Çocuklarınız İçin Eski Bir Çin Oyunu: Mikado

Televizyonu veya sosyal medyayı bırakıp çocuğunuzla akşamları keyifli bir oyun oynamak isterseniz size bir önerim var: Mikado. 

Halk arasında çubuk çekme oyunu olarak da bilinen Mikado; ilk olarak 16. yüzyılda ortaya çıkmış. Ortaya çıkış hikayesi ise ilginç bir efsaneye bağlanıyor:

“Eski Çin’de yaşayan bir prens, ağzından ateş saçan bir ejderhayı eğlendirmek için bütün oyunları denemiş ancak başarılı olamamış. Bir gün ejderhanın aklını karıştırmak için yanındaki kürdanları yere atmış ve mikado bu şekilde ortaya çıkmış…”

Peki Mikado Nasıl Oynanır?

Mikado oyunu için 15 santim uzunluğunda 41 tane ince ve renkli tahta çubuk gerekiyor. Eskiden fildişinden yapılan çubuklarla oynanan mikado için bugün daha çok tahta çubuk tercih ediliyor.

Mikado; mini, normal ve dev mikado olmak üzere üç şekilde oynanabiliyor. Ancak bu gruplandırma sadece çubukların boyutları ile ilgili, kurallar değişmiyor.

Öncelikle oyunda oyuncu kısıtlaması yok, istediğiniz kadar kişiyle oynayabilirsiniz. Oyun tüm çubukların demet gibi dik tutulup bir anda yere bırakılmasıyla başlıyor. Böylece çubuklar gelişigüzel yayılıyor. Ardından her oyuncu sırayla masadan bir çubuk çekiyor. Burada önemli olan bir çubuğu çekerken diğer çubukları oynatmamak. Diğer çubukları oynatmadan çubuk çekerse yeniden çekmeye hak kazanıyor, oynatırsa sıra bir sonraki oyuncuya geçiyor. Çubukları çekerken önceden toplanmış bir çubuk yardımcı olarak kullanılabilir.  Tüm çubuklar bittiğinde ise oyun bitiyor.

Oyunu en fazla çubuk alan oyunu kazanır şeklinde sonlandırabileceğiniz gibi çubukların rengine göre puanlama yaparak da sonlandırabilirsiniz. Mikado ile ilgili örnek bir video da aşağıda:

Keyifli oynamalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir