Norveç’ten Efsanevi Bir Kahve Tarifi: Karsk

Karsk; ev yapımı güçlü bir alkollü içki ile sıcak kahvenin karıştırılmasıyla elde edilen bir kahve kokteyli. Ancak günümüzde ev yapımı içki yerine daha çok votka kullanılıyor. Norveç’e ait olan bu kokteyl, İskandinav ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketiliyor. Kokteylin alkol-kahve oranları ise genellikle % 50 alkol, % 50 kahve şeklinde.

Karsk’ın orijinal tarifinde; fincana önce bozuk para atılıyor, üzerine bozuk para tamamen kapanacak kadar kahve ekleniyor. Onun üzerine de kahve berraklaşıp bozuk para yeniden görünene kadar ev yapımı alkollü içki ekleniyor.

Günümüz versiyonlarında ise hem miktarlar kişinin ağız tadına kalmış hem de ev yapımı içki yerine votka, hatta bazen de likör kullanılıyor. İçerisine istenirse biraz şeker de ekleniyor.

Viking’ler tarafından da içildiği bilinen Karsk, eski Viking‘lerin konuştuğu dil olan Eski Norsça’da “vigorous” yani “güçlü-kuvvetli” anlamına geliyor.

Karsk’ın ilk nasıl ortaya çıktığıyla ilgili günümüze kadar gelen de çeşitli efsaneler var. Efsanelerden birisi şöyle (Kaynak: Wikipedia);

Ola isminde genç bir adam, 19. yüzyılın başlarında kötü bir gün geçirmiş. Kahve çekirdekleri ve kahvesini kaynatacak kadar suyu dışında hiçbir şeyi yokmuş. Hepsini akşam içeceği güçlü ev yapımı içkisi için ayırmış. Sonra aniden kapıda biri belirmiş. Olakimseyi beklemiyormuş. Kapıyı açtığında karşısında kız arkadaşını ve kız arkadaşının ailesini görmüş. Kendisini ziyaret için gelen kız arkadaşı ve ailesi karşısında buz kesilmiş. Kızın babası Mats isminde gür bıyıkları olan huysuz bir adammış. Ola o gün yanlış bir şey yaparsa kız arkadaşını bir daha asla göremeyeceğini biliyormuş.

Mats yiyecek ve içecek bir şeyler istemiş. Ola hızlıca düşünmüş. Hemen kahveyi kaynatmaya başlamış. Mats bunu gördüğüne memnun olmuş. Ancak Ola kahvenin yanında ne ikram edeceğini bilemediğinden oldukça endişeliymiş. Ola tek çarenin Mats’i sarhoş etmek olduğunu düşünmüş. Hemen sert bir kahve yapmış ve içerisine ev yapımı alkollü içkisinden dökmüş. Mats bu muhteşem içeceği hemen bitirmiş ve ardından bir kaç kupa daha bitirmiş. Mats artık aç olduğunu hatırlayamayacak kadar sarhoşmuş. Aynı şekilde kız arkadaşı, annesi ve hatta kendisi de. O günden sonra Ola asla misafirlerine ne ikram edeceği konusunda endişelenmemeye başlamış.”

Siz de kendinizi bu kadar güçlü hissediyorsanız denemeye değer.

Biz denedik…

Kesinlikle çok sert 🙂

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir