Kısa ve Sürükleyici 6 Kitap Önerisi

Bu aralar okuyacak kısa ve sürükleyici kitap arayanlara 6 kitap önerim var: 1819-1891 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı yazar Herman Melville‘den “Katip Bartleby”; 1929 – 2018 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin‘den “Sürgün Gezegeni”; İngiliz yazar Richard Skinner‘dan besteci Erik Satie‘nin hayatını anlattığı kitap “Kadife Bey”; 1950 doğumlu Macar yazar Peter Graf Esterhazy‘den “Kalbin Yardımcı Fiilleri” ve “Basit Bir Hikâye Virgül Yüz Sayfa” ve 1969 doğumlu Norveçli yazar Erlend Loe‘dan “Doppler. Keyifli okumalar.

Ayrıca kısa ve sürükleyici kitap tavsiyeleri için Keyifle Okuyacağınız Kısa ve Sürükleyici 6 Roman başlıklı yazıma ve kitap seçerken sayfa sayısını önemsemiyorsanız Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 30 Mükemmel Kitap; Satırlarında Kendinizi Kaybedeceğiniz 11 Kitap ve Mutlaka Okumanız Gereken 71 Kitap başlıklı yazılara da bakabilirsiniz.

kitap onerileri kısa ve surukleyici - Kısa ve Sürükleyici 6 Kitap Önerisi

Katip Bartleby, Herman Melville, İş Bankası Kültür Yayınları, 72 Sayfa

Katip Bartleby; bir avukatın Wall Street’teki hukuk bürosuna bir katibi işe almasıyla başlıyor. İşe aldığı kişi Bartleby’dir. İnsanların sarsılmaz inançlarını ve dünyanın mevcut düzenini reddeden Bartleby’in fikirleri, zamanla avukatı da etkiler. Bartleby, bireyin sessiz bırakıldığı ve itaate koşulduğu modern dünyada “yapmamayı tercih ederek” yaşayan, özgürlüğü yeniden tanımlayan sıradan bir katibin varoluş nüshasıdır. Bu kitabı okumak için seçerseniz mutlaka İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okumanızı tavsiye ederim. 

Sürgün Gezegeni, Ursula K. Le Guin, Ithaki Yayınları, 144 Sayfa

Ursula Le Guin daha çok “Mülksüzler” ve “Yerdeniz Büyücüsü” isimli kitapları ile bilinir ancak “Sürgün Gezegeni” de yazarın bilimkurgu, fantastik türde keyifli kitaplarından biridir. Rolery ve Agat isminde iki kahramanın sıradışı hikâyesi ile başlayan kitap, önce iki büyük halk olan Alterralılar ve Tevarlılar arasındaki mücadeleyi, ardından başka bir düşmana karşı birlikte verdikleri savaşı anlatıyor. Ötekilik, önyargı, varoluş ve yuva özlemi gibi olgular üzerine derin bir yolculuğun romanı da denebilir. Çevirmen: Ekin Odabaş.

Kadife Bey, Richard Skinner, Kara Plak, 144 Sayfa

Sadece müzik kitapları basan Kara Plak‘tan önemli bir eser. Besteci Erik Satie‘nin hayatını anlatıyor. Ancak ilginç bir dille. Yazar, ünlü bestecinin öldükten sonra öbür dünyaya hayatından sadece bir anı götürebilecek olsa hangi anısını seçeceğini tahmin etmeye çalışmış ve ortaya ilginç bir kitap çıkmış. Sanatçının Chat Noir‘da absent içtiği akşamlar; büyük besteciler Debussy ve Ravel‘le anıları, büyük sanatçılar Duchamp ve Man Ray‘la dostluğu; hayatının aşkı “Biqui” (Suzanne Valadon) ile geçirdiği geceler; başarıları, düş kırıklıkları… Biyografi ve roman arasında gidip gelen bu eser, müzik tarihine ilişkin bilginizi de artıracak nitelikte.

Kalbin Yardımcı Fiilleri, Peter Esterhazy, Everest Yayınları, 126 Sayfa

Uzun ve acılı bir tedavi sürecinden sonra annesi ölen bir adamın yaşadığı yas sürecini anlatan kitap; aynı zamanda ölen annenin yazarın iç dünyasında yeniden dirilmesiyle ilerliyor.

Basit Bir Hikâye Virgül Yüz Sayfa, Péter Esterházy, Everest Yayınları, 115 Sayfa

Komünistler tarafından “devlet düşmanı” addedilen sağır ve dilsiz bir çocuğun hikayesini anlatan kitap; üvey abi, sarhoş baba ve mutsuz bir anneden oluşan bir aile sagasına odaklanıyor.

Doppler, Erlend Loe, Yapı Kredi Yayınları, 124 Sayfa

Ormanda bisiklet kazası geçirdikten sonra ani bir kararla ormanda yaşamaya karar veren Andreas Doppler, iki çocuklu ve mutlu bir aile babasıdır. Bir gün tüm hayatını, ailesini ve işini bırakıp ormanda yaşamaya başlar. Geride bıraktığı modern hayattan ilkel hayata hızlı bir geçiş yapan adam, günlük hayatın bayağılığından çıkıp doğanın gücünde hayatın anlamını buluyor.

Keyifli okumalar 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir