savaş araçlarını geliştirerek kullanması gibi kurgusal olaylar etrafında işlenmiş. Sürükleyici bir dizi arayanlara tavsiye ederim.

Downton Abbey (2010-2015) / IMDB: 8,7

downton abbey 1 - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Titanik gemisinin batması haberi ile başlayan ve I. Dünya Savaşı’nın eşiğindeki İngiltere dönemini anlatan dizi; aristokrat bir ailenin ve hizmetçilerinin yaşamına odaklanıyor. Dönemin ilginç olaylarına yer veren dizinin ilk sezonunda, evin kızı ile ilişki yaşayan bir Türk karaktere de yer verilmiş.

John Adams (2008) / IMDB: 8,7

john adams - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

ABD’li tarihçi David McCullough‘un John Adams isimli kitabından uyarlanan ve toplam 7 bölümden oluşan muhteşem bir tarihi mini dizi. 2008 yılında HBO kanalı yapımı olan dizi, Amerika’nın kuruluşuna ve ilk 50 yıllına hızlı bir ışık tutuyor. Tüm bu süreci Amerika’nın ilk Başkan Yardımcısı ve 2. Başkanı olan John Adams’ın hayatına odaklanarak anlatıyor. Dönemin siyasi olayları, politik stratejileri, Amerika’nın ilk başkanı George Washington‘ın ve Bağımsızlık  Bildirgesi‘nin mimarı Thomas Jefferson’ın ülkenin gidişatına etkisi ile ilgili ilginç detaylara da yer veriyor. John Adams karakterinde Paul Giamatti‘nin yer aldığı dizi, 4 Golden Globe ve 13 Emmy Ödülü kazandı.

BONUS:

Trotsky (2017) –IMDb: 7,0

troçki dizi izle - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Dizi; Sovyet Rusya’da kitleleri peşinden sürükleyen, 7 Kasım 1879  – 21 Ağustos 1940 tarihleri arasında yaşamış Bolşevik siyasetçi, devrimci (Stalin’e göre devrim karşıtı), Marksist teorisyen Lev Trotsky’nin gençliğinden başlayarak siyasi ve özel yaşamını anlatıyor. Dizi ile ilgili detaylı bilgi için Tarihi Mini Dizi Önerisi: Trotsky başlıklı yazıya bakabilir.

Narcos (2015-2017) – IMDb: 8,8

narcos - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alan mükemmel bir dizi. Ancak diziyi henüz izlemediyseniz aşağıdaki yazıyı okumanızı önermem çünkü ağır spoiler içerir.

– Spoiler –

Pablo Emilio Escobar Gaviria;  1 Aralık 1949’da Rionegro, Kolombiya’da doğar, 2 Aralık 1993’de girdiği silahlı çatışmada öldürülür. Pablo Escobar’ın gençken araba hırsızlığı yaparak ve mezar taşlarını çalıp-satarak para kazandığı söylenir. Antioquia Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerinde eğitim gören ancak okulu bitiremeyen Escobar, okuyamadığı için yaşadığı pişmanlığı şu sözlerle açıklar: “Okuyamadım ama tüm insanlığı zehirleyecek güce sahibim.” 

Escobar, 1970’lerde büyük bir uyuşturucu ticaretine girerek uyuşturucu ağını Kolombiya yoluyla ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelere, hatta Asya’ya kadar yayar. 1975’de Medellin’in en büyük uyuşturucu baronu Fabio Restrepo’yu öldürterek Medellin’deki tüm kirli uyuşturucu trafiğini eline geçirir. 1980’li yıllarda Güney Amerika’daki uyuşturucu ağının % 90’ını kontrol eder hale gelir. 1983’de seçimlere girerek Kolombiya Meclisinde senatör seçilir. 1989’da Forbes Dergisi’nde dünyanın en zengin 7. adamı olarak gösterilir. Escobar’ın hayatında hiç uyuşturucu kullanmadığı, uyuşturucu kullanandan nefret ettiği söylenir. Polislere rüşvet dağıtması, Kolombiya hükümetini dize getirmesi falan en hafif suçları arasında. Escobar yaklaşık 200 yargıç, 1000’den fazla polis ve 1000’den fazla kişinin ölüm emrini verir, öldürülenlerin çoğunun ailesi ile birlikte katledilmesini istemiş, zamanla kendi askeri ordusunu kurar. 27 Kasım 1989’da Avianca Flight 203’da bulunan bir muhbirde aleyhinde kanıtlar olduğu gerekçesiyle uçağı havada patlatarak 110 kişinin ölümüne neden olur. Her polis kellesi için 3000 $ ödül koymuş. Ödülü almak için siviller o dönem 400’den fazla polisi sokaklarda öldürmüşler. Dünyanın en çok aranan suçluları arasına giren Escobar, Amerika tarafından kırmızı bültenle arandığı sırada Beyaz Saray’ın önünde şu fotoğrafı çektirmekten de çekinmemiş… Amerika yıllarca Kolombiya’ya baskı yapmasına rağmen Escobar’ı almayı başaramamış. Çünkü kimilerine göre yaşamı boyunca bir kez evlenen ve Juan Pablo ile Manuela Escobar isimli iki çocuğu bulunan Escobar, Kolombiya’nın başına gelen en iyi şeylerden biri, hatta “Robin Hood” idi. Fakirlere milyonlarca dolar yardım yapması, Medellin şehrindeki kiliseleri yaptırması, varoşlara futbol sahaları yaptırmasıyla halkın büyük sevgisini kazanmış… Amerikan yönetiminin artan baskılarına dayanamayan Kolombiya Hükümeti, Escobar’ı Amerika’ya vermemek için kendisinin inşa ettiği ve “La Catedral” ismini verdiği içinde yüzme havuzu, spor salonu ve hatta futbol sahası olan hapishanede cezasını çekmesine karar vermiş. Ancak Escobar’ın örgütü hapishaneden yönetmeye devam etmesi ve 1992’de kendisine ihanet ettiğinden şüphelendiği adamları cezaevine getirterek onlara işkence edip katletmesi üzerine Kolombiya Hükümeti O’nu başka bir hapishaneye nakletmeye karar vermiş. Bunu duyan Escobar, hapishaneden ayrılarak şehirde saklanmaya başlamış. Oğlunun yazdığına göre Escobar, o kaçış günlerinde şehirde yerini söylememeleri karşılığında halka çuvalla para dağıtmış, hatta bir gün saklandığı dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon doları yakmış.

1864 (2014-Mini Dizi) – IMDb: 6,6

1864 dizi tarih - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Danimarka’nın en büyük bütçeli yapımlarından olan 1864; toplam 8 bölümden oluşan bir mini-dizi. 1864’te gerçekleşen Schleswig Savaşı‘nı, günümüz ve geçmiş arasında gidip gelerek anlatan dizi; konusunu emlakçının kızı Inge ile iki erkek kardeş olan Laust ve Peter’ın küçük yaşlarda başlayan dostlukları çerçevesinde şekillendiriyor. Tek bir ulus olmak için verilen acı mücadeleler, yeni neslin geçmişe bakışı (ya da 3 farklı neslin savaş ve milliyetçilik olgularına bakışı), milliyetçi ruhun inşası; hem fazla abartısız ve hem de çekincesiz şekilde anlatılmış. Dizinin temposu düşük ancak tarih sevenlerin ve yer yer Inge’nin günlüğünden satırlara yer vermesiyle de edebiyat severlerin büyük beğenisini alabilecek düzeyde.

I, Claudius (1976) / IMDB: 9,0

Claudius - Tarih Meraklılarının İzlemesi Gereken 15 Dizi

Siyah-beyaz çekilmiş, aksiyon sahnesi olmayan, neredeyse sadece sarayın içinde geçen, dış mekan çekimi yok denecek kadar az olan, alışılmış tarihi dizilerde görülen savaş veya erotik sahnelerden yoksun ama entrika dolu bir dizi. Gerçek tarihsel olaylarla neredeyse bire bir örtüştüğünden MÖ 10 ve MS 54 yılları arasında yaşamış olan I. Claudius’un hayatı ve büyük annesinin işlediği cinayetler hakkında ilginç detaylar içeriyor. Siyah-beyaz film sevdalısı değilseniz pek öner miyim ama ben keyifle ve hayretle izlemiştim.

Keyifli izlemeler 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir