Küresel Sorunlar ve Suç Temalı Bir İskandinav Dizisi: Valkyrien

Norveç yapımı bir dizi önerim var: ValkyrienDizi; aslında suç temalı bir dram dizisi, ancak her bölümde değindiği kirlilik, tüketim çılgınlığı, ilaç endüstrisi, üretim, ekonomi, illegal para akışı ve virüs salgınları gibi küresel sorunlar ile bambaşka bir sınıfa atlıyor. Belki de belgesel sınıfına…

valkyrien dizi - Küresel Sorunlar ve Suç Temalı Bir İskandinav Dizisi: Valkyrien

-Spoiler-

Dizinin ilk bölümünde Vilma isminde bir kadının nedeni belli olmayan ölümcül bir hastalığa yakalandığını anlıyoruz. Eşi Ravn ile birlikte doktorluk yapan Vilma, hastalığının tedavisi için bazı çalışmalar üzerinde çalışıyor ve buluşlarının işe yarayacağına inanıyor. Ancak bu çalışmaları daha önce denenmemiş tedavi yöntemleri olduğundan çalıştıkları hastanede Vilma’ya uygulanması yasal olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle de Vilma’nın tedavi yöntemini Ravn’ın yasa dışı olarak Vilma’ya uygulaması için, Vilma’ya öldü süsü veriliyor ve Ravn, bir metro istasyonunun altındaki gizli bir bölmede, eşi Vilma’yı tedaviye başlıyor…

Bu hikaye dizinin ana teması ancak tek teması değil elbet. Dizide bir de ara ara bize küresel sorunlardan bahseden Leif var. Leif, bu metro istasyonun gizli bölümlerinden sorumlu ve bazı illegal işlere karışan çetin bir karakter. Bir soygunda ağır yaralanan ancak 65 milyon ile canlı kurtulan arkadaşı Teo‘yu Ravn‘a tedavi etmesi için getiriyor. Ravn, Teo’nun yaşayabilmesi için hastaneden bir cihaz alınması gerektiğini söylüyor ve bunun için Vilma’nın arkadaşı Unn’dan yardım istiyor. Ardından Unn, bazı gelişmelerle birlikte bütün olan biteni öğreniyor ve her gün bu gizli bölmeye gelerek Ravn’a Vilma’nın tedavisi için yardım etmeye başlıyor.

Bu süreçte Leif, bize kara para aklama, küresel ekonomi, amacından sapmış ilaç endüstrisi, dünyayı tehdit eden şeyler hakkında bazı bilgiler veriyor. Ardından yasal yollardan tedavi olmak istemeyen hastalar bulup Ravn ve Unn’a getirerek onlara fahiş fiyatlardan tedavi ettiriyor.

Dizinin ana çerçevesi bu. Fazla tempolu olduğunu söyleyemem ancak soğuk karakteri ve sıcak ilişkileri ile kendisini kesinlikle izlettiğini söyleyebilirim. Dizinin 8 bölümlük ilk sezonu çoktan yayımlandı.

Yönetmen: Erik Richter Strand. Oyuncular: Sven Nordin, Pål Sverre Hagen, Ellen Birgitte Winther…

Ve 1. sezon, 3. bölümden bir tirad:

“Bizler son gününde şanslı olanlarız. Bizden önce gidenlerden daha çok kazanıp daha hızlı büyüyoruz. Her şey yeni ve gelişmiş. 2. Dünya Savaşının üçüncü nesliyiz. Sonuncular olmakta olan şeyleri takmayıp kaygısız yaşayabiliyorlar. Kendimizin bile sevmediği, iki yüzlü, aç çocukları dünyaya getiriyoruz. Yalnızca kendi sevkleri için yaşıyorlar. Kendimize yalan söylüyoruz. Ve içten içe bunun farkındayız. Ama herkes gülüyor olduğu sürece, kimse partiye dur demeyecek. Ödünç alınan zamanlarda yaşıyoruz. Şimdiye kadar ki en büyük kıdem paketlerini harcıyoruz. Son gününde şanslı olanlardanız biz. Ama bir gün, son günümüzde nihayete erecek.”

İskandinav dizileri güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir