İzleyebileceğiniz En Mistik Dizi: Carnivàle

“Başlangıçtan önce cennet ve cehennem arasındaki büyük savaştan sonra, Tanrı dünyayı yarattı. İnsan adını verdiği yetenekli maymunlara hüküm sürmeyi bahşetti. Her nesilde, ışığın yaratığı ve karanlığın bir yaratığı doğuyordu. Dev orduları geceleri, iyi ve kötünün ebedi savaşında çarpıştılar. O zamanlar sihir vardı, asalet ve hayal edilemeyecek, zulüm böyleydi. Trinity üzerinde sahte bir güneşin patladığı güne dek, insan sonsuza dek mucizeyi mantıkla takas etmiş oldu.”

diye başlayan, mistik bir dizi Carnivàle.

1930’lu yıllarda tüm dünyada hüküm süren ekonomik buhran ve büyük kuraklık döneminde iyi ile kötünün, hür irade ile kaderin savaşını anlatıyor. İyi’lerin gezici bir karnival ekibinde, kötü’lerin ise kilisede yaşadığı bir ters düzen savaşı… Bu savaşın etrafında da “ucube” bir Carnivàle ekibi var: Sakallı kadın, yapışık ikizler, insanların düşüncelerini gören bir kör, psişik güçleri olan insanlar vs… “İnsanlığın mucize ve büyüyü, mantık uğruna takas ettiği”ni, ancak bunun bir hata olduğunu anlatan bir kadro da diyebiliriz…

Yaratıcısı Daniel Knauf olan dizi, 2003-2005 yılları arasında HBO TV tarafından yayımlandı. Başlangıçta 6 sezon çekilmesi planlanırken yüksek bütçe ve düşük reyting gerekçesiyle maalesef iki sezonda bitirildi.

En iyi kostüm ve makyaj dahil birçok dalda ödül kazanmış ve 2005 yılı Emmy ödüllerinde 8 dalda aday gösterilmiş olan bu diziyi izledikten sonra; başrol oyuncularından Nick Stahl (Ben Hawkins), Clea DuVall (Sofie), Michael J. Anderson (Samson) ve Clancy Brown (Brother Justin Crowe) hayranı olacağınız kesin.

Ve dizi boyunca sizi büyüleyen Samson’un sözleri:

“İnsanlar çok konuşan ama hiçbir şey söylemeyen sessiz ahmaklar tarafından temsil ediliyordu. Onlar için zulüm ve korkaklık birer erdem ve özgürlük bir günahtı.”

carnivale - İzleyebileceğiniz En Mistik Dizi: Carnivàle

Carnivàle özeldir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir