Satırlarında Kendinizi Kaybedeceğiniz Aşk Kitapları

Aşk kitapları, okuması en keyifli roman türlerinden birisi bence. Özellikle de aşkla ilgili güzel mesajlar veriyorsa, sevginin nasıl olması gerektiği konusunda ahkam kesmek yerine gerçekçi yaklaşım sergiliyorsa ve okurken aşkı, aşk için çekilen acıyı, umudu derinden hissettiriyorsa okuması daha da güzel oluyor… İşte size aşk, tutku ve entrikayı en güzel anlatan aşk kitapları:

Gustave Flaubert – “Madame Bovary

Fransız edebiyatının en güzel eserlerinden birisi. Bir doktorla evlendikten sonra boğucu bir yaşam içinde sıkışıp kalan genç ve güzel Madam Bovary’nin mutsuzluğu bir kader olarak kabul etmeyip hayallerindeki tutkunun peşine düşmesini ve bu uğurda hiç bir fedakârlıktan kaçınmamasını anlatıyor. Ayrıca 19. yüzyıl Fransız kadınının kıstırılmışlığı, kadın-erkek ilişkileri, geleneksel ahlak anlayışı, burjuva değerleri, evlilik, cinsellik ve zenginlik gibi kavramlar da romanda derin sorgularla işleniyor. Bence mükemmel bir roman ve bu romanı okumadan aşk romanı okudum demek eksik kalır.

Gabriel Garcia Marquez – “Kolera Günlerinde Aşk

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’den yarım yüzyıllık bir aşkın öyküsünü anlatan mükemmel eser: “Kolera Günlerinde Aşk”. Roman, aşkın; deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin lirik ve destansı şekilde ele alındığı, ayrıca taşra-kent arasındaki çıkmazları, çağdaşlaşma çabaları gibi çeşitli toplumsal konuların yer aldığı önemli bir roman.

Jane Austen – “Aşk ve Gurur”

Klasiktir ama aşk romanları diyince bahsetmeden geçemeyeceğim bir eser; Jane Austen’ın “Aşk ve Gurur“u ya da diğer adıyla “Gurur ve Önyargı“. Bu iki isim arasında da anlamsız bir tartışma var. Kitabın orijinal adı “Pride and Prejudice” olduğundan Türkçesi elbette Gurur ve Önyargı” olmalı ama yayınevleri ağırlıklı olarak “Aşk ve Gurur” olarak çevirmeyi seçmiş. Kitabın sayısız TV ve sinema uyarlamalarını da izleyebilirsiniz ama kitaptaki o derin anlatımı hiçbirinde bulamazsınız…

John Fowles – “Fransız Teğmenin Kadını” 

Kadınların tek görevinin ev işleri ve çocuk yapmak olarak görüldüğü Viktorya döneminde, özgürlüğüne düşkün bir kadın olan Sarah’ın, toplumsal kalıpları umursamayıp sevgisi uğruna hiçbir şeyi yapmaktan kaçınmamasını anlatıyor. Roman; Nabokov’un deyimiyle “belkemiğini titreten” kitaplar okumayı sevenler ve sahici bir aşk yolculuğuna çıkmak isteyenler için birebir. İngiliz edebiyatından…

D. H. Lawrence – “Lady Chatterley’in Sevgilisi

İngiliz edebiyatından bir diğer örnek ise D. H. Lawrence’in “Lady Chatterley’in Sevgilisi”. Roman; savaşta yaralanarak kötürüm kalan Clifford’ın genç karısı Constance ile koru bekçisi Mellors arasındaki aşkı anlatıyor. Arka planda ise dönemin toplumsal ve siyasal yapısını, egemen sınıfların emekçi kitlelere karşı ezici, aşağılayıcı ve dışlayıcı yaklaşımını resmediyor. Roman konusu nedeniyle özellikle ilk yayımlandığı yıllarda çeşitli tartışmaların odak noktası olmuş. Bunun nedeni; önyargılı biçimde kadın ihaneti olarak yorumlanması, cinsellik içermesi ve kadını evlilik dışı gebeliğe yönlendirmesi…

Sabahattin Ali – “Kürk Mantolu Madonna”

Aşk romanı denilince Türk edebiyatından da örnek vermek istedim ve ilk aklıma gelen Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna“sı. Sabahattin Ali’nin Almanya’daki hayatından da derin izler taşıyan roman; toplumla sağlıklı iletişim kuramayan ve hayata ümitsiz bir ruhla tutunan Raif Efendi’nin hazin hikayesini anlatır. Sevmediği bir kadınla evlenmiş, hayatını başkalarının istediği bir insan olarak sürdürmüş, haksızlığa uğradığında bile buna karşı koyamamış, içine kapanık hatta melankolik biri olan Raif Efendi yıllar önce Almanya’da yaşadığı büyük aşkın öyküsünü günlüğüne yazar. Roman bu günlüğün mükemmel satırlarını aktarır. Almanya’da tanıştığı ve Kürk Mantolu Madonna diye andığı kadınla yaşadığı aşk hikayesi; taşıdığı hem realist hem duygusal öğelerle okuyucuya “bir aşk ancak bu kadar duygusal ve gerçekçi anlatılır”ın emsalsiz adresi. Zaten bu nedenle de yıllardır çok satanlar listesinden düşmüyor.

Aşkı anlatan romanlar güzeldir 🙂

2 comments

  1. Bir roman da ben eklemek istedim. Affeder Mi İnsan Çok severken. Listede yer almıyor ama efsane bir kitaptır. Aşırı sürükleyici. Başına oturunca kalkamıyorsunuz. Çok romantik.

  2. Merhabalar Kitap önerilerinden oluşan faydalı yazınız için teşekkür ederim. Önermiş olduğunuz kitapları not ettim, umuyorum ben de bu kitapları okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir