Kolezyum (Colosseum) Hakkında Esrarengiz Bilgiler

Kolezyum; Roma uygarlığında; tiyatro ve opera gibi oyunların oynandığı, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin düzenlendiği, çeşitli gösterilerin ve kutlamaların yapıldığı daire ya da elips biçimindeki, basamak şeklinde yükselen tribünleri bulunan bir kamu yapısı ya da arenadır.

kolezyum hakkinda bilgiler - Kolezyum (Colosseum) Hakkında Esrarengiz Bilgiler

Öncesinde Neron’un sarayının olduğu yere İmparator Vespasion tarafından 10 yılda inşa ettirilen Colosseum, MS 80 yılında Vespasion’un oğlu Titus tarafından tamamlanmış. 50.000 kişilik Colosseum’da 80 kapı bulunmakta ve iç koridorlar, acil durumlarda insanların birkaç dakikada tahliye edilebileceği şekilde tasarlanmış. Rivayete göre Titus, buranın mimarını kendisinden sonra daha görkemli yapılar inşa edemesin diye hayvanlara yem olarak vermiş… 100 gün 100 gece süren açılış oyunlarında 5 bin hayvan ve yüzlerce insan kurban edilmiş.  Kullanıldığı 300 yıl boyunca ise toplamda 300 bin kişinin can verdiği bilinmektedir.

Gladyatörler genellikle savaşta esir düşmüş kölelerden seçilmekte, gladyatörlerle hayvanlar arasında yapılan dövüşlerde, aslan, kaplan, gergedan ve martı gibi yırtıcıların arenanın altındaki karanlık odalarda günlerce aç bırakılarak iyice vahşileşmeleri sağlanmaktaydı. Hayvanlarla yapılan dövüşü kazanan gladyatörlere “rudis” verilmekte, yani artık özgür olduklarını ifade eden tahta bir kılıçla ödüllendirilirlerdi. Rudis kazanmasına rağmen dövüşlere devam eden ve başarılı olan gladyatörlere ise “ölümcül tehlikelerden savaşarak hayatta kalmayı öğretecek kadar iyi bilen kişi” anlamına gelen doctor ünvanı verilirdi…

O dönemde gladyatör dövüşleri, gençlerin savaşçı ruha özendirilmesi açısından son derece önemliydi. Bazı yazılı kaynaklarda, kadınların ölen gladyatörlerin kanlarını biriktirdiği ve bunlarla yapılan iksirlerin erkekleri kendilerine âşık edeceğine inandıkları, hatta gladyatör ne kadar güçlüyse iksirin de o kadar güçlü olacağını düşündükleri yazmaktadır.

Bunun yanında dövüşlere gönüllü özgür insanlar, para ve şöhret kazanmak isteyenler ile hiç olarak ölmektense bir kahraman olarak ölmeyi yeğleyenler de çıkmakta, kaybeden kişi, imparatorun başparmağını havaya veya yere doğru çevirmesiyle hayatta kalıp kalmamasına karar verilmekteydi. Dövüşlerde en büyük erdem ise dövüşçülerin kendini seyirciye acındırmamasıydı...

Colesseum, gladyatör dövüşlerinin yanında, hayvan avcılığı, infazlar, savaşların yeniden canlandırılması, mitolojiye dayalı dramalar ve halk gösterilerine de ev sahipliği yapmış ve 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmiş. Bir gün yolunuz Roma’ya düşerse, içerisini gezmeden dönmeyin. Gezerken Colosseum’un her yanında özellikle orta alanda, derin boşluklar olduğunu göreceksiniz. Bu boşluklar, demirin pahalı olduğu dönemde, Romalıların yapıdaki demirleri söküp çıkarmasından kaynaklanıyor. Ama büyülü havasından bir şey eksilmemiş.

Bu bilgilerin yanında Kolezyum hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için belgesel izlemek isterseniz de aşağıdaki National Geographic belgeselini öneririm:

Keyifli izlemeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir