Derhal Bir Kitap Okumaya Başlamanız İçin 10 Geçerli Neden

Bugün kendimi kitap okumanın sağlığa faydalarını araştırırken buldum. Tahmin edilebilir faydalarının yanında, daha önce hiç aklıma gelmeyen faydalarını okuyunca gerçekten çok etkilendim. O halde neden bu konuyu bir yazıya dökmeyeyim 🙂 İşte size derhal bir kitap okumaya başlamanız için 10 geçerli neden:

  • Kitap okumak, zihninizi çalıştırır ve hafızanızı güçlendirir.

Araştırmalar; Alzheimer ve bunama gibi yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıkların zihin hareketliliğinin yavaşlamasından, yani zihin tembelliğinden ileri geldiğini göstermektedir. Nasıl ki vücudumuzda kullanılmayan kaslar zamanla erir, güçsüzleşir, kısalır ve işlevini yitirir, beyin de onu kullanmazsak aynı şekilde işlevini yitirmektedir. İngilizcede bunun için güzel de bir deyim var: “use it or lose it” yani “ya kullan ya kaybet”. Düzenli olarak kitap okumaksa zihninizin sürekli aktif kalmasını sağlar, hafızanızı güçlendirir ve sizi yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıklardan da korur.

  • Analitik düşünme becerinizi artırır.

Kitap okurken karakterlerin ve hikayenin sonunu tahmin etmeye çalışmak, verilen tüm detayları dikkatle akılda tutmak ve irdelemek, örneğin polisiye bir roman okuyorsanız katilin kim olduğunu öngörmeye çalışmak; eleştirel ve analitik düşünme becerilerinizi güçlü oranda artırır.

  • Stresi azaltır.

Hangi işte çalışırsanız çalışın veya gün içerisinde ne kadar stresle karşılaşırsanız karşılaşın iyi bir kitap, her zaman size bu stresleri unutturur. Unutmayın tweetler, facebbok gönderileri veya çerez niteliğinde okuduğunuz şeyler sizi çevrenizden uzaklaştırmaz. Ancak iyi bir roman, size başka dünyada olduğunuzu hissettirir ve sizi yaşamınızın stresli alanlarından bir süre için uzaklaştırır. Yapılan araştırmalar kitap okumanın kan akışını yavaşlattığını, tansiyonunuzu normale döndürdüğünü ve kişiyi rahatlattığını göstermektedir.

  • Odaklanma yeteneğinizi güçlendirir.

Bir şeye odaklanmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım. Özellikle de kitaba… Kitaba başlar başlamaz insanın aklına türlü şeyler gelir; yarın yapılacaklar, dün olanlar, akşam ne yesek, sabah ne giysem, iş durumu ne olacak gibi. Ancak odaklanmayı bir gerçekleştirirseniz de artık hem kitabı elinizden bırakamazsınız hem de bu yeteneğiniz gittikçe gelişir. Her kitapta daha çabuk dış dünyadan kopar ve kitabın içine girersiniz. Bu şekilde yaşamınızın diğer alanlarında da konsantrasyon sorununuzu çözebilirsiniz. Filme odaklanmak kolaydır, radyoya, internete, bir arkadaş sohbetine, ancak en zoru kitaba odaklanmaktır. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ise artık odaklanma sorununuz kalmaz.

  • Sizi daha bilgili ve saygın biri yapar.

Ve bilgi, güçtür. Düzenli olarak kitap okumak, sizi yeni, güncel ve farklı konular hakkında bilgi sahibi yapar, çevrenizden öğrenemeyeceğiniz şeyleri kitaplardan öğrenirsiniz. Bu sayede çevrenizdekilerin sizi daha dikkate dinlediğini, sözlerinize güvendiklerini, hatta size daha fazla saygı gösterdiklerini görürsünüz. Düşünün okuldayken her şeyi bilen o çok bilgili öğretmeninize mi daha çok saygılı davranıyordunuz, boş boş konuşarak dersi dolduran hasbelkader öğretmen olmuş hocanıza mı?

  • Kelime hazinenizi geliştirir.

Kitap okumak siz istemeseniz de bir süre sonra günlük kullandığınız kelime sayısını artırır. Ne kadar çok kitap o kadar kelime…

  • Sizi daha iyi bir konuşmacı yapar.

Ne kadar çok kitap o kadar kelime, dedik. O halde devam edelim. Ne kadar çok kelime de o kadar etkili ve doyurucu bir konuşma demektir. Kitap okumak sizi daha ilgi çekici ve zengin bir konuşmacı yaparken anlatmak istediğiniz şeyi doğru yerden başlayarak ve doğru şekilde anlatmayı da öğretir. Düşünün bir öyküyü biri anlatır dikkatle dinlersiniz bir başkası anlatır hiçbir şey anlamazsınız.

  • Yazma becerinizi artırır.

Kitap okurken farklı yazarların farklı anlatım yolları kullandıklarını görürsünüz ve bunları nasıl kullandıklarını. Geçmişte yaşanan bir olayı nasıl anlattıklarını, gelecek kurgularını veya günümüz dünyasını, birinci ağızdan ben dili ile olayların nasıl anlatımı, ikinci kişinin ağzından nasıl aktarıldığını veya tamamen dışarıdan hayali bir karakter aracılığıyla, düşüncelerini ön plana çıkararak veya gizem yaratarak nasıl yazıldığını, betimlerle süsleyerek veya en yalın halde bir olayın nasıl yazıldığını… Sayısız anlatım tarzı ve tekniğini tanıdığınızda siz de artık aynı yazma becerisine sahip kişi değilsinizdir.

  • Ücretsiz bir eğlencedir.

Çünkü paranız yoksa da ücretsiz kütüphanelere giderek oralarda kitap okuyabilirsiniz. Veya insanların okuma konusuna duyarlılıkları biraz daha yüksek olduğundan arkadaşlarınızdan kitaplarını istediğinizde size hayır diyeceklerini sanmıyoruz. Ayrıca internette ücretsiz kitap indirme siteleri de mevcut.

  • Ve kitaplar sizi asla terk etmezler.

Çünkü okuduklarınızı asla unutmazsınız, özellikle de iyi romanlar okumuşsanız. İşinizi kaybedebilirsiniz, eşinizi, paranızı, hatta yaşama tutkunuzu ancak kitaplardan öğrendiğiniz şeyleri asla kaybetmezsiniz. Kitap okumak sizi zor zamanlarınızda iyi hissettirir.

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir