Mutluluğu Resmetmeyen Ressam: Abidin Dino

Usta ressamdan bahsetmeden önce hakkında oldukça yaygın olarak bilinen bir yanlışı düzeltelim: Abidin Dino’nun “Mutluluğun Resmi” isimli bir tablosu bulunmuyor. “Mutluluğun Resmi” olarak bilinen eser, Dianne Dengel’in “Home Sweet Home” isimli yağlı boya tablosu. Orijinal resmin sağ alt köşesinde Dianne Dengel’in imzası var; ancak nedendir bilinmez bu resme Abidin Dino’nun imzasını fotoşoplayanlar var 🙂 Abidin Dino; Nazım Hikmet’in “Saman Sarısı” adlı şiirinde “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” sorusuna ise resimle değil; şiirle karşılık vermiş.

Abidin Dino Hayatı ve Eserleri

Abidin Dino, 23 Mart 1913 – 7 Aralık 1993 tarihleri arasında yaşamış olan ressam, karikatürist, yazar ve yönetmendir ve şair Arif Dino‘nun kardeşidir. İstanbul’da doğan Abidin Dino, çocukluk yıllarını İsviçre’de geçirir. Daha sonra ailesiyle birlikte Fransa’ya, oradan da 1925 yılında Cumhuriyetin kurulmasının ardından İstanbul’a taşınır. Burada bir süre Robert Koleji’nde eğitim alır; ancak anne ve babasını kısa aralıklarla kaybedince okuldan ayrılır. Okuldan ayrılması sanatla daha yakından ilgilenmesine vesile olur.

abidin dino resimleri - Mutluluğu Resmetmeyen Ressam: Abidin Dino

Abidin Dino, ilk yazılarını Artist” adlı dergide yayımlamaya başlar. Eş zamanlı olarak çizimlerini “Yarında” isimli gazeteye gönderir. Ardından Nazım Hikmet’’in “Sesini Kaybeden Şehir ve Bir Ölü Evi adlı kitaplarının kapak resimlerini çizer ve bu çizimler onun ressam olarak tanınmasını sağlar. Ardından Türkiye’de sanatın gelişmesi ve yayılması için “düşünce” yanı ağır basan resimler yaparak Batı sanatı ile boy ölçüşecek yenilikler getirmeyi amaçlayan D Grubu adlı sanat akımının kurucuları arasında yer alır. Yaptığı resimler Mustafa Kemal Atatürk tarafından da çok beğenilir ve Atatürk; Yutkeviç’e bir Türk genci yetiştirmesinin mümkün olup olmadığını sorar. Bunun üzerine Yutkeviç, Abidin Dino’yu SSCB’ye davet eder. 1934 yılında SSCB’ye giden Abidin Dino; Eisenstein ve Yutkeviç‘in yanında 3 yıl sinema eğitimi alır. 1937 yılında II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nin tüm yabancı öğrencileri geri göndermesi üzerine Abidin Dino Türkiye’ye geri döner.

Abidin Dino; 1937-1939 yılları arasında Paris’e giderek burada yönetmenlik yapar. 1940’ta yeniden İstanbul’a dönerek Liman Ressamları (Yeniler) Grubu’na katılır. 1943 yılında bazılarının “yüzyılın aşkı” diye tanımladığı şekilde Güzin Dikel ile evlenir. 1951’de Roma’ya, 1952’de ise hayatının geri kalanını geçirmek üzere eşiyle birlikte Paris’e gider. 1955’te Paris’te ilk kişisel sergisini açan Abidin Dino’nun resimleri 1958’de Antib’deki Picasso Müzesi’nde, daha sonra İtalya, Hollanda, İsviçre, Macarsitan, Rusya, Almanya ve Yunanistan gibi çeşitli ülkelerde sergilenir. Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onur Başkanlığı ve New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı yapan Abidin Dino, Türkiye’deki ilk sergisini 1969 yılında açar.

1990 yılında tiroid kanseri teşhisi konan Abidin Dino, 7 Aralık 1993 yılında Paris’te hayata veda eder.

Abidin Dino ile yapılan bir röportaj izlemek isterseniz, BBC’nin aşağıdaki programını izlemenizi öneririm:

Abidin Dino’nun Kitapları

  • Yeditepe Öyküleri, Can Yayınları
  • Kısa Hayat Öyküm, Can Yayınları
  • Gören Göz İçin Fikret Mualla, Kırmızı Kedi Yayınevi
  • Eller, Sel Yayıncılık
  • Pera Palas, Sel Yayıncılık
  • Nazım Üstüne, Sel Yayıncılık
  • Ölüm Mü? Ne Buluş!, Sel Yayıncılık
  • Sinan / Bir Düşsel Yaşamöyküsü, Can Yayınları
  • Sensiz Her Şey Renksiz, Can Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir