Gerçek Kişileri ve Yaşanmış Olayları Konu Alan 35 Mükemmel Film

Gerçek kişileri ve yaşanmış olayları konu alan 35 mükemmel film listeledim. Her birini büyük beğeniyle izledim; umarım siz de beğenirsiniz. Keyifli izlemeler 🙂

Yetimhane / Der Kommer En Dag (2016) – IMDb: 7,8

Film; annesi onlara bakamayacak kadar hastalandıktan sonra “Godhavn” denilen bir yetimhaneye gönderilen Erik ve Elmer isminde iki kardeşin yaşadığı içler acısı olayları anlatıyor. Filmin yönetmeni Jesper W. Nielsen‘in yıllar önce şahit olduğu bu olayları, ağlamadan izleyebilir misiniz bilmem ama ben başaramadım. Özellikle filmin sonlarına doğru insanı yüreğinden vuruyor. İnsanlar nasıl bu kadar acımasız olabilir, ne yapabilirlerdi acaba diye kahroluyorsunuz… Duygusal tarafınız güçlüyse kesinlikle izleyin.

Dangal (2016) – IMDb: 8,6

Kızların genç yaşta evlendirilip tek amaçları ve uğraşları çocuklarına bakmak ve eşlerine hizmet etmek olduğu Hindistan’da, kızlarının böyle olmaması için onlara en iyi bildiği şeyi, boksör olmayı öğreten bir babanın azmini anlatıyor. Kızlarını önce erkeklerle dövüştüren ve bu şekilde hazır olduklarını anladıktan sonra onları turnuvalara çıkaran baba, kızlarının inanılmaz başarılara imza atmasını sağlıyor. Sistemin spora, sporcuya verdiği önem(sizlik) ve destek(sizlik) karşısında verdiği mücadeleler de filmin yan temaları. Gerçek hayattan uyarlama olduğuna inanamayacağınız bir inanç, güven, sabır, azim ve kararlılık… Yani Aamir Khan gibi mükemmel bir insandan beklenebilecek her şey. Film, kesinlikle beklentilerinizi boşa çıkarmıyor. Filmin her karesi mükemmel, eğitici ve duygusal. Sadece izlemekle kalınmayıp, izletilmesi, tavsiye edilmesi gereken bir film bence. İzleyin ve tavsiye edin.

Spotlight (2015) – IMDb: 8,1

Boston Globe gazetesine yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron, 2001 yılında daha önce taciz olayıyla gündeme gelen bir Katolik Kilisesi’ndeki eski bir defteri gün yüzüne çıkarır. Ardından gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” ekibini bu işi araştırmak üzere görevlendirir. Bir senelik araştırma süresi boyunca olayın tek bir kiliseyle kalmadığı, azımsanamayacak sayıda pederin bu işe karıştığı, üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait dudak uçuklatan gizli gerçeklerin varlığı ortaya çıkar. Yani yine gerçek hayatta yaşandığına inanamayacağını bir dizi olaylar zinciri… Başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaştığı film, kesinlikle izlenmesi gerekiyor.

Başkalarının Hayatı / The Lives of Others / Das Leben der Anderen (2006) – IMDb: 8,5

1984 yılının Doğu Almanya’sında Stasi adlı gizli polis servisi muhbirlerinin, rejim karşıtı olabileceklerini düşündükleri bir sanatçı çifti gizlice dinlemeye alıp takip etmelerini, ancak zaman içerisinde muhbirlerden Yüzbaşı Gerd Wiesler’in (Ulrich Mühe) yaptığı işten yavaş yavaş pişmanlık duyması (ya da izledikleri kişilere karşı duygusal bir bağ geliştirmesi) ve beraberinde gelişen olayları anlatıyor. Film hem dönemsel olaylara politik bir eleştiri getiriyor hem de kişilerin ruh hallerini derinlemesine inceliyor. Yönetmeninin ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen IMDb’nin en iyi 250 film listesinde. Ayrıca En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü, aynı dalda BAFTA, Bodil ve Cesar Ödülü ile çeşitli yarışma ve festivallerde 58 ödül almış. Filmin yönetmeni ve senaristi: Florian Henckel von Donnersmarck; başrol oyuncuları ise Martina Gedeck, Ulrich Mühe ve Sebastian Koch

Sınırsızlar Kulübü / Dallas Buyers Club (2013) – IMDB: 8,0

Uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı olan Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçiliyor. Teşhis sonrasında içmesi için FDA onaylı AZT ilacı veriliyor. Ancak Ron, bu ilacın kendisini daha hızlı ölüme götürdüğünü anlıyor ve yasal olmayan yollarla üretilen başka ilaçların peşine düşüyor. Ardından bu ilaçların kendine daha iyi geldiğini anlıyor ve kendisi gibi hasta olan insanlara da dağıtmaya başlıyor. İlaç firmaları ile büyük sıkıntılar yaşayan Ron Woodroof, yasal olmayan ilaçlarla 2191 gün hayatta kalıyor. Mükemmel bir yaşam mücadelesi, başrolde Matthew McConaughey var. mutlaka izleyin.

Lucia De B. (2014) – IMDB: 7,1

Küçük yaşlarda fuhuşa sürüklenen Lucia isimli bir hemşirenin yürek parçalayan yaşam öyküsünü anlatıyor. 1961’de Hollanda’nın Lahey kentinde doğan Lucia De Berk, annesinin çok küçük yaşlarda kendisini fuhuşa sürüklemesi gibi tecrübelerle hayata başlıyor. Genel olarak sosyal ilişkilerinde konuşkan ve girişken bir kişilik geliştiremeyen Lucia, hemşirelik yaptığı süreçte bazı bebek ve yaşlı ölümlerine tanık oluyor. En son tanık olduğu bebek ölümünden sonra ise kendisine açılan soruşturmada; geçmişi ve asosyalliği Lucia’yı adalet önünde otomatikman suçlu profiline sokuyor. Halkın önüne suçlu çıkarma derdinde olan medya da işin içine girince hayata bir-sıfır yenik başlayan Lucia’nın kendini aklaması zorlaşıyor. Hollanda-İsveç yapımı olan filmin yönetmeni; Paula van der Oest.

– Spoiler –

Lucia De Berk’in bakımı altındayken ölen bir bebeğin kanında bulunan digoksin düzeyi; Lucia’nın hemşirelik yaptığı süreçte ölen tüm bebeklerden Lucia’nın sorumlu olabileceği düşüncesini doğuruyor. Yapılan istatistiklere göre Lucia’nın görev yaptığı sırada yaşanan tüm ölüm vakalarının Lucia’ya denk gelmesinin 342 milyonda bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Lucia’nın asosyal kişiliği ve kirli geçmişi de işin içine girince mahkeme Lucia’nın ömür boyu hapsine karar veriyor. Gerçekleşen temyiz davaları olumlu sonuç vermiyor: Nitekim hastane yönetiminin parasal çıkarları da mahkeme sonucunun değişmesine engel oluyor. Ardından bebeğin kanındaki digoksin düzeyindeki artışın hücre ölümleri sonucu gerçekleşen normal bir durum olduğunu, ölümün enfeksiyon ve kvc sebeplerle gerçekleştiğini belirten bir laboratuvar raporu çıkıyor. Ancak rapor; mahkeme kararından 4 gün sonra çıktığı için ve dava sürecinde bir kanıt olarak sunulmadığı için reddediliyor. Lucia De Berk 7 yıl hapishanede yatıyor. 7 yıl sonra, yani 2010 yılında, özel bir komisyon tarafından davası yeniden görülüyor ve suçsuz olduğu anlaşılıyor. Ancak Lucia’nın haksız yere hapis yatmasına neden olan hiç kimse ceza almıyor. Lucia de Berk, 2006 yılında yaşadıklarından dolayı stroke geçirerek vücudunun sağ tarafından felç geçirmiştir.

Çöküş / Der Untergang (2004) – IMDb: 8,3

II.Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın işgalinin son günlerinde Adolf Hitlerve yandaşlarının yer altındaki sığınaklara saklanmasını, bu sığınaklarda verdikleri stratejik kararları, Hitler’in özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatıyor. Yenilgiyi kabul edemeyen ve şehri terk etmeyen Hitler’in intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenmesi ve sonrasında birlikte intihar etmeleri, bazı yandaşlarının da kendilerini ve çocuklarını acımasızca zehirleyerek öldürmeleri, izlerken ağzını açık bırakacak cinsten. Yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel‘in oturduğu film, Yahudi soykırımı sürecindeki Almanya’yı tanımak için birebir.

Hitler’e Suikast / 13 Minutes / Elser (2015) – IMDb: 7,0

1939 yılının 8 Kasım günü, Hitler’e suikast düzenleyen ancak başarısız olan George Elser‘in başarısızlık nedenlerini, hapiste yaşadıklarını ve gördüğü işkenceleri anlatıyor. Hitler o gün konuşmasını erken bitirip planlanandan 13 dakika önce salondan ayrılmasaydı, bugün her şey çok farklı olabilirdi. Çünkü Elser bu suikast girişimini gerçekleştirdiğinde, Hitler henüz Yahudilere yaptığı en iğrenç insanlık suçlarını gerçekleştirmemiş, toplama kamplarını kurmamıştı. Ancak konuşmalarında gelecekte yapacağı bu insanlık ayıbı eylemlerinin sinyallerini vermekteydi. Ama tarih yine iyilerin yanında olmadı. Yönetmen koltuğunda yine Oliver Hirschbiegel var. Film, biraz ağır ilerlediğinden ve aksiyonu az olduğundan sabırlı zamanınızda izlemenizi öneririm.

Kara Düzen / Black Mass (2015) – IMDb: 7,2

Boston bölgesinin en azılı suçlularından biri olan ve aynı zamanda eyalet senatörünün erkek kardeşi olan James Whitey Bulger (Johnny Depp)’ın zamanla nasıl çok güçlü bir mafya babasına dönüşmesini anlatıyor. Sağlam bir mafya filmi izlemek istiyorsanız beğeneceğinize eminim… Filmin yönetmeni Scott Cooper.

Yasak Aşk / En Kongelig Affære (2012) – IMDb: 7,6

1770’lerin başlarında Danimarka Kraliyet ailesini yakından tanımamızı sağlayan bir film. Ülke yönetimi konusunda oldukça zayıf karakterli biri olan Kral VII. Christian (Mikkel Følsgaard); özel doktoru ve danışmanı olan Johann Friedrich Struensee (Mads Mikkelsen) ile oldukça samimi bir dostluk kuruyor. Ancak eşi Kraliçe Caroline Mathilda (Alicia Vikander) ile Johann Friedrich Struensee arasındaki ilişki dostluktan daha ileri taşınıyor. Kraliçenin yıllar sonra çocuklarına yazdığı bir mektupta anlatılan ve bir masal gibi başlayan film, oldukça duygusal ve dramatik. Ülke yönetimi ile ilgili politik kararlarda çıkarcı tarafların oynadığı siyasi oyunlar ise bugünü aratmıyor. Hem tarih, hem aşk, hem politika izlemek isteyenlere…

Sarsıntı / Concussion (2015) – IMDb: 7,1

Eski bir futbol oyuncusunun ölümünden sonra, ölüm nedenini araştırmak isteyen ünlü patolojist Dr. Bennet Omalu‘nun sırf bütçe sıkıntısı nedeniyle beyin incelemesi yapmasının engellenmeye çalışılması, bunu yapmak için doktorun büyük risk almak zorunda kalması gibi tıp dünyasında yaşanan sıkıntıları anlatıyor. Peter Landesman’ın yazıp yönettiği film, futbol oyuncularının oyun sırasında aldıkları bazı fiziksel hasarların, tespit edilemeyen veya tespit edilmesi çok güç sonuçlara yol açabildiği gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor.

The Imitation Game / Enigma (2014) – IMDb: 8,1

I.Dünya Savaşı sırasında Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemi, İngilizlerin savaş sırasında büyük kayıplar yaşamasına yol açar. Bunun üzerine İngiliz Hükümeti bu şifreleme sisteminin çözülmesi için bir ekip oluşturur. Ekibin üyelerinden biri ünlü İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Mathison Turing‘dir (23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954). Turing’in ekibe katılması farklı bir çalışma prensibi ve farklı bir bakış açısı getirir. Film; hem Turing’in  bu şifreleme sistemini kırma çalışmaları sırasında yaşananları hem de Turing’in geçmişine flashbackler yaparak eşcinsel yaşamına değiniyor. Ayrıca bilimin bir savaşın akibetini nasıl değiştirebildiğini göstermesi açısından da önemli. Heyecan ve duygu dengesini iyi kurduğu için de mükemmel. Filim benim için tek eksik yanı; Turing’in intiharına değinmiyor olması. Onu da gösterseydi tadından yenmezdi 🙂 Yönetmen koltuğunda Morten Tyldum, başrollerde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode var.

Conspiracy (2001) – IMDb: 7,8

II. Dünya Savaşı’nın başlarında 1942’de Nazi üst düzey askeri ve sivil bürokratların Reinhard Heydrich başkanlığında tüm Avrupa’yı Yahudilerden temizleme planı yaptıkları “Wannsee Konferansı”nı anlatıyor. Gerçek tutanaklara ve belgelere dayanarak senaryolaştırılan film, milyonlarca Yahudi’nin öldürülmesinin nasıl rahatlıkla planlandığını, soykırıma karşı çıkanların nasıl ikna edildiğini kan donduran çıplaklıkla gösteriyor. Filmin neredeyse tamamı tek bir odada geçiyor, bu nedenle biraz belgesel tadında diyebiliriz. Amerika ve İngiltere ortak yapımı bu HBO TV filmini tarih meraklılarına tavsiye ederim. Kenneth Branagh (Heyrich), Stanley Tucci (Adolf Eichmann), Colin Firth başrollerde...

Maden / The 33 (2015) – IMDB: 7,0

2010 yılında Şili’de meydana gelen bir maden kazasında, 33 maden işçisinin 69 gün boyunca yer altında kalmasını ve onların kurtarılma çalışmalarını anlatıyor. Madencilik sektörüne ilişkin ilginç bilgiler veren film; izlerken madencilerin yaşadıkları atmosferi derinden hissettiriyor. Yerin altında çaresizce bekleyen madenciler, madencilerin dışarıda bekleyen aileleri, saatler geçtikçe tükenen umutlar, gözyaşı ve korkuya dönüşen hayaller… Kısacası insanlık dramı… İzledikçe Türkiye’de yaşanan maden kazaları, kurtarılma çalışmaları sırasında yöneticilerin yaptığı açıklamalar vs. geliyor. Yönetmen koltuğunda Patricia Riggen; başrollerde Antonio Banderas, Rodrigo Santoro, Juliette Binoche, James Brolin, Gabriel Byrne var…

Sully (2016) – IMDb: 7,9

15 Ocak 2009’da New York la Guardia Havaalanı‘ndan Charlotte Havaalanı‘na gitmek üzere kalkan 1549 sayılı yolcu uçağının, kalkıştan kısa bir süre sonra bir kuş sürüsüne denk gelmesi nedeniyle havada arızalanması ve her iki motorunun da kullanılamaz hale gelmesi sonucu, zekice bir kararla uçağı derhal Hudson Nehri’ne indiren ve 155 yolcunun hayatını kurtaran pilot Chesley Sullenberger’in başından geçen olayları anlatıyor. Chesley Sullenberger, her ne kadar uçağı denizin üzerine kimsenin burnu kanamadan indirmeyi başararak onlarca insanın hayatını kurtarsa da ve televizyonlarda kahraman ilan edilse de; kendisine açılan soruşturmada işini ve itibarını kaybetme tehlikesi ile karşılaşıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood, başrolde Tom Hanks var.

Temple Grandin (2010) – IMDb: 8,4

Dört yaşına kadar konuşamayan, bu nedenle ailesi ve çevresi tarafından yanlış değerlendirilen, muayene eden doktorlar tarafından akıl hastanesine yatırılması tavsiye edilen, ancak aslında çok zeki ve güçlü bir kadın olan otistik kadın Temple Grandin‘in Colorado State Üniversitesi’nde profesör olmasını ve hayvanlar üzerine yazdığı tezini anlatıyor. Hayvanlara olan sevgisi ve ilginç zekasıyla hayvanlarla ilgili önemli ve ilginç tespitlerde bulunan, hayvanların hareketlerinin doğasını kavrayan Grandin’i filmde Claire Danes canlandırıyor. Filmin yönetmeni ise Mick Jackson. Otistiklere bakış açınızı değiştirecek cinsten bir film.

Milk (2008) – IMDb: 7,6

Mükemmel yönetmen Sean Penn‘den mükemmel bir film. 1977 yılında San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olan ve gay hakları konusunda idol addedilen Harvey Milk’in (Sean Penn) yaşamını konu alıyor. Eşcinsellik konusuna insani bakmayan tanıdıklarınız varsa tavsiye etmeniz gereken bir film. Sean Penn’in cüretkar oyunculuğu şaşırtıyor.

127 Hours (2010) –  IMDB: 7,6

Dağcı bir genç olan Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı bir gezide, yolda sadece iki kişiyle karşılaştığı neredeyse ıssız bir bölgeye gelir ve burada kazayla yer altındaki derin bir yarığın içine düşer ve büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Yolda karşılaştığı iki kızdan veya sevgilisinden yardım gelebileceği gibi ümitlere kapılsa da günler geçtikçe kimsenin kendisine yardım için gelmeyeceğini anlar ve burada tam 5 gün boyunca aç ve susuz halde kalır. Artık halisülasyonlar görmeye başlayan Ralston, buradan kurtulmak için bazı acı veren şeyler yapmak zorundadır.

Cani / Monster (2003) – IMDB: 7,3

Bir kadın seri katilin hikayesi. Küçük yaşta annesi tarafından terk edilen Aileen Wuornos, büyükannesi tarafından evlatlık ediniliyor. Ancak 14 yaşında hamile kaldığı için Detroit’te bir doğumevine gönderilerek burada bir çocuk dünyaya getiriyor ve ardından okulunu bırakıp otostop çekmeye ve hayatını fahişelik yaparak kazanmaya başlıyor. Ardından da oldukça soğuk kanli şekilde bir dizi seri cinayet işleyen Aileen Wuornos’u Charlize Theron canlandırıyor. Filmin yönetmeni ise Patty Jenkins.

Fil Adam / The Elephant Man (1980) – IMDb: 8,2

1880’lerin Londra’sında gezici bir sirkte çalışan fil adam lakaplı, çirkin, anormal bir görüntüye sahip ve pek de zeki olmayan John Merrick’in hayatını anlatıyor. Merrick’in yüzündeki şekil bozukluğu nedeniyle çevresi tarafından dışlanması, kötü muamele görmesi ve yaşadığı derin yalnızlık insanı derinden yaralıyor. Doktor Frederick Treves tarafından fark edilen ve hastanede bakım altına alınan Merrick’in hayatı, dış görünüşün insan hayatında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. John Merrick, boynunun kafasını artık taşıyamaması üzerine kırılması sonucu vefat etmiştir. David Lynch imzalı filmde Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft gibi ünlü isimler var. Tür: Dram.

The Theory of Everything / Her Şeyin Teorisi (2014) – IMDb: 7,7

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Film ağırlıklı olarak eşi Jane Hawking ile olan ilişkisine ve 21 yaşında teşhisi konulan hastalığına odaklanıyor. Filmin yönetmeni James Marsh. Film için mükemmel diyemem, çünkü bence film, Hawking’in akademik başarılarına yeteri kadar yer vermiyor ve senaryo işin daha çok magazinsel boyutuna odaklanmış. Bu nedenle benim beklentilerimin biraz altında kaldı ancak Hawking’in hayatını merak ediyorsanız izlemeye değer.

Everest (2015) – IMDb: 7,1

1996 yılında iki farklı dağcı ekibinin Everest’e tırmanmaya karar vermesini ve dönüş esnasında ortaya çıkan yoğun kar yağışı ve kar fırtınası nedeniyle yaşadıkları ölüm-kalım mücadelesini anlatıyor. Doküdramatik bir havada çekilmiş olan filmin senaryosu Jon Krakauer’ın “Into Thin Air” isimli kitabından ve hayatta kalanların anlattıkları hikayelerden yola çıkılarak yazılmış. Yönetmen koltuğunda Baltasar Kormákur; başrollerde Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke var.

Lincoln (2012) – IMDB: 7,4

Steven Spielberg‘in yönettiği film, ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’un 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük etmesini, savaşın ardından kölelik gibi konularda Lincoln ile kabinesi arasında yaşanan fikir ayrılıklarını anlatıyor. Başrolde Daniel Day-Lewis var.

Diriliş / The Revenant (2015) – IMDB: 8,1

1823 yılında yasak bir şekilde hayvan avcılığı yapan Hugh Glass, bir gün bir boz ayı tarafından ölümcül şekilde yaralanır. Ekibi, hem Fransız birlikleri hem de Kızılderililer tarafından yakalanmamak için Glass’ı arkada bırakarak giderler. Ancak Glass hem bölgeyi çok iyi bilmekte hem de vahşi doğada nasıl hayatta kalınacağı konusunda tecrübelidir. Mükemmel bir hayatta kalma mücadelesinin işlendiği filmin yönetmeni Oscar ödüllü Alejandro G. Iñárritu, başrolde ise Leonardo DiCaprio var.

Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007) – IMDb: 8,2

Okuldan mezun olduktan sonra her şeyi bırakıp otostopla Alaska’ya gitmek üzere yola çıkan Christopher Johnson McCandless‘in hikayesini anlatıyor. Özgürlük, tüketim çılgınlığı ve doğal yaşamdan kopmuş şekilde yaşayan günümüz insanının içsel dünyasını kaybetmiş olmasına vurgu yapan kült bir film.

Para Avcısı / The Wolf of Wall Street (2013) – IMDB: 8,2

24 yaşında hırsı bir borsacı olan Jordan Belfort, önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak kısa zamanda tam bir para makinasına dönüşür. Bir günde hesabı milyon dolarlarla dolarken bir gecede de hepsini harcamaktan çekinmeyecektir. Martin Scorcese‘nin yönettiği filmin başrolünde Leonardo DiCaprio var.

Persepolis (2007) – IMDb: 8,1

1970’li yıllarda yeni İran rejiminin (İslam Devrimi) nasıl başladığı, halkın bu duruma uyum göstermesi için nelerin yapıldığı Marjane Statrapi isimli küçük bir kız çocuğunun penceresinden anlatıyor. Marjane Statrapi isimli karakter her ne kadar kurgusal bir karakter olsa da, anlatılanlar tarihsel olarak gerçek olaylara dayandığından filmi bu listeye almaktan çekinmedim. Animasyon filmin görüntüleri de yaşanan olayları tiye alış şekli de bence mükemmel.

Sahtekar / Changeling (2008) – IMDB: 7,8

Başrolde Angelina Jolie‘nin yer aldığı film; kaybolan oğlunu bulmaya çalışan Christine Collins isminde bir kadının yaşamını anlatıyor. Olay; 1928’li yıllarda yaşandığından, kadın olmanın zorlukları, polisin kendi itibarını korumak adına yaptığı saçmalıklar, toplumsal ön yargılar ve kalıplar gibi konular da filmin ana temasına ekleniyor. Filmde Angelina Jolie‘nin performansı çok iyi. Yönetmen: Clint Eastwood.

BONUS ÖNERİLER:

 • Schindler’s List (1993) – IMDb: 8,9
 • The Pianist (2002) – IMDb: 8,5
 • Amadeus (1984) – IMDb: 8,3
 • Raging Bull (1980) – IMDb: 8,2
 • Hotel Rwanda (2004) – IMDb: 8,1
 • 12 Years a Slave (2013) – IMDb: 8,1
 • Gandhi (1982) – IMDb: 8,1
 • Hachi: A Dog’s Tale (2009) – IMDb: 8,1
 • Rush (2013) – IMDb: 8,1
 • Catch Me If You Can (2002) – IMDb: 8,0
 • Dog Day Afternoon (1975) – IMDb: 8,0
 • Cinderella Man (2005) – IMDb: 8,0
 • The Pursuit of Happyness (2006) – IMDb: 8,0
 • The King’s Speech (2010) – IMDb: 8,0
 • Walk the Line (2005) – IMDb: 7,9
 • Captain Phillips (2013) – IMDb: 7,8
 • October Sky (1999) – IMDb: 7,8
 • The Motorcycle Diaries (2004) – IMDb: 7,8
 • Titanic (1997) – IMDb: 7,7
 • The Blind Side (2009) – IMDb: 7,7
 • Finding Neverland (2004) – IMDb: 7,7
 • Zodiac (2007) – IMDb: 7,7
 • Operasyon: Argo (2012) – IMDb: 7,7
 • Moneyball (2011) – IMDb: 7,6
 • The Aviator (2004) – IMDb: 7,5
 • Soul Surfer (2011) – IMDb: 7,1
 • In the Heart of the Sea (2015) – IMDb: 6,9
 • The Finest Hours (2016) – IMDb: 6,8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir