Moka Pot İle Espresso Nasıl Yapılır?

Moka Pot ile espresso yapımı hakkında bir yazı hazırlamak istedim bugün. İyi bir kahve severseniz detaylara dikkat edin.

moka pot - Moka Pot İle Espresso Nasıl Yapılır?

Moka Pot ile Espresso Nasıl Yapılır?

  • Moka Potta kahve demlemek için önce ekipmanı iyi tanımak gerek. Moka Pot 3 parçadan oluşur. Temiz suyu koyduğumuz alt gövde (su haznesi), öğütülmüş kahveyi koyduğumuz orta kısım (filtre kısmı) ve kahvenin demlenip yukarı çıktığı üst gövde (kahvenin demlendiği kısım). Bu 3 gövdenin de sağlıklı malzemeden üretilmiş olmasına, kazınmış veya aşınmış olmamasına dikkat edin.
  • İkinci olarak Moka Potta kahve demlemek için, yani espresso hazırlamak için, ince öğütülmüş kahveye ihtiyacımız var. Kahve çekirdeklerini, filtre kahve ayarında öğütürseniz kahveniz demini yeteri kadar alamaz ve fazla berrak olur. Bu nedenle çekirdekleri, öğütücünüzün espresso ayarında çekmeniz önemli. Ayrıca kahve çekirdeklerinin homojen öğütülmesine, yani partiküllerin aynı ince olması da iyi bir kahve demleme için gerekli.
  • Üçüncü olarak, her kahve tarifinde yazdığım gibi Moka Potta kahve demlerken de kaliteli içme suyu kullanın. Kreçli musluk suyu ile kaliteli bir kahve demleyemezsiniz.
  • Gelelim Moka Pot ile espresso yapımına: Moka Potun alt gövde (su haznesi) kısmına, su koyun. Bu su, gövdenin içinde bulunan emniyet subabını geçmesin. Bu aşamada bilmiyorsanız Moka Potunuzun kaç fincan su aldığını da ölçün, çünkü bu koyacağımız kahve miktarı için önemli. Zaten bunu bir kere ölçersiniz. Suyun miktarından emin olduktan sonra Moka Potun orta kısmını (filtre kısmı) yerleştirin. Üstü delikli bir süzgeç şeklinde olan ve altı ise huniye benzeyen bu kısma kahvenizi koyun. Miktar olarak, her fincan için bir tatlı kaşığı kahve yeterli oluyor. Kahveyi bastırmayın, sıkıştırmayın. Kaşıkla koyduğunuz gibi kalsın, kaşıkla şöyle bir dağıtabilirsiniz o kadar. Ardından Moka Potun üst gövdesini oturtup güzelce kapatın. Moka Potunuzun sızdırmıyor olmasına dikkat edin. Moka Potunuzu ocağınızın en küçük gözüne yerleştirin ve en kısık ateşte yavaş yavaş suyun kaynamasını sağlayın. Aslında suyun ilk başta yavaş kaynamasının bir önemi yok, su yukarı çıkmaya başladıktan sonra ocağın altının kısılmasının önemi var. Ama Moka Potta kahve demlerken bunu takip etmek çok zor oluyor, bu nedenle ben en baştan itibaren kısık ateşte yapıyorum ve kesinlikle enfes bir kahve oluyor. Tüm suyun kaynayarak üst gövdeye çıktığına emin olduğunuzda ocağın altını kapatıp kahvenizi fincanlara alabilirsiniz. Hazırladığınız bu kahve, evde hazırlayabileceğiniz espressoya en yakın kahvedir. Bu nedenle, yazının başlığını, doğrudan Moka Pot ile espresso nasıl yapılır? şeklinde kullandım. Espresso seviyorsanız mükemmel de bir tercih bence. Ancak bu aşamada kahvenizi, espresso olarak değil de, Americano olarak içmek isterseniz, hazırladığını bu espresso kahveye bir miktar su koymanız yeterli. Americano, espresso’nun su ile seyreltilmiş halinden başka bir şey değil.
  • Not: Moka Potta demlediğiniz kahveye şeker eklemek isterseniz, kahvenizi fincanlara aldıktan sonra şekerinizi atın. Internette Moka Potta kahve demlerken şekeri suya katıp kahveyi bu şekilde demleyenler gördüm. Şeker, suyun kaynama noktasını 100 derecenin üzerine çıkardığından bu uygulama kesinlikle yanlıştır, zaten kahvenin acılaşmasına neden olur.
  • Bu arada henüz Moka Potunuz yoksa ve satın almak istiyorsanız, ben Globica Coffee Shop‘unkini kullanıyorum. Kullanımı basit, sağlam ve şık bir Moka Pot. Aluminyum döküm malzemeden üretilmiş. En önemli uyarım, bulaşık makinesinde yıkamayın, elde yıkarken deterjan vb kullanmayın. Sadece su ile çalkalayın, bazen de içini arap sabunlu su ile çalkalarsınız, yeter.
  • Moka Pot ile hazırladığınız espresso ile değişik kokteyller yapmak isterseniz de size iki önerim var. Birincisi Affogato: Kahvenizi Moka Pot ile demleyin. Ardından fincanınıza bir top sade dondurma koyun üzerine demlediğiniz kahveyi sıcakken dökün. Yaz ayları için enfes bir tarif. İkincisi ise yoğunlaştırılmış süt ile hazırlanmış latte: Kahvenizi yine Moka Pot ile demleyin ve fincanınıza alın. Üzerine yoğunlaştırılmış süt ekleyerek latte hazırlayın. Yoğunlaştırılmış sütü nereden bulabiliriz derseniz, evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 litre sütü altı yapışmaz bir tencereye alın içine 1 çubuk tarçın atın ve 5 dk kadar ısıtın. Ardından içine 1 su bardağı şeker ekleyip 1 saat tahta kaşıkla karıştırarak fokurdatın. Kaynarken sütün üzerinde oluşan kaymağı sürekli alın. Sütün rengi hafif kahverengiye çaldığında ocağın altını kapatın ve sütü bir süzgeçten geçirin. Yoğunlaştırılmış sütünüz hazır.

Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir