Dizi Önerisi: Miss Fisher’s Murder Mysteries

İlginç bir dizi önerim var bugün. Ya çok beğeneceğiniz ya da hiç beğenmeyeceğiniz türden. İsmi: Miss Fisher’s Murder Mysteries. Türkçe’ye nasıl çevrildi bilmiyorum ama muhtemelen Miss Fisher’ın Cinayet Gizemleri olabilir. Netflix’ten tüm bölümlerini izleyebilirsiniz. Ancak öncelikle aşağıdaki yazıyı okuyun çünkü dizi tarzınız değilse sıkılabilirsiniz. Ben bayıldım 🙂

miss fishers dizi - Dizi Önerisi: Miss Fisher's Murder Mysteries

Öncelikle dizi 1920’lerin sonunda ve Melbourne’ında geçiyor. Bu sayede olayların geçtiği yerler, insanların kıyafetleri de zamanına uygun olarak mükemmel… Dizi çok bariz şekilde iki şeyi anımsatıyor. Birincisi Agatha Christie romanları, ikincisi Sherlock Holmes serisi. Sanki her ikisinden de biraz almış, ama kendi tarzını da yaratmış. Agatha Christie romanlarındaki gibi gizemli cinayetler, Sherlock Holmes’taki gibi olayları çözen zeki bir dedektif… İşte diziyi özetleyen iki cümle bu.

Miss Fisher, 40’lı yaşlarında hayatı doya doya yaşayan, fazla sınırları olmayan, cesur, zengin ve zeki bir kadın. Dizi her bölümde bu zeki kadının bir cinayeti çözme sürecini anlatıyor. Bölgenin polis şefi Jack Robinson, Miss Fisher’ı çoğunlukla soruşturmaya dahil etmek istemiyor, ancak Miss Fisher kıvrak zekası ile bir şekilde olayların içine dahil oluyor. Zaman zaman Jack Robinson ile Miss Fisher arasında romantik diyaloglara da denk geliyorsunuz ama Jack Robinson Miss Fisher’a göre daha kurallı, geleneksel ve olgun yaşayan bir adam. Miss Fisher ise çılgın ve hayatı çok ciddiye almayan bir kadın. Böylesi zıt bir ikilinin bir araya gelmesi ve gizemli cinayetleri araştırması ise keyifli seriyi ortaya çıkarıyor. Bir bölüm izleyin, severseniz zaten devam edersiniz, sevmezseniz tarzı size göre değil demektir.

İşte birinci sezon fragmanı:

Meraklısına diyelim. Keyifli izlemeler 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir