Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Herhangi bir konuda fotoğrafa ihtiyacınız olduğunda ücretsiz olarak bunu edinebileceğiniz, yani telif hakkı ödemeden ücretsiz fotoğraf indirebileceğiniz siteleri listedim bugün: Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitelerini. Özellikle blog ve web sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı bu siteler, internette içerik üreten yazarlar için de çok yararlı. Ancak bu ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden fotoğraf indirip kullanmadan önce kullanım koşullarını iyi bilmekte fayda var. Bu nedenle her sitenin kullanım koşulları ile ilgili detayları aşağıya yazdım, ancak siz yine de sitelerin kendilerine de göz atabilirsiniz:

ucretsiz fotograf siteleri - Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Pexels

https://www.pexels.com/ 

Tüm fotoğraflar kişisel ve ticari tüm kullanımlar için ücretsiz. Kaynak göstermeniz, atıfta bulunmanız veya izin almanız gerekmiyor. Fotoğraflar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Kişisel web sitenizde, bloğunuzda, sosyal medya hesaplarınızda, ticari ürün satışlarınızda, ürünlerinizin reklamlarında, afişlerinde, ürün tanıtımlarında, pazarlama kampanyalarında, el ilanları, kartpostallar, davetiyeler, dergiler, albümler, kitaplar ve daha diğer ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz belirtilmiş. Ancak emeği geçenlere saygı açısından; fotoğrafın değiştirilmemiş kopyalarını satmanıza, ürününüzün resimlerdeki insanlar veya markalar tarafından onaylandığını ima etmenize, fotoğrafları diğer stok fotoğraf sitelerinde veya duvar kağıdı platformlarında kullanmanıza izin vermiyor. Pexels hizmetini Creative Commons Zero (CC0) license adı altında garanti ediyor. Bence en iyi ücretsiz fotoğraf sitelerinden birisi. Sayıca zengin, görselleri de güzel ve kaliteli. Sitede arama yapabildiğiniz gibi, “siyah-beyaz”, “sanat”, “aşk”, “portre”, “endüstri”, “iş”, “kitap”, “mutfak”, “kahve”, “müzik”, “aile”, “hayvanlar”, “yoga”, “gece” … gibi çok sayıda kategori de var.

Pixabay

http://pixabay.com/ 

1.300.000’den fazla yüksek kaliteli ve ücretsiz fotoğraf, illüstrasyon, vektör  ve video bulunan sitesi. Siteyi Türkçe kullanım seçeneği olması büyük bir avantaj bana göre. Tüm içerikler, Creative Commons CC0 kapsamında garantilenmiş. Resimleri kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar dahil olmak üzere, izin istemeden ve resim sahibine atıfta bulunmadan kullanabiliyorsunuz. Sanırım içerisinde en fazla fotoğraf bulunan site bu, ancak kullandığınız fotoğrafları başka sitelerde görme ihtimaliniz de yüksek. Sitede arama yapabildiğiniz gibi, içerikler; “resimler (fotoğraflar, illüstrasyonlar, vektörler)” ve “videolar” olarak ikiye ayrıldığı gibi, ayrıca tüm içerikler “kategori”, “boyut” ve “renk” seçeneklerine göre de kategorilenmiş.

Unsplash

http://unsplash.com/ 

Ücretsiz ve yüksel çözünürlüklü özgün fotoğrafların olduğu bir diğer site. Hem ticari veya hem ticari olmayan kullanımlar için fotoğraflar ücretsiz. Siteden izin almanız mümkün olmakla birlikte zorunlu değil. Yani kısaca Unsplash’tan ya da fotoğrafçıdan izin almadan ya da atıfta bulunmadan, ticari amaçlar dahil olmak üzere, ücretsiz olarak fotoğraf indirebilir, kopyalayabilir, fotoğraf üzerinde değişiklik yapabilir, bunları dağıtabilirsiniz. Ancak elbette bu fotoğrafları benzer sitelerde paylaşmanıza izin yok. Yüksek çözünürlük konusunda çok hassaslar, örneğin fotoğraf indiren taraf değil de fotoğraf yükleyen taraf olduğunuzda, kriterlerinin altında fotoğraf yüklemek isterseniz, paylaşmanızı asla onaylamıyorlar. Bu da kullanıcısına gerçek bir kalite sağlıyor. En beğendiğim sitelerden birisi. Sitede arama yapabildiğiniz gibi içerikler; “duvar kağıtları”, “desenler”, “doğa”, “güncel olaylar”, “mimari”, “iş-çalışma hayatı”, “hayvanlar”, “seyahat”, “moda”, “yeme-içme”, “spiritüel konular”, “deneysel çalışmalar” gibi değişik kategorilere ayrılmış.

Gratisography

https://gratisography.com/ 

Yüksek çözünürlüklü ücretsiz stok sitesi. Çok sayıda  fotoğraf sunmuyorlar ancak sitenin amacı da bu değil. Diğer sitelerden farklı, kaliteli fotoğraf hizmeti sunmayı amaçlamışlar. Hatta siteye sadece “ilginç” görseller alınıyor. Yani diğer sitelerde bulamayacağınız görsellerden oluşan yüksek çözünürlüklü bir koleksiyon sunuyorlar. Tamamen ücretsiz. Sitede arama yapabildiğiniz gibi, “hayvanlar”, “iş”, “moda”, “yemek”, “doğa”, “insanlar”, “nesneler”, “kent” ve “tuhaf ” seçeneklerinde kategoriler de var.

Morguefile

https://morguefile.com/ 

Yine farklı fotoğraflar sunan bir site. Fotoğraflar çok profesyonel değil. Rasgele insanların ve gündelik nesnelerin resimlerini bulabileceğiniz bir yer. Büyük görseller bulabileceğiniz bir yer de değil ancak dişlerini fırçalayan bir çocuğun basit bir ücretsiz fotoğrafına ihtiyacınız varsa, bu site sizin için bunu sağlıyor. Michael Connors tarafından 1996’da kurulan site, ücretsiz görsel değişimi yapmak için oluşturulmuş ve misyonu hala da geçerli. Sitede bulunan tüm fotoğraflar, ticari olsun olmasın, kullanımı ücretsiz. Fotoğraflar, amatör fotoğraf meraklılarından profesyonellere kadar, dünyanın dört bir yanından çok çeşitli reklam öğeleri tarafından desteklenmiş.

Shutteroo

http://shutteroo.com/

Australia’da yaşayan web tasarımcı Klaye Morrison’un kendi tasarladığı ve kendi çektiği fotoğrafları paylaştığı bir site. Fotoğrafları gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için istediğiniz gibi ücretsiz kullanabileceğinizi belirtmiş. Ancak; fotoğrafların, herhangi bir ücretsiz fotoğraf hizmeti sunan sitede paylaşılmasını veya satılmasını istemiyor doğal olarak. Ancak siteden fotoğraf indirmek için mail adresinizi girmenizi istiyor. Ben bir kere denedim, içerisinde 7 fotoğraf olan “yellowstone” isimli dosya için mail adresimi girdim ve anında fotoğraflar mail adresime geldi. Sitenin en güzel yanı herhangi bir konuda fotoğraf talebinde de bulunabiliyorsunuz. ThemeForest isimli tema da Morrison’un tasarımıymış. Bence hoş bir proje.

Picography

http://picography.co/

Fotoğrafları istediğiniz gibi kullanma, üzerinde değişiklik yapma, kopyalama hakkını ve kişisel veya ticari tüm kullanımlar için izin veriyor. Ayrıca fotoğrafları paylaşırken atıfta bulunmayı tavsiye etmekle birlikte bunu zorunlu koşmuyor. Yani atıfta bulunursanız güzel olur ama bulunmazsanız da canınız sağ olsun misali… Ancak fotoğrafları kendi eserinizmiş gibi belirtmenize izin vermiyor elbette, aslında sitenin tek şartı bu. Kendim çektim gibi yapmayın, ne yaparsanız yapın… Sitede arama yapabildiğiniz gibi, “iş”, “şehir”, “kültür”, “moda”, “festival”, “otelcilik”, “doğa”, “insan”, “manzara”, “sokak”, “teknoloji”, “vahşi yaşam” seçeneklerinde kategoriler de var.

The Pattern Library

http://thepatternlibrary.com/

Bu site Tim Holman ve Claudio Guglieri tarafından sadece desen ve model paylaşımları için oluşturulmuş. Desenleri dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz belirtilmiş. Sitede, referans göstermeniz gerektiği ile ilgili bir ifade bulamadım, yani sanırım referans göstermenize gerek yok. Zaten siteyi eğlence amaçlı kurduklarını belirtmişler. Güzel desenler var.

All The Free Stock

http://allthefreestock.com/ 

Ücretsiz fotoğrafların yanında, ücretsiz stok desen, ikon, video, müzik, ses efekti gibi ürünler de bulabileceğiniz, yani kullanıcısına geniş bir ürün yelpazesi sunan site. Tüm ürünlerini gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için tamamen ücretsiz şekilde ve herhangi bir atıf vermenizi istemeden kullanabilme imkanı sağlıyor. Bunu da Pexels sitesinde olduğu gibi Creative Commons Zero (CC0) license adı altında garanti ediyor.

IM Free

http://imcreator.com/free 

Gerek kişisel gerek ticari kullanımlar için ücretsiz fotoğraf hizmeti sunan bir site. Ancak fotoğrafları kullandığınız yerde, bu siteye atıfta bulunmanız gerekiyor, yani fotoğrafı bu siteden aldığınızı belirtmeniz gerekiyor. Fotoğrafları bu şekilde kullanabiliyorsunuz. Sitede fotoğraflar bir arama motorundan ziyade kendi oluşturduğu kategorilerle sunulmuş, kullanımı zor ama güzel fotoğraflar var.

Superfamous

http://superfamous.com/ 

İnanılmaz doğa fotoğraflarının olduğu bir site. Vadiler, kayalar, dağ, orman ve manzara fotoğrafları açısından çok zengin. Kullanımı biraz karışık ancak anlaşılabilir. Ancak hemen belirteyim ki bu sitede yer alan tüm görüntüler Creative Commons Attribution 3.0 lisansı koşullarında kullanılabiliyor. Yani sitede yer alan fotoğrafları kullanırken atıfta bulunmak, lisansın linkini vermek ve fotoğrafta herhangi bir değişiklik yaptıysanız bunu belirtmek zorundasınız. Bu şartları sağlarsanız, fotoğrafları kendi amaçlarınız için kullanabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

Death to the Stock Photo

http://join.deathtothestockphoto.com/ 

Öncelikle mail adresinizi alıyor ve her ay mailinize fotoğraflar gönderiyor. Bu şekilde fotoğraf sahibi olmak işinize yarar mı bilemiyorum ama alternatif alternatiftir 🙂

SplitShire

https://www.splitshire.com/

Farklı kategorilerde çok sayıda fotoğrafı ücretsiz hizmete açtığı gibi ücretsiz video hizmeti de sunuyor. Video açısından çok zengin değil ama yine de iyi bir başlangıç bence. Kullanım koşulları açısından satmak ve diğer ücretsiz fotoğraf sitelerinde kullanmanız dışında bu sitede de tüm fotoğrafları kendi kişisel bloglarınızda istediğiniz gibi kullanabilir, kullanırken üzerlerinde değişiklik de yapabilirsiniz. Bunun yanında, fotoğrafların şiddet, ırkçılık, herhangi bir ayrımcılık, önyargıyı ya da herhangi bir bireye ya da gruba, dine, cinselliğe, cinsiyete, siyasete karşı ön yargıya ya da hoşgörüsüzlüğe yer veren konulardaki paylaşımlarda kullanılmasına izin vermiyor. Adamlar haklı…

New Old Stock

http://nos.twnsnd.co/

Bu site, kamu arşivlerinden alınan fotoğrafları sunuyor. Bu nedenle içerisinde ilginç fotoğraflar var. Fotoğrafların bilinen telifleri olmadığından kamu malı olarak sayılıyor ve kullanımı ücretsiz. Ancak sadece makaleler, kişisel bloglar ve kişisel projeler için ücretsiz. Ticari kullanımlara izin vermiyor, ayrıca fotoğrafların tarihlerinin de belirtilmesini öneriyor.

Little Visuals

http://littlevisuals.co/ 

Bu site, Nick isminde bir gencin kendi çektiği fotoğrafları ücretsiz paylaştığı bir siteydi. Ancak bu listeyi güncellemek için siteye girdiğimde, sitede artık şöyle bir duyuru metni var: “Bu sayfaya bakanlar uzun süredir sitenin update olmadığını gördü. Maalesef siteyi yapan genç adam öldü. Adı Nick’ti ve 26 yaşındaydı, biz onun ailesiyiz. Ani yetişkin ölümü adı verilen bir sendrom yüzünden kendisini kaybettik. Onun anısına, okullara portatif kalp şoklama cihazı almak istiyoruz. Sayfasını takip edenler acaba bu proje için bağışta bulunmak isterler mi? Yakında henüz yayımlanmayan fotoğraflar yüklemeyi planlıyoruz. Teşekkürler, ailesi.” Görsel sayısı oldukça sınırlı ancak özgün doğa fotoğrafları var. Fotoğrafları istediğiniz gibi de kullanabileceğiniz yazıyor, bağış yapmak isterseniz de bağış için verdiğiniz bilgilerin JustGiving ile güvende olduğunu belirtmişler. Bağış yaptıktan sonra, paranızı doğrudan yardım kuruluşuna gönderiyorlar.

Benim kullandığım Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri bunlar. Önerileriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Fotoğraf paylaşmak güzeldir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir