Kısa ve Sürükleyici Kitap Önerileri

Kitabın kalınlığından korkanlara kısa ve sürükleyici kitap önerilerim var. Türk edebiyatının en sevdiğim kadın yazarı Halide Edip Adıvar’dan “Yolpalas Cinayeti”, tüm kitaplarını severek okuduğum Kırgız Edebiyatının usta yazarı Cengiz Aytmatov’dan “Cengiz Han’a Küsen Bulut”, Gabriel Garcia Marquez’den “Benim Hüzünlü Orospularım”, feminizmin kalesi Virginia Woolf’dan “Kendine Ait Bir Oda”, en sevdiğim hikayelerden birini anlatan Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol’dan “Palto“, neredeyse her kitap listesinde mutlaka değinilen (ben de listeye almadan edemedim) Kafka’dan “Dönüşüm“, 1819-1891 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı yazar Herman Melville‘den “Katip Bartleby”, 1929 – 2018 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin’den “Sürgün Gezegeni”, İngiliz yazar Richard Skinner’dan besteci Erik Satie’nin hayatını anlattığı “Kadife Bey”, 1950 doğumlu Macar yazar Peter Graf Esterhazy’den hem “Kalbin Yardımcı Fiilleri” hem de “Basit Bir Hikâye Virgül Yüz Sayfa” kitabı ve 1969 doğumlu Norveçli yazar Erlend Loe’dan “Doppler“. Her birini hiç sıkılmadan, bir solukta okuyabileceğinize eminim. Kitapların konuları hakkında kısa kısa notları aşağıda bulabilirsiniz. Her biri insana farklı dünyaların kapılarını açıyor. Meraklısına diyelim. Keyifli okumalar…

kisa ve Surukleyici 6 roman - Kısa ve Sürükleyici Kitap Önerileri

Halide Edip Adıvar,  Yolpalas Cinayeti, Can Yayınları, 66 sayfa

Kitap; Kaz Akkız lakablı Nadire‘nin Şoför Mükkerrem‘i neden öldürdüğüne ilişkin yapılan araştırma üzerinden Kaz Akkız’ın hayatını, Anadolu insanın gerçek yüzünü, kentli-köylü ve zengin-fakir arasındaki görünmez kini ve bir cinayetin arkasındaki masumiyeti anlatıyor.

“Bu asırda acımak kelimesini medeni milletlerin kullanmadığını işitmediniz mi? Bir de Paris’te tahsil etiniz.” s.25

“Size sorarım, zengini olmayan yerde medeniyet olur mu?” s.26

Cengiz Han’a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov, Ötüken Neşriyat, 92 Sayfa

Cengiz Han’a Giden Bulut, kısa bir ölüm hikayesinde ağır bir Stalinizm ve Sovyet  eleştirisi yapan ve aslında “Gün Olur Asra Bedel” kitabının bir bölümüdür. Ancak eser yazıldığı tarihte, Sovyet Rusya’da sıkı yasaklara takıldığından bu bölüm “Gün Olur Asra Bedel” kitabından çıkarılmış ve ancak Sovyet Rusya dağıldıktan sonra ayrı bir kitap olarak, Cengiz Han’a Küsen Bulut olarak basılmış. Kitap, “Gün Olur Asra Bedel” kitabında cenazesi taşınan bir adamın, gerçekte nasıl ve neden öldüğünü anlatmakta ve hikayesini efsanelerle süslemektedir. Cengiz Aytmatov’un muhteşem kaleminden…

Benim Hüzünlü Orospularım, G. Garcia Marquez, Can Yayınları, 96 Sayfa

1982 Nobel Edebiyat Ödüllü Marquez’in son romanı Benim Hüzünlü Orospularım; doksanını bulmuş çok yaşlı bir gazete köşe yazarının ağzından müthiş bir aşk serüvenini anlatıyor. Büyülü Gerçekçilik akımının yaratıcısı olan Kolombiyalı usta yazar, 90 yaşındaki bir adamla 14 yaşında bir yeniyetmenin ilişkisini anlatıyor… Aslında kitabı okumak istemezseniz de youtubedan sesli kitap olarak da dinleyebilirsiniz…

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf, Kırmızı Kedi, 128 Sayfa

Woolf’un 1928’de kapılarını kadınlara yeni yeni açan Cambridge Üniversitesi’ndeki kadınlara hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenen bu kitap, ilk olarak, İngiltere’de kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlandır. Kadınların neden “Savaş ve Barış” gibi bir kitap yazamadıklarını; kadın yoksulluğu, namus kavramı ve yaratıcılığın doğası gibi pek çok konu çerçevesinde inceleyen yazar, “Feminizm neden var?” diyenlere de oldukça açıklayıcı cevaplar veriyor.

Palto, Gogol, Ayrıntı Yayınları, 96 Sayfa

Paltosu eskiyen ve yenisini diktirmek için para biriktiren bir devlet memurunun trajikomik hikayesini anlatıyor. Ama bu kadar mı? Değil elbette… Gogol’un gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığı bu eser, Rusya’da sıradan insanların yaşadığı sıkıntıları ve eşitsizlikleri gerçekçi bir dille ve tüm çıplaklığıyla anlatmaktadır. Gerçek hikayede Rusya’da yıllarca para biriktiren bir memur, biriktirdiği parayla bir av tüfeği satın alır, ancak tüfeği yere düşürünce büyük bir bunalıma girer ve ancak arkadaşları kendisine yeni bir tüfek alınca bu bunalımdan kurtulabilir. Gogol da Rusya’da sıradan insanların yaşadıkları bu gibi sıkıntıları fazlasıyla Palto isimli eserinde ele alır. İnsanlar için önemli ancak başkaları için oldukça gülünç görünen sıkıntıları; hikayenin başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in aylarca para biriktirerek satın aldığı paltosunun çalınması üzerine bir bakandan yardım istemesi ve bundan dolayı azar işitmesiyle çok güzel özetler. Ancak Gogol, Rus insanını aşağıladığı gerekçesiyle Çarlık Rusya’sında büyük tepki alır. Yine de Rus Edebiyatı’nın en önemli eserleri arasında yer alması engellenemez.

Dönüşüm, Franz Kafka, Can Yayınları, 104 Sayfa

İlk kez 1915’te yayımlanan Dönüşüm; Kafka’nın anlatım sanatının doruğuna ulaştığı en önemli eseridir. Toplumsal kalıpları  ve yozlaşmışlığı; romanın kahramanı Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendisini bir böceğe dönüşmüş halde bulması metaforu üzerinden anlatır.

Katip Bartleby, Herman Melville, İş Bankası Kültür Yayınları, 72 Sayfa

Katip Bartleby; bir avukatın Wall Street’teki hukuk bürosuna bir katibi işe almasıyla başlıyor. İşe aldığı kişi Bartleby’dir. İnsanların sarsılmaz inançlarını ve dünyanın mevcut düzenini reddeden Bartleby’in fikirleri, zamanla avukatı da etkiler. Bartleby, bireyin sessiz bırakıldığı ve itaate koşulduğu modern dünyada “yapmamayı tercih ederek” yaşayan, özgürlüğü yeniden tanımlayan sıradan bir katibin varoluş nüshasıdır. Bu kitabı okumak için seçerseniz mutlaka İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okumanızı tavsiye ederim. 

Sürgün Gezegeni, Ursula K. Le Guin, Ithaki Yayınları, 144 Sayfa

Ursula Le Guin daha çok “Mülksüzler” ve “Yerdeniz Büyücüsü” isimli kitapları ile bilinir ancak “Sürgün Gezegeni” de yazarın bilimkurgu, fantastik türde keyifli kitaplarından biridir. Rolery ve Agat isminde iki kahramanın sıradışı hikâyesi ile başlayan kitap, önce iki büyük halk olan Alterralılar ve Tevarlılar arasındaki mücadeleyi, ardından başka bir düşmana karşı birlikte verdikleri savaşı anlatıyor. Ötekilik, önyargı, varoluş ve yuva özlemi gibi olgular üzerine derin bir yolculuğun romanı da denebilir. Çevirmen: Ekin Odabaş.

Kadife Bey, Richard Skinner, Kara Plak, 144 Sayfa

Sadece müzik kitapları basan Kara Plak‘tan önemli bir eser. Besteci Erik Satie‘nin hayatını anlatıyor. Ancak ilginç bir dille. Yazar, ünlü bestecinin öldükten sonra öbür dünyaya hayatından sadece bir anı götürebilecek olsa hangi anısını seçeceğini tahmin etmeye çalışmış ve ortaya ilginç bir kitap çıkmış. Sanatçının Chat Noir‘da absent içtiği akşamlar; büyük besteciler Debussy ve Ravel‘le anıları, büyük sanatçılar Duchamp ve Man Ray‘la dostluğu; hayatının aşkı “Biqui” (Suzanne Valadon) ile geçirdiği geceler; başarıları, düş kırıklıkları… Biyografi ve roman arasında gidip gelen bu eser, müzik tarihine ilişkin bilginizi de artıracak nitelikte.

Kalbin Yardımcı Fiilleri, Peter Esterhazy, Everest Yayınları, 126 Sayfa

Uzun ve acılı bir tedavi sürecinden sonra annesi ölen bir adamın yaşadığı yas sürecini anlatan kitap; aynı zamanda ölen annenin yazarın iç dünyasında yeniden dirilmesiyle ilerliyor.

Basit Bir Hikâye Virgül Yüz Sayfa, Péter Esterházy, Everest Yayınları, 115 Sayfa

Komünistler tarafından “devlet düşmanı” addedilen sağır ve dilsiz bir çocuğun hikayesini anlatan kitap; üvey abi, sarhoş baba ve mutsuz bir anneden oluşan bir aile sagasına odaklanıyor.

Doppler, Erlend Loe, Yapı Kredi Yayınları, 124 Sayfa

Ormanda bisiklet kazası geçirdikten sonra ani bir kararla ormanda yaşamaya karar veren Andreas Doppler, iki çocuklu ve mutlu bir aile babasıdır. Bir gün tüm hayatını, ailesini ve işini bırakıp ormanda yaşamaya başlar. Geride bıraktığı modern hayattan ilkel hayata hızlı bir geçiş yapan adam, günlük hayatın bayağılığından çıkıp doğanın gücünde hayatın anlamını buluyor.

Ayrıca kitap seçerken sayfa sayısına bakmıyorsanız Başladıktan Sonra Elinizden Bırakamayacağınız 30 Mükemmel Kitap; Satırlarında Kendinizi Kaybedeceğiniz 11 Kitap başlıklı yazılara da bakabilirsiniz…

Keyifli okumalar 🙂

One comment

  1. Merhabalar Kitap önerilerinden oluşan faydalı yazınız için teşekkür ederim. Önermiş olduğunuz kitapları not ettim, umuyorum ben de bu kitapları okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir