Bir Kitap – Bir Çikolatalı Muffin Tarifi

Bir kitaba başlarken isteyeceğiniz en önemli şey, elinizdeki kitabın sizi hayal kırıklığına uğratmamasıdır… İkinci en önemli şey ise yanında bol çikolatalı bir muffin olabilir 🙂 🙂 🙂

cikolatali muffin - Bir Kitap - Bir Çikolatalı Muffin Tarifi

Önce sizi hayal kırıklığına uğratmayacak kitap önerimden bahsedeyim.

Deniz Kurdu, Jack London

Zengin bir beyefendi olan Humphrey Van Weyden, yaptığı bir gemi seyahatinde bir deniz kazası geçirir. Kazadan sağ olan kurtulur, ancak denizin ortasında tek başına kalmıştır. Ardından fok avına çıkmış bir gemiye rastlar ve kurtarılır. Humphrey Van Weyden, geminin kendisini herhangi bir limana bırakacağını düşünürken, geminin kaptanı Wolf Larsen, onu tayfa olarak çalıştırmaya karar verir. Wolf Larsen zeki, acımasız ve tehlikeli bir adamdır ve kimseden emir almaz. Bir “beyefendi” olarak yetişmiş olan Humphrey Van Weyden, iradesi dışında Larsen’in hizmetine girmesiyle kendini şiddet dolu “gerçek dünya”da bulur. Bu deneyim onu elitist bir entelektüelden, cesur bir eylem adamına dönüştürecektir.

Humphrey Van Weyden ile Wolf Larsen arasındaki çatışma, yalnızca zayıf olanın ezildiği bir dövüş değil, bir fikir savaşıdır. Hayatı “kutsal” olarak gören Van Weyden’ın idealizmiyle, var olmak dışında bir kaygı taşımayan Wolf Larsen’in materyalizmi arasındaki karşıtlık roman boyunca yinelenir.

Deniz Kurdu; okuduğum en iyi deniz romanlarından birisi. Kitap okumak istemezseniz de youtube’dan radyo tiyatrosunu tavsiye ederim:

Gelelim bol çikolatalı muffin tarifine…

Çikolatalı Muffin Tarifi

Muffin; içerisinde sıklıkla meyve bulunan küçük kubbeli süngerimsi pastalara verilen isim ve büyük ihtimalle de İngiliz kökenli bir kelime. Bu minik lezzetli pastaları kekten ayıran ise daha kısa sürede pişmeleri, daha yoğun kıvamlı olmaları, daha az şekerli olmaları, içeriğinde genellikle meyve bulunması ve fazla karıştırılmadan pişirilmesi.

Malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çay bardağı sıvı yağı
 • 1 çay bardağı süt
 • 3 adet muz
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı bitter sarelle (veya Nutella)
 • 1 paket bitter çikolata (80 gr)
 • 1 paket kabartma tozu veya karbonat
 • 2 su bardağı un

Yapılışı:

 • Bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Muzları çatalla ezin. Geniş bir kapta yumurta ve şekeri karıştırın. İçerisine muzları, bitter sarelleyi, sütü, sıvı yağı ve en son olarak da yavaş yavaş erimiş bitter çikolatasını ekleyip şöyle bir karıştırın (fazla karıştırmayın).
 • Karışıma kakao, un ve kabartma tozunu eleyerek ilave edin ve karıştırın, ancak fazla karıştırmayın, yani karışım çok da homojen olmasın, muffin kek gibi homojen olmamalıdır.
 • Muffin kalıplarını yağlayın (silikon muffin kapı kullanıyorsanız yağmanıza gerek yok) ve içlerine muffin kağıtlarını yerleştirip hazırladığınız karışımı kalıplara 3’te 2’sini dolduracak şekilde paylaştırın. 180 derecede 30 dk pişirin. Pişerken kapağını açmayın.

Bu tarih o kadar da ilginizi çekmediyse ya da bugün başka tarif arıyorum diyorsanız Her Zaman İyi Gider: Bisküvili Pasta tarifime veya tuzlu muffin tarifim için Okurken İyi Gider: Tuzlu Muffin başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Afiyet olsun ve keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir