2019 – Türlere Göre Kitap Önerileri

Bu aralar okuyacak iyi kitaplar arıyorsanız, okuma önerileri köşemize bakmakla birlikte, aşağıda sıraladığım ve ilk baskısını 2019 yılında yapmış olan kitaplara göz atmanızı tavsiye ederim. Yeni kitaplar okudukça listemi güncelleyeceğim. İşte size en yeni kitap önerileri:

kitap onerileri - 2019 - Türlere Göre Kitap Önerileri

Kitap Önerileri

Modern Roman

Üstat Pire, E.T.A. Hoffmann, Can Yayınları, 1.Baskı Mart 2019

Çekingen mizaçlı Peregrinus Tyss, bir Noel akşamı hediyeler götürdüğü bir evde esrarengiz Dörtje Elverdink’le karşılaşır. Dörtje başının dertte olduğunu söyleyerek ondan kendisini evine almasını rica eder. Bu sırada kentte bir pire terbiyecisi ve mikroskop ustası, pirelerinin ve güzel yeğeni Dörtje’nin ortadan kaybolduğundan yakınmaktadır. Peregrinus Tyss’ün arkadaşı George Pepusch da Magusa’lı Prenses Gamameh olduğunu iddia ettiği Dörtje’yi aramaktadır. Peregrinus, uzun zaman pire terbiyecisinin elinde tutsak olan ve şimdi kendisinden korunma talep eden Üstat Pire’yle yakınlık kurar. Pire aslında Prenses Gamameh olan güzel Dörtje’den kaçmaktadır ve Peregrinus’a Dörtje’nin onu asla ele geçirmemesi gerektiğini söyler. Yoksa pire halkı sonsuza dek tutsaklığa mahkûm olacaktır. Peregrinus, Dörtje’den etkilense de Üstat Pire’yi koruyacağına söz verir.

İlk kez 1822’de sansürlenerek yayımlanan Üstat Pire’de Hoffmann, Alman romantizminin gözde yazın türü olan sanat masalının seçkin örneklerinden birini sergiler. Hoffmann’ın, dönemin Prusya’sına hâkim demagojik unsurları karikatürleştirdiği Üstat Pire, fantastik öğelerle bezeli gerçek bir taşlamadır. TANITIM-MASAL KİTABI

Ve Ateş Bizi Tüketiyor, Murat Gülsoy, Can Yayınları, 1.Baskı Mart 2019

Mevsimlerin hızla değiştiği, hayatın akıp geçtiği bir kış gecesi kaybolan yaşlı komşusunu aramaya çıkan bir adam, yaşadığı mahallenin bildik sokaklarında tekinsiz bir yolculuğa sürüklenir. “78 Nova”nın kadife koltuklarından üniversitenin gizli dehlizlerine, zifirî karanlıktaki bir heykel sergisinden kendi filmini çekenlerin açık hava sinemasına, eski bir sarayın bahçesinden bağlar arasındaki hayal evine ve nihayet yeraltındaki metro inşaatından ölüm kuyularına uzanan bu yolculukta kahramanımız hem yol boyunca karşılaştığı insanların hikâyelerinin bir parçası olacak hem de yaşlı komşusunun kim olduğunu öğrenecektir. Murat Gülsoy, sıradan hayatların ardına gizlenen karanlığı, on yıllarca saklanan derin korkuları, yaşlı kalplere gömülmüş hüzünlü aşkları, başkalarının aynasında kendi benliğiyle yüzleşmeyi fantastik, yer yer grotesk bir arayış hikâyesine sığdırırken sırlarla dolu geçmişin kapısını cesaretle aralıyor. (Tanıtım Bülteninden).

Yeraltı Edebiyatı 

ÖYKÜ KİTABI: Uydurma Bir Şeyler Kafanızdan Silip Atamayacağınız Hikayeler, Chuck Palahniuk, Ayrıntı Yayınları

Yeraltı edebiyatının usta yazarı Amerikalı Chuck Palahniuk’un Türkçe’ye çevrilen son kitabı. Kitabın içinde birbirinden ilginç, uyduruk ama inanılmaz vurucu 23 hikaye var. Vurucu diyorum çünkü anlatılan hikayeleri sindirmek zor. Yalnızlığa gömülmüş ve kendi dillerini yaratmak zorunda kalmış karakterler, kapatıldıkları okullar ve “sağaltım” merkezlerinde hayatta kalmaya çalışan çocuklar, iş ve pazarlama dünyasında sattığı ürünle özdeşleşmeye çalışırken en yakınlarına ve kendine yabancılaşmış yetişkinler… Küçük burjuva hayatını kasıp kavuran gizemli salgınların, çöl komünitelerinin ve beden manipülasyonunun sınırlarında gezinen, aynı zamanda kendini de eleştiren yıkıcı bir dil var kitapta. Kitaptan bir alıntı: “…minik kızlarıma, yeterince yakından bakıldığında herkesin bir miktar deli göründüğünü ve eğer o kadar yakından bakamıyorsanız aslında o kişileri gerçekten seviyor olmadığınızı anlatacağım.”

San Sebastian’da Hüzün, Ingvar Ambjornsen, Ayrıntı Yayınları

1956 Norveç doğumlu Ingvar Ambjørnsen’ın bu kitabında, yine yeraltı dünyasını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Porno film yapımcıları, uyuşturucu baronları, katiller ve ardında başarısız ilişkiler enkazı bırakmış, bir roman yazmak üzere hayata tutunan Alex ve tüm figürleri merkezinde toplayan modern metalik kentler… Çapraşık ama birbirleriyle bağlantılı hikâyelerden oluşan olay örgüsü, insanın kanını donduracak denli soğukkanlı ve cesur tasvirlerle dolu.

Tarihsel Romanlar

Gör Beni – İki Devrin Hikayesi, Akilah Azra Kohen, Everest Yayınları, 1.Baskı Ocak 2019

Cumhuriyetin ilk yıllarında geçen roman, kısaca Sadrazamının oğlu Selim ile Cumhuriyet kadını Ülkü arasında geçen aşkı anlatıyor. Ama sadece bir aşk romanı değil. Tarihin o döneminde birbirine zıt bu iki kişinin arasında geçen aşkın hikayesi, aslında o dönem yaşanan tüm politik, siyasi, kültürel değişimlerin insanların kişisel yaşamları üzerinde, hatta en özel yaşamları üzerinde ne derin etkileri olduğunu, birbirini anlamanın yeterli olmadığını, Cumhuriyeti kabul etmenin Cumhuriyet kadını/erkeği olmak için yeterli olmadığını ve döneme ilişkin daha pek çok detayı anlatıyor. Anlatırken de hikayesini tarihin farklı dönemlerinde yaşamış gerçek karakterlerle zenginleştiren eser, bence günümüz için de çıkarmamız gereken dersleri bir bir sıralamış. Kesinlikle okunması gerek bence.

Savaştaki Kız, Sara Nović, Ayrıntı Yayınları, 1.Baskı 2019

“Zagreb’deki savaş bir paket sigara yüzünden başladı. Önceden de gerginlikler yaşanmış, başka kasabalarda huzursuzluklar olduğuna dair söylentiler üstü kapalı şekilde fısıldanmıştı ama patlama gibi açık bir şey olmamıştı. İki dağın arasına sıkışmış Zagreb, yazın cehenneme dönerdi; insanların çoğu da en sıcak ayları kıyıda geçirmek üzere şehri terk ederdi. Ailem, kendimi bildim bileli tatillerini vaftiz ebeveynimle güneydeki bir balıkçı köyünde geçirirdi ama Sırplar denize giden yolları kesmişti; en azından herkes öyle söylüyordu, böylece hayatımda ilk kez yazı kıyıdan uzakta geçirdik.” 1991 yılının yazında Zagreb’de büyümekte olan Ana, kaygısız bir kızdır. En iyi arkadaşıyla sokaklarda koşar, küçük kız kardeşinin bakımına yardım eder ve babasına tapar. Ama İç Savaş patlak verdiğinde, futbol maçları ve okul derslerinin yerine, keskin nişancıların açtığı ateşler ve hava saldırısı tatbikatları geçer… Boşnak-Hırvat çatışmalarının tüm o barbarlığı içinde Ana, soykırım ve çocuk askerler dünyasında kaybolur. Hayatta kalmak için tek şansı, cesaret isteyen Amerika’ya kaçma planıdır. On yıl sonra, iki ülkeye de ait olmakta zorlanan genç bir kadın olarak Hırvatistan’a döner, geçmişinin travmalarıyla yüzleşmek ve bir zamanlar evi olan bu yeri yeniden keşfetmek zorundadır… (Tanıtım Bülteninden).

Kim Olduğumu Bilmiyorsunuz, Imran Mahmood, İndigo Kitap

Cinayetten hüküm giyen ancak ismi kitapta hiç belirtilmeyen siyahi bir gencin, mahkeme tüm hayatını anlatmasını konu alıyor. Dava konusu olan suçla ilgili tüm deliller bu gencin suçlu olduğunu kanıtlarken, anlattığı hayat hikayesinde yaşadıkları, çocukluğu, çevresi, ilgisiz anne-babası, gördüğü ırkçılık, yoksulluğu, eksikliği, aşağılanmayı, ikinci sınıf olmayı, ten rengine göre değişen adaleti, ten rengine göre değişen imkanları, uyuşturucuya kolay ulaşabilir olması, çeteleşmeden çevresinde hayatta kalmasının zorluğu ve yaşadığı daha pek çok olayla, gerçekten suçlu mu? Kitap insana suç, işlediği anda mı başlar sorusunu sorduran kitabın her cümlesi çok duygusal, acı verici, hatta hıçkırıklarınızı tutamayacağınız kadar vurucu. Yasalar siyahilere haklarını kağıt üzerinde verdi ama ırkçılık insanların içinde, bilinçaltında bitti mi? Komşusuna eşit davranmak istemeyen insanların farklı tenden, dinden, ırktan, mezhepten, siyasi görüşten veya yaşam tarzından olan insanlara eşit ve hakkaniyetli davranması mümkün mü? Kitaba çok duygusal bakmış olabilirim ancak gerçekten insanı etkileyen bir eser. Kitabın sadece çete savaşlarını anlattığı bölümde biraz sıkıldım ama sonunda iyi bitirmiş. Bence okumalısınız.

Bakışınla Aydınlanır Dünya, Susanna Tamaro, Can Yayınları, 1.Baskı: Mart 2019

Yazar; 16 yaşında geçirdiği trafik kazası nedeniyle engelli olan ve 2017’de elli yaşında kanser yüzünden hayatını yitiren şair Pierluigi Cappello ile arasında yaşanmış olan derin arkadaşlığı anlatıyor. Kitap ayrıca Susanna Tamaro’nun kendi çocukluğu, ergenliği ve gençliği hakkında da dokunaklı ve kişisel itiraflarda bulunuyor ve nasıl dünyaca ünlü bir yazar haline geldiğine ışık tutuyor.

Osmanlı Tarihi Üzerine – 1, Dr. Mehmet Öz, Cedit Neşriyat

Columbia Üniversitesi’nde cerrahi profesörlük yapan Mehmet Öz, Amerika’nın sağlık alanında en tanınmış doktorlarından ve TV sunucularından birisi. Ancak nasıl olmuş, neden olmuşsa Osmanlı tarihi üzerinde güzel ve bence iyi bir kitap yazmış. Amerika’da yaşamasına rağmen kendi tarihimizin tenkidî ve ilmî bir bakış açısıyla anlaşılıp açıklanmasına mütevazı bir katkı sunmak isteyen Mehmet Öz’ün bu kitabı; Osmanlı Devletinin kuruluşu ve Osmanlılarda siyasî düşünce ve devlet anlayışı ile ilgili yazılmış makalelerden oluşuyor. Osmanlı Devletinin kuruluş ve klasik dönemi üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Öz, günümüzde tartışma konusu olan bazı meseleleri, temel kaynakları da kullanarak yeniden değerlendiriyor. Kitabın birinci bölümünde kuruluş devrine yaklaşımlar, gaza fikrinin kuruluştaki rolü, Osmanlı Devletini kuranların kimliği ve Türk kavramının dönem kaynaklarındaki kullanılışı; ikinci bölümde ise Türk-İslam medeniyetinin kurucu metinlerinden Kutadgu Bilig hakkında yazılan iki makaleden sonra Osmanlı klasik siyasî düşüncesi çeşitli boyutlarıyla tahlil ediliyor.

Tarihsel roman seviyorsanız 4 Otobiyografik Roman Önerisi başlıklı yazıya da bakabilirsiniz.

Bilim

İcatlarım, Nikola Tesla, Tutku Yayınevi

Döneminin çok ilerisinde olan Tesla, dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza atarak dünya tarihine yön verdi. En önemli buluşu olarak görülen “Elektriğin kablosuz olarak taşınabileceği” fikrini Londra fuarını aydınlatarak ispatladı. Bugün bilinen tüm iletişim sistemlerinin, uzay teknolojilerinin ve kablosuz iletişimin temelini attı. Edison için çalıştığı dönemde verimsiz çalışan motor ve jeneratörleri düzeltirse, kendisini 50.000$’la ödüllendirileceği söylenmişti. Tesla, istenileni yerine getirdi. Sıra hak ettiği ödülü almaya gelmişti. Ancak Edison, “Bu vaat, Amerikan kültüründe bir mizahtır.” dedi. Tesla, duydukları karşısında bir hayli sinirlenmişti. Evet, afalladı; ama kendine çok çabuk geldi ve istifa etti. Colorado Springs’te kendi laboratuvarını kurdu. Geliştirdiği alternatif akımla çalışan elektrikli aletler, Edison’un DC sistemini dahi yıkıp geçmişti. Amacı dünya genelinde ücretsiz kablosuz elektrik sağlamaktı. Bu süreç, Tesla ve Edison’un dünya bilim tarihine “Akım Savaşları” olarak geçecekti. (Tanıtım Bülteninden).

Kişisel Gelişim Kitapları

Mutlu Para-Daha Mutlu Para Harcamanın Bilimi, Elizabeth Dunn, İmge Kitabevi, 1.Baskı: 2019

Bu kitap; nasıl para kazanacağınız, nasıl birikim/yatırım yapacağınızı değil de parayı nasıl akıllıca harcayacağınızı anlatıyor. Bilimsel araştırmalardan yola çıkan kitap, paranız karşılığında nasıl daha mutlu olabileceğinizi 5 temel prensipte açıklıyor. Kitabın sonunda her harcama yapacağınız zaman kendinize şunu sormanız gerekiyor: “Elimdeki paranın karşılığında en büyük mutluluğu elde edebiliyor muyum?” Para harcama konusunda kendinizi tutamıyorsanız ya da elinizdekilerle mutlu olmayı bilmiyorsanız bu kitap işinize yarayabilir.

Erkekler Kitabı, 80 Yazardan Erkeklik Halleri Üzerine Öyküler, Kolektif,  Everest Yayınları, 1.Baskı: Şubat 2019

Erkekler Kitabı, Esquire dergisi ve dünyanın dört bir yanından insan hikâyeleri toplayarak köprüler kurmayı hedefleyen Narrative 4 organizasyonunun projesi kapsamında oluşturulan seksen yazarlı bir Colum McCann seçkisi.  Aralarında John Berger, Salman Rushdie,  Geoff Dyer ve Khaled Hosseini gibi isimlerin de bulunduğu yazarlar erkek olmanın ne anlama geldiği üzerine düşünüyor. Bazı erkekler öğrenirken bazıları gerekli dersleri alamıyor, bazıları başarılı bazıları yenilmiş, bazıları yolunu kaybetmiş bazılarıysa nereye varmak istediğini iyi biliyor…  Bu metinler yalnızca erkeklik ve nasıl erkek olunur hakkında değil, aynı zamanda insan olmak hakkında.

Bana Hazır Mısın Anne? Şirin Seçkin – Gökhan Oral, Remzi Kitabevi, 1.Baskı: Ocak 2019

Bebek sahibi anneler için rehber niteliğinde bir kitap. Anne ile bebek arasındaki bağın kuvvetli, güvenli ve sorunsuz olması için ilk bir yılın çok önemli olduğuna dikkat çeken yazar, bu süreçte hem annenin hem de bebeğin mutlu ve huzurlu olması için özellikle eski usül yöntemlerin  daha iyi sonuçlar verdiği yönünde tavsiyelerde bulunuyor.

Keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir