Dünyanın En Yüksek Kafeinli Kahvesinden İçmek İster Misiniz?

Bugün size yeni keşfettiğim bir kahveden bahsetmek istiyorum. Dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi. 2017 yılında piyasaya girmiş olan yerli bir marka. Adı: “Taft Coffee“.

taft coffee - Dünyanın En Yüksek Kafeinli Kahvesinden İçmek İster Misiniz?

 

Taft coffee, sitesinde yazılana göre dünyanın en yüksek kafeinli kahvesini üretiyormuş. Tabi bunu nereden bileceğiz diyebilirsiniz. Yine sitelerinde yazılana göre İsviçre’de bulunan Société Générale de Surveillance laboratuvarı, Taft Coffee’nin dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahve ürettiğini doğrulamış. Bir porsiyonu, içerdiği 350 mg. kafein ile standart filtre kahvelerin 2,3 katı kafeine sahip. Yani normal bir kahveden 2,3 katı daha fazla kafein içeriyor.

Markanın internet sitesinde gördüğüm bir kupasının üzerinde “Coffee to Wake the Dead” (Ölüyü uyandıran kahve) şeklinde inanılmaz hoşuma giden bir sloganları var. Gerçekten o kadar uyarıcı bir etkisi var mı diye deneyelim istedik ve filtre kahvesinden bir kaç gündür her sabah içiyoruz. Kahvenin aroması çok güzel ve lezzet olarak sert içimli bir kahve. Bu nedenle de iddia ettikleri gibi kesinlikle uyarıcı bir etki yapıyor… İçtikten sonra uyku halinizin kalacağını sanmıyorum. Ayrıca kahvenin aromasını/lezzetini en iyi şekilde hissetmek için Filtre Kahve Nasıl Yapılır? yazıma bakmanızı tavsiye ederim. Yazımda da belirtiğim gibi hatalı demleme işlemi (örneğin kahve demlerken kaynar su kullanmak) kahveyi acılaştırır. Bu nedenle Taft coffee gibi kafein oranı yüksek bir kahve demlerken hatalı işlem yapmamak bence önemli.

Peki bir kahvenin yüksek kafeinli olması iyi mi? derseniz bu sorunun cevabı sizin ihtiyacınıza göre değişmekte… Örneğin kahveyi sabahları uykunuzun kaçması, daha çabuk kendinize gelmeniz için içiyorsanız yüksek kafeinli olması iyi. Ya da spor yapmadan önce vücudunuzda yağ yakımını artırmak için içiyorsanız yüksek kafeinli olması daha da iyi. Ancak akşamları bir şeyler izlerken ya da arkadaşlarınızla sohbet ederken kahve içiyorsanız, gece uykunuzu fena kaçıracağından yüksek kafeinli kahve sizin için iyi olmayabilir. Bu nedenle evde farklı kafein oranlarında kahve bulundurup kahvenizi günün saatine göre tercihinizi belirleyebilirsiniz. O zaman aklıma gelmişken Sirkadiyen Saatimize Göre Günün Hangi Saatlerinde Kahve Tüketmeliyiz? başlıklı yazım da ilginizi çekebilir.

Afiyet olsun 🙂

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir