Radyo Tiyatrosu: Palto

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol‘un 1842’de yazdığı aynı isimli hikayesinden uyarlanan ve yazarın “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı kitabında yer alan uzun soluklu hikayesidir. Rus Edebiyatı’nın mihenk taşı olarak nitelendirilen bu eser için Dostoyevski “Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık” diye bahseder.

Neden mi?

Gogol’un gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığı bu eser, Rusya’da sıradan insanların yaşadığı sıkıntıları ve eşitsizlikleri gerçekçi bir dille ve tüm çıplaklığıyla anlatmaktadır. Gerçek hikayede Rusya’da yıllarca para biriktiren bir memur, biriktirdiği parayla bir av tüfeği satın alır, ancak tüfeği yere düşürünce büyük bir bunalıma girer ve ancak arkadaşları kendisine yeni bir tüfek alınca bu bunalımdan kurtulabilir. Gogol da Rusya’da sıradan insanların yaşadıkları bu gibi sıkıntıları fazlasıyla Palto isimli eserinde ele alır. İnsanlar için önemli ancak başkaları için oldukça gülünç görünen sıkıntıları; hikayenin başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in aylarca para biriktirerek satın aldığı paltosunun çalınması üzerine bir bakandan yardım istemesi ve bundan dolayı azar işitmesiyle çok güzel özetler. Ancak Gogol, Rus insanını aşağıladığı gerekçesiyle Çarlık Rusya’sında büyük tepki alır. Yine de Rus Edebiyatı’nın en önemli eserleri arasında yer alması engellenemez.

Eserin, radyo tiyatrosuna uyarlanmış halinde bazı eksiklikler olsa da (Örneğin oyunda hikayenin sonu kitaptaki gibi bitmiyor.) sürükleyici ve güzel işlenmiş olan bu oyunu bir ara dinlemelisiniz.

Radyo tiyatrosu güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir