Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Otoportre, bir sanatçının kendi portresini çizmesidir. Fotoğrafçılıkta da görülen otoportre çalışmaları, bireyin üretebileceği sanatın niteliğini göstermesi açısından önemlidir. Bu yazıda, kendini resmeden 20 ressamdan bahsetmek istedim. Ressamları severim, dünyayı farklı gördükleri gibi kendilerini de farklı görürler. O zaman buyrun, kendini resmeden ressamlardan 20 otoportre çalışması:

Rembrandt

1606-1669 tarihleri arasında yaşamış olan Hollandalı ressamın tam adı Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Işık-gölge ustası olarak da bilinen ressamın yaptığı resimler arasında kendisini farklı zaman ve değişik ruh hallerinde resmettiği 70 civarında otoportresi bulunmaktadır. Bunlardan birisi 1659-1660 yılları arasında yaptığı aşağıda yer alan otoportredir. Rembrandt’ın otoportre çalışmaları ve çalışmaları hakkında bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Gustave Courbet

1819-1877 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız ressamın tam adı Jean Désiré Gustave Courbet. Gerçekçilik akımının yaratıcısı ve terimi literatüre kazandıran ressam olarak ün kazanmıştır. Aşağıda resmettiği Le Déséspéré (The Desperate Man) isimli otoportresini 26 yaşında bitirmiştir.  Bazı çevrelerce, kendisini yakışıklı ve endişeli bir yüz ifadesiyle resmetmesi “narsistlik” olarak yorumlanmıştır. Sol alt köşede kırmızı boyayla ressamın imzası görülür.

gustave courbet otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Frida Kahlo

Tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon. 6 Temmuz 1907 – 13 Temmuz 1954 tarihleri arasında yaşamış ünlü Meksikalı ressam. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, doğum tarihini Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiştir. 21 Ağustos 1929’da Ressam Diego Rivera ile evlenip fırtınalı bir ilişki yaşamıştır.

Altı yaşında geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir bacağı özürlü kalmış ve bu nedenle kendisine tahta bacak Frida denmiştir. 19 yaşında geçirdiği bir trafik kazası ise bütün hayatını değiştirmiş ve 32 kez ameliyat olmasına rağmen tam olarak iyileşememiş. Omurgasında çıkan sorunlardan ve çocukken geçirdiği çocuk felci nedeniyle 1953 yılında sakat olan sağ bacağı kesilmiştir. Bu süreçte özellikle acıdan kaçmak için resim yapmaya başlamış ve yatağının tavanındaki aynaya bakarak çok sayıda otoportresini yapmıştır. Bu otoportreler arasından en ilginç olanı Kesilmiş Saçlı Otoportre olup bu resimle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyin:

Leonardo da Vinci

1452-1519 tarihleri arasında yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin ünlü düşünür, mimar, mühendis, mucid, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, kartograf, yazar ve ressamın tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci. Kendisinden daha efsanevi başka bir ressam daha yoktur. Resim dalında yaptığı en ünlü iki eseri Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği‘dir. Aşağıda yer alan otoportresini 1512 yılında resmettiği düşünülmektedir. O tarihte henüz 60 yaşında olmasına rağmen kendisini çok daha yaşlı, hatta eski çağ insanları gibi resmetmiştir.

leonardo da vinci otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Zinaida Serebriakova

1884-1967 tarihleri arasında yaşamış olan Rus ressamın tam adı Zinaida Yevgenyevna Serebriakova. Çizdiği resimler arasında bir çok otoportresi bulunmaktadır. Bunlardan birisi 1909 yılında yaptığı ve kendisini tuvalet masasının önünde resmettiği tuval üzerine yağlı boya tablosudur.

Zinaida Serebriakova otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Vincent van Gogh

1853–1890 tarihleri arasında yaşamış olan Hollandalı ressamın tam adı Vincent Willem van Gogh. Ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya ve 1100 karakalem çalışma üretmiştir. En meşhur eserlerini de ömrünün son iki yılında yapmıştır. Bazı kaynaklarda 1888 yılında ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kestiği yazar. Bazı kaynaklardaki bilgi ise Paul Gauguin ile aralarında geçen hararetli bir tartışma sonucunda Gauguin tarafından kendini gard amaçlı olarak Van Gogh’un kulağını kestiği yönündedir. Van Gogh giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda 29 Temmuz 1890 tarihinde kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. Van Gogh’un çok sayıda otoportresi bulunmaktadır, bu otoportreleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz…

Max Beckmann

1884-1950 tarihleri arasında yaşamış olan Alman ressam, heykeltıraş ve yazar. Ekspresyonist (dışavurumcu) olarak sınıflandırılan ressam, bu sınıflandırmayı tamamen reddetmiştir. 1919 yılında resmettiği Self-portrait with a glass of champagne” isimli otoportresinde sol eline bir bardak şampanya ve sağ elinde puro görülür.

max beckmann otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Christian Seybold

1695-1768 tarihleri arasında yaşamış olan Alman ressam barok stilinde ve realistik eserler vermiştir. Aşağıda yer alan resim, kendisini yaşlı halde resmettiği otoportrelerinden biridir.

christian seybold otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Edward Hopper

1882-1967 tarihleri arasında yaşamış olan ABD’li ressam, hiçbir akıma katılmadan gerçekçi yapıtlar veren önemli ressamlardan birisidir. Daha çok yağlı boya tabloları ile ünlenen ressamın 1930 yılında yaptığı otoportresi ünlü eserlerinden birisidir.

edward hopper otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Artemisia Gentileschi

1593-1656 tarihleri arasında yaşamış olan İtalyan ressam, bugün bile hala Caravaggio‘dan sonra bilinen en iyi barok sanatı ustasıdır. Kadın ressamların kolay kolay sanatsal topluluklara alınmadığı zamanlarda Floransa’da bulunan Accademia (Accademia dell’Arte del Disegno)‘ya üye olan ilk kadın oldu. Mitolojide ve İncil’de yer alan çok sayıda kadın figürünü -kurban edilen, acı çeken, cezalandırılan, savaşan- resmetmiştir. Aşağıda yer alan otoportresini 1638-1639 yıllarında İngiltere’de kaldığı sırada yaptığı resmettiği bilinmektedir. Bu otoportre “Self-Portrait as the Allegory of Painting” ya da “Autoritratto in veste di Pittura” ya da kısaca “La Pittura” olarak bilinmektedir. 

artemisia gentileschi otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Mose Tolliver

1920-2006 tarihleri arasında yaşamış olan Afrikan-Amerikan folk artist, ressamın tam adı Mose Ernest Tolliver. Aşağıda yer alan otoportresini eski ev boyalarından kendisine uygun parlak renkler seçerek yapmıştır. Otoportrede kendisini gururla ve dimdik ayakta duran ve iri gözleriyle izleyiciye dışarıdan bakan biri olarak çizmiştir. Sol alt köşede her resminde olduğu gibi ters S harfi ile yaptığı ressamın imzası görülür.

mose tolliver otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Pablo Picasso

1881-1973 tarihleri arasında yaşamış olan İspanyol ressam ve heykeltıraşın tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır. Picasso’nun çok sayıda otoportresi bulunmakta olup bu otoportreleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz…

Egon Schiele

1890-1918 tarihleri arasında yaşamış olan Avusturyalı ekspresyonist ressamın çalışmalarında figürler çoğu zaman hüzünlü, fakir ve hastalıklıdır. 28 yaşında hayata veda eden ressam, aşağıda yer alan otoportresini 1911 yılında resmetmiştir.

egon schiele otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Francis Bacon

1909-1992 tarihleri arasında yaşamış olan İrlandalı ekspresyonist ressam. Aşağıdaki otoportresini 1971 yılında yaptığı bilinmektedir.

franci bacon otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Jean-Michel Basquiat

1960–1988 yılları arasında yaşamış olan ABD’li ekspresyonist ressam ve graffiti sanatçısı. 28 yaşında vefat eden ressamın Picasso ya da Pollock gibi modern artistlerden ilham aldığı söylenmektedir. Aşağıdaki otoportresini 1982 yılında yaptığı bilinmektedir.

Jean Michel Basquiat otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Edvard Munch

1863-1944 tarihleri arasında yaşamış olan Norveçli ekspresyonist ressam. Çoğunlukla Çığlık isimli tablosuyla bilinir. Aşağıdaki videoda Edvard Munch‘ın otoportrelerini izleyebilirsiniz.

Lucien Freud

1922-2011 tarihleri arasında yaşamış olan Berlin doğumlu İngiliz ressamın tam adı Lucian Michael Freud. Aşağıdaki otoportresinde kendisini ilginç bir ruh halinde resmetmiştir.

lucien freud otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Paul Cezanne

1839-1906 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız ressam çoğu zaman modern sanatın babası olarak anılmaktadır. Aşağıda yer alan otoportresini 1878-1880 tarihleri arasında resmettiği bilinmektedir.

paul cezanne otoportre - Kendini Resmeden Ressamlar: 20 Otoportre Çalışması

Resim sanatı güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir