6-10 Yaş Arası Çocuklar İçin 18 Kitap Önerisi

Çocuk kitapları denilince yaş grubu çok önemli. Aşağıda yer alan kitaplar 6 – 10 yaş arasında tüm çocuklar için uygun. İster okutun, isterseniz siz okuyup çocuğunuza masal gibi anlatın 🙂

Tom Sawyer’in Maceraları – Mark Twain

Mark Twain’in en sevilen eserlerinden biri olan Tom Sawyer’in Maceraları çocukluğun masum, güvenli ve olağanüstü maceralarla dolu evrenine bir övgüdür. Roman Mississippi Nehri kıyısındaki küçük bir kasabada, belirtilmeyen bir dönemde geçer. Ancak okur evlerde siyahi kölelerin bulunmasından hikâyenin 1830’larda ya da 1840’larda geçtiği sonucuna varabilir. Herkesin herkesi tanıdığı, yetişkinlerin çocukları eğitmek ve disipline sokmak için birlikte çalıştıkları bu küçük kasabada, herkes göründüğü gibi midir? Roman insan doğasının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, maddi değerlere düşkünlüğünü ve Amerikan taşrasındaki küçük kasaba ruhunu mükemmel biçimde yansıtır. Twain, iyi kalpli, ancak her daim haylazlık peşindeki Tom ve arkadaşlarının maceralarını gerçekçi bir dille aktarırken, alışılmış terbiyeli ve örnek çocuk imgesini de yıkar. Yapıtın kuşaklar boyu her yaştan okura hitap etmesinin sırrı, belki de çocuk aklının nasıl işlediğini bize hatırlatmasında; yetişkin dünyasından ansızın çocukluğa ışınlanmanın paha biçilmez değerinde yatar. (Tanıtım Bülteninden)

Büyümeden Önce Yapman Gereken 101 Şey – Laura Dower

Redhouse Kidz Yayınlarından çıkan kitap, çocuklarınız büyüyüp hayatları iyice ciddileşmeden önce yapmaları gereken 101 şeyi sıralıyor. Dokumacılıktan fen deneylerine, pusula yapmaktan origamiye kadar her etkinliğin nasıl yapılacağı maddeler halinde basit bir şekilde anlatılmış ve görsellerle de desteklenmiş. Çocuklarınızın bilgisayarın başından kalkıp hayata dair şeyler öğrenmesi için mükemmel bir kitap.

Şato Macerası – Enid Blyton

İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan kitap, Blyton, Philip, Dinah, Lucy-Ann ve Jack isimli çocukların tatil maceralarını anlatıyor. Bu muhteşem dörtlünün yanında çılgın papağan Kiki de var. Cevabı bulmaları gereken soruysa: Acaba tepedeki şatonun duvarları arasında hangi karanlık sırlar yatıyor?

Edgar ve Allan Poe’nun Gizemli Serüvenleri – Gordon McAlpine

Kolektif Kitap’tan çıkan bir kitap serisi. Serinin içinde “Hikaye Başlıyor”, “Tüyler Ürperten Bir Gece Yarısı” ve “Kedi ve Sarkaç” gibi şahane kitaplar var. Mizah, gizem, kuantum, komik kurabiye falları, şifreli mesajlarla dolu kitaplar, tek yumurta ikizi Edgar ve Allan’ın  hikayelerini anlatıyor. Ancak ikizlerin çok ama çok tuhaf bir özellikleri vardır: Zihinleri ortak işliyordur. Öyle ki apayrı yerlerde olduklarında bile birbirlerinin ne düşündüğünü, ne yaptığını ve ne söylediğini bilirler. Sadece dış görünüşleri değil, içleri de birdir. Elbette bu zihin ortaklığı onları sıra dışı çocuklar yapar. Bu şahane ilginç serinin kitaplarını çocuklarınıza okutmayı veya çocuklarınıza okumayı ihmal etmeyin.

Elma Ağacında Bir Büyükanne – Mira Lobe

Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan kitap, sekiz yaşındaki Andi’nin hikayesini anlatıyor. Evde kimse onunla oynamadığı için çok sıkılan ve “Keşke bir büyükannem olsaydı, kimseye ihtiyacım kalmazdı, büyükannemle harika vakit geçirirdim” diye düşünen kızın hayatında mucizevi bir şey oluyor ve her istediğini yerine getiren bir büyükannesi oluyor.

Matbaacılık Oyuncağı – Yiğit Bener

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitap, Yiğit Bener’in çocukluğundan başlayarak yazar olma hikâyesini anlatıyor. Kitapta, gazetecilik mesleğinin zorluklarından matbaacılığa ve yazar olmanın püf noktalarına dek pek çok şey var ve kitabın kahramanları arasında, değerli edebiyatçılarımızdan yazarın babası Erhan Bener, amcası Vüs’at O. Bener ve dayısı değerli ressam ve gazeteci Fikret Otyam da yer alıyor.

Uçan Sınıf – Erich Kastner

Erich Kastner, çocuklar için de, büyükler için de yazan Almanya’nın ünlü yazarlarından biri. Uçan Sınıf’ın kahramanları, yatılı bir okulun çocukları. Yılbaşına az bir zaman kalmıştır. Çocuklar, Uçan Sınıf adında bir oyun hazırlamaya karar verirler. Ne var ki çalışmaları yarım kalır. Çünkü bir başka okulun öğrencileri, hem oyunda rol alan oyunculardan birini, hem de çocukların alıştırma kitaplarını kaçırmışlardır. Kastner’in ‘Yazdığım en iyi kitap’ dediği Uçan Sınıf, ince bir hüzün ve bolca mizahla kaleme alınmış bir başyapıt. Bu kitapta yazar, çocuklar arasındaki dayanışmanın, sıkı bir arkadaşlığın gücüyle yaşamın zorluklarını alt etmenin güzel bir örneğini veriyor. (Tanıtım yazısından)

Masal Kurma Oyunu – Cemil Kavukçu

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitap, doğayla iç içe birkaç gün geçirmek için teyzesinin yanına giden Bora’yı anlatıyor. Bir akşam elektrikler kesilir ve eniştesi “masal kurma oyunu” oynamayı önerir. Çünkü herkesin bildiği gibi masallar karanlığı ve sessizliği sever…

Ada Bale Gösterisinde- Tan Sağtürk

Doğan ve Egmont Yayıncılıktan çıkan bir kitap serisi. Küçük okurları “Fındıkkıran”, “Uyuyan Güzel” ve “Don Kişot” gibi klasik balenin büyülü eserleriyle tanıştırıyor. Her kitapta perde açılıyor; rengarenk çizimler, sesli öyküler ve müzik eşliğinde bu büyülü eserler bir kez daha hayat buluyor.

Fil Kadar Narin Fare Gibi Güçlü – Rachel Bisseuil

Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan kitap, Anabella adlı minik beyaz fare ile Zet adlı görme engelli filin arkadaşlıklarını konu alıyor. Ve yetişkinlerin iddia ettiği gibi filler ve farelerin birbirine Mars ve Venüs kadar uzak olmadığını gösteriyor.

Bay Çiklet ve Gizli Sığınak – Andy Stanton

Tudem Yayınları’ndan çıkan kitap, keskin sirke gibi asık suratlı ve kıpkızıl sakalının her telinden öfke ve negatiflik fışkıran adam Bay Çiklet’in maceralarını anlatıyor. Hiçbir şeyden hoşlanmayan, öfkelendiğinde esip gürleyen Bay Çiklet, İngiliz çocuk edebiyatının genç ve parlak kalemlerinden Andy Stanton’un kısa sürede fenomene dönüşen serisi. Beter adamların en beteri “Bay Çiklet ve Gizli Sığınak” da serinin 8. kitabı. Okumayı ihmal etmeyin.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitap, Charlie’nin çocukları heyecanlandıran, büyükleri gülümseten öykülerini anlatıyor. Annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle birlikte büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşayan Charlie, çikolataya bayılır ancak alacak parası yoktur. Bu büyük kentte, Charlie’nin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie de adaylardan biridir.

Vanilya Kokulu Mektuplar – Sevim Ak

Vanilya kokulu mektupların gizini çözmeye var mısınız? Annesiyle babası ayrılan Kıymık, bir süreliğine anneannesinin yanına yerleşmek zorunda kalır. Hayal gücü çok geniş bir çocuk olduğundan, kendi dedektiflik ve keşif bürosunu kurar. Bir gün postacı bay Güleryüz, Kıymık’ın ölen dedesine, otuz yıl önce Paris’ten postalanmış bir mektup getirir. “Aaa! Krala Bak!” diye başlamaktadır mektup; bir masaldır bu, mis gibi de vanilya kokmaktadır. Göndereni belirsiz bu mektupların gizinin çözmeye kesin kararlı acar dedektif kıymık, kolları sıvar… (Tanıtım yazısından)

Kraliçeyi Kurtarmak – Vladimir Tumanov

Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfeder. Sınavlardaki başarısının tam tadını çıkaracağı sırada, gizemli bir kitap onu da, yakın arkadaşlarını da sayılar dünyasında tehlikeli ve olağandışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve onun ülkesini kurtarmak için, üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl?.. (Tanıtım Bülteninden)

Haritada Kaybolmak – Vladimir Tumanov

Chris ve Francis, yeni taşındıkları şehre alışmaya çalışan iki kardeştir. Bir gün yağmura yakalanınca, tuhaf nesnelerle dolu bir dükkâna sığınırlar. Bir kutu şekeri gizlice mideye indirirler ve dünyaları altüst olur. Bedenlerinde akıl almaz bir değişim başlamıştır… Bunu durdurabilmenin tek yolu, sihirli bir haritada beliren on soruya doğru cevap verebilmeleridir. Ama baş belası bir gazeteci peşlerine takılınca, cevaplara ulaşmak iyice çıkmaza girer!.. (Tanıtım Bülteninden)

Küçük Kara Balık – Samed Bahrengi

Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış, onlara bir masal anlatıyordu… (Tanıtım yazısından)

Çocuk Kalbi – Edmondo de Amicis

Küçük bir çocuk Enrico. Ağır bir savaşın yaralarını sarmaya ve yeniden bir ulus hâline gelebilmeye çalışan İtalya’nın yokluklarla ve türlü sıkıntılarla geçen bu zor günlerinde ilkokula gidiyor ve yaşadığı, gözlemlediği her şeyi günlüğüne kaydediyor. Dürüstlük, ahlaklı olmak, dayanışma, çalışmanın erdemi, dostluk, vatan sevgisi, iyi bir yurttaş olmanın koşulları… (Tanıtım Bülteninden)

Peter Pan – J. M. Barrie

James Matthew Barrie’nin başyapıtından uyarlanan Peter Pan, büyümek istemediği için hep çocuk olarak kalan Peter’in öyküsüdür. Peter sık sık Wendylerin evini ziyaret eder, Wendy uyurken yatağın ucuna oturup ona ve kardeşlerine flüt çalardı. Bir gece Peter ellerinden tuttu ve hep birlikte Varolmayan Ülke’ye doğru uçtular. Orada korsanlar, Kızılderililer, Kayıp Çocuklar ve akıl almaz maceralar onları bekliyordu… (Tanıtım Bülteninden)

Çocuk kitapları güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir