Tarihi Mini Dizi Önerisi: Trotsky

Aranızda tarihi dizi izlemeyi benim kadar seven varsa mükemmel bir dizi önerim var: Trotsky.

Dizi; Sovyet Rusya’da kitleleri peşinden sürükleyen, 7 Kasım 1879  – 21 Ağustos 1940 tarihleri arasında yaşamış Bolşevik siyasetçi, devrimci (Stalin’e göre devrim karşıtı), Marksist teorisyen Lev Trotsky’nin gençliğinden başlayarak siyasi ve özel yaşamını anlatıyor. Asıl adı Lev Davidovich Bronshtein olan, ancak siyasi kariyerinde, gençken bir süre kaldığı hapishanenin acımasız başgardiyanının soyadını kullanmaya karar veren bir adamın öyküsü…

Bu diziyi önerdiğim bir kaç kişiden, komünist olan mı? ya da Trotsky’i sevmem ki gibi cümleler duydum. Tarihi dizi izlerken karakterleri sevdiğimiz kişilerden seçmek, tarihe taraflı bakmaktan başka bir şey değil. Trotsky izlemek sizi komünist yapmaz, sadece o dönem Rusya’da yaşanan olayları, işçi sınıfının nasıl ayaklandığını, bir adamın nasıl tek başına kitleleri peşinden sürükleyebildiğini, diktatörlüğün nelere yol açtığını, yönetim şeklinin bir halk için ne kadar önemli olduğunu, siyasi acımasızlıkları, liderler arası kapışmaları, çıkar çatışmalarını anlatır, ya da bu konuların nasıl gerçekleştiği hakkında fikir verir. Ancak derseniz ki ben tarihi dizi sevmiyorum, ona diyecek bir şeyim yok. Ancak tarihi dizi seviyorsanız Trotsky bunun için iyi bir dizi.

Dizide olayları sürekli tarihler arası geçişlerle anlatıyor. Yani bir an 1900’lerin başına, sonra bir anda 1940’lara gidiyorsunuz. Bu nedenle dizinin ilk bölümünü izlerken anlamakta zorlanabilirsiniz ve dizi size çok karmaşık gelebilir. Ancak bu karmaşıklık hissi sadece dizinin birinci bölümde var. İkinci bölümden itibaren dizinin takibi oldukça kolay.

Diziyle ilgili bir de uyarım olsun: Diziyi izlemeden önce bence Trotsky ile ilgili araştırma yapmayın. Bunu diziyi bitirdikten sonra yaparsınız. Ben de bu nedenle Trotsky ile ilgili fazla detaya girmiyorum. Önceden araştırma yapmak, diziyi izlerken hiçbir şeye şaşırmamanıza neden oluyor ve dizinin keyfi kaçabiliyor. Bunun yanında dizinin tamamen gerçeklerden ibaret olduğunu söylemek de hatalı olur, dizinin bazı kurgusal tarafları var, ama dönemle ilgili fikir verdiği su götürmez.

Dizide Lev Davydovich Trotsky’yi canlandırdan Konstantin Khabenskiy. Eşi Natalya Sedova’yı canlandırdan Olga Sutulova. Vladimir Ilyich Lenin’i canlandıran Evgeniy Stychkin. Dizinin IMDb puanı ise maalesef biraz düşük. Trotsky – IMDb: 6,9.

Tarihi dizi izlemek güzeldir.

Keyifli izlemeler 🙂

Yazan: Bahar PAÇACIOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir