Özel Günler İçin Değişik Hediye Fikirleri

Sevgiyi göstermenin yolu hediyeden geçmez elbette ama zaman zaman sevdiklerimizi mutlu etmek için hediye almak istiyoruz. Bunun içinde her zaman sağlam hediye fikirlerine ihtiyaç var. Tüketim çılgınlığını artırmak için üretilen günlerden bahsetmiyorum. Doğum günleri ya da evlilik yıldönümü gibi size özel günlerden bahsediyorum. Yazacağınız bir mektup, söyleyeceğiniz içten bir sözün yerini hiçbir şey tutamaz belki ama yine de kimi değişik kişi işe yarar kimi anlamlı hediye fikirlerinin bir kenarda olması her zaman iyidir. Yeni fikirler edindikçe yazımı güncellerim. İşte özel günlerde alabileceğiniz değişik hediye fikirleri:

degisik hediye fikirleri - Özel Günler İçin Değişik Hediye Fikirleri

Dürbün veya Teleskop

Teleskop biraz pahalı belki ama dürbün de yeterli etkiyi yaratabilir. Özellikle tatile gittiğinizde belki yat turuna çıktığınızda yanaştığınız kıyılarda etrafı, doğayı ya da belki de şehri dürbün ile izlemek inanılmaz keyifli oluyor. Zaten dürbün satın aldıktan sonra hafta sonları doğa yürüyüşlerine daha fazla gitmek istersiniz diye düşünüyorum. Kısacası zamanınızın kaliteli ve zevkli geçmesini sağlıyor. Elbette paranız çoksa ve teleskop alabiliyorsanız çok daha muazzam bir şey yapmış olursunuz çünkü o zaman geceleri araba ile şehirden biraz uzaklaşmak, güvenilir alanlarda gökyüzünü izlemek mükemmel olur.

LSV Dükkanı

Özellikle hediye alacağınız kişi çocuk ise ona https://www.lsvdukkan.com/ hediye alabilirsiniz. LSV dükkanı dediğim, LÖSEV’in dükkanı ve satıştan edinilen paralar kanserli çocukların tedavisinde katkı olarak kullanılıyor. LSV dükkandan bir çocuğa hediye aldığınızda ve aldığınız hediyenin parasının kanserli çocukları iyileştirdiğini söylediğinizde eminim mutluluğu iki katına çıkar. Bence büyük alışveriş mağazalarından alınan pahalı hediyelerden daha değerli.

Yağlıboya Portre

Hediye kişiye özelse elbette daha anlamlı oluyor. Bu nedenle hediye alacağınız kişinin yağlı boya bir portresini yaptırmanız veya hediye alacağınız kişi sevgilinizse ikinizin bir fotoğrafını yağlı boya yaptırmanız, ömür boyu duvarda, gözünüzün önünde kalacak bir hediye vermiş olursunuz. Portreyi karakalem ya da karikatür şeklinde de çizdirebilirsiniz ama bence yağlı boya daha ağır olur.

Dijital Plak Çalar

Plak çalarların hem nostaljik tasarımları hem de müzik dinlerken verdiği haz hiçbir diğer müzik dinleme araçlarında yok. Bence sevgilinize kaliteli bir plak çalar aldığınızda ona ömür boyu kullanacağı, evinin baş köşesine koyacağı ve en güzel şarkıları dinleyeceği bir hediye vermiş olacaksınız. Yanında sahaftan eski bir plak da alırsınız. Zarif ve değerli bir hediye olur.

Kahve Demleme Ekipmanları

Çok ilginç kahve demleme aletleri var artık. French Press’i falan geçtim, Chemex, moka pot, siphon, aeropress, dripper gibi çok çeşitli yelpazede, çok gösterişli, kullanışlı, 3. nesil kahve demleme teknikleri olarak adlandırılan, çok kaliteli kahve demleme ekipmanları var. Eğer hediye alacağınız kişi kahve içmeyi seven biriyse bence ilginç bir kahve demleme aleti hem daha lezzetli kahve içmesini hem de kahve demlemeden keyif almasını sağlayabilirsiniz. Bu işin pahalısı da var ucuzu da. Bütçenize uygun olanı bulabilirsiniz.

Kahve Öğütücüsü, Kupa veya Termos

Kahve demleme ekipmanlarından var ise kahve öğütücüsü alabilirsiniz. Ayrıca küçük bir hediye istiyorsanız, her gün kullanacağı ve sizi hatırlayacağı çok tatliş kupalardan, fincanlardan ya da termoslardan hediye alabilirsiniz.

Eski Tarihli Bir Gazete

Eğer doğum günü için hediye alacaksanız kişinin doğum günüde çıkmış bir gazete bulmaya çalışın. Özellikle doğum gününü kutladığınız kişi anneniz ya da babanız ise, yani yaşı büyük kişilerse doğduğu gün ülkede neler olduğunu gösteren bir gazete almanız ömür boyu saklayacakları bir hediye değerine dönüşebilir. Ama bu sevgiliniz için de geçerli bence 20 yıl öncesinde ülkede neler olduğunu gösteren bir gazete çok nostaljik bir hediye olabilir.

Kitap

Çok klişe gelse de kitap her zaman alınabilecek en güzel hediye. Ama doğum gününde veya evlilik yıl dönümünüzde kitap almaya karar verirseniz bu biraz farklı olmalı bence. Yani ya sevgilinizin çok sevdiği bir kitabın orijinal ilk baskısını bulmalısınız ya kitabı yazarına imzalatmaya çalışmalısınız, ya da bir yazarın tüm kitaplarından oluşan bir seri almalısınız… Ya da eğer pahalı bir hediye alabilme durumunuz var ise Kindle alın. İçerisinde yüzlerce kitap var,  hem de neredeyse her dilde. Okurken bilmediğiniz kelimenin üzerine geldiğinizde size kelimenin anlamını gösteriyor. Sürekli sözlüğe bakmak zorunda değilsiniz. Sağlam bir hediye. 

Kitap Okuma Gözlüğü

Kitap okumayı seven birine hediye alıyorsanız şık, kemik çerçeveli de olur, ışıklı, kitap okuma gözlüklerinden alın.

Müzik Kutusu

Bence nostaljik hediyelerden bir diğeri de müzik kutusu. Özellikle kadınların daha çok beğeneceği bir hediye olduğunu düşünüyorum. Bazı sitelerde kişiye özel tasarımlar da yapılıyor ama ben ahşap, nostaljik ve biraz ağır olanları almanızı tavsiye ederim. Daha kaliteli ve ömür boyu odanızın en güzel köşesinde durmasını isteyeceğiniz türden oluyorlar. Nostaljiden kopmamak lazım.

Müzik Aleti

Gitar, ney, yan flüt, mızıka, klarnet, keman, bağlama, ud, mandolin, darbuka vb. her şey olabilir. Hangisi hoşuna gidecek ya da hangisini öğrenmeyi istiyorsa onu alın, belki bu mutlulukla bir müzik kursuna yazılır ve ona bir hobi de edindirmiş olursunuz.

Spor Salonu Üyeliği

Bu hediyeyi belki kadınlar daha çok bana şişman mı demek istiyorsun şeklinde algılayabilir ama sağlık, hayatta her şeyden çok daha önemli. Sağlığın en önemli şartı da spor. Spor, zayıflamak için değil sağlık için yapılır, yapılmalıdır, zayıflamak işin bonusu. Sevdiklerinize daha sağlıklı ve zinde olmaları için spor salonu üyeliği hediye edebilirsiniz bence.

Bisiklet

Bisiklet, her yaşta kişiye alınabilecek en güzel hediyelerden birisi. Sağlıklı, spora teşvik eden, kalıcı, dayanıklı ve güzel bir hediye.

Sevdiği Bir Spor Aleti

Kas çalışmayı seviyorsa ağırlık barı, dambıllar, boks seviyorsa boks eldiveni, tenis oynamak istiyorsa raket ve tenis topu, yoga seviyorsa kaliteli bir mat, paten, kaykay, scoter, masa tenisi seviyorsa masa tenisi ekipmanları, basket oynuyorsa basket topu, evinde asacak yeri varsa boks torbası, badminton raketi ve topu, koşuyorsa dizlik veya koşarken ayaklara takılan ağırlıklardan ve spora dair her şey bence oldukça güzel, kalıcı ve sağlıklı hediyeler. Mesela ben en son masa tenisi ekipmanlarını (file, raket ve top) aldım evde yemek masasında sürekli oynuyoruz ve inanılmaz eğlenceli.

Bira Kiti

Hediye alacağınız kişi bira içmeyi seviyorsa, birasını kendi evinde yapması için ona bira kiti alabilirsiniz. Tecrübeyle sabit olmakla birlikte, deneyen herkesin lezzetini beğendiği biradır. Hem bir hobi de hediye etmiş olacaksınız.

Kombucha Çayı

Hediye alacağınız kişi sağlıklı beslenme konusuna takmış, değişik şeyler yiyip içmeyi, denemeyi seven, sağlıklı yiyecek ve içecek araştıran biri ise ona kombucha çayı hediye edin. Kombucha denilen çay mantarından fermente edilen bu çayı hazır da alabilirsiniz mantarını alıp kendisinin fermente etmesini de söyleyebilirsiniz.

Adının-Soyadının Baş Harflerinin Olduğu Kol Düğmesi

Bir erkeğe hediye alıyorsanız adının ve soyadının baş harflerinin olduğu kol düğmesi alırsanız ömür boyu o kol düğmelerini saklar.

Krampon

Sevgilinizin futbol oynamasını teşvik etmek istiyorsanız ona krampon alabilirsiniz.

Hasır Çanta

Kadınların hoşuna gidebilecek bir hediye. Özellikle yaz başlangıcında hediye alacaksanız bir kadına şık, tarz bir hasır çanta alabilirsiniz bence. Her kıyafetle de gider.

Fotoğraf Albümü / Fotoğraf Çerçevesi

Hediye alacağınız kişi sevgiliniz ya da eşiniz ise resimlerinizi bastırıp bir albüme yerleştirmeniz ve bu albümü hediye edebilirsiniz. Ya da fotoğraflarınızı çerçeve yaptırabilirsiniz. Artık bir çerçevede tek fotoğraf değil hem aynı çerçevede 4 fotoğraf konulan konseptler de oldukça göz doyurucu ve güzel oluyor.

Dünyanın en ilginç yerlerinden birine alınabilecek bir bilet

Bu elbette biraz pahalı bir hediye ama imkanınız el veriyorsa neden almayasınız.

Çok sevdiği bir şehre alınan bilet

Gitmediğiniz ama gitmek istediğiniz bir şehre uçak veya tren bileti. Otobüs bileti almayın garip kaçabilir :)))

Çadır

Sevgiliniz doğayı seven birisiyse, ileride sizinle doğada baş başa bir tatil planı yapmasını teşvik etmek için çadır almak çok iyi bir yatırım, ay pardon hediye olabilir. Çadır, güzel fikir.

Kedi Sahiplenin.

Bu zamana kadar aldığım en güzel süpriz, hediye demek istemiyorum ama eşimin bir gün bana süpriz şekilde eve gelip senin için kedi sahiplendim demesi, aldığım en güzel süprizdi. Asla para vermeyeceğiniz şekilde, araştırın ve sevdiği bir hayvanı sahiplenin. Ona bir hayat arkadaşı hediye etmiş olursunuz.

Fidan

Adına tema vakfına bağış yapın. Kendisi adına bir fidan dikildiğini gösteren bir yazı veriyorlar: “Gelecek kuşaklara daha yaşanır bir dünya bırakmak üzere yapılan bu katkıya vesile olduğunuz için teşekkür ederiz” şeklinde. İnanılmaz anlamlı bence. Ama bu hediye evlilik yıl dönümünde olmaz baştan söyliyim 🙂 🙂 🙂

Go Oyun Seti

Go, Çin kökenli, mükemmel bir strateji oyunu. Tek bir tahta üzerinde iki kişi oynanıyor. Oyun kurallarını internetten öğrenebilirsiniz. Akşamları hem birlikte güzel vakit geçirirsiniz hem de kalıcı bir hediye almış olursunuz.

Poker Oyun Seti

Kalabalık bir arkadaş grubunuz var ise, pokerden daha iyisi olamaz. Hem sevgilinizi oyun sırasında alıp almadığı risklerle daha iyi tanımış olursunuz.

Puzzle

Puzzle yapmayı seven bir sevgiliye en az 3000 parça Puzzle almamak olmaz. Hatta şöyle 5000’lik bile olabilir. Manzara resmi veya kadın portreleri benim en sevdiklerim. Ancak sevgilinizin resmini Puzzle yaptırma klişelerinden kaçın bence  Puzzle halısını da unutmayın.

Döküm Tava ya da Tencere

Ne alaka diyeceksiniz ama eğer hediyeyi annenize alıyorsanız, bence sağlıklı beslenmenin ve güzel yemek yapmanın ilk kuralı sağlam bir döküm tencere ve tava almaktır. Bence anneniz bu hediyeye çok mutlu olur. Babanız da olur 🙂

Hediye almak ile ilgili önemli uyarılar:

  • Aldığınız veya hazırladığınız hediyeye mutlaka kendi içinizden geldiği gibi bir not yazın. Notsuz göndermeyin hediyenizi. Yazacağınız not internette herkesin paylaştığı notlardan olmasın. Size özel, sizin dilinizden olsun.
  • Hediye alacak paranız yok ise el yapımı bir şeyler hediye edin.
  • Hediye olarak çiçek göndermek istiyorsanız bu saksı çiçeği olsun. Çünkü diğer türlü verdiğiniz çiçek kuruyor, ölüyor ve çöpe gidiyor. Saksı çiçeği ise bir ömür yaşayabilir.

Hediye almak güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir