Ev Yapımı Mocha (Moka) Tarifi

Mocha (Moka); içerisinde espresso ve süt bulunan “latte” türünde bir içecek. Latte’den farkı, içerisinde çikolata bulunması.

Ev Yapımı Moka Tarifi - Ev Yapımı Mocha (Moka) Tarifi

Mocha’nın orijinali elbette espresso ile yapılıyor. Ancak espresso yapmak için malzemeleriniz yok ise granül (instant) kahve ile de yapabilirsiniz. İçerisindeki süt ve çikolata tadı ağır bastığından kullandığınız kahvenin tadını geri planda bırakıyor. Ancak elbette espresso tercih etmeniz lezzet açısından daha iyi sonuç verecektir.

Mocha (Moka) Nasıl Yapılır?

  • 1 shot kahve (mümkünse espresso)
  • 3/4 fincan süt
  • 2 tatlı kaşığı bitter çikolata tozu (veya tatlı kakao tozu)
  • Çırpılmış krema veya süt köpüğü
  • Çikolata sosu (2 yemek kaşığı kadar)
Mocha’nın tarifini verirken size iki tür hazırlama yönteminden bahsedeceğim. Cam bardak kullacaksanız birinci tarifi, porselen veya içi görünmeyen bir bardak kullanacaksanız ikinci tarifi yapmanızı öneririm.

Birinci tarifte: Sütü ısıtın, ancak kaynatmayın. Sütün 1/3’ünü alıp köpürene kadar çırpın. Büyük bir cam kupa içerisine önce çikolata sosu dökün, üzerine ısıttığınız sütü ekleyin ve ardından bardağın kenarından yavaş yavaş 1 shot espresso’yu ekleyin. Üzerine ise hazırladığınız süt köpüğü ilave edin. Bu şekilde hazırladığınızda bardakta 3 farklı renk göreceksiniz. En dipte siyah çikolata sosu, onun üstünde kahve ile karışmış süt ve en üstte süt köpüğü. Hazırladığınız bu karışımın üzerini çikolata tozu veya çikolata sosu ile süsleyebilirsiniz. Bu cam bardak için, görsel açıdan güzel bir mocha yapım şekli.

İkinci tarifte: Sütü yine kaynatmadan ısıtın. Espresso’yu büyük bir fincana alın ve içerisine çikolata tozu ile ısıttığınız sütü ekleyip karıştırın. Üzerine bol süt köpüğü veya çırpılmış krema ve dilediğiniz kadar da çikolata sosu ekleyin. Bu tarif ise cam bardak kullanmayacaksanız görsel açıdan güzel bir mocha yapım şekli.

Not: Bu tarife çikolata sosu yerine karamel veya badem şurubu da çok yakışıyor. Bunun yanında, merak edenler için bu tarifi farklı kahvelerle denedim ve oldukça mükemmel oldu. Örneğin Gurmekahveci‘den aldığım Coffee Department’ın Brezilya Pedra Azul kahvesi ile yaptım. Çikolata, taze fındık ve portakal çiçeği tatlarını barındıran kahve, yumuşak içimli bir tada sahip ve Mocha yapımında mükemmel sonuç veriyor. Ayrıca Coffee Sapiens’in Burundi Buziraguhindwa Lot 15 kahvesi de çikolata ve kuru meyve tatları barındığından Mocha yapımında çok iyi sonuç veriyor. Tavsiye ederim.

White Chocolate Mocha Nasıl Yapılır? 

White Chocolate Mocha, yani Beyaz Çikolatalı Mocha, içerisine bitter çikolata yerine, beyaz çikolata konularak yapılan bir mocha türüdür. Tarifi:

  • 1 shot kahve (mümkünse espresso)
  • 3/4 fincan süt
  • 2 tatlı kaşığı beyaz çikolata tozu
  • Çırpılmış krema veya süt köpüğü

Sütü ısıtın, ancak kaynatmayın. Espresso’yu büyük bir fincana alın ve içerisine beyaz çikolata tozu ve ısıttığınız sütü ekleyip karıştırın. Üzerine bol süt köpüğü veya çırpılmış krema ekleyin.

Mocha Nasıl İçilir?

Mocha’ya hazırlandıktan sonra ekstra şeker ilave edilmez. Her bir katmanındaki lezzeti ayrı almak istiyorsanız karıştırmadan, ama tüm lezzetleri birleştirmek istiyorsanız karıştırılarak içilir. Mocha içerken pipet kullanılmaz.

Biraz tarih:

Mocha, adını Yemen‘deki “Mocha (ya da Mucha)” limanından alıyor. İsmini buradan almasının nedeni, bu bölgedeki kahvelerde çikolata tadının baskın olması. Ancak caffe mocha, bir Amerikan buluşudur ve bir latte çeşidi. İtalya’da bulunan Torino şehrinin geleneksel bir içeceği olan “Bicerin”den esinlenilmiş. “Caffe mocha” terimi; İtalya’da veya Fransa’da kullanılmaz; burada “mocha latte” olarak anılıyor. Caffe latte gibi, tipik olarak üçte biri espresso, üçte ikisi süt. Ancak çikolata şurubu ve çikolata tozu içeriyor. Çikolatanın türü bitter veya sütlü olabilir.

Cappuccino gibi, bazen krem ​​şanti ile servis edilen mocha, lezzet ve dekorasyon için kakao tozu, tarçın ve Marshmallows ile de süsleniyor. Vanilyalı cafe mocha Marshmallows, vanilyalı beyaz cafe mocha, tan mocha, smokin mocha ve zebra mocha gibi çeşitleri de mevcut.

Afiyet olsun 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir