Ölüm Kampı Auschwitz: Naziler ve Son Çözüm

Mutlaka izlemeniz gereken bir belgesel önerim var bugün. Orijinal adı: Auschwitz: The Nazis and the ‘Final Solution’. Türkçe’ye Auschwitz: Naziler ve Son Çözüm olarak çevrilmiş. IMDb: 8,6

2005 yapımı olan bu belgesel, tarihin en korkunç toplu insan katliamının gerçekleştiği Auschwitz-Birkenau toplama kampının öyküsünü anlatıyor.

belgesel auschwitz - Ölüm Kampı Auschwitz: Naziler ve Son Çözüm

6 bölümlük belgesel; Auschwitz-Birkenau toplama kampının 1940 ilkbaharında başlayan inşa sürecinden, en popüler dönemine ve ardından 27 Ocak 1945’te Sovyet askerlerinin burayı işgal etmesine kadarki sürecin tümünü anlatıyor. 

1942 yılından itibaren Avrupa’nın dört bir yanından toplanan Yahudilerin Auschwitz’e getirilmesi, kurbanlara uygulanan işkenceler, tecavüzler, toplu katliamlar, gaz odaları, SS subaylarının nefreti ve kurbanların çaresizliği, tamamen ortaya seriliyor. Belgesel; o dönemden kalan yazılı belgeler, raporlar, savaş sonrasında SS subaylarının mahkemeye sunmak üzere verdiği beyanları ve kamptan sağ kurtulanların ifadeleri ile hazırlanmış. Belgeselde yer yer kamptan sağ kurtulan kişilerle yapılan röportajlar ve olayın diğer tarafındaki SS subayları ile yapılan röportajlar yer alıyor. Röportajlarda SS subaylarının hissiyatsızlığı, kurbanların ise hala dinmeyen acıları çok net görülüyor. Dönemle ilgili detay bilgi edinmek isteyenlere tavsiye ederim.

Bu belgeseli Netflix’ten veya aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.bbc.co.uk/programmes/p00tsl60/episodes/guide

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir