Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bugün kendimi kitap okumanın faydalarını araştırırken buldum. Tahmin edilebilir faydalarının yanında, daha önce hiç aklıma gelmeyen şeyler okuyunca gerçekten çok etkilendim. O halde neden bu konuyu bir yazıya dökmeyeyim. İşte size kitap okumanın faydaları, kitap okumanın önemi de diyebiliriz.

Kitap Okumanın Faydaları

Kültür, entelektüellik seviyesi, hatta görgü bile en çok kitap okumakla ölçülüyor. Bir ülkede insanların yılda kaç kitap okuduğu ile ilgili istatistikler o ülkenin entelektüellik seviyesine ışık tutuyor. Kitap okumayanı cahil sayanlar, kültürlü görünmek için plajlarda kitap okuyanlar… Nereden baksanız kitap okumak havalı bir iş. Ama kitabı havalı olduğu için okumak anlamsız bir iş elbette. Bu nedenle biraz kitap okumanın faydalarından bahsedelim ve kitap okumanın önemini anlayalım istiyorum.

Kitap okumak; zihninizi çalıştırır ve hafızanızı güçlendirir.

Araştırmalar; Alzheimer ve bunama gibi yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıkların zihin hareketliliğinin yavaşlamasından, yani zihin tembelliğinden ileri geldiğini göstermektedir. Nasıl ki vücudumuzda kullanılmayan kaslar zamanla erir, güçsüzleşir, kısalır ve işlevini yitirir, beyin de onu kullanmazsak aynı şekilde işlevini yitirmektedir. İngilizcede bunun için güzel de bir deyim var: “use it or lose it” yani “ya kullan ya kaybet”. Düzenli olarak kitap okumaksa zihninizin sürekli aktif kalmasını sağlar, hafızanızı güçlendirir ve sizi yaşlanmayla birlikte gelişen hastalıklardan da korur.

Ayrıca kitap okumak odaklanma yetinizi de güçlendirir. Filme odaklanmak kolaydır, radyoya, internete, bir arkadaş sohbetine, ancak en zoru kitaba odaklanmaktır. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ise odaklanma sorununuzu büyük ölçüde çözmüş olursunuz.

Kitap okumak; empati duygunuzu geliştirir, bencillikten kurtulmanızı sağlar.

Kitap okumak; olaylara başkalarının gözünden de bakma ve onların iç dünyalarında yaşananları görmeyi sağlar. Bu da empati duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Örneğin, toplumsal olarak kabul görmeyen yasak aşk ve yasak duygular, pek çok romanda haklı görülür, anlaşılır veya en kötü ihtimalle empatiyle yaklaşılır. Bu açıdan kitap okumanın nefret ve kin duygularını törpülediğini söylemek de yanlış olmaz.

Kitap okumak; analitik düşünme becerinizi geliştirir.

Okuduğumuz olay örgüleri, metaforlar, kelime oyunları, sorular, sorgular ve anlamlar, analitik düşünme becerinizi geliştirir. Kitap okurken karakterlerin ve hikayenin sonunu tahmin etmeye çalışırsınız, verilen tüm detayları dikkatle akılda tutmak ve irdelemek, eleştirel ve analitik düşünme becerilerinizi güçlü oranda artırır. Kitap okuyarak zihninizi çalıştırır, belki normalde hiç aklınıza gelmeyecek düşüncelere dalar, zihninizin farklı odalarında gezersiniz.

Kitap okumak; insanın yalnızlık duygusundan kurtulmasına yardımcı olur.

Kişi, okuduğu kitaplardaki karakterlerle dost olur, kendini onlarla bütünleştirir. Edebi metinler; insanın yaşadıklarının ve hissettiklerinin en güzel aktarımı olduğundan kişinin hissettiği duyguların başkasının ağzından bu denli güzel aktarıldığını okuması ona yalnız olmadığı hissiyatını verir. İnsana, kendisi gibi düşünen ve hisseden başkalarının da olduğunu gösterir. Hatta hissettiğimiz ama ifade edemediğimiz duygular, kitaplarda en güzel şekilde aktarılır. Duygularımızı tercüme eder. Bu açıdan kitap okumanın rahatlatıcı ve iyileştirici bir işlevi olduğu da söylenebilir.

Kitap okumak; stresi azaltır, daha mutlu olmanızı sağlar. 

Hangi işte çalışırsanız çalışın veya gün içerisinde ne kadar stresle karşılaşırsanız karşılaşın iyi bir kitap, her zaman size bu stresleri unutturur. Unutmayın tweetler, Facebook gönderileri veya çerez niteliğinde okuduğunuz şeyler sizi çevrenizden uzaklaştırmaz. Ancak iyi bir roman, size başka dünyada olduğunuzu hissettirir ve sizi yaşamınızın stresli alanlarından bir süre için uzaklaştırır. Yapılan araştırmalar kitap okumanın kan akışını yavaşlattığını, tansiyonunuzu normale döndürdüğünü ve kişiyi rahatlattığını göstermektedir.

Kitap okumak; kelime hazinenizi ve dile hakimiyeti geliştirir.

Kitap okumak siz istemeseniz de bir süre sonra günlük kullandığınız kelime sayısını artırır. Bir dili hakkını vererek öğrenmek için, o dilde kitaplar okumak şarttır. Olayların, duygu ve düşünceleri; doğru, açık ve anlaşılır şekilde anlatabilme yeteneğini geliştirir. Kişinin kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar. Betimleme ve hitabeti kuvvetlendirir. Sözcük dağarcığını geliştirir. Kitap okumak; okul öncesinden başlayarak çocuğun dil becerisi, düşünme yetisi ve hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur.

Ayrıca ne kadar çok kelime o kadar etkili ve doyurucu bir konuşma demektir. Kitap okumak sizi daha ilgi çekici ve zengin bir konuşmacı yaparken anlatmak istediğiniz şeyi doğru yerden başlayarak ve doğru şekilde anlatmayı da öğretir. Düşünün bir öyküyü biri anlatır dikkatle dinlersiniz bir başkası anlatır hiçbir şey anlamazsınız.

Kitap okumak; odaklanma yeteneğinizi güçlendirir.

Bir şeye odaklanmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım. Özellikle de kitaba… Kitaba başlar başlamaz insanın aklına türlü şeyler gelir; yarın yapılacaklar, dün olanlar, akşam ne yesek, sabah ne giysem, iş durumu ne olacak gibi. Ancak odaklanmayı bir gerçekleştirirseniz de artık hem kitabı elinizden bırakamazsınız hem de bu yeteneğiniz gittikçe gelişir. Her kitapta daha çabuk dış dünyadan kopar ve kitabın içine girersiniz. Bu şekilde yaşamınızın diğer alanlarında da konsantrasyon sorununuzu çözebilirsiniz. Filme odaklanmak kolaydır, radyoya, internete, bir arkadaş sohbetine, ancak en zoru kitaba odaklanmaktır. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ise artık odaklanma sorununuz kalmaz.

Kitap okumak;  Sizi daha bilgili ve saygın biri yapar.

Bilgi, güçtür. Düzenli olarak kitap okumak, sizi yeni, güncel ve farklı konular hakkında bilgi sahibi yapar, çevrenizden öğrenemeyeceğiniz şeyleri kitaplardan öğrenirsiniz. Bu sayede çevrenizdekilerin sizi daha dikkate dinlediğini, sözlerinize güvendiklerini, hatta size daha fazla saygı gösterdiklerini görürsünüz. Düşünün okuldayken her şeyi bilen o çok bilgili öğretmeninize mi daha çok saygılı davranıyordunuz, boş boş konuşarak dersi dolduran hasbelkader öğretmen olmuş hocanıza mı? Edebiyat bilgi verici ve öğreticidir. Pek çok edebi metin, yazıldığı döneme ışık tutar. Somut ve somut olmayan kültürel mirası; ürün verilen dönemin acılarını, sevinçlerini, hayallerini, bireysel ve toplumsal gerçekleri gösterir. Bu açıdan edebiyat bir kültür taşıyıcısıdır. Bu kültür taşıyıcılığı aynı zamanda kültürlerin farklı coğrafyalara yayılmasını da sağlar.

Kitap okumak; sizi daha iyi bir konuşmacı yapar.

Ne kadar çok kitap o kadar kelime, dedik. O halde devam edelim. Ne kadar çok kelime de o kadar etkili ve doyurucu bir konuşma demektir. Kitap okumak sizi daha ilgi çekici ve zengin bir konuşmacı yaparken anlatmak istediğiniz şeyi doğru yerden başlayarak ve doğru şekilde anlatmayı da öğretir. Düşünün bir öyküyü biri anlatır dikkatle dinlersiniz bir başkası anlatır hiçbir şey anlamazsınız.

Kitap okumak; yazma becerinizi artırır.

Kitap okurken farklı yazarların farklı anlatım yolları kullandıklarını görürsünüz ve bunları nasıl kullandıklarını. Geçmişte yaşanan bir olayı nasıl anlattıklarını, gelecek kurgularını veya günümüz dünyasını, birinci ağızdan ben dili ile olayların nasıl anlatımı, ikinci kişinin ağzından nasıl aktarıldığını veya tamamen dışarıdan hayali bir karakter aracılığıyla, düşüncelerini ön plana çıkararak veya gizem yaratarak nasıl yazıldığını, betimlerle süsleyerek veya en yalın halde bir olayın nasıl yazıldığını… Sayısız anlatım tarzı ve tekniğini tanıdığınızda siz de artık aynı yazma becerisine sahip kişi değilsinizdir.

Kitap okumak; yaratıcılığı ve estetik zevkini geliştirir.

Çünkü insan kitaplar ile daha güzeli arama, doğruya ulaşma kaygısı taşır. Alternatifleri ve farklı bakış açılarını gösterir. İhtimalleri çoğaltır.

Kitap okumak; ücretsiz bir eğlencedir.

Çünkü paranız yoksa da ücretsiz kütüphanelere giderek oralarda kitap okuyabilirsiniz. Veya insanların okuma konusuna duyarlılıkları biraz daha yüksek olduğundan arkadaşlarınızdan kitaplarını istediğinizde size hayır diyeceklerini sanmıyoruz. Ayrıca internette ücretsiz kitap indirme siteleri de mevcut.

Ve kitaplar sizi asla terk etmezler.

Çünkü okuduklarınızı asla unutmazsınız, özellikle de iyi romanlar okumuşsanız. İşinizi kaybedebilirsiniz, eşinizi, paranızı, hatta yaşama tutkunuzu ancak kitaplardan öğrendiğiniz şeyleri asla kaybetmezsiniz. Kitap okumak sizi zor zamanlarınızda iyi hissettirir.

Benim kitap okumanın faydaları belki saymakla bitmez, daha pek çok şey de yazılabilirdi ama bu konuda şimdilik benim söyleyeceklerim bu kadar. Kitap okumanın önemi ile ilgili farklı fikirleri olanları yoruma beklerim 🙂

Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir