İnternetten Para Kazanma Yolları – 2019

İnternetten para kazanmak hem çok kolay hem çok çok zor bir iş. Neden derseniz kendinizi para kazanacak duruma getirene kadar inanılmaz emek sarf etmeniz gerekiyor, bu duruma getirdikten sonra ise bazen hiç çaba sarf etmenize gerek kalmıyor. Bazen de kimileri sırf ünlü olduğu için ya da saçma sapan şeyler yaptıkları inanılmaz paralar kazanırken siz onca emek verdiğiniz kaliteli işlere rağmen kazanamayabiliyorsunuz. Bazı siteler hariç olayın kilit noktası sosyal medyada çok takipçiden geçiyor. Belki milyonlar da kazanırsınız ama kazancıma ek gelir olsun ya da beni geçindirecek kadar para kazanmak istiyorum diyorsanız buyrun bildiğim, duyduğum, araştırdığım tüm internetten para kazanma yöntemleri aşağıda. Ama siz siz olun her yöntemi yine kendiniz başka sitelerden ve kaynaklardan da iyice araştırmadan işe girişmeye başlamayın. Planlamak başarının en önemli aşamasıdır ve para kazanmak istiyorsanız planlamanızı iyi araştırarak yapın ki daha sonrasında boşa zaman ve enerji kaybetmeyin. İşte size 2019 yılı internetten para kazanma yolları. Umarım işinize yarar.

İnternetten Para Kazanma Yolları:

Freelancer Olarak Çalışmak

Uzman olduğunuz bir konuda freelancer olun. Bunun için örneğin bionluk.com, sadeceon.com, uzmankirala.com gibi sitelere üye olun. Burada hangi konuda uzmansanız belirtin ve o konuda size iş yaptırmak isteyenler size ulaşsın. Zaten siteleri tek tek incelerseniz örnekleri görür, ne demek istediğimi anlarsınız. Bu sitelerden gerçek anlamda para kazanan çok kişi var.

Youtube Kanalı Açmak

Youtube kanalı açmak internetten para kazanmanın belki de en karlı yolu. Ancak bunun için elbette büyük bir sabrınız, enerjiniz, motivasyonunuz ve orijinal bir fikriniz olmalı. Daha önce yapılmamış olan fikirleri bulmak bu noktada en iyisi ama bulamıyorsanız da asla başarılı olamam diye düşünmeyin. Mevcut fikirleri kendi tarzınızda yeniden yorumlayabilirsiniz. Videolarınız yaratıcı olduğu sürece kanalınız zamanla kendi takipçi kitlesini oluşturacaktır. Ayrıca Youtube kanalından para kazanmak tamamen yasaldır. Çünkü youtube size para ödemeden önce zaten vergisini kesip kalanı size ödemektedir. Bu nedenle yasal olarak bir sorun yaşar mıyım? gibi düşünmenize gerek yok. Ancak dediğim gibi takipçi çekebilmek için farkınızı ortaya koymak zorundasınız. Kanalınız için çektiğiniz videoların kaliteli, iyi ışıkta çekilmiş, sıcak bir konuşma ile başlayan, samimi ve yalansız olmasına özen gösterin yeter. Youtube’da kanal açma fikri hoşunuza gittiyse, bu konuda daha önce kim ne yapmış araştırmakta da fayda var. Youtube kanalı nasıl açılır, para nasıl kazanılır diyorsanız, Yeni kanal oluşturma ve reklam ekleme linklerine tıklayarak öğrenebilirsiniz, adımlar çok basit. Ayrıca bunları nasıl yapacağınız ile ilgili youtube’da çok fazla video da var 🙂

Blog/Site Açmak

Bunun için öncelikle iyi bir yazma yeteneğiniz ve büyük bir sabrınızın olması gerek. Ayrıca kendinizi yazma konusunda geliştirmeniz gerekir. Bunun yanında kendinize yazacağınız bir konu alanı belirlemelisiniz, aslında belirlemekten ziyade, siz özünde nelerden en çok hoşlanan biriyseniz, o konular arasından birini seçmeli, ona yönelmelisiniz. Çünkü gerçekte çok da fazla ilginizi çekmeyen bir konuda sürekli içerik üretemezsiniz. Blog açma fikriniz var ise bunun için ücretsiz hizmet sunan bir sürü alternatifiniz var. Örneğin wordpress.com, blogger.com, wix.com, godaddy.com, tumblr.com, weebly.com, webs.com, bedava-sitem.com, medium.com ve livejournal.com gibi siteler blog açmak için hazır temalara ve inanılmaz kolay kullanım arka planlarına sahip. Site açmak istiyorsanız ilk bir haftanızı, bu siteleri araştırarak, youtube’dan bu sitelerin nasıl kullanıldığını inceleyerek geçirebilirsiniz. Emin olun asla zor değil. Ben kendi bloğumu açtığımda blog açmak ve site kullanımı hakkında hiçbir şey bilmiyordum, ancak her merak ettiğim soruyu youtuba’a ya da google’a yazarak cevaplarını öğrendim. Bu gibi bilgileri adım adım ve görsellerle detaylıca anlatan onlarca site ve youtube videosu var. Site açmak ve kullanmak kısa sürede öğreneceğiniz kolay bir iş, önemli olan sizin yazmayı seviyor olmanız, orijinal içerikler üretmeniz, kopyala-yapıştır yapmamanız, düzenli olarak farkınızı ve tarzınızı ortaya koyacak içerikler üretebilecek olmanız. Ancak burada yeniden belirtmek isterim ki blog açmak ve blogtan para kazanmak (eğer bir ekip işi değilse) oldukça uzun zaman ve emek isteyen bir iş. Çünkü eğer para kazanmak istiyorsanız her gün yazmalı, içerik üretmeli ve her gün sosyal medya hesaplarından yazdıklarınızı paylaşmanız lazım.

Blog açtıktan ve belli bir tıklama oranı elde ettikten sonra sonra pek çok şekilde para kazanabilirsiniz. Örneğin sitenize Google Adsense reklamları alıp bu şekilde reklamlarınız tıklandıkça para kazanabilirsiniz. Bu şekilde hızlı ve kolay para kazanmanın bir tiyosu da bloğunuzu mümkünse İngilizce, Almanca veya başka dillerde açmanız. Çünkü İngilizce bir bloğun sahip olduğu okuyucu kitlesi, Türkçe bir bloğun sahip olduğu okuyucu kitlesinden her zaman çok daha fazla olur. Bloğunuzda Google Adsense reklamları yayımlamak istemiyorsanız, bloğunuzda ücretli ürün tanıtılmaları yaparak ya da yazılarınızın içerisine başka sitelerin linklerini ücret karşılığı ekleyerek yani backlink vererek para kazanabilirsiniz… Bunları yapabilmeniz için elbette önce belirli bir takipçi sayısına ulaşmanız lazım. Not: benim gibi, para kazanmak amacıyla değil, yazmayı sevdiğiniz için blog açacaksanız bunların hiçbiri sizin için önemli değil.

Online Ders Vermek

İnternet insanların satın almak istediği her şeyi daha ucuza aradıkları bir yer. Dolayısıyla artık pek çok kişi özel dersi de internet üzerinden online olarak daha uygun fiyatla almayı tercih ediyor. Hangi alanda uzmansanız o alanda internet üzerinden online ders vermeye başlayabilirsiniz. Bunun için Facebook, Youtube, Skype gibi hesaplarınızın olması gerektiği gibi, sizden ücretli online ders alacak bir kitleye de ihtiyacınız var. Peki buna nasıl ulaşırsınız? Bunun en iyi yolu ise bence önce ücretsiz online ders vermek. Hangi alanda uzmansanız bu alanda önce ücretsiz ders vereceğinizi sosyal medya hesaplarınızdan duyurun ve bu şekilde günün belirli saatlerinde ücretsiz ders verin, bu şekilde hem hesaplarınızı takip eden kişi sayı da artacaktır. Daha sonra zaman ilerledikçe uzman olduğunuz konu ile ilgili ileri teknikler için veya birbir dersler için ücretli online görüşmeler yapmaya geçebilirsiniz. Uzman olduğunuz hiçbir alan yok ise, bir an önce bir konuda kendinizi uzmanlaştırmaya, hatta eğitim ve sertifika almaya başlamalısınız, çünkü kusura bakmayın ama emek ya da bilgi yoksa yoksa para kazanmak da yok ve olmamalı da. Online ders verme konusunda en çabuk para kazanma safhasına geçen alanlar şöyle: İngilizce dersi, matematik dersi, NLP, Kuantum, kişisel gelişim dersleri…

Sosyal Medyada Popüler Olmak

Aslında belki de en zor işlerden birisi, popüler olmak. Çünkü yoğun bir emek ve bitmek bilmeyen bir sabır gerekiyor. Öyle takipçi satın almakla da popüler olunmuyor, çünkü satın alarak topladığınız takipçi gönderilerinizi beğenmiyor veya yorum yapmıyor sadece sizi takip ediyor. Ayrıca hadi takipçi satın alarak popüler oldunuz diyelim bunu sürdürmek de ayrı gayret istiyor. Sosyal medyada popüler olmak için her şeyden önce kendinizi iyi tanımanız ve kendinize güvenmeniz gerek. Yazı yazmayı seviyorsanız twitter, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız instagram en iyi seçenekler. Hesabınızın ilgi çekici ve farklı olması, belli bir konuda uzmanlaşması, takipçilerinizle aranızda sıcak ve samimi bir ilişki olması gerekiyor. Popüler olmayı başardıktan sonra nasıl para kazanıcam diyorsanız da o en kolay iş, çünkü reklam verenler zaten size kendileri ulaşacak ve reklamlarını hesabınızda paylaşmanız için fiyat isteyeceklerdir. Ancak söylediğim gibi, bunun için gerçekten yoğun bir emek gerekiyor. Yoksa zaten bunu herkes yapardı. Ayrıca sosyal medyada popüler olmak, internet üzerinden yapacağınız tüm diğer kazanç sağlama yöntemlerine de destek olacak bir yol. Zaten internetten para kazanmak istiyorsanız sosyal medyadan uzak kalmamalısınız.

Internet Uzerinden Satış Yapmak 

İnternet üzerinden para kazanmanın en karlı yollarından birisi de internet üzerinden satış yapmak. Yani e-ticaret yapmak… Bu kendi ürettiğiniz bir ürün de olabilir (takı, örgü, nikah şekeri, süs vb.), doğrudan başka üreticilerden aldığınız ürünler de olabilir. Ancak bu satışların yasal olması için, bir şirket kurmanız gerek ve her satışınızda fatura kesmeniz, çünkü Türkiye’de her kazanç vergi ödemenizi gerektirir. Bu nedenle en azından kendi evinizi home office olarak göstererek, şirket kurabilir ve biraz yatırımla kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu işin en güzel yanı dükkan falan tutmadığınız için başlangıç için yüksek meblağlar gerektirmemesi. Böyle bir işe girecekseniz, çok öncesinden bol takipçili sosyal medya hesapları edinmelisiniz. Ayrıca ürünlerinizi koşullarınızı sağlayarak n11, hepsiburada, sahibinden gibi hesaplara da koyarak dört kanaldan satış yapmayı hedefleyebilirisiniz. E-ticareti şirket kurmadan yürüten özellikle instagramda inanılmaz çok kişi var diyebilirsiniz, ne fiş kesiyorlar, ne fatura. Ayrıca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde tüketiciye verilen haklardan da bihaberler. Siz siz olun internetten satış yapacaksanız söz ettiğim kanun ve yönetmeliği iyice okuyun. Yasal olmayan işlem yapmayın. mayı ihmal etmeyin.  Cumhuriyetinde internet alışverişinin size yasal olarak Bunun dışında instagram gibi hesaplardan bu işi şirket kurmadan yapanlar da var elbet (Ancak ben her zaman yasal ve profesyonel olanı tercih edeceğimden size de bunu öneriyorum.

İkinci El Ürün Satışı Yapan Sitelerde Satış Yapmak

Ürün satışı yapmak istiyorsunuz ama şirket kurmakla uğraşmak istiyorsanız, ikinci el ürün satan gardrops, dolap, letgo gibi bir sürü site var. Bu siteler sizden aldıkları kazançlar ile ödenmesi gereken vergiyi ödüyorlar. Örneğin ucuz pazar ve butiklere giderek düşük fiyatlara kıyafet alıp bu sitelerde satabilirsiniz, bu şekilde para kazanan çok fazla tanıdığım var. Elbette bu iş için de zaman ayırmanız, takipçi kazanmanız lazım.

Anket Doldurmak

Anket doldurarak para kazanmak aslında Amerika iyi bir gelir kaynağı olabiliyor ancak Türkiye’de nedense oturmadı, üç kuruş vermek için saatlerce anket doldurtuyorlar. En azından bir kaç sene öncesine kadar öyleydi, şimdiki durumu bilmiyorum ama çok boş vaktiniz varsa neden denemeyesiniz. Örneğin www.kazanclianketler.net, tr.jtnpanel.com, sitesine bir bakabilirsiniz.

İçerik Üreticisi Olmak, Yazı Yaz Para Kazan

Aslında bu iş bir nevi bir firmada işe girmekle aynı şey. İş arama sitelerinde içerik üreticisi arayan firmalara başvuruda bulunmanız gerek. Peki işe alınırsanız içerik üreticisi ne iş yapar? Örneğin bir ürün satış sitesi var ve doğal olarak da bu sitede her ürün için ürünü tanıtan, özelliklerini ve kullanma talimatını anlatan bilgiler yazılması gerekiyor. İşte içerik üreticisi firmanın ürün bilgilerini alıp, siteye güzel bir Türkçe ile bu içerikleri giren kişidir. Bir arkadaşım bu işten iyi bir meblağ kazanıyor, ama kendisinin şansı, zaten bir bloğunun olması ve iş başvurusunda bu bloğu örnek göstererek işi hemen kapması oldu. Siz de bir firmada böyle bir işe girmeyi başarabilirseniz, evden içerik üreterek para kazanabilirsiniz.

Bunun yanında bu firmaların içerik aldığı internet siteleri var. Siz sitelere yazıyorsunuz onlar yazdıklarınızı firmalara iletiyor. Örneğin www.makalehizmeti.com/, www.icerik.net, www.parakazan724.com, www.yazdikcakazan.com bu sitelerden sadece bazıları, her birini iyice inceleyip size en uygun olana en son karar vermenizi tavsiye ederim.

Stok Fotoğrafçılık Yapmak – Yani Çektiğiniz Fotoğrafları İnternet Üzerinden Satmak

Fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaktan bahsetmiyorum. Çektiğiniz fotoğrafları, fotoğraf satan sitelerde satmanızdan bahsediyorum. Örneğin 123rf.comfotolia.com, gettyimages.com gibi siteler hem ücretsiz hem de ücretli fotoğraf sunuyor. Çünkü diyelim ki bir yayın evi sahibisiniz, yeni kitap basımı yapacaksınız ve kapak tasarımı için telif hakkı olmayan yüksek çözünürlükte bir fotoğrafa ihtiyacınız var. Örneğin bir dağ manzarasına. Yayınevinden bir elemanı gönderip “Git, bir dağın fotoğrafını çek, gel.” diyemezsiniz. Bunun için ücretsiz fotoğraf kullanmanız da, o fotoğrafın daha önce çok yerde kullanılmış olma ihtimaline karşı, uygun olmaz. O zaman en iyi seçeneğiniz fotoğraf satın almak. Bunun için çok iyi siteler var, giriyorsunuz, istediğiniz şeyi arıyorsunuz ve bir sürü yüksek çözünürlükte fotoğraf arasından istediğinizi gayet makul fiyattan satın alıyorsunuz. Peki bu siteler bu fotoğrafları nereden alıyor, elbette dünyanın dört bir yanındaki üyelerinden. Siz de bu sitelerde yüksek çözünürlükte çektiğiniz fotoğrafları satabilirsiniz. Bunun için tabi elbette profesyonel fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Ayrıca fotoğrafların size ait olduğu, başka yerde bulunmadığı gibi konularda da garanti istiyorlar.

Airbnb ile Ev ya da Oda Kiralamak

Yurt dışında en çok para kazandıran yöntemlerden biri. Kendi evinizde bir odayı, veya kiracı arayan tanıdıklarınızın evlerini Airbnb üzerinden kiralarsanız iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Yurt dışında, özellikle turstik şehirlerde yaşayan insanların çok sık yaptığı bir şey bu. Siteye örneğin evinizin uygun olan odası, yatak sayısı, odada bulunan eşyaların bilgisi (TV, klima var/yok gibi), odada kalabilecek kişi sayısı, evin konumu, istediğiniz fiyat gibi bilgileri giriyorsunuz, şehrinize gelen ve kalacak yer arayan kişiler sizi oradan bulabiliyor. Özellikle öğrenciyseniz ve evde bir odanız boşsa neden denemeyesiniz.

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

Aslında Amerika’da oturmuş ve para kazandıran bir yöntem. Siz müzik dinledikçe veya video izledikçe puan ya da para kazandıran siteler var. Ancak Türkiye’den bu sitelerle çalışmak nasıl bilmiyorum. Ben sitelerden bir kaç örnek vereyim siz dilerseniz araştırın: www.musicxray.com, www.hitpredictor.comearnably.com

Younow ile Para Kazanmak

Younow; canlı yayın yaparak para kazanmanızı sağlayan bir platformdur. Reklam yok. Canlı yayınlarınıza katılanların size bağış yapmasını sağlayarak para kazanıyorsunuz. Younow’da başarı sağlamanız için haftada en az iki kere canlı yayın yapmanız ve ilgi çekici olmanız şart. Younow’a üye olmak için Facebook, Twitter, Google veya Instagram hesaplarınızdan birini kullanmanız şart. Aksi halde üye olamıyorsunuz. Younow konusunda daha fazla bilgi için youtube’da pek çok açıklayıcı video izleyebilirsiniz.

Ödev Yapmak

Ödev hazırlamayı seven biriyseniz, internette ödevlerini belli bir ücret karşılığında yaptırmak isteyen pek çok kişi bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle özel okulda/üniversitede okuyan öğrenciler arasında daha yaygın olan bu durum hem çalışan hem de yüksek lisans / doktora yapanlar arasında çok daha yaygın. Bunun için ödev sitelerini, forumları gezmekte, buralara üye olmakta ve iletişim bilgilerinizi bırakmakta fayda var. Bırakırken tabi ödev hazırlayabileceğiniz konuları, bitirdiğiniz bölümü de belirtmelisiniz ki hiç ilginiz olmayan konularda teklif gelmesin. Ben yıllar önce bir foruma (öyle çok araştırma da yapmamıştım ve sadece tek bir yere bakmıştım) bu şekilde telefon numaramı bırakmıştım ve sonrasında unutmuştum. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra, çalışan ve vakti olmadığı için Yüksek Lisans tezini yaptırmak isteyen birisi beni aramıştı, hatta hatırlıyorum ki söylediği şey aynen şöyleydi: Bu Yüksek Lisansı kesinlikle bitimeliyim ama hiç vaktim yok, ödevi en iyi şekilde yapın, para sorun değil. Gerçi ben o dönem o kadar yoğundum ki kabul edemedim ancak belki siz de böyle birilerini bulabilirsiniz.

İstatistik Programına Veri Girişi

İstatistik analizi yapabilmek için SPSS programını çok iyi bilmeniz ve kullanmanız gerekir ve elbette bunun için istatistik mezunu olmanız gerekir. İstatistik mezunu olsanız zaten bu sayfada olmazsınız diye düşünüyorum, çünkü onlar işsiz kalmıyor. Ancak benim burada önerdiğim şey başka. Akademisyenler her yıl, hatta yılda bir kaç kere anket yaptırıp, bu anketleri SPSS programına girerler ve verilerini de iyi bir istatistikçiye analiz ettirirler. Şimdi burada 3 farklı aşama var. 1. Anketleri yaptırmak, 2. Verileri SPSS programına girmek, 3. Verilerin analizi. Anketleri genellikle öğrencilere doldurturlar, verilerin analizini ise genellikle kendi tanıdıkları bir istatistikçi hoca ile çalışırlar (Bu kişi sadece 3. aşama olan analizi yapar. Oturup da 600-1000 tane anketi saatlerce programa girmekle uğraşmaz). Bu nedenle de akademisyenlerin anketleri SPSS programına girme konusunda inanılmaz yardıma ihtiyaçları olur ve bunun için ücret ödemekten de kaçınmazlar. Bir anketi bu programa girmek ise vakit alan, ama öğrenildiğinde kolay bir işlemdir. SPSS programına veri girişini iyice öğrenip, ardından akademisyenlerin olduğu forumlara da iletişim bilgilerinizi bırakırsanız bu işten zamanla iyi para kazanabileceğinizi düşünüyorum.

Benim bildiklerin, duydukların bu kadar. Umarım herkes istediği işe kavuşur, dilediği parayı kazanı…

Keyifli kazançlar 🙂

2 comments

  1. 2019 yılında internet üzerinden para kazanmak daha da önem kazandı. Çünkü insanların artık ekstra bir gelire ihtiyacı var, bu makalede gerçekten de internet üzerinden para kazanabileceğiniz yöntemler anlatılmış. Özellikle Google Adsense ile tanışıp, bu işe verip aylık güzel rakamlar elde etmek mümkün. Özelliklede tıklama başı maliyetlerin yükseldiği bu dönemlerde kazanç elde etmek olası bir durum.

    Ayrıca Adsense ile kazanç elde etmek isteyenlere Yabancı içerikli siteler oluşturmalarını önerebilirim. $ olarak kazanç sağlayacağı ve tıklama başı maliyetlerin yüksek olduğu alanlar seçilip aylık Türk lirası karşılığı minumum 10.000 tl kazanmak zamanla mümkün olabilir. Güze makale için emeğinize sağlık hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir