Dostoyevski Romanlarından Uyarlanan 5 Radyo Tiyatrosu

Bugün Rus edebiyatının usta yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (11 Kasım 1821, Moskova, Rusya – 9 Şubat 1881, St. Petersburg, Rusya)‘nin eserlerinden uyarlanan beş güzel radyo tiyatrosunu paylaşmak istedim. Her biri duygusal, gerçekçi, derin ve sürükleyici… Keyifli dinlemeler 🙂

Radyo Tiyatrosu: Beyaz Geceler

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (11 Kasım 1821-9 Şubat 1881)’nin 1848 yılında yazdığı uzun öyküsü “Beyaz Geceler (Belye Nochi)”den uyarlanan bu radyo tiyatrosu; kendini diğer insanlardan soyutlamış ve hiç arkadaşı olmayan Aleksi Aleksandroviç isimli bir adamın, bir gece sokakta yalnız dolaşan Nastenka isminde genç bir kadınla tanışmasını, arkadaş olmalarını ve bu arkadaşlığın adam üzerinde yarattığı derin duygusal etkiyi anlatıyor. Sevginin nasıl olması gerektiğinin de tarifi gibi… Bence kitabı kadar etkili bir radyo tiyatrosu ve seslendirmeler inanılmaz güzel. Gece uyumadan önce açıp dinlemenizi tavsiye ederim. (Yapım: Mehmet Köseoğlu; Radyoya Uygulayan: Tayfun Türkeli; Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar; Ses Kayıt: Ahmet Atalay; Kurgu: Didem Türkmen; Program Yönetmeni: Erol Güldiken).

Radyo Tiyatrosu: Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” romanından uyarlanan radyo tiyatrosu. Çarlık Rusyasında yaşayan Raskolnikov isminde bir gencin, tefeci kadını öldürmesi ve bunun üzerine duyduğu bitmek bilmeyen vicdan azabını ve iş dünyasında yaşananları anlatıyor. Raskolnikov’un kendisini asla affedememesi, yaşadığı vicdan azabı, hayatı sorgulayışı, ardından Sonya’ya duyduğu aşk ve tüm iç acıları ile insanı etkileyen bir radyo tiyatrosu. Elbette kitabı daha iyi. Çünkü kitapta sayfalar dolusu anlatılan duygular, burada kısa bir zaman zarfında verilmeye çalışıldığından yeterli derinliğe ulaşamamış, ancak yine de -özellikle de kitabı okuma fırsatınız olmadıysa- radyo tiyatrosunu dinlemenizi öneririm.

Radyo Tiyatrosu: Timsah

Dostoyevski’nin “Timsah” isimli romanından uyarlanan kara mizah yüklü bir radyo tiyatrosu. Kara mizah diyorum çünkü, hikayenin başında Ivan Matveitch, bir gün eşi ve aile dostu ile birlikte bir timsah görmeye giderler. Bu ziyarette Matveitch, timsah tarafından yutulur. Ancak Matveitch ölmez, timsahın içinde yaşamaya devam eder. Hatta burada rahatı yerindedir ve ukala konuşmalarına bile devam etmektedir. Aile dostlarından birisi, Matveitch’i oradan kurtarmaya çalışmak için uğraşır… Hiciv dolu ve eğlenceli bir radyo tiyatrosu.

Radyo Tiyatrosu: Mutluluk Kapının Ardındaydı

Mutluluk ve hüzün bir arada anlatıldığı mükemmel eser. Muhtemelen Dostoyevski’nin kısa ve sürükleyici eseri “Slaboye Sertze”den uyarlanmış. Türkçesi “Bir Yufka Yürekli” olarak çevrilmiş. Bu hikayede, yakın arkadaş olan Arkadi İvanovic Nefedov ve Vasya Şumkof aynı işyerinde çalışmaktadır. Bir gün Vasya, çok mutlu olduğunu ve nişanlandığını söyler. O an için her şey yolunda gitmektedir, ancak maddi yetersizlikler durumu güçleştirmeye başlayınca, Vasya’nın davranışları garipleşmeye başlar… Sürükleyici, değişik ve içimizden bir radyo tiyatrosu.

Radyo Tiyatrosu: Amcamın Rüyası

Dostoyevski bu eserinde Çarlık Rusyası’nda yaşayan ihtiyar, hasta, ama eğlence düşkünü bir prens ile, sırf sosyeteye girmek için evlenmek isteyen kızların traji-komik hikayesini anlatmaktadır. Hikaye, insanların değerlerinin sahip oldukları mal varlığı ile ölçüldüğü bir ortamı derinden eleştirmektedir. (Dramaturk: Tunç Yalman, Çeviren: Nihal Yalaz Taluy, Oyuncular: Behice Hanım (Nezihe Becerikli), Hülya (Lale Akkoyunlu), İhsan Bey (Muhip Arcıman), Rüştü Bey (Genco Erkal), Suzan Hanım (Merih Dinçoy), Fitnan Hanım (Sevil Uluyol), Nurettin Bey (Mufit Kiper), Uşak (Mazlum Kiper), Meliha Hanım (Şehime Erton), Naciye Hanım (Yıldız Kafkas)).

Radyo tiyatrosu güzeldir.

Keyifli dinlemeler 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir