Hakiki Bir Masal: “Prenses ve Bezelye Tanesi”

Prenses ve Bezelye Tanesi

Bir zamanlar bir prens varmış, bir prensesle evlenmek istiyormuş ama bu hakiki bir prenses olmalıymış. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış ama her seferinde bir eksiklik çıkmış karşısına. Prenses bolmuş ama bunlar hakiki prenses mi değil mi, bir türlü anlayamıyormuş prens. Hep aksayan bir şeyler oluyormuş. Sonunda yurduna dönmüş, çok üzgünmüş, çünkü hakiki bir prensesle evlenmeyi çok istiyormuş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakı­yor, gök gürlüyor, bardaktan boşanırcasına yağmur ya­ğıyor, kıyametler kopuyormuş. Derken şehrin (sarayın) kapısı çalınmış, yaşlı kral gidip kapıyı açmış. Bir prensesmiş gelen. Fakat aman Tanrım, yağmurdan, fırtınadan ne hale gelmiş zavallı! Saçlarından, elbisesinden sular akıyormuş, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş ama gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş işte.

“Eh, anlarız bakalım hakiki prenses mi, değil mi?” diye düşünmüş yaşlı kraliçe ama kimseye bir şey söylememiş. Yatak odasına gitmiş, bütün yatakları kaldırmış ve yere bir bezelye tanesi yerleştirmiş. Bezelyenin üzerine yirmi tane şilte, şiltelerin üzerine de yirmi kaz tü­yü yatak koymuş. Prenses gece bu yatakta yatacakmış.

Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses. “Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatakta! Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çü­rüdü, mosmor kesildi. Gerçekten berbattı!”

Böylece anlaşılmış ki bu prenses hakiki bir prensestir! Yirmi şilte ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre!

Böylece prens onunla evlenmiş, çünkü artık onun hakiki bir prenses olduğundan eminmiş. O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar. Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu.

Gördünüz mü, işte size hakiki bir masal!

🙂 🙂 🙂

hakiki bir masal - Hakiki Bir Masal: “Prenses ve Bezelye Tanesi”

KaynakAndersen Masalları, Hans Christian Andersen, Sayfa 13, Ayrıntı Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir