Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir?

Chemex; aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere kum saatine benzeyen şık bir kahve demleme aparatı. 1941 yılında Alman kimyager Dr. Peter Schlumbohm tarafından tasarlanmış.

chemex - Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir?

Chemex ile kahve nasıl demlenir?

  • Öncelikle hiç bir kahve demeleme işleminde soğuk malzemeler kullanılmaması gerekir. Bu nedenle önce Chemex’in içini ve kullanacağınız fincanları su ile çalkalamalısınız.
  • Filtre kağıdını Chemex’in ağız kısmına yerleştirin. Kağıdı tam ortaladığınızdan emin olun.
  • Kaliteli bir kahve içmek istiyorsanız musluk suyu kullanmayın, hazır su kullanın. Su kaynadıktan sonra ısı kaynağını kapatıp 1 dk bekleyin. Bu şekilde, suyun ısısını 92-94 derecelere düşürmüş olacaksınız. Sizin için ideal kahve demleme sıcaklığı da budur.
  • Hazırladığınız suyu, Chremex’in ağız kısmına yerleştirdiğiniz filtrenin üzerinden gezdirin. Yani filtre kağıdını tamamen ıslatın. Ardından bu suyu, Chemex’in ince kanalından yavaşça boşaltın. Bu işlem kahvenizde kağıt kokusu olmaması için gereklidir.
  • Ardından mümkünse taze olarak öğüttüğünüz kahvenizi filtreye koyun. Her bir fincan için yaklaşık 1 buçuk tatlı kaşığı kadar filtre kahve koymanız yeterli olacaktır. Chemex’inizi hafif sallayarak veya yan duvarına hafifçe vurarak, kahvenizin düz bir şekilde yayılmasını sağlayın (yani tepe oluşturmasını engelleyin).
  • Kahvenizin üzerine, tüm kahveyi ıslatacak kadar azar azar biraz sıcak su dökün ve 25-30 sn bekleyin. Ardından kaç fincan kahve demliyorsanız o kadar suyu, yavaş yavaş ve saat yönünde gezdirerek dökün. Suyu sadece kahveye değdirin, filtre kağıdına değdirmeyin. Chemex’i ağzına kadar doldurmayın, hatta  duvarının ortasını geçmemesine dikkat edin.
  • Kahveniz 3-4 dk içerisinde yavaş yavaş filtre kağıdından süzülecek ve tamamen aşağıya akacaktır. Akma işlemi bittiğinde demlenme tamamlanmış demektir. Filtre kağıdını çıkardıktan sonra kahvenizi içebilirsiniz.
  • Chemex ile kahve demlemek biraz uzun ve zahmetlidir ancak istenmeyen yağ ve kalıntıların kahveye geçmesini engelleme konusunda diğer kahve demleme yöntemlerine göre en etkili aparatlardan birisidir. Özellikle de kendi sevdiğiniz damak tadını yakaladığınızda, diğer demleme yöntemleri artık size eskisi kadar keyif vermeyebilir.
  • Chemex ile demlediğiniz kahvenize içerken süt eklemek isterseniz, normal süt yerine yoğunlaştırılmış süt kullanmanızı öneririm. Kesinlikle daha lezzetli oluyor.

Afiyet olsun 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir