Efsane Bir İspanyol Filmi: Durante La Tormenta

Sağlam bir İspanyol film önerim var. Orijinal adı Durante la Tormenta, İngilizceye Mirage olarak, Türkçeye ise Fırtına Anı olarak çevrilmiş. 2018 yapımı filmi izleyip beğenmedim diyecek kimseyi tanımıyorum açıkçası. İnanılmaz bir kurgu, gizem, sürükleyicilik ve sonu ters köşe akıllara ziyan bir film olmuş. Zaten İspanyol sinemasının usta yönetmeni Oriol Paulo’dan beklenen de bu. Son zamanlarda izlediğim en iyi film oldu. Sen çok yaşa Oriol Paulo

Mirage – Filmin Konusu:

Film, 9 Kasım 1989 tarihinde yaşanan bir ölüm olayı ile başlıyor. Ardından film 25 yıl sonraya gidiyor ve yeni taşındıkları evde eski bir televizyon ve kamera bulan karı-kocanın kayıtları izlemesi ile devam ediyor. Buldukları bu televizyon ile 9 Kasım 1989 tarihinde yaşanan ölüm olayını engellemeyi başaran kadın, uyandığında kendi hayatındaki her şeyin de değiştiğini anlıyor. Olaylar beklenenin çok dışında ilerlerken, kadın hem durumu çözmeye hem de değiştirdiği şeyleri geri döndürmeye çalışıyor, ancak olayları araştırdıkça hayatıyla ilgili bilmediği bazı acı gerçekleri de öğreniyor. Bu haliyle zamanda yolculuk ve paralel evren konularını sağlam bir şekilde işleyen film, detayları ile de mükemmel bir dram ve gerilim sunuyor. Filmdeki ana karakterlerden yan karakterlere kadar her birinin şaşırtıcı rolleri ve senaryoya etkisi var. La Casa De Papel filminden tanıdığımız Profesör’ün de filmde etkileyici bir rolü var. Kesinlikle izleyin.

Filmin fragmanı:

Bu filmi beğenirseniz, ki beğenmeyen bu siteyi takibi bırakabilir 🙂 Sonunda Ters Köşe Yapan Gerilimli-Dedektifli 6 İspanyol Filmi başlıklı yazımdaki filmleri de izlemesini tavsiye ederim. Ayrıca İspanyol filmi olmayan ancak kurgu olarak biraz benzettiğim Frequency (2000) filmini de tavsiye ederim.

Keyifli izlemeler 🙂

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir