Çekirdek Kahve Öğütücü Hakkında Rehber

Eskiden kahveyi toz haline getirmek için sert tokmaklarla ezerlermiş; daha sonraları dış kısmı tahta, bakır veya pirinç, dişli kısmı demirden yapılma el değirmenleri üretilmiş. Şimdi ise daha çeşitli, daha sağlam ve uzun ömürlü çekirdek kahve öğütücüler var. Peki bu çekirdek kahve öğütücü gereksiz bir aparat mı, yoksa lezzetli bir kahve için olmazsa olmaz bir ekipman mı? Bu yazımda bunun cevabını aramaya çalıştım.

Çekirdek Kahve Öğütücü

Çekirdek kahve öğütücü, çekirdek kahve değirmeni, kahve çekme değirmeni ya da kahve öğütme makinası artık adına ne derseniz diyin, lezzetli bir kahve demlemek için ihtiyacınız olan ilk en önemli ekipmanlardan biri bence.

Çekirdek Kahve Öğütücü Kullanmak Neden Önemli?

  • Öncelikle elinizde en iyi kahve makinası da olsa, en iyi kahve çekirdeği de olsa kahvenin gerçek lezzetini ortaya çıkarabilmeniz için kahvenizi kendiniz öğütmeniz gerekir. Çünkü kahve çekirdeklerini doğru aparatla öğütmek çekirdeklerin doğru şekilde, doğru büyüklükte, doğru ısıda ve doğru hızda öğütülmesini sağlar. Bu da kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği bölgenin karakteristik tat ve aromasından alacağınız faydayı en üst noktaya çıkarır.
  • İkinci olarak çekirdek kahve, yani öğütülmemiş kahve; daha önceden öğütülüp paketlenmiş kahvelere göre daha geç bayatlar. Yani daha uzun süre taze kahve tüketirsiniz.
  • Farklı kahve demleme ekipmanları için ayrı ayrı kahve almak yerine çekirdek kahve satın alarak o an kahve demleme ekipmanlarından hangisini kullanacaksanız kahve çekirdeklerini buna göre öğütürsünüz. Bu da size her seferinde farklı lezzetler tatmanızı sağlar. Ayrıca farklı aromalarda çekirdek kahve satın alıp bunları istediğiniz oranlarda birbirine karıştırarak kendi damak tadınızı ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Kahve çekirdeklerini kendiniz öğüttüğünüzde evin her yanını kahve kokusu sarar ve daha içmeden kokusu ile kahveden büyük keyif alırısınız.
  • Kahve çekirdeğini öğüterek kullandığınızda içerisinde kahve dışında başka hiç bir katkı maddesi olmadığına emin olursunuz.

Peki piyasada en ucuz kahve öğütme makinasından en pahalı dükkan tipi kahve değirmenine kadar bir sürü çeşit var.

Çekirdek Kahve Öğütücü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Çekirdek kahve öğütücüsü olarak piyasada en yaygın iki seçenek var: Bunlardan birisi elektrikli öğütücü, diğeri ise manuel el değirmenidir. Her ikisinde de İngilizce’de “burr” denilen öğütücü dişli çark bulunur. Bu dişli çarklar, öğütücünün kalitesini belirler. Dişli çarkların paslanmaz çelik olması ve çapının büyük olması önemlidir. Çap ne kadar büyükse kahve çekirdeklerinin öğütülme işlemi de o kadar kaliteli oluyor, markalar arasındaki kalite ve fiyat farkları da bundan kaynaklanır.
  • İyi bir el değirmeni kahve öğütücüsü, öğütme işlemini yavaş yapmalıdır. Çünkü hızlı çekim kahve çekirdeklerini ısıtacağından kahvenin tadının acımsılaşmasına neden olur. Bu da kahve demleme yöntemlerinden hangisi kullanırsanız kullanın istenmeyen bir durumdur.
  • Ev kullanımı için öğütücü arıyorsanız ise kullanımının basit olması, kolay çıkarılıp takılması, kolay yıkanabilmesi, mutfakta fazla yer kaplamaması, kaliteli malzemeden üretilmiş olması ve uzun ömürlü olması önemlidir. Sanayi tipi ya da dükkan tipi kahve değirmeni arıyorsanız geniş hazneli olması, kaliteli ve sağlam olması, kullanımının pratik olması ve uzun ömürlü olması gerekir.
  • Kahve çekme makinasının, farklı kahve demleme ekipmanları ve yöntemleri için kahveyi inceden kalına farklı büyüklüklerde öğütme özelliğinin olması gerekir. Kahve çekim kalınlıkları, farklı kahve demleme ekipmanları için son derece önemlidir. Ayrıca kahvenin homojen çekilmesi, yani kahve parçacıklarının aynı boyutta olması da son derece önemlidir.

Tüm bunlar için iyi bir piyasa araştırmasının yapılması, markaların karşılaştırılması ve kalitesine göre kahve öğütme makinası fiyatlarının karşılaştırılması gerekir. Bu noktada en ucuz kahve öğütücüsünü satın almak yerine, fiyat-performans dengesine bakılarak en yüksek faydanın sağlanacağı öğütücünün satın alınmasını daha doğru buluyorum. Ben bu konuda, daha iyileri de daha ucuzları da piyasada olmakla birlikte, evde Hario Mini-Slim+ Kahve Değirmeni kullanıyorum. Gayet pratik, kolay kullanımlı, sağlam, öğütücü dişli çarkları paslanmaz çelik, fazla yer kaplamıyor, yıkaması kolay ve kolay sökülüp takılabiliyor. Haznesinin küçük olması ev kullanımı için ideal. Farklı kahve demleme ekipmanları ve yöntemleri için farklı boyutlarda çekebiliyorum. “Fine” ayarı en ince, coarse ayarı en kalın olacak şekilde basamakları var. Fine ayarı toz şeker büyüklüğünde ve water dripper, moka pot için uygun; medium-fine ayarı kağıt filtre, syphon, kahve makinesi ve Chemex için uygun; medium ayarı metal filtre, bez filtre, syphon, kahve makinası ve french press için uygun; coarse ayarı ise soğuk demleme ve kamp kahvesi (cowboy coffee) için uygun (Bu ayarlar kendi tespitlerim bu arada kullanım kılavuzunda küçük farklılıklar var.). Benim için bir öğütücüden beklediğim tüm faydayı sağlıyor. Zaten Hario’nun internet sayfalarında (atladığım yok ise) ev tipi tüm kahve demleme ekipmanları var, sanırım bu alanda uzmanlaşmayı hedef koymuşlar. Ancak satın almak isterseniz internetten satın almanızı tavsiye ederim, çünkü -diğer tüm ürünlerde olduğu gibi- kahve değirmeni fiyatları da internette, alışveriş merkezlerine göre çok daha uygun fiyatlı.

Çekirdek Kahve Nasıl Öğütülür? 

Çekirdek kahve nasıl öğütülür? sorusunu kendi kahve değirmenim ile aşağıdaki resimde anlatmaya çalıştım. Ama siz en iyi kahve öğütücüsünü de satın almış olsanız kullanma talimatını okumadan aparatınızı kullanmayın.

kahve ogutucu - Çekirdek Kahve Öğütücü Hakkında Rehber

Çekirdek kahve öğütme ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi kahve demleme yöntemlerinde göre kahvelerin nasıl çekilmesi gerektiği, bunun içinde aşağıya bir liste hazırlamaya çalıştım. 1 en kalın 6 en ince olmak üzere numaralandırırsak;

Filtre Kahve

Filtre kahve için çekirdekler her zaman en kalın ya da kalına en yakın ayarda çekilir. Yani 1 ya da 2 numarada çekim iyidir. Burada mantık tanelerin french press’in süzgecinin arasından geçmeyecek kalınlıkta olmasıdır. Yani kahve tanecikleri ya da partikülleri süzgeci geçip bardağınıza geçmemelidir.

Soğuk Demleme

Benzer şekilde soğuk demleme için de çekirdeklerin en kalın ayarda (1 numarada) çekilmesi gerekir. Çünkü soğuk demlemede kahve çekirdekleri bir gece suda bekletilir ve ertesi günü süzüldüğünde tanelerin süzgeçten geçmesi istenmez.

Chemex ve Clever Dripper

Chemex ya da clever dripper için, öğütücünüzün orta ayarları kullanılmalıdır, 3 ya da 4 numara bunun için idealdir. Çünkü bu demleme yöntemlerinde genellikle kağıt ya da bez filtreler kullanıldığından kahve taneciklerinin çok ince olmaması gerekir. Aksi halde taneler kağıda çok yapışabilir. Çok kalın da olmaması gerekir yoksa kahvenin aroması daha suya geçmeden su aşağı akabilir.

Filtre Kahve Makinesi, Sifon (Syphon), Aero-Press

Filtre kahve makinelerinde, french presse göre daha ince ayarda kahve çekirdeği kullanılır, benzer şekilde Sifon (Syphon) ve Aero-Press için de kullanılacak kahve çekirdeği boyutunun filtre kahve makinesi ile aynı olabilir. Bu kahve demleme yöntemleri için öğütücünüzün orta ayarları kullanılmalıdır ve bu kapsamda 4 ya da 5 numara idealdir.

Espresso ve Moka Pot

Espresso ve moka pot; yukarıda saydığım demleme yöntemlerine göre daha kısa süreli demleme yöntemleridir. Bu yöntemlerde kahve yüksek sıcaklıkta demlenir. Dolayısıyla kahvenin aromasının hemen alınması gerekir ve bu nedenle kahve oldukça ince ayarda çekilmelidir. Bu kapsamda öğütücünüzün ince ayarını, 5 numara ayarını kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi, en ince çekilmesi gereken bir kahve pişirme yöntemidir. Türk kahvesinin özelliği de budur. Öğütücünüzün en ince ayarını Türk Kahvesi için kullanmalısınız, yani 6  umara.

Çekilmiş kahve nasıl saklanır?

Mutlaka hava almayan, temiz bir kavanozda, nemsiz bir ortamda saklanmalıdır. İçerisine bir kaç tane öğütülmemiş çekirdek kahve atılabilir. Buzdolabında saklanmamalı, serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Kullanırken içerisine ıslak kaşık kullanılmamalıdır. Az tüketiyorsanız büyük kavanoz yerine küçük kavanozlarda saklanması tercih edilmelidir. Direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Kahve öğütme işlemini tamamladınız, peki kahvenizi nasıl demleyeceksiniz, eğer filtre kahve yapmak istiyorsanız Filtre Kahve Nasıl Yapılır? başlıklı yazıma, kahvenizi Chemex ile demleyecekseniz Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir? başlıklı yazıma, bol köpüklü bir Türk kahvesi istiyorsanız En İyi Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Benim çekirdek kahve öğütücü ve öğütme işlemi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Keyifli kahve tüketmeler 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir