Hiç Opera Dinlememiş Birini Bile Etkileyebilecek 11 Muhteşem Arya

Opera, herkesin dinlediği bir müzik türü değil belki ama yalnız kaldığınızda, kendinizi başka bir dünyada hissetmek istediğinizde, kitap okurken veya araba kullanırken sizi rahatlatacak iyi bir alternatif bence. Aşağıda ilk defa opera dinliyor olsanız da beğeninizi kazanacağını düşündüğüm 11 opera eseri yer alıyor. Meraklısına diyelim 🙂

Piangerò la sorte mia

George Frideric Handel‘in 1723’de İngiltere “Kraliyet Müzik Akademisi” için bestelediği 3 perdelik Giulio Cesare (Jül Sezar Mısır’da) isimli operadan bir aryadır. Hannibal dizisinde Emily Klassen‘in seslendirdiği ve Hannibal‘ın ayakta alkışladığı mükemmel eser.

Mon coeur s’ouvre à ta voix

Bu listedeki belki en mükemmel parça bana göre. Opera sanatçısı Camille Saint-Saëns‘in ünlü operası Samson and Delilah‘ta yer alan hem yumuşak hem hırçın tınılı bir arya. Maria Callas da güzel söylüyor ama Elina Garanca daha güzel.

Casta Diva

Casta Diva, Vincenzo Bellini‘nin 1958 yılındaki aryalarından birisi. Tek kelimeyle mükemmeldir. Eser aynı zamanda Ivan Gonçarov‘un Oblomov isimli romanının baş kahramanı olan Oblomov‘un en sevdiği operadır. Kitapta yazana göre Casta Diva, aşk acısı çeken, yalnız bir kadının ağıdı. Çoğunlukla Maria Callas‘ın mükemmel seslendirmesi ile bilinir, ancak Leyla Gencer, Renée Fleming, Anna Netrebko veya Aida Garifullina yorumları çok etkileyici. Aida Garifullina yorumu aşağıda.

‘O Sole Mio

O Sole Mio, İtalyan sanatçı Eduardo di Capua‘nın şarkısıdır. Eserin librettosu Giovanni Capurro‘ya ait. Aslında hepimizin bildiği bir eser ve bu listede en beğeneceğiniz parçalardan biri. Çok çeşitli versiyonları var. Bryan Adams ve Luciano Pavarotti düetinni dinlemek için buyrun.

E lucevan le stelle

Giacomo Puccini tarafından bestelenmiş 3 perdelik Tosca isimli operadan bir aryadır. Operanın liberetosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından hazırlanmış. Türk devlet opera ve balesi sanatçısı genç tenor Murat Karahan‘ın seslendirmesiyle dinlemek için buyrun.

O Fortuna

Dinlerken insanın içini ürperten bir parça. Carl Orff tarafından oluşturulmuş 318 şarkı ve şiirlerden oluşan ve Carmia Burana olarak bilinen kantatın en bilinen parçasıdır. Roma mitolojisindeki tanrıça ve şansı kişiselleştirerek sitem eder. Alman besteci Carl Orff‘dan dinlemek için:

Alto Giove

1970 doğumlu Alman soprano ve virtüöz sanatçısı Simone Kermes‘in “Dramma” albümünde yer alan aryalardan birisi. Bu arya, Barok dönemin unutulmuş ustalarından olan Porpora’nın “Poliferno” operasından. Giuseppina Bridelli‘den dinlemek için:

Flower Duet

Léo Delibes‘in Lakmé operasına ait mükemmel bir düet. Bu eseri aslında çoğumuz zaten biliyoruz. Çok defa reklamlarda vs. kullanıldı. Dame Joan Sutherland ile Jane Berbié‘nin seslendirmesi de süper ama Elina Garanca ile Anna Netrebko‘dan dinlemek için:

Largo al Factotum

The Barber of Seville veya The Futile Precaution (Sevil Berberi veya Yararsız Önlem) isimli operadan bir arya. Koreli Tae-Joong Yang‘dan dinlemek için:

Libiamo ne’ lieti calici

Libiamo ne’ lieti calici, La Traviata (The Fallen Woman) isimli operada yer alan bir arya. La Traviata (The Fallen Woman), Giuseppe Verdi’nin bestelediği Francesco Maria Piave’nin libretto’sunu yazdığı 3 perdelik opera eseri. Alexandre Dumas‘ın La Dame aux Camélias (Kamelyalı Kadın, 1852) isimli romanından uyarlanan bir oyuna dayanıyor. Fenice Tiyatrosu‘ndan Nadine Sierra ve Stefano Secco‘nun düeti mükemmel ötesi.

The Toreador Song

Fransız besteci Georges Bizet tarafından yazılan ünlü Carmen operasına ait bir arya. Rus devlet sanatçısı Dmitri Aleksandroviç Hvorostovski‘den dinlemek için:

Bu arada opera ile ilgili bir kaç terimin Türkçe’sini yazmak burada faydalı olabilir:

Arya: Bir opera veya oratoryo eserinde bulunan ve solistlerden birinin orkestra eşiliğinde söylediği eserlere arya deniyor. Aryaların bütünü operayı oluşturuyor ve eserin duygusal yükselişini destekliyor.

Kantat: Birden fazla bölüm içeren sözlü bestelere deniyor.

Libretto: Opera, operet, oratoryo gibi eserlerin yazılı metinlerine verilen isim.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir