Ankara’da Sabah Kahvaltısı Önerisi: Hamamönü

“Ankara’da sabah kahvaltısı için nereye gitsek?” diyenlere önerim: Hamamönü

Öğrenciliğimin geçtiği yer olduğundan benim için yeri ayrı. Çoğu aile işletmesi olan bir sürü kafe ve dükkan var burada. Kafelerde kahvaltı çeşitleri, ev yapımı gözlemeler, kumda pişirilen kahveler hem uygun fiyatlı hem de gayet lezzetli. Eskiden burası çok daha ucuzdu tabi ama restore edildikten sonra işletmelerin ticari kaygısı ile fiyatlar biraz daha artmış… Yine de kokuşmuş alışveriş merkezlerinden iyidir.

hamamonu kahvalti 02 - Ankara’da Sabah Kahvaltısı Önerisi: Hamamönü

Sokağın girişinde Bacus Kafe var (Yukarıdaki fotoğrafta görülen yer, her iki taraf da Bacus Kafe’ye ait). Ben öğrenciyken burası  rock cafe tarzında, kaliteli müzik yapan ve kaliteli yemek yiyebildiğiniz bir yerdi. Şimdi el değiştirdiğinden tarzı çok değişti. Gidilebilir bir yer mi? derseniz. Olabilir. Ancak arka sokaklarında daha iyi yerler de var… Gittikçe de buradaki cafe sayısı artıyor. Sadece kahvaltı değil, öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz, Tabu, okey, kağıt gibi oyunlar bulabileceğiniz, nargile içebileceğiniz, canlı müzik, kumda kahve ve kış aylarında eski demir sobanın başında oturup demlikte çay içebileceğiniz mekanlara kadar her türlü otantik mekan bulmanız mümkün… Ayrıca burada açık havada, güzel bahçelerde, çiçekler arasında yemek yeme keyfini de yaşayabilirsiniz. Doğrudan bir mekan ismi vermek istemiyorum çünkü ben de her gittiğimde farklı bir yeri deniyor, bazen bayılıyor bazen çok da beğenmeden kalkıyorum. Siz de gittiğinizde bizim gibi önce sokakları gezin, ardından tercihinize göre beğendiğiniz bir yere oturun. Artık şansınıza…

hamamonu kahvalti 01 - Ankara’da Sabah Kahvaltısı Önerisi: Hamamönü

Paki Hamamönü’de başka neler var? Sadece cafeler mi? Hayır. Keçeden yapılmış aksesuarlar, el yapımı takılar, çantalar, ahşap ürünler satın almak için de tercih edebileceğiniz bir yer. El yapımı ürünlerin çoğunluğunu burada bulabilirsiniz. Bazen kermes gibi etkinliklere de denk gelebilirsiniz. Burada beni en çok çeken dükkanlar ise, otantik elbise satan bir kaç dükkan olmuştu. Gerçekten bir gün geniş zamanlı gidip o dükkanlardan alışveriş yapmak istiyorum.

hamamonu kahvalti 04 - Ankara’da Sabah Kahvaltısı Önerisi: Hamamönü

Tarihi Mekanlar

Hamamönü; Ankara’nın eski tarihi evlerinin restore edildiği için ünlenen bir yer. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz evler önceden harabe gibiydi ancak restorasyon sonrasında eski ihtişamına kavuştular. Evlerin çoğunluğunda aileler yaşıyor. Sokak aralarında oynayan çocuklara ya da salça yapan kadınlara rastlamanız mümkün. Ya da turist gibi gelip her ahşap kapının, çiçekli balkonun önünde fotoğraf çektirene rastlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gelirseniz her an fotoğraf çektiren bir gelin-damat ve ekibi ile karşılaşabilirsiniz…

hamamonu kahvalti 03 - Ankara’da Sabah Kahvaltısı Önerisi: Hamamönü

Hamamönü tarihi mekanlar açısından da gezilebilecek bir kaç yere sahip. Öyle inanılmaz büyük, gez gez bitmeyen yerlerden bahsetmiyorum ama yine de Ankara’da yaşıyorsanız buraları en azından bir kere gezmemeniz ayıp olur.

Örneğin Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı ev. Ziyarete açık olan evin, girişi ücretsiz. Küçük iki katlı bir ev burası. İçeride Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykeli, yattığı yatak, yemek yemediği mutfak, kıyafetleri ve kullandığı eşyalardan canlandırmalar var. Duvarlarda da Mehmet Akif Ersoy’a ve yaşadığı döneme ilişkin tarihsel bilgiler okuyabilirsiniz. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un evini en az bir kere gezmeden buradan ayrılmayın. Evin tarihi önemi ile ilgili detaylı bilgi isterseniz www.kulturvarliklari.gov.tr sitesine bakabilirsiniz.

İkinci olarak Ankara’nın en eski tarihi eserlerinden birisi olan “Tarihi Karacabey Hamamı” da burada. Hamamönü de ismini bu hamamdan almış. Yaklaşık 2 bin metrekarelik kapalı bir alanı olan bu hamamı da es geçmemek lazım… Elbette burada hamama girecekseniz geniş bir zaman diliminde gelmeniz gerek. Hamamın resmi internet sitesi: http://karacabeyhamami.com.tr/ Tarihi Karacabey Hamamının açık olduğu saatler: Erkekler tarafı 24 saat açık, bayanlar tarafı ise 07:00-19:30 arasında açık.

Bunun yanında burada gezerken çevrede çok sayıda tarihi cami ve yatır görmeniz mümkün. Ara sokaklarda sanatsal etkinliklerin düzenlendiği konaklar da var. Gezmek isteyene mekan çok. Ancak bunlar bize yetmez derseniz de Hamamönü’ne taksiyle 5 dakikada gidebileceğiniz çok yakın Rahmi Koç Müzesi, Etnografya Müzesi, tarihi Gramofon Kafe’ye kaçmanızı öneririm.

Mutlu hafta sonları 🙂

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir