Game Of Thrones: 8. Sezona Başlamadan Önce Hatırlatmanız Gerekenler

Game of Thrones izlemeyeli uzun zaman oldu ve 8. sezona başlamadan önce hatırlamamız gereken çok fazla detay var. Bu detaylardan en önemlilerini sıraladım:

Beş Kral Savaşı Sona Erdi… Cersei Demir Taht’ta… Highgarden Yağmalandı… Olenna Tyrell öldü…

Beş Kral Savaşı sona ermesine rağmen Yedi Krallık‘taki politik ve askeri çatışma hala sona ermedi ve Demir Taht’ın sahibi hala tartışılıyor. Şimdi Demir Taht‘ta Kraliçe Cersei Lannister oturuyor ve tahtını ne pahasına olursa olsun vermemekte kararlı. Zaten üç çocuğu da öldüğü için artık kaybedecek hiçbir şeyi kalmadı gibi görünüyor. Ordusunu Euron Greyjoy ve Randyll Tarly ile birleştiren Cersei, Daenerys Targaryen‘in istilacı güçlerine karşı birçok zafer kazandı. Ayrıca tahtın Braavos Demir Bankası‘na olan borcunu ödemek için Cersei’nin isteği üzerine Jaimy Lannister ve ordusu, Tyrell Hanesi’nin yerleşkesi olan Highgarden’ı (Yüksekbahçe) yağmaladı. Bu sırada Lady Olenna Tyrell‘in zehir içerek kendisini öldürmesini sağladı. Olenna Tyrell ölmeden önce Mor Düğün’de King Joffrey Baratheon‘u öldüren kişinin kendisi olduğunu açıkça ima etti.

Not: Beş Kralın Savaşı; beş kralın taht için aynı anda mücadelesini ifade ediyordu. Bunlar: Demir Taht için mücadele edenler Joffrey Baratheon, Stannis Baratheon ve Renly Baratheon; ayrı krallıklar kurmak isteyen Kuzey Kralı Robb Stark ve Demir Adalar’ın Kralı Balon.

Daenerys’ın Güçleri, Lannister ve Tarly Güçlerini Talan Etti…

Daenerys Targaryen, tüm güçlerini ve müttefiklerini (Dorne, The Iron Islands ve The Reach) Demir Taht’ı almak için gönderdi. Kayıplarından dolayı sinirlenen Daenerys, Lannister ve Tarly güçlerini Dothraki’ler ve ejderhası ile pusuya düşürdü ve savaşı kazandı, ancak kendi güçlerini besleyecek olan tahıl vagonlarını da yakmış oldu. Savaştan sonra Daenerys, kalan Lannister ve Tarly askerlerine kendisine diz çöküp bağlılık yemini etmeleri için şans verdi.

Cersei, Ölüler Ordusu ile Savaşmayacak…

Kıtanın tamamına yönelik büyük tehdit oluşturmasına rağmen, Cersei, ölüler ordusunun varlığına inanmıyor gibi görünüyor ya da düşmanlarından kurtulmak için ölüler ordusunun Kuzey’i mahvetmesine izin vermekten memnun görünüyor. Tyrion Lannister, kız kardeşi Cersei ile görüşerek, Daenerys’le birleşerek ölüler ordusuna karşı savaşmasını istedi ama Cersei bu teklife olumlu bakmadı.

Cersei, Altın Mürettebat’ı Aldı… Jaime Lannister, Büyük Savaş İçin Kuzeye Gidiyor…

Cersei, Daenerys Targaryen ile askeri bir ittifak vaat etti ama arka planda da bir anlaşma imzaladı ve Euron Greyjoy‘un yardımı ve Demir Bankası’nın maddi desteğiyle, Essos’un en büyük ve en yetenekli paralı asker birliği olan Altın Mürettebat‘ı ile ittifak kurdu. Cersei’nin bu gizli planları, ölüler ordusuna karşı kuzeye destek olmaması, Jaime Lannister’ın duygusal olarak Cersei’den tiksindi gibi görünüyor. Jaime Lannister, bu nedenle tüm kıtanın düşmanları olan ölüler ordusuyla savaşmak için verdiği sözü yerine getirmek üzere kuzeye doğru yola çıktı.

Not: Altın Mürettebat yıllar önce Daemon Blackfyre için isyan eden, ancak isyan başarısız olunca sürülen lordların kurduğu bir paralı asker örgütü. 

Cersei, Kızı Myrcella Baratheon’un Ödürülmesinin İntikamını Aldı… 

Yara Greyjoy, Ellaria Sand ve Tyene Sand; Euron Greyjoy tarafından rehin alındı. Obara Sand ve Nymeria Sand öldürüldü. Ellaria Sand, intikam için Cersei’nin genç kızı Myrcella Baratheon’u öldürdü. Bunun üzerine Cersei, misilleme olarak Ellaria Sand’ın kızı Tyene’i yavaş yavaş öldüren bir ilaçla zehirledi ve kızının ölümünü yavaş yavaş izlemesi için Ellaria Sand’ı kızı ile aynı odaya zincirletti. Bu sırada Yara Greyjoy, Euron’un esiri olarak kaldı.

Kuzeyin Kralı Jon Snow ile Daenerys Birlikte… 

Kuzeyde Kral olarak seçilen Jon Snow, Daenerys ile ölüler ordusuna karşı birlikte savaşmak için ittifak yaptı: Büyük Savaş (the Great War). İttifakları sırasında Jon Snow ile Daenerys arasında duygusal bir çekim oldu ve dizinin son bölümünde birlikte oldular.

Arya ve Bran, Winterfell’e Geri Dödü… Petyr Baelish İdam Edildi…

Winterfell, öldüğüne inanılan Arya Stark ve Bran Stark‘ın geri döndüğünü gördü. Ayrıca Petyr Baelish, Sansa’nın emriyle Stark Hanesine karşı işlediği tüm suçlardan dolayı idam edildi.

Targaryenan Hanedanının Gerçek Mirasçısı: Jon Snow

Altıncı sezonda Bran Stark, Greensight’ın gücüyle, üvey kardeşi Jon Snow‘un aslında Rhaegar Targaryenand ve Lyanna Stark‘ın oğlu olduğunu gördü. Bu görüde Halası Lyanna, Neşe Kalesi’ndedir ve az önce doğum yapmıştır. Abisi Ned yanına gelir, Lyanna bebeğini Ned’e verir ve onun gerçek kimliğini saklamasını ister. Çünkü bu bebek Prens Rhaegar Targaryenand‘dandır. Bu nedenle Ned, savaştan eve kucağında yeğeniyle döner, ama herkese evlilik dışı oğlu Jon Snow olarak tanıtır. Ancak, bu görü, gerçeğin sadece bir parçasıdır. Çünkü gayri resmi bir çocuk olarak doğduğunu Jon Snow, aslında değildir çünkü 7. sezon 5. bölümde Sam’in eşi Gilly’nin söylediklerine göre; Prens Rheager, meşru karısı olan Elia Martell’den boşanıp, Dorne’da gizli bir törenle Lyanna Stark ile evlenmiştir. Bu durumda Jon Snow bir piç (bastard) değil, Targaryen hanedanının gerçek varisidir. Ayrıca Bran da bu düğünü Greensight aracılığıyla görür ve Jon’un Lyanna tarafından adlandırılan Aegon Targaryen olarak doğduğunu öğrenir.

Ejderha Viserion, Akgezenlerin Ordusuna Katıldı…

Jon Snow ve bir kaç kişi, Sur’un Ötesi’nde ölümsüzler ordusuyla savaşa girmişti, tam kaybedecekleri anda Daenerys üç ejderhası ile Jon Snow ve arkadaşlarının yardımına yetişti. Ejderhalar ortalığı yakıp yıkarken Gece Kralı, mızrağı ile Viserion’u boynundan vurdu. Ağır yaralanan Viserion, yere çakıldı ve donmuş gölün içine gömüldü. Daenerys, Jon Snow ve arkadaşları bölgeden ayrılmak zorunda kaldılar. Bir süre sonra ak gezenler, Viserion’u zincirlerle donmuş gölün içinden çekerek çıkardılar ve Gece Kralı bir dokunuşu ile Viserion’u yeniden canlandırdı, ama kendi askeri olarak… 

Not: Biliyoruzki dizinin ilk bölümünde Khal Drogo, Daenerys Targaryen’a düğün hediyesi olarak Dothrak Denizi’nde doğan üç ejderha yumurtası hediye etmişti. Altıncı bölümde Daenerys ejderha yumurtalarından birini ateşin içine bıraktı. Çünkü Daenerys’e göre ateş gerçek bir ejderhayı öldüremez. Ardından yumurtayı çıplak eliyle aldı ve ateşin ne yumurtaya ne kendisine bir şey yapmadığını net olarak gördü. Yedinci sezonda ise Daenerys, ejderhalarını Jon Snow’a tanıtırken ikisinin adlarını abilerinden aldığını söyledi: Viserys ve Rhaegar. En büyük ejderha olan Drogon ise Daenerys’in ölen kocası Khal Drogo’nun adını almıştı zaten.

Duvar Yıkıldı: Ölüler Ordusu Kuzeye Doğru İlerliyor…

Son sezondan hatırlamamız gereken en önemli olaylardan birisi; sekiz bin yıldır ayakta olan, Westeros Kıtasının kuzeyinde bulunan, Yedi Krallığı (Seven Kingdoms) duvarın ötesinden (Beyond the Wall) koruyan 482 km uzunluğunda ve 700 fit yüksekliğindeki buzdan yapılma devasa Duvar (The Wall), akgezenler, Gece Kralı ve Daenerys Targaryen’in ejderhası Viserion’un saldırısıyla yıkıldı. Ayrıca tüm sur tahrip edildi ve Duvar’ın en doğusunda bulunan Gece Nöbetçileri‘nin en büyük kalesi Eastwatch-by-the-Sea harap edildi. Yani artık ölüler ordusu, kuzeye doğru ilerlemeye başladı ve bir diğer Uzun Gece’yi getirecek kış gelmiş oldu…

Not: Biliyoruz ki Game of Thrones dünyasında üç kıta bulunuyor. Bunlardan en büyüğü Westeros Kıtası, diğerleri Essos ve Sothoros Kıtaları. Westeros Kıtasında bulunan krallıkların tümüne “Yedi Krallık” deniyor. Yedi Krallık; 300 yıl önce Westeros’taki yedi krallığı birleştirmek için Aegon Targaryen tarafından oluşturulmuş. Kuzey’deki Yedi Krallığı koruyan Duvar (The Wall) ve Gece Nöbetçileri’nin en büyük kalesi olan Eastwatch-by-the-Sea Kalesi yedinci sezonda yıkıldı. Bu durum ölüler ordusunun önce kuzeye, belki ardından Yedi Krallığın tümüne erişebilmesinin yolunu açtı.

Sekizinci sezona hazır mıyız? 🙂

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir