Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Dram filmleri, sinemada filmin türünü belirtmek amacıyla kullanılan bir sınıflama türlerinden biridir. Dram filmleri, genellikle izleyiciler açısından gerçek hayatta da önemli sayılan konuları ele alır. Gerçek hayattan uyarlanansa da uyarlanmasa da gerçek olabilecek konuları, karakterleri, olayları, yaşam koşullarını ele alır. Hatta dram filmleri, çoğu zaman insana dair en zor şartları, ihtimalleri, en acı olayları, yaşamak istemeyeceğimiz şeyleri konu alır. Bu kapsamda film türleri arasında en geniş tür olarak bilinir. Epik filmler ve Melodramlar da dram filmleri türüne girer. Halk arasında duygusal filmler, acıklı filmler, üzücü filmler, üzen filmler, ağlatan filmler, dramatik filmler gibi isimlerle de ifade edilir. Bu kapsamda bir film izlemek istiyorsanız, bu listeye aldığım tüm dram filmlerini beğeneceğinizi düşüyorum. Listede bir kaç tane romantik dram filmleri de var. Liste ağırlıklı olarak yabancı yapımlardan oluşturuyor. Ayrıca farklı film türlerinde öneriler için filmli tavsiyeler kategorisindeki yazılara bakabilirsiniz. Keyifli seyirler 🙂

Mumbai Günlükleri / Dhobi Ghat (2010)  – IMDb: 8.3

mumbai gunlukleri - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Bir Aamir Kaan filmi olan “Mumbai Günlükleri (Dhobi Ghat)”, Mumbai’de birbirinden bambaşka hayatları olan 4 kişinin kesişen hikayesini anlatıyor. Yalnız bir ressam olan Arun, bankacı ve fotoğrafçı Shai, çamaşır yıkama işinde çalışan Munna ve kardeşi için videolar çeken yeni evlenmiş bir kadın Yasmin. Filmle ilgili ilk uyarım klasik Aamir Khan filmlerinden farklı olması. Filmde herhangi bir hareketli sahne ise yok denecek kadar az, ancak durağanlığı içerisinde derinlikli, samimi ve doğal bir anlatımı olduğu tartışılmaz. Filmi; gişe kaygısı taşımayan filmler olarak da tanımladığımız sanat filmi olarak değerlendirebiliriz. Yasmin’in kardeşi için çektiği videoları, Ressam Arun’un yeni taşındığı evin dolabında bulması, bankacı Shai ile çamaşır yıkamada çalışan ve aktör olma hayalleri olan Munna arasında yaşanan arkadaşlık, Shai ile Arun aradında kalan soğuk ilişki, Mumbai’nin o doğal yaşamı, sokakları ve gerçekleri… İzlediğim en gerçekçi dram filmlerinden birisi.

Locke (2014) – IMDb: 7,1

Locke - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Tek mekan filmi sevenlerin keyifle izleyeceği bir film. Film, baştan sona araba kullanan bir adamın yaptığı telefon görüşmelerini içeriyor. Asla sıkıcı olduğunu düşünmeyin çünkü Tom Hardy‘nin muhteşem ötesi performans gösterdiği filmde hikaye inanılmaz hızlı ve merak uyandırıcı şekilde ilerliyor. Her telefon görüşmede hayatında inanılmaz şeyler değişiyor, spoiler vermemek için fazla cümle kuramıyorum ama bence sağlam filmdi. Zaten mevzu Tom Hardy ise, film izlenir. Yazan ve yöneten: Steven Knight. Üzen ama fazla acıtmayan dram filmlerinden birisi.

Onur Savaşı / The Hunt / Jagten (2012) – IMDb: 8.3

onur savasi - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Hiç unutamadığım dram filmlerinden biri. Sanırım üç dört kereden fazla izledim. Küçük bir kız çocuğunun ağzından çıkan bir sözle, bir anda pedofili ile suçlanan bir adamın, toplumsal kalıpyargılar ve klişelere karşı verdiği savaşı, onurlu duruşunu anlatıyor. Kreşte öğretmenlik yapan Lucas, oğlunun velayeti için mücadele ederken, yalnız bir hayat yaşamaktadır. Hayatı daha yeni yeni düzene girmiş, yeni bir ilişkiye başlamış ve oğlundan iyi haberler aldığı için hayatı yavaş yavaş iyiye gitmektedir. Ancak hayatı, en yakın arkadaşının küçük kızının masum bir yalanı üzerine acımasızca paramparça olur. Danimarka yapımı olan filmin başrolünde Mads Mikkelsen var. Yönetmen:  Thomas Vinterberg.

44. Çocuk / Child 44 (2015) – IMDb: 6,5

44 Child - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Tom Rob Smith’in gerçek hayattan esinlenerek yazdığı ve seri katil Andrei Chikatlo’yu konu alan kitaptan uyarlama dram filmi. Stalin döneminde Rusya’da geçen film, sistemin tüm kusurlarının örtbas edildiği o dönemde, işlenen cinayetlerin de (sistemde kusur olduğu düşünülmesin diye) örtbas edildiği yönetim anlayışını konu alıyor. Bu yönetim anlayışı nedeniyle tren rayları üzerinde arka arkaya bulunan çocuk cesetleri ortada bir seri katil olduğunu açıkça gösterse de kaza raporu tutulup cinayet soruşturması açılmıyor. Ayrıca sistem karşıtı olduğu düşünülen herkesin sürekli içeri alınması ve bu nedenle halkın korku içinde yaşaması, yaşanan aşkların da bazen, korkudan yaşandığını gösteriyor. Ne demek istediğimi filmi izlediğinizde anlayacaksınız. Film, sistemin ne kadar kötü olduğunu, milyonlarca insanın yaşadığı baskıyı, çarpık ideolojiyi, korkunun sistemi uygulayan insanları ne kadar canavarlaştırdığını inanılmaz bir performansla gösteriyor. Baş rolde Tom Hardy, Noomi Rapace, Joel Kinnaman gibi efsane isimler var. Ayrıca filmin kalitesi açısından IMDb’den aldığı puanın haksız bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum.

Hatırla / Remember (2015) – IMDb: 7,4

Atom Egoyan‘ın yönettiği duygusal dram filmi. Kısaca Yahudilerin Nazilerden öç alma hikayesi diye özetlenebilir. Hikayenin kahramanı 90 yaşında demans hastası Zev, isminin anlamı “Kurt”. Kendisi gibi yaşlı olan bir hastane arkadaşının verdiği talimatlarla geçmişinin intikamını almak üzere yola çıkıyor. Oyunculuklara ve merak duygusunu sürekli kılan kurgusuna bayıldım. İzleyecek olursanız şu alıntıyı unutmayın “Bir yalanı yaşamak hayat değildir.” Keyifle izlediğim duygusal dram filmlerinden biri.

Do-ga-ni / Silenced (2011) – IMDb: 8.0 

silenced do ga ni - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Gerçek hayattan uyarlanan ve izleyeni ağlatan filmlerden birisi. Güney Kore’de bir okulde gerçekleşen ve okul yöneticilerinin disiplin adı altında çocuklara uyguladığı cezalandırma yöntemlerini, taciz ve istismarları konu alıyor. Yaşanan olaylar önce “Do-ga-ni” (Sessizlik) isminde bir kitapta romanlaştırılmış, yönetmenin romanı tesadüfen okuması üzerine sinemaya aktarılmış. Olayların ağırlığı karşısında ağlamak üzere kendinizi hazırlayın. Ağlatan filmler, acıklı filmler diye bir film türü yok ama olsa kesinlikle bu iki kategoride ilk sırayı alır.

Paddleton (2019) – IMDb: 7,2

paddleton - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Durağan bir Netflix filmi. Michael ve Andy isminde altlı-üstlü oturan iki komşunun dostluğunu, kanser hastası olan Michael’in kendisini ölüme hazırlamasını ve Andy’nin ise arkadaşı hayata tutunsun diye verdiği çabayı anlatıyor. Filde beni en çok etkileyen sahnelerden biri: Maç arasında kaybeden oyuncuları ikinci yarıya hazırlamak için yapılan konuşmalar vardır ya işte Andy’nin de hayatta bazı şeyler ters gittiğinde yaptığı böyle bir konuşma var. Bir barın tuvaletinde kendisine yaptığı o konuşma beni inanılmaz etkiledi. Beğendin mi derseniz filmi gerçekten beğendim. Ama belirteyim durağan ve oldukça yavaş bir dram filmi. Üzüyor da…

Son Şans / Southpaw (2015) – IMDb: 7,4 

southpaw - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Amerikalı yönetmen Antoine Fuqua’nın ağlatan dram filmi. Acı bir aşk, korunması gereken gururlar ve unvanlar, yeniden doğuş, kızını kazanma çabaları, yalnızlık, alınması gereken bir intikam ve profesyonel boks sahneleri… Bu haliyle klişe bir boks filmi gibi görünebilir ama emin olun izlediğinizde inanılmaz beğeneceksiniz. Başrolde Jake Gyllenhaal var. İzlediğim en mükemmel dram filmlerinden biri. 

Hücre 211 / Celda 211 (2009) – IMDb: 7,7

celda 211 - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Daniel Monzon‘un yönettiği, tek solukta izleyeceğiniz inanılmaz sağlam bir aksiyon-dram filmi. Azılı katillerin olduğu bir hapishanede çalışmaya başlayan bir gardiyanın ilk iş gününde, hapishanede çıkan ayaklanmada bir anda tutukluların arasına karışınca, kendisini yeni mahkummuş gibi tanıtmak zorunda kalmasını ve inanılmaz hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Dışarıda hamile karısının bekleyişi ve hayatında hiç suç işlememiş bir adamın kendini inandırmak için muhteşem rol yapmak zorunda kalması… İspanyol sinemasının en iyi örneklerinden biri bence.

Lovely, Still (2008) – IMDb: 7.2

Herkesin tanımak isteyeceği tatlılıkta iki yaşlı insanın yaşadıklarını ve birbirlerine bağlılıklarını anlatan mükemmel bir dram filmi. Komplekssiz, hesapsız ve güven dolu hikayelerinde; olgunluğun verdiği kararlılıklar, küçük şeylerden duyulan büyük mutluluklar, bitmeyen umutlar, hoşgörü ve erdem var… Yaşamak isteyeceğiniz bir hikayenin ana fikri yani…

Bir Yıldız Doğuyor / A Star is Born (2018) IMDb: 7.9

Duygusal, hüzünlü, acı ve aşk dolu bir film. Bradley Cooper‘ın hem yönetmenliğini üstlendiği hem de başrolde oynadığı, yanında da Lady Gaga‘yı hiç böyle görmediğiniz bir film. Bir star yükselişe geçerken, başka bir starın dibe vuruşunu anlatıyor. Sevgiyi yeniden tanımlayan, içten ve sıcak bir film. Filmin senaryosu daha önce de sinemaya uyarlanmış, ama Bradley Cooper ve Lady Gaga‘nın filmdeki rolü inanılmaz. Filmin müzikleri de harika, “Shallow” şarkısını yukarıdaki videodan dinleyebilirsiniz. Bu arada belirteyim, keyifli bir akşam için değil, hüzünlü hatta üzücü bir akşam geçirmek istiyorsanız izleyin, çünkü gerçekten üzüyor, açıkçası beni derinden etkiledi. İzlediğim dram aşk filmleri ya da aşk dram filmlerinden biri.

Shot Caller (2017) – IMDb: 7,3

shot caller - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Yine başrolde Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau‘nun yer aldığı bir film. Ailesi ile normal ve düzgün bir hayat yaşayan Jacob Harlon, bir kutlama sonrası içkili bir şekilde araba kullanırken ölümcül bir kazaya yol açar. Bu durum hapse girmesine ve hayatının, kendisinin, kişiliğinin bir daha asla eskisi gibi olmamasına yol açar. Güzel, keyifli ve merakı sürekli canlı tutan bir film.

Bir Ayrılık / A Separation (2011) – IMDb: 8,3

İran’da yaşayan ve boşanma aşamasında olan bir çiftin, boşanma sırasında yaşadığı anlaşmazlıkları anlatan mükemmel bir İran filmi. Film; Karı-kocanın çocukların velayeti konusunda yaşadığı anlaşmazlık, kadın İran’dan ayrılmak isterken adamın hasta olan babası için İran’da kalmak istemesi, ne tarafı seçeceğini bilemeyip kendisini ortada kalmış hisseden çocukların durumu, tüm bu olaylar yaşanırken hasta babanın bakıcısı ile yaşadığı bazı tatsız olaylar ve tüm bu olayların İslami kültürden nasıl yansıdığına odaklanıyor. Yönetmeni Asghar Farhadi.

Lolipop / Hard Candy (2005) – IMDb: 7,1

hard candy - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Bu filmi aslında önerdiğim bazı kişiler beğenmedi ancak nedense benim aklımdan hiç çıkmadı. Film için tek mekan filmi diyebiliriz çünkü filmin çok büyük kısmı tek mekanda geçiyor. Ancak klostrofobik bir film değil. Küçük bir kız ile profesyonel fotoğrafçılık yapan bir adam arasında geçen olayları anlatan film, geçmişte kalmış bazı gizli sırları ortaya çıkarırken, pedofili olaylarında kız çocuklarını suçlu gören zihniyete oldukça yerinde ve sağlam cevaplar veriyor. Ayrıca pedofili suçlusu bir erkeğe yapılabilecek en iyi psikolojik işkence konusunda da oldukça yaratıcı. bence sağlam filmdi. Başrolde Patrick Wilson ve Ellen Page var.

Biutiful (2010) – IMDb: 7,5

Meksika’lı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarittu‘nun yazıp yönettiği dram filmi. Amerika yapımı olan film; bir yandan kanunsuz işler yapan bir yandan da sadık ve duyarlı bir baba olan Urban (Javier Bardem)’ın içler acısı öyküsünü anlatıyor. Kanuna aykırı işleri yüzünden başının derde girmesi, dağılan ailesi, çocukları, bakıcı sorunu, hastalığı ve yalnızlığı; izledikçe insanın içindeki umut hissini ortandan kaldırıyor. Karanlığın ve kasvetin üst seviyede kullanıldığı film. İzlerken sıkılır mısınız bilmem ama etkilenmemeniz mümkün değil. Film, Barcelona’da çekilmiş. Başrolde usta oyuncu Javier Bardem var.

Bizim İçin Şampiyon (2018) – IMDb: 8,5

Gerçekten güzel bir film. İtiraf etmeliyim ki bu filmi izlemeden önce bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum, ancak filmi izledikten sonra çevremde herkese önermeye başladım. Film, bir zamanların at yarışlarının efsane atı bold pilot ve onun efsane jokeyi Halis Karataş’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Hem aşk, hem hırs hem büyük bir başarının öyküsünü anlatan film, ülkemizde insanların başarıyı kendine yakıştırma sorunlarına da değiniyor. Keyifle izleyebilirsiniz. Not: Aslında filmle ilgili ufak-tefek eleştirilerim yok değil ama her şeyi de eleştirmekten vazgeçelim diye susuyorum 🙂 Yönetmen: Ahmet Katıksız. Başrollerde ise Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuskan var.

22 Temmuz (2018) – IMDb: 6,7

22 temmuz film - Hayatın Acı Gerçeklerini Yüzümüze Vuran 19 Dram Filmi

Film, 22 Temmuz 2011 tarihinde Norveç’te yaşanan terör saldırısını konu alıyor. Aşırı sağcı bir gencin düzenlediği saldırının şekli, nedeni ve detayları insanı hayrete düşürecek cinsten. Film, saldırıda yaşananların yanında, olay sonrası adamın yargılanma süreci, devletin olayı yönetme şekli ve bazı ailelerin yaşamlarına da odaklanıyor. Filmle ilgili detaylı bilgi için Film Önerisi: 22 Temmuz (2018) başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Yönetmen: Paul Greengrass.

The Reader / Okuyucu (2008) – IMDb: 7.6

Bernhard Schlink’in mükemmel romanından uyarlanan The Reader (Okuyucu); savaş sonrası Almanya’da genç bir adamın kendisinden daha yaşlı bir kadına duyduğu saplantılı aşkı ve o aşkın onu savaş suçları mahkemesine ve korkunç bir gerçeğe savuruşunu anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry var. Kate Winslet‘e Oscar, Altın Küre ve Bafta ödülleri kazandıran filmin ilk 50 dakikası biraz ağır geçse de mükemmel detaylarıyla duygusal ve etkileyici bir yapıt ortaya çıkmış…

Small Crimes (2017) – IMDb: 5,8

Bir buçuk saatlik polisiye-suç-dram türünde bir film. Başrolde Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau var. Eski bir polis memuru olan Joe Denton, cinayet girişiminde bulunduğu için 6 yıl hapis cezası alır. Hapisten çıktıktan sonra yaşamına temiz bir sayfa açmak ister ancak eski yasa dışı bağlantıları peşini asla bırakmaz. Bu durum ailesi olan ilişkisinden tüm hayatını etkileyecektir. Filmin konusu evet biraz klişe ve hatta IMDb puanı da (5,9) oldukça düşük. Ancak izleyecek bir şeyler bulamadığınızda çerez niyetine izleyebilirsiniz.

Keyifli izlemeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir