10 Yaş Üzeri Çocuklar İçin 8 Kitap Önerisi

Kitap dünyası farklıdır. Filme benzemez, diziye benzemez, sokakta yaşananlara da benzemez. Büyülüdür öncelikle kitap… Bu nedenle çocuklarımıza hatta çevrenizdeki tüm çocuklara alabileceğiniz en güzel hediyedir. Keyifle hediye ediniz 🙂

cocuk kitaplari 10 yas uzeri - 10 Yaş Üzeri Çocuklar İçin 8 Kitap Önerisi

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

Dünyanın dört bir yanındaki denizlerden tuhaf haberler geliyor… Anlatılanlara bakılırsa; kimsenin gerçekte ne olduğunu bilmediği bir deniz canavarı, dünya denizlerinde dehşet salmış durumda. Akıl sır ermez bir hızla hareket ederek dünyanın bir o ucunda bir bu ucunda görülüyor, ışıklar saçarak yüzeye çıktığında ise koca gemileri tek bir darbeyle hiç zorlanmadan denizin karanlık ve soğuk sularına gömüyor. Bu duruma bir son verilmesi gerektiğini düşünenler çoğunlukta. Gizemli canavarı avlamak için bir savaş gemisi görevlendiriliyor ve deniz araştırmacısı Profesör Aronnax ile ünlü zıpkıncı Ned Land’ın da dâhil olduğu donanımlı bir ekip denize açılıyor. Acaba bu görevde başarılı olup dünya denizlerini cehenneme çeviren bu canavarın ardındaki gizem perdesini aralamayı başarabilecekler mi? (Tanıtım Bülteninden)

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry, yaşadığımız bu hayatta neyin gerçekten önemli olduğunu öğreten bilgelik dolu, harika öyküsüyle okuyan herkesin dünyasını değiştirdi. Güzel çiçeğiyle anlaşamayan Küçük Prens, başka birkaç küçük gezegeni dolaştıktan sonra Dünya’ya gelir. Bilge bir yılanla, çölde bitmiş üç taç yapraklı bir çiçekle, sürekli çok yalnızım diyen bir dağla, hepsi birbirine benzeyen güllerle ve sonunda bir tilkiyle konuşur. Bu konuşmaların içinde biz de o hep bulamadığımız yanıtı aramaya koyuluruz. Bütün bilmeceleri çözen yılana sarılırız. Ne de olsa biz de bir hayata düşmüşüzdür. Ve çocuklar yüzmeyi doğuştan bilir. Küçük Prens en çok bilinen birkaç kitaptan biri. Bütün dünyada 250’den fazla dile çevrildi. Milyonlarca insan tarafından okundu. Onun çocuklar ve yetişkinler üstünde yarattığı etkiye yaklaşan başka bir kitap yok. Belki de çocuklara anlatılan her şey, yetişkinlerin içine daha kolay sızıyor. Çünkü büyüklere o her şeyi açıklamak gerek. (Tanıtım Bülteninden)

Sakız Sardunya – Elif Şafak

İstanbul’da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı. İsmini hiç mi hiç sevmeyen… Hem akıllı, hem meraklıydı. Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerine durmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsına yetişmekte zorlanırdı! Bir atlası vardı sürekli karıştırdığı ve pek çok kitabı…. Hayaller kurmaya bayılırdı. Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği bir sürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küre parlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacak bir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre! (Tanıtım Bülteninden)

Bulutlar Prensi: Blueberry – Christophe Galfard

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan çıkan ve “Bulutlar Prensi” serisinin ilk kitabı olan “Blueberry”nin çizimlerini de Vincent Dutrait yapmış. Kitap, okyanusun 2000 metre üzerindeki Blueberry bulutunda yaşayan bir çocuğun maceralarını anlatıyor. Acımasız Tiran’ın işgal ettiği Kuzey Bulutları Krallığı’nın müstakbel prensesi Myrtille de hayatını aynı bulutta sürdürmektedir. Ancak Tiran’ın ordularının bu gizli sığınağı bulması uzun sürmeyecektir.

Farklı – Andreas Steinhöfel

Tudem Yayınlarından çıkan kitap, geçirdiği ağır bir sağlık sorununun ardından bambaşka bir çocuk olarak uyanan Felix Winter’ın öyküsünü anlatıyor. Belleği sıfırlanan Felix için tekinsiz bir yolculuk başlamak üzeredir. Unutmak ve hatırlamak kavramları, sadece onun için değil; çevresindeki herkes için bir hesaplaşma ve değişim sürecinin tetikleyicisi olacaktır.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Luis Sepulveda

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitap, okyanusu aşmaya çalışırken, dökülen petrolden zehirlenen genç martı Kengah’ın son kalan gücüyle karaya ulaşması ve orada yumurtlamasından sonra ölmeden önce içinde yavrusunun bulunduğu yumurtayı kedi Zorba’ya emanet etmesi ve ondan üç konuda söz istemesini anlatıyor. Zorba, yumurtayı yemeyecektir; yavru doğana kadar yumurtayı sıcak tutacak, ona göz kulak olacaktır; bir de, yavru doğunca ona uçmayı öğretecektir.

İçimdeki Müzik – Sharon M. Draper

İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Üç Kedi Bir Dilek – Sara Şahinkanat

Bu kitabı okuduktan sonra bir kediniz olmasını isteyeceksiniz… Damda üç kedi: Piti, Pati ve Pus, sırtüstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar… Peki ne bekliyorlar? Belki de bir dilekleri var yıldızlardan… Sara Şahinkanat’ın yazdığı Üç Kedi Bir Dilek’e hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran Ayşe İnan Alican eşlik ediyor. (Tanıtım yazısından)

Çocuk romanları güzeldir 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir