Belgesel Önerisi: Vivian Maier’in Peşinde (2013)

Chicago’lu tarihçi John Maloof, 2007 yılında gittiği bir müzayededen tesadüfen içi negatif film dolu bir kutu alıyor. Negatifleri basmaya başladığında, 1950-1990 yillari arasinda Şikago’da sokak fotoğrafçılığı yapmış olan bir kadının çektiği mükemmel fotoğraflarla karşılaşıyor. Maloof, Vivian Maier isimli bu kadının izini sürüyor ve hayatını araştırıyor.

vivian maierin pesinde - Belgesel Önerisi: Vivian Maier’in Peşinde (2013)

Maloof; hayatı boyunca çocuk bakıcılığı yapmış ve boş vakitlerinde ise sokaklarda ustaca fotoğraflar çekmiş olan Maier’i tanımak için; onun Fransa’daki akrabalarını buluyor, akrabalarıyla konuşuyor, bakıcı olarak çalıştığı evlerdeki insanlarla konuşuyor ve ulaşabildiği tüm çevresiyle iletişime geçiyor…  Ve sonunda ilginç ve gizem dolu bir hayatla karşı karşıya kalıyor. Maier hakkında bilgi topladıkça yeni bir soruyla karşılaşan Maloof, Maier’in bir yandan tatlı ve sevecen; diğer yandan huysuz, zor ve hatta karanlık bir kadın olduğunu görüyor.

Bu karanlık yanlarından biri de bana göre; Marier’in 100 bini aşkın negatif filme sahip olmasına rağmen bunları zamanında kimseyle paylaşmaması veya paylaşmak istememesi. Neden paylaşmadığı veya paylaşmak istemediği de önemli bir soru işareti. Dahası fotoğraflarının çoğunu basmadığından kendisi bile görememiş.

Mairer’in fotoğrafları için resmi sitesi: www.vivianmaier.com/

Maier‘in hikayesi için ise 2013 yapımı “Vivian Maier’in Peşinde (Finding Vivian Maier)”yi izleyin. Mükemmel bir belgesel, benden söylemesi 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir